Sjalekenslijst. Uit de Denderstreek 3 Brieven van belang! Bij onze Volksjeugd op bezoek. Mijn leven in de klauwen der Nazibeulen Onlangs werden dokumenten gepubli ceerd in een blad van Ronse, deze stukken werpen een klaar licht op de handelwijze van vooraanstaande personaliteiten van een partij, waartegen de demokratische partijen en het O F. een geweldigen strijd voeren en met reden, ledereen weet wat voor een vuige verradersboel Rex met "Schoone Leon" Degrelle aan 't hoofd was, hoe Rex, evenals DeVlag en Vee en Vee den Nazibezetter met hand en tand ge steund hebben Wij hebben meermaals ge zegd en geschreven dat Rex, Vee en Vee en De Vlag, in de schoot van de C.V.P. vereenigd zijn en de kans geboden wordt zich te hervormen. Ziehier tot staving een paar documenten van het blad "De Toekomst" uit Ronse; Eerste documentIk zie met geluk, de ijver en de verknochtheid van de jonge mannen van "Rex". Ik wensch hun geluk voor het goede dat ze doen door hun wer ken (misschien aan het Oostfront?). Ik vraag aan God hen te zegenen en hen gunst toe te staan alles te kunnen verwezenlijken voor zijn glorie, voor het welzijn van het geloof en van het Vaderland(??) Th. Louis Bisschop van Namen. In dienst staan der Nazi's, was toch niet in dienst van het Vaderland Monseigneur! Waarom Mr Du Bus de Warnaffe, ge wezen Katholiek Minister van Justitie niet deugde voorde zuivering. Hewel hij schonk zijn foto aan Rex, met volgend onderschrift: aan mijn vrienden van Rex in eenheid van krachtinspanning en van ideaal. Dus du Bus zegt hier letterlijk eenheid van ide aal, katholieken en Rex, hm Hier een uittreksel van een brief van den katholieken Staatsminister Carton de Wiart nu leider van C V.Pen ziehier waar om ik me verheug over de activiteit van Rex en waarom ik hem nieuwe successen toewensch. Mr Daladier voorspelde in Frankrijk een politiek der jongeren. Rex doet beter dan een dergelijk politiek voor spellen. Hij past haar toe. Het is de hartstocht en de methodes van de jeugd die onze ontredderde wereld, de vastheid en de gezondheid zullen terugge ven. Met het woordje gezondheid bedoelde Carton voorzeker de Cultuur concentratie kampen van het Reich, gezien Rex in dienst stond van het Reich, nietwaar, Mr Karton De Katholieke Staatsminister Heyman, Aan ons ze té gebruiken zooals het Christen menisehen betaamt. De toe komst is aan ons. De regeering moet omver. De zwarte miserie is ons wapen. De Godsdienst is onze donderroede. Leve de C. V. P. Zoo sprak Sis. En er steekt waar heid in zijn woorden. De hond likt de hand die hem slaat, De kiezers van de C-V.P. ook. De Weerstand niet. Die slaat terug. OPHUNSMOEL, de frak te St Niklaas aan Rex: Aan de jonge maar moedige dienaars van de Ka tholieke zaak. Aan de jonge mannen van Rex en hun verwezentlijkingcn, richt ik mijn hartelijke en erkentelijke groet De Patriotten en de Weerstanders, Mi nister Heyman, waren vijand nr. Ider Rexisten tijdens de bezetting, en zijn deze verraders niet erkentelijk, wat hunne ver- wezéntlijkingen betreft, de Weerstand heeft de Moffenheerschappij bestreden en er veel bloed bij verloren, daar waar Rex streed in de rangen der Nazi's om gansch Europa onder den fascistischen knoet te houden. Waarom de C.V.P ers de Naziverraders en collaborateurs beschermen. Ze hebben ze opgevoed Na het gehouden kamp te Hofstade Tra gel. kwam voor onze V J. ers de jaarlijk- sche verlofdagen, en ze zouden dan ook voor enkele dagen hunne tenten te Bree- dene a./Z. opslaan. Wij O. F. ers, onze V.J. ers ten zeerste genegen, droomden ervan hun op het on verwachts een bezoek te brengen, om te zien op welke wijze de tijd er werd doorge bracht. Onderwege reeds werd ons Weer standsgestel erg op de proef gesteld. Stel U voor dat ons tusschen Gent en Brugge de tijding werd gebracht dat de 3 eerste rijtuigen van den trein, moesten worden ontruimd om plaats te laten voor.... de Zwarte Duitse dienaars. Een 300tal zwarten S. S. zoo werd er ons gezegd wachtten den trein af onder zeer flauwe bewaking er ontbrak hen een paar witte handschoenen om die zwarten toch niet te bezeeren en waarachtig, ze namen onze zitplaatsen in en de gewone goede, brave Belgen mochten voor die H.Heeren Hitle- rianen in de andere rijtuigen rechtstaan. Gewezen gedeporteerden en Politieke Gevangenen, wat denkt ge ervan Zou onze N, MB S. geen beestenwagen meer ter beschikking hebben om dit rotzooi naar hun werk te brengen of..., ware het gepaster, ze te vervoeren in slaap en Restauratie-wagens. Dat zijn we die H. Heeren toch wel verschuldigd. En dat ze zich aan 't bekeeren zijn Luister maar In het voorbijrijden werd voor de lol geroepen Heil Hitier,, er, waarlijk - 'kzou willen had ge hun enthousiasme gezien - Wij walgden en hebben ons oordeel geveld. Eens komt de dag. BEVRIJDINGSDAG. Wij zijn dan eindelijk via Oostende te Breedene belandt. Onmiddellijk werd de vlag der V. J. ers Aalst opgemerkt en hadden de gasten ons in de gaten. Vreugde en nog eens vreugde. Tot ons spijt moeten we bekennen dat niet alles in de Kamping ons goed aan stond? Er ontbreekt nog veel, zeer veel door André VERHAEGHE Vervolg De klanken van het lied La Marseil laise met zijn vlammende woorden Liberté. liberté chérie... golfden aan mijn oor, en ik zag in mijn koortsige verbeelding de Fransche opstandige massas oprukken, hun kleederen aan flarden, hun strakke ge zichten, hun handen bebloed van den strijd voorwaarts rukken onder het uitgalmen En avant, les citoyens. formez vos ba- taillons, marchons, marchons... Mijn vuisten balden, machteloos, verknecht... Ik hoorde ze naderen, het moedige volk van Frankrijk, hun stappen klonken dichter en dichter, het groeide tot een helsch lawaai in mijn gemartelde hersenen, ze komen, ze komen... Neen. het waren de Breen- doncksche martelaren, die terug van het werk, op looppas onder het gevloek hun ner beulen de gang kwamen ingedraafd. Bij mijn nek gegrepen, werd ik in een kamer en uit mijn droomerige illusies ge gooid. De naakte werkelijkheid, onder den vorm van afgematte, levende geraamten, sloeg mij tegen het gezicht. Gedaan de vrijheid, gedaan den strijd, gedaan het leven Vaarwel, mijn dierbaren. Levend begraven in de hel van Breen- donck, waarde dood de eenige verlossing is. Kennismaking en Weerzien. Ik stond tegen de rijen houten britsen geleund, ik wist niet wat te doen. tiental len paren glanslooze oogen keken mij tries tig aan uit uitgemergelde koppen. Ik keek rond, alle levenslust was uit mij verdwenen, ik had afstand gedaan van mijn droombeelden terug in het leven van de weldaden der natuur te 'genieten We derzijds wantrouwen beletten ons in de eerste oogenblikken elkaar aan te spreken, tot mijn blik viel op een man die mij strak en onderzoekend aankeek. Waar had ik dat gezicht vroeger gezien Meehdé* hij mij ook te kennen Ineens en op hetzelfde moment galmde het uit ons beider mond Tom Bert Wij vlogen in elkanders armen. Ik had Bert Van Hoorick, een strijdkameraad, die enkele weken voor mij aangehouden was, opgemerkt. Wij waren beiden zoo veran- zelfs en ten gepaste tijde zullen we de te kortkomingen bespreken, want vandaag willen we ons slechts bezig houden met het schoone en heilzame van het kampleven. Allen zien ze er blakend van gezondheid uit. iets treft onsDE ZON. Heeft op de lichamen der kinderen verschrikkelijke brandwonden nagelaten. De spelen (te wei nig verzorgd komen onze kleine kleuters ten goede, doch midderwijl hadden een paar mannen voor koffie gezorgd en weldra werd er gepick-nickt op het gras. Daarna begaven we ons naar het strand en er werd gezwommen en gespeeld en gestoeid elk zijn gading), om terug het kampte bereiken. Fe rap had het vertrekkensuur geslagen. Nog een seizoentje ondervinding en t wordt tof Enkele handdrukken en wij vertrokken, onze V. J. ers in hun kamping achterlatende. V. J, Doe zoo voort, ge wint het pleit. GREGOR. Dat moet de broer van Othaire en Louis Caudron zijn, onze Aalstersche weldoeners. Krijgsraad te Leuven. Directeur van de Conservenfa- briek A.K.I. ter dood veroordeeld De Krijgsraad te Leuven heeft de hoog ste straf tegen Jozef Caudron uitgesproken. Zijn echtgenoote, Martha Van Roey te gen dewelke 20 jaar gevraagd werd. hoor de zich tot levenslange hechtenis veroor- deelen. Frans Vermeylen kreeg 5 jaar ge vangenisstraf. Omdat Odilleken gaat trouwen met een mansbroek 5 fr. Omdat de broek toch niet zou ge lijken op die van Sjaleken 5 fr. Omdat Maria zoo verliefd zit te pra ten met Peken 5 fr. Omdat Gabriël zijn kop is afgereden 5 fr. Omdat Fransken in zijn kat haar oo- ren twee knippen gegeven heeft met de schaar om dik te worden 20 fr. Ontvangen van A. S. maandelijk- sche storting: hartelijk dank 1.000 fr. Omdat Emelie met plezier 5 fr. Reklaam maakt voor Van der Buit- De Geither 5 fr. En zegt binnen twee maandeh zijn al uwe klanten terug 5 fr. En al die er binnen gaat zijn zwarten 5 fr. Omdat Sooiken de trappen gecireerd heeft 5 fr. Omdat Sooiken zijnen schietstok liet visiteeren 5 fr. Omdat die 3 lastertongen liever naar hun zeiven zouden zien, dan een ander te bekladden 20 fr. Omdat Malvina goed kan dansen 5 fr. Omdat Malvina een Wrerstander is 5 fr. Omdat het met een jonge jongen is dat zij kan dansen 5 fr. Omdat Leontine op zwier is 5 fr. derd, dat wij elkaar in het eerste moment niet herkenden. Wat een genoegcioende troost hier een vriend, en dan nog zoo'n prachtkerel, terug te vinden. Ook hij was even diep geroerd, hij voerde mij mee tus schen de rijen beddetjes en na de eerste, bijna woordelooze ontboezemingen, begon hij mij fluisterend een massa raadgevingen te doen. Aan niemand over uw illegaal werk spreken, niet zeggen wie gij kent, op passen voor die en die kerels, vooral niets lossen tegen die gevangenen die niet uitge mergeld, maar eerder goed te pas zijn want onder hen zijn er die durven verklikken om hun goed postje te blijven behouden in de keuken, kleedkamer of als kommandofuhrer enz Wij stelden een onbegrensd vertrou wen in elkaar. Na deze verschillende raad gevingen, vroeg hij nieuws van buiten, hoe het stond op de fronten, of onze weer standsorganisaties goed werkten hij ver telde over zijn aanhouding, ik over mijn onderhoor en na een half uurtje waren wij volledig op de hoogte van wat we weien wilden. Het wederzien van mijn vriend Bert, en de strijdlust waarvan zijn woorden en hou ding getuigden, wekten mij«totaal op Ik voelde dat nog niet alles verloren was en Omdat Malvina en Paul goede ka meraden zijn 5 fr. Omdat Pros en Malvina zat is 5 fr. Omdat Pierken zijn vrouw zat is 5 fr. Omdat Leontine kwaad is op Mal vina 5 fr. Omdat zij op haar hond geslagen heeft 5 fr. Omdat Leontine altijd kwaad is op Malvina 5 fr. Omdat Pol van de klas is 5 fr. Omdat Pol een goede Weerstander was en veel hulp aan Phiel gegeven heeft 5 fr. Omdat Pol veel bij Rosalie kwam die hem uitmaakte voor rijke boer 5 fr. Omdat Pol liefst bij kameraden is 10 fr. Omdat Malvina Pol gaarne ziet 5 fr. Omdat Elza gaarne achter den toog staat bij een ander 5 fr. Omdat de Weerstanders hun goed vermaken bij een Patriot op bolvaaspoef 5 f. En de zoon Albert ook een echte is 5 fr. Omdat het niet mag 10 fr. Omdat Lie zoo goed in gesprek is met Pol 5 fr. Omdat Odile zoo goed is met de vest van Prosper 5 fr. 1205 fr. Bericht aan de leden van het O. F' en P. M. Gewest Geeraardsbergen. Het voorloopig Bestuur van hetR. C. in afwachting van de aanstaande Algemeene Vergadering, is samengesteld als volgt Voorzitter: Vermeren Gustaaf, Ver antwoordelijke van het L. C. Idegem. Secretaris Van Damme Palmyr, Grimminge. Leden Commandant Baptiste Emiel. Overboelare Leurs Hilaire. Viane-Moer- beke Deville Richard, Deftinge Ver- schaffel Arthur; De TayeGustaaf De Boe Xavier Van der Maelen Victor, Gee raardsbergen De Jonghe Gaston, Grim- minghe De Pril Albert, Idegem Hael- terman Gaston, Steenhuyze-Winhuyze. Nieuwe lidkaarten en het Nieuw blij vend kenteeken van het O. F. kunnen alleen bekomen worden door de leden aan gesloten bij bovengaand Bestuur. IDEGEM. Op Zondag 21 Juli a. s. ter gelegenheid der Nationale Feesten richt het O. F. een prachtig bal in met puike Jaz-band en Tombola. Weerstanders, Patriotten, van Idegem en omstreken, allen naar de zaal "FLORA,. Neerstraat. Aan plezier zal het niet ontbreken.. Het is een Verbroederingsfeest, waar ge zeker zijt op Belgie's Hoogdag geen zwarten te ont moeten. GRIMMINGE. Leden van het O.F. en Vaderlanders, neemt acht dat "Bevrij ding, de landverraders wil wit wasschen. Dit blaadje is niet bestemd voor Belgisch voelende menschen. Koop en verspreidt FRON ren "O.F.-F.I,, het blad van de Weerstanders der Denderstreek. dat zelfs hier, onder het oog der beulen en verklikkers het gevecht rechtstreeks of on rechtstreeks verder ging, Ik werd aan de medegevangenen voor gesteld. Bert sprak voor mij en deelde het nieuws mee met het noodige commentaar, ik las de weldoende uitwerking op hun gezichten, toen ze den vooruitgang onzer geallieerden op het Oostfront en in Afrika vernamen. Allerhande gissingen nopens de nederlaag der nazis deden de ronde. Ik voelde zoo pijnlijk nijpend aan mijn hart hoe deze uitgemergelde menschen zich vasthielden aan dat sprankeitje hoop. dat hen het nieuws over den opmarsch onzer bevriende legers, bezorgde. Zij rekenden op het zoolang beloofde en verwachte tweede front die hun de verlossing zou brengen. Ik wilde noch kon hun droom beelden vernietigen, ik vond het te wreed hen te zeggen dat ik nog voor een langen, zeer langen oorlog vreesde en probeerde mij zelf in den waan te brengen dat de nazihonden en hun regiem iederen dag konden ineenstorten. (wordt voortgezet) Verantw. D. Walgraet Burgershuis Aalst

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3