3 Volks jeugd - Aalst Aan de bevolking van Viane - Moerbeke. IDEGEM Mijn leven in de klauwen der Nazibeulen om zeggen we U Aalstersche Zebra's. Wees welkom in ons midden Wij Weerstanders, wij groeten in U De Helden van het Vaderland, wij roe pen U toe. Leef lang Aalstersche Zebra's. Wij hebben slechts één spijt. Graag zouden wij U groote, schoone geschenken aanbie den, zooals stads- of gemeentebesturen dat zouden kunnen. Helaas, we zijn arm, allen even arm. Doch onze armoede is geen schande omdatOnze kassen niet worden gevuld met collaboratiegeld. Omdat geen bloedgeld ons bezit is. Het geld om U te huldigen, Aalstersche Zebra's, is geld van U, is geld van ons, is eerlijk werkersgeld. En dat geld zal U vandaag in de bloemen zetten. Met dat geld hebben we U allen een klein, hetzelfde geschenk aan gekocht. U dit overhandigen is niet mijne taak, dat laat ik aan anderen over. Eene zaak nog tot U allen, één enkele roepLeve de Aalstersche Zebra's, leve het Verbond. Deze rede werd verscheidene malen on derbroken en op applaus onthaald Daarna spreekt den Heer Carlos Schollaert in naam van Solidariteit. Hij dankt in warme be woordingen de Zebra's om hunne houding onder de bezetting en zegt hendoor uw zwijgen, niettegenstaande lijden en folterin gen, zijn er honderden en nog eens honder den van Concentratiekampen gespaard ge bleven. Rechtstaande werd hulde gebracht aan onze Aalstersche Zebra's en een Erken telijkheidsdiploma werdt aan iedere poli tieke gevangene uitgereikt. Aan Bert Van Hoorick werdt enkele mi nuten het woord verleend. Hij sprak over de beide plechtigheden die vandaag in onze stad plaats hadden, nl. de zoogezegde offi- cieele en de officieuse. Hij verkoos boven alles de officieuse, die echt gemeend en ver diend was. want door de eeuwen heen wa ren het de kleinen, de onzen, die hun leven veil hadden voor onze vrijheid, en niet de grooten, noch de naphtalines die vandaag de borsten vol eereteekens droegen en zich in moeilijke positie zouden bevinden moest hen gevraagd worden"wat ze deden voor onze bevrijding?,, Ook waarschuwde hij ons tegen dezen die aanwezig waren op de ontvangst ten stadhuize en trachtten onze verantwoordelijken door leugens en laster in een valsch daglicht te stellen. Nog een dankwoord vanwege de Zebra's en een prachtig slotwoord door den Heer Voorzitter besloten deze prachtvergadering. Het Bestuur. Verbond van den Weerstand. Van 28 Juli a. s. zal het lokaal der Volks- jeugd, Onderwijsstraat, overgebracht wor den0 naar Vooruitzichtstraat, nr 14, Café «Engelsch Kamp». De vergaderingen zullen plaats hebben iedere Woensdag, telkens te 19.30 u. Zondag 28 Juli, te 9 u. vergadering voor het Gewestelijk Komiteit. Om 17 u. gezellig samenzijn, inhuldiging van ons nieuw lo kaal. Verrassingen, zang, dans, muziek. Na deze spoeling direkt de kamer terug binnen en nu ontdekte ik de reden mijner jeukte en slapeloosheid. Ik zag iedereen, alvorens zijn hemd aan te trekken, deze vod eens grondig en nauwkeurig onderzoeken, ik deed hen na en spoedig bespeurde ik dat een reeks van luizen in mijn ondergoed huisden. Ik ondervroeg Bert daarover en moest hooren dat het kraam van ongedierte kri oelde. Het doodgenepen insekt van dezen nacht was een dikke wandluis geweest, het gekrabbel voor mijn gezicht kwam van muizen, die er in tientallen zaten en welke hun nachtelijke wandeling in onze bedden en over onze lichamen deden. Regelmatig werd 's morgens, middags en 's avonds jacht op het ongedierte ge maakt, dichte strepen bloed op de muren waren de nagelaten sporen van doodge drukte wandluizen. Doch de luizen waren de grootste pest, bij tientallen zaten zij in ons ondergoed en kleeren en liepen s°m" wijlen in klaarlichten dag in onzen nek of over onze handenvan uitroeien was geen Iedere echte Volksjeugdiger brengt een vriend mee. De vrienden van deVolksjeugd (V.V.J.) worden ook uitgenoodigd. Belangrijke mededeeling. Het Natio naal Kongres gaat door den 4 en 5 Augustus te Moortebeke, Brussel. De deelnemers ver trekken te Aalst den 3 Augustus. Een Internationaal Kamp wt rdt ingericht te Breedene. V.J .-Aalst neemt deel en vei- trekt Woensdag 14 Augustus tot Zondag 18 Augustus. Volksjeugdigers, laat U op tijd inschrijven om de naodige schikkingen te treffen. Goed nieuws Het Nationaal Bureel deelt ons het volgende mede Door onze actie, samen met andere jeugdorganisatie s zijn we er in gtslaagt volgende toegevingen te verkrijgen van de Spoorwegdirectie. Leden dei Volksjeugd krijgen óOt.h. ver mindering voor Groepsreizen met minstens 10 man. Per 50 man, of aeel van 50, mager een leider gratis mee. Bravo Kameraden, dat zal zeker met vreugde vernomen worden en ons aanzet ten alle mogelijke reizen mede te maken. Jongens en meisjes, sluit aan bij deVolks jeugd, de jeugdorganisatie die alle jonge demokraten groepeert zonder onderscheid van politieke of godsdienstige overtuiging. De Volksjeugd doet aan ontspanning, sport, spel, studie, kamping, opvoeding, zang, muziek, enz. Lees ons jeugdblad «Nieuwe Jeugd» Voor het gewest Aalst, De Voorzitter V. d. Abbeel Bert- VIANE -MOERBEKE In ons blad van Zondag l.l. werd ge wag gemaakt van eene straf van 2 jaar, uitgesproken ten laste van Pevenage, bijge naamd "Paterke,,. Dit berust op een vergissing daar de Sukkel enkel werd bedacht met een rust- kuurtje voorden duur van 18 maanden Vermelden wij nog daarbij dat geruch ten uit bevoegde bron ons verzekeren dat Mr de burgemeester De Ro voor hem ten gunste is gaan pleiten. Eigenaardigheid de broeder van Peve nage, met name Edwardwerd door het het gemeentebestuur, of beter uitgedrukt door wat overschiet van het gemeentebe stuur, tot gemeenteraadslid aangesteld ter vervanging van Van Droogenbroeck Os car, afgesteld wegens onvaderlandsche houding tijdens de bezetting. Een puit weg en een pad in de plaats, zegt het spreekwoord- Precies ofM. De Ro en zijn satellieten nieteens weten dat de minderjarige zoon van het nieuwe gemeenteraadslid, tijdens de bezetting lid is geweest van de "Hitler- jugend,, en het uniform dezer nazistische organisatie heeft gedragen. Of zou het hier nogmaals een verkoop van zwarte stemmekens gelden voor de aanstaande gemeenteverkiezingen Staan de veelvuldige bezoeken van M. den Bur gemeester aan de Pastorij daar niet mede in verband We weten het niet, maar wat we wel weten is dat de kliek De Ro tot alles in staat is. Buiten alle politiek om zal de Weerstand er over waken. sprake, onze stroozakken zaten er vol van en alle dagen opnieuw konden wij er bij iedere rustpoos, vijf, tien en somwijlen meer kapot maken. Het ongedierte, de bondge noot van luizenmaarschalk Hitier, heeft zijn deel bijgedragen in de kwelling en de on dermijning van de gevangenen in de nazi- kampen. Het was nu 5 uur, de mannen van corvé moesten met een versleten vod de kamer rein maken, terwijl wij onze bedden moes ten in orde brengen, de stroozak in het de ken gerold, platgestreken en gelijnd zoodat allen waterpas lagen en de een geen milli meter boven de ander uitstak. Om 6 uur een halve liter bruin sap en daarna rechtstaan voor de bedden in twee rijen, aanleunen mochten wij niet, spreken was ook verboden en Devos, onze kamer- overste, gaf theorie over het kampregle ment. 7 uur: "Arbeidscommandos aantreden In looppas ging het naar de appelplaats, flink in houding, gelijnd alsof het een para de gold; een centimeter te veel vooruit of Het Nationaal en de Regionale Comités van Aalst en Geeraardsbergen. niet akkoord gaande met de eerroovende aantijgingen voorkomende op het strooibiljet geteekend door Jean Borremans en gericht ten per soonlijken titel aan den Heer Leurs H Plaatselijk Verantwoordelijke van het O.F. Luitenant eener bekende en actieve ploeg van het gewapend verzet, teekenen met verontwaardiging protest aan tegen het walgelijke van zulkdanigen tekst, bevesti gen en hernieuwen langs dezen weg hun achting en vertrouwen aan hun aller vriend Hilaire, tijdens de bezetting best gekend onder den deknaam van kommandaat ER- MAC, vermeld op het dagorder der P. M, en heden voorgesteld wegens bewezen dien-_ sten aan het vaderland om vereerd te wor den met een welverdiende en eervolle on derscheiding. Het past niet met onze princiepen, te antwoorden op een schrijven geteekend dooreen strooiman, die misschien wel een politiek gevangene is geweest, maar zich nu ten dienste stelt eener reaktionnaire kliek en zich laat gebruiken als schild voor het bekend maken van daden die zij zelf niet eens durven onderteekenen wegens de over tuiging hunner leugenachtige verklaringen. Gelet op het bezwarende en eerroovende der bekend gemaakte beschuldigingen, die een man van eer en geweten noch mag. noch kan dulden, zien we ons verplicht klacht neer te leggen bij het parket, alzoo den schrijver en opstoker voor het gerecht dagende. Een ding willen we echter nog bekend maken, dit is voor dezen die er nog zouden aan twijfelen, liever hebben we te handelen met een persoon, die alhoewel geboren uit een blauwe broekeerlijk en werkend door het leven gaat. en alzoo zich zelf weet op te helpen; dan met personen die meenen van onder geen blauwe broek te komen, maar niet te min als verdachten leven van diefstal en andere gemeene zaken. Trekke nu 't schoentje aan wie 't past. Ter overweging geven we hier nog den teksf weer van een aanplakbrief die des tijds te Viane-Moerbeke uitgehangen werd: ULTIMATUM Het Onafhar,kelijkheidsfront afdeeling Viane-Moerbeke eischt: de onmiddellijke aanhouding van volgende Kollaborateurs, verraders en voorstanders van het nazi-ge weld DELYE Oktaaf, V.N.V. Burgemeester, drager van uniform. DELYE Frans, zoon van voorgaande, drager van het uniform, van verraad en wapens. GODART Karei, verklikker zijner volks- genooten. Y'ANDENBOSSCHE Frans, ontslaging uit zijn ambt van ontvanger, Profascist V.N.V.er. achteruit was een stomp van onzen ka meroverste. Als gekleede weerzinwekkende mario netten stonden de gevangenen, die eens de flinkste strijders van ons land waren ge weest, in rijen van drie en per kamer op gesteld. Ik probeerde voorzichtig eens rond te zien, doch ais een hameislag kwam de vuist van Valeer in mijn maag terecht. De smeer lap, een medegevangene zoo onverhoeds, zonder verdedigingsmogelijkheid aan te vallen, doch ik zou hem leeren kennen, de zoogezegde politieke gevangene Valeer De Vos, die naar Spanje was getrokken gedu rende den burgeroorlog om er te plunderen en te rooven en die er, na enkele dagen reeds, inde gevangenis vloog wegens zijn wangedrag. Hier gaf hij zich uit als com munist, maar niemand vertrouwde hem om dat het geweten was dat hij alles aan de SS en Gestapo verklikte, en als belooning chef was benoemd en eten en rookgerief kon bemachtigen. Na zijn vrijlating uit Spanje had hij, eens In België terug, voor V.N V. een kampagne meegemaakt tegen de Spaan- sche regeering en niettegenstaande dat was hij toch als onbetrouwbaar bij de in trede der nazis door de gestapo gesnapt en 1 ELIX VICTOR, aan te houden wegens misbruik van zijn ambt van Burgemeester, overmaking van lijsten van verantwoorde lijke personen ten overstaan vau den bezet ter. POELAERT CYRIEL, hoofd van het plaatselijk V.N.V. Propagandist vooi 1 a- briekswacht en N .S.K.K. ÜHISLAI.N Getuges, drager van het uniform, van verraad en wapens. Ontslaging uit hun ambt van Schepene, Gemeenteraadslid en bediende: DETAYE Richard vereerder van Land verrader Tollenaere. HEYLEBOSCH Renn, DETAYE GEORGES, Propagandist der Unie voor Hand- en Geestesarbeid. Deze lijst bevat enkel de bijzondersten. Dit Ultimatum hebben we opnieuw laten verschijnen omdat punt n" 1 van het vodde ken begint met H. Ledrs aan te klagen dat hij den gekenden Nazi-propagandist POE- I-AERT C. zou beschermen, terwijl dit ul timatum onder zijn leiding opgesteld werd Punt voor punt deze gemeene lastei weer leggen kost ons te veel plaatsruimte, maai zal op de rechtbank weerlegd worden. Den uitslag van het proces zullen we in onze pers getrouw weergeven en we verzekeren het geacht publiek van Viane-Moerbeke dat het reactionnair nest aldaar, welke nu achterde schermen werkt, geen lust meer zal hebben een strooiman te betalen om een lastervod- deken uit te deelen met de lage bedoeling den Weerstand te treffen. Den terugslag zal een dondersteen zijn voor de Viane- Moerbeeksche reactie. Nationale Feestdag. Dö leerliDgen der gemeentescholen, met «ie onder wijzers heblien zich stoetsgewijze met voorop de Nationale Driekleur des voormiddags uaar het Te Deum hegeven. Na die'plechtigheid hebben ze voor de gedeu plaat tier gesneuvelden 1914-18, de Bra bandon ne en Kaar Wijd en Zijd gezongen, alsook feu Vaderlandsch»- deklamatie. Zij Ifgden bloemen aan de gedenkplaat en het graf van den onbekenden soldaat. 'a Namiddags meteeuige muziekanten en de vaan delsder oud-strijders, Bannelingen, O. F. en P. A is een stoet gevormd met aan liet hoofd de heeren Schepenen Jules De Paepe en Nestor Cosijns. «Ie Verantwoordelijken van het O. F. en P. A. Bloemen werden insgelijks neergelegd op het graf van den Kngelsehen gesneuvelde en de geden plaat ouzer helden van 1914-18. Belgie's Hoogdag word besloten door een VoDsbdl van het O. F. in de Zaal «Flora». Spijtig genoeg is men er niet in gelukt hand in hand to werken om 21 Juli op waardige wijze te vie ren, Je Weerstand loopt te veel in den weg van zekere personen, wanneer er in het publiek gespro ken wordt, vallen zij te veel de landverraders aan en volgens do opvatting dier Heeren moeten die ver dwaalde schaapjes in rust gelaten worden en wit gewasschen. Naar het schijnt zouden er te Idegem maar twe»- weerstaaders en half zijn, de anderen hebben natuur lijk ongelijk gehad hunne werking geheim te hou den. DE NIEUWE kliOPPEK. naar Breendonck overgebracht. Hier speelde hij de rol van lage verklik ker en beul zijner medegevangenen. "Achtung!" klonk het en de S.S ver schenen op den koer in prachtige unifor men, gewapend en elk met een stierepees inde hand. Krachtige kerels waren het: DEBODT. een reus van een vent. een Brusselaar die vroeger propagandist van Verdinaso" was geweest en WEISS, een bokser uit Deurne-bij-Antwerpen, bei den S.S. bij de "Sicherheidsdienst" en spe ciaal opgeleid voor het folteren bij de on dervraging en voor het stelselmatig uit roeien der Patriotten. Dat koppel was het met wie wij dag in dag uit hadden af te rekenen en dat on vermoeibaar scheen in zijn werkzaamheden. Verder hadden wij nog 2 duitsche S.S -of ficieren; de kleine luitenant, een alkolieker, met een gezicht als een vijg, onder de ge vangenen in het geniep Maturin ge noemd. Hij was overal aan en bij en vond een waar en oprecht genoegen in het be velen en doen lijden zijner omgeving (wordt voortgezet) Verantw. D. Walgrae' Burgershui» Aalst door André VERHAEGHE

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3