Sjalekenslijst 3 Gezonde taal... ÏDEGEM. Vaderlandsche Overwegingen. Grootsche Nationale Manifestatie te Kaaskerke - Diksmuide op 18 Augustus e k. Moeilijk te bevredigen. BREENDONCK. Mijn leven in de klauwen der Nazibeulen Vooruit,, stelt een vraagje Wat zou er met ons gebeurd zijn. wa ren we de Belgisch-Italiaansche prinses Marie-José gaan uitjouwen toen ze naar Belgie kwam om als zegevierende prinses het fort van Eben-Eymael te bezoeken, onder leiding van officieren van den Bel gischen koning Wat zou er met ons gebeurd zijn, had den wij gestaakt tijdens de bezetting De Hollanders staakten en men schoot ze neer als musschen. Hetzelfde blad is niet malsch voor de verdedigers der weduwen en der weezen, pardon.,, der zwarten en der landverraders: De grooten en de kleinen. Met reesems worden nog altijd de kleine collaborateurs veroordeeld, De processen lokken niet veel nieuwsgierigheid uit. De advokaten die hen verdedigen, zijn onbekende snuiters. Maar daar gaan de groote processen te gen de economische collaborateurs hun gang en 't wordt een vuurwerk van wel sprekendheid, een arsenaal van argumenten een doolhof van procedure De beroemdste advokaten treden op, volksvertegenwoor digers, senatoren, oud-mipisters Het is waarachtig niet lekkgr. Als men eens die hooge heeren voor kleine menschen zag pleiten, men zou respect voor hen krijgen. Maar als er geen miljoenen bij te pas komen spreken zij liever in het parlement. Als er millioenen zijn gaan zij liever voor de recht bank oreeren. Neen, het is niet smakelijk. 3 September 1944. de laatste Duitschers waren vertrokken of werden op den Steen weg neergeltogeld, zij waren nog niet allen buiten de gemeente of de volkswoede vierde zich bot op de woningen der zwarte land verraders die eenige dagen later aangehou den werden Vaderlandsche aanspraken werden uitbundig toegejuicht, men wees de zwarten, de collaborateui s en de uithonge raars met de vingers, men herinnerde hun ne lalfe handelwijze en verklikkingen gedu rende de bezetting, zij moesten en zouden tiqeten. Jules De Paepe, sedert 3 1/2 jaar in de folte.ikarppen en onze weggevoerden moes ten gewroken worden maar zie, daar liet zich stilaan eene stem hooi en, men moest vergeten en vergeven, men sprak schande qver die taal. Jules De Paepe en onze weggevoerden kwamen gelukkiglijk terug en op 3 Juni f943 had ef te Idegem eene monstei betoo ging plaats ter eere van dien Volksvriend, duizenden en duizenden van einde en ver waren naar Idegem gestroomd, meer dan 50 praalwagens doorkruisten de gemeente, de zwarten moesten hunne luiken sluiten of waren gevlucht, Maar Zondag na Zondag klonk de stem Vftn vergeten en vergeven, en stiiaan zag Dan de majoor, kommandant van het kamp, steeds vergezeld van een goed afge richte schapershond, deze man was alles behalve een militair, hij was lui, lag steeds ergens aangeleund, had het uitzicht van een gemeenen boef en kwam waarschijnlijk uit de achterbuurten van Berlijn. Regelmatig zond hij zijn hond op ons af en met een echte razernij beet die dan stukken uit opze kuiten en billen Ook bij de ondervragingen kwam dit dier te pas en heeft meer dan eens het vleesch van zijn slachtoffer aan flarden gebeten. Wij werden geteld en moesten daarna in looppas twee kolonnen vormen. Wij de fileerden voor het materiaal-magazijn en kregen elk een schop in de hand, welke we als een geweer op onze schouders moesten dragen. Flink op stap Ein, zwei, drei, vieralles werd in het duitsch gecom mandeerd trokken wij naar het werk. De schup die wij meekregen was spe ciaal gemaakt om ons af te matten hij he{ scheppen. Zij bestond uit een ruwe ijzeren plaat in den vorm van een halve maan, was tweemaal zoo groot als een normale schup en had absoluut geen snede, de steel men van die haantjes vooruit van vroeger, metdezwarten in aanraking komen. Dikken Pol, die gansch de Akademie amuseerde met zijn ultra vuilen praat, was terug, schoon Liesken, het lustig weetken van den Entrepreneur, is reeds lang getroost, bijna gansch de zwarte kolonie is terug. En wonder toch die zwarten, die geduren de de bezetting als bezetenen de kerk uit liepen zoohaast het Nostrum Leopoldum klonk, blijven nu heel zedig bidden terwijl de Patriotten er van onder trekken, dit is het verschil der différence. Op 21 Juli 1945 waren alle samenscho lingen verboden op den openbaren weg, een Vaderlandsche plechtigheid* had plaats op de speelplaats der Gemeentescholen, de leerlingen dier scholen met onze driekleur voorop, droegen ontelbare bloemtuilen naar de gedenkplaats onzer gesneuvelden en het graf van den Engeischen soldaat. De leer lingen der Aangenomene Scholen onthiel den zich. Eenige dagen later wilden de K. S. J. en K. A. J. manifesteeren met muziek, de Bur gemeester weigerde de toelating, waarop Klacht bij den Arrondissementskommissaris en een brief dat er den 21 juli eene politieke betooging plaatsgehad had. Op 21 Juli 1. 1. niettegenstaande er op het zwarte bord aan de kerk beroep gedaan werd om de huizen te bevlaggen, kon men ze ge makkelijk tellen bij de beschermers der ver loren schaapjes. Acht dagen later is het feest van de K. S. J., dien groep die ook al eens al zingend op straat kwam gedurende de be zetting, en zie daar komen de vlaggen'buiten bij dezen die het den 21 Juli vergeten had den Droevig om bestatigcn, de mentaliteit van zekere personen die draaien als de wind en tcch blijven wij getrouw aan onze leus: VADERLANDER'TOT DEN BEDEL ZAK. DE NIEUWE KLOPPER. Uit dankbaarheid Fr. 50 Omdat Joséken zoo gaarne de thuis wacht heeft, bijzonder als ze alleen is en het donker begint te worden 5 Overschot van abonnement, D. 32,50 Overschot abonnement, van een echten C, 75 1 perzik krijgen en gansch de kom- me uiteten 5 Van een echte vaderlanderbe diende 100 Omdat de inrichters van wijk ker missen geen gebruik meer zouden ma ken van zwarte muzikanten 10 Nen ezel verliest zijn haar, maar niet zijn perten 5 Omdat de zwarten onder de bezet ting de ware vrienden waren van Weerstanders en Patriotten 10 En omdat "In den Ijzer" een af fiche hangt van een Patriottenfeest 5 ■was slechts 40 tot 45 cm. lang, zoodat wij ons diep moesten buigen, hard drukken om in de aarde te krijgen en moeilijk de aarde in de hoogte konden gooien, Ik werd ingedeeld bij de wagentjes, de zwaarste arbeid. Om te werken moesten Wij ons vest en hemd uittrekken en 't zij in de regen of in de sneeuw, werken met het naakte bovenlijf. Deze morgend was het bitter koud, het had de gansche nacht gevroren en met m'n kapotte rug, m'n gladgeschoien kop, mijn naakte bovenlijf en blootvoets in versleten schoenen huiverde ik en trachtte mij bij het werk te verwarmen, doch voor de zoo uit geputte menschen beteekende zulks een wreede marteling. Met vier man stonden wij aan een wa gentje van ongeveer duizend kilo inhoud. Wij kregen vier minuten tijd om met onze smerige schup het wagentje te vullen, ter wijl, om ons tot spoedaan te zetten, Devos en de S.S. kluiten aarde of steenenop onze ruggen gooiden. Het wagentje gevuld, moesten wij het voortstuwen in looppas, dan terug, weer vullen, weer loopen en zoo verder, terwijl de zweep of stierepees Van een kameraad van P. V.R. om dat Schefr zooveel klop heeft gekre gen 500 Omdar al de zwarte hetzelfde lot van Scheft zouden ondergaan 38 Zooals U wellicht reeds zult vernomen hebben, wordt op 18 Augustus e. k. te KAASKERKE-DIKSMUIDE. door de Nationale Strijdersbond een grootsche Na tionale Manifestatie van eerherstel inge richt, om den hoon uit te wisSchen die onze IJzersoldaten werd aangedaan gedurende meer dan twintig jaar. Deze manifestatie staat tevens in het teeken van de versteviging van de natio nale eenheid in België en zal daarenboven een waarachtige heldenhulde zijn ter nage dachtenis van al dezen die ineen van beide oorlogen voor het Vaderland, op om het even welke wijze, hun leven offerden. In deze hulde zullen zoowel de Walen als de Vlamingen, de ongeloovigen als de geloovigen betrokken worden. De inrichters doen beroep op de Weer standsleden opdat zij in blok zouden deel nemen aan deze betooging. Wij hopen dan ook dat de uitnoodiging zal beantwoord worden door een massa opkomst, ten einde aan het prachtig initia tief van de Nationale Strijdersbond een zoo groot mogelijk succes te helpen verzekeren, en het aan de pro-fascistische woelmakers duidelijk te maken dat ze nooit meer on gestraft de nagedachtenis onzer helden zul len kunnen besmeuren. Wij doen beroep op al onze leden en sympathisanten opdat zij in blok op deze nationale betooging zouden aanwezig zijn. Wij verzoeken hen tevens óns onver wijld het bericht hunner deelneming te la ten geworden. Een uitstekend middeltje. Ken deftige meneer komt bij den barbier binnen gestapt. Aan zijn hand houdt hij een klein ventje. Hij laat zich scheren, zijn haar snijden, en bestelt een goeie friction. Als de coilfeur hem ten slotte goed atgeborstelt heeft zegt hij tegen den eerste - Wilt gij het haar snijdeu van den kleinen, ik kom binnen een halfuurtje terug. Inschikkeiijen vrieudeüjk zooals altijd voldoet de coiffeur aan de vraag, lhiarna zegt hij tot den kleinen man - Zetje eventjes tot je papa terug komt. - llatis mijn papa niet - Neen? Je oom misschien - Neen, mijnheer, ik heb dien kerel ontmoet op de straat en hij zei mekom we gaan eens gratis ons haar doen snijden bij een prima barbier. striemend op onze naakte lichamen terecht kwam. Zoo ging dat 8 tot 10 uur per dag. 's middags kregen we anderhalf uur rust en ongeveer 1 liter watersoep met koolrapen, beeten of half gaar gekookte wortelen. Mijn eerste werkdag zooalsjal de volgende vervuld met onmenschelijke tooneelen, zal eeuwig in mijn geheugen geprent blijven. Wie zwak werd, werd afgemaakt. Reeds den eersten dag, op het werk,was ik getuige van het afschuwelijk afslachten van een ouden man, een partisaan uit de Borinage. Uitgeput en verhongerd, kon hij de bergen aangebrachte aarde niet tijdig wegscheppen en hij viel in het oog van S.S.-man Weiss, die er begon op te schel den en te vloeken, groote kluiten aarde werden den ouderling in het gezicht ge gooid, om hem op te porren, doch hij was niet meer bij machte de aarde der steeds opnieuw aanhollende wagentjes weg te loodsen, Weiss grijnslachte en verweet hem van luiaard en nietdeugd. "Zoo moest hij werken, en den beul, jong, uitgerust en kloek gevoed, toonde hoe er moest ge schept en gewerkt worden. De oude man kon zulks natuurlijk niet dan nam Weiss de schup en sloeg die met den rand uit volle geweld op het hoofd van den sukkel, die duizelde en neerzonk. De linkerzijde van zijn gezicht was aan stukken gescheurd. De man van de straat, de ambachtsman, de bediende, de thuiswerker, de landbou wer, de priester, geneesheer, apotheker, notaris, enz. zijn dikwijls in een slecht hu meur. Wee diegene die op dat moment met de kwittantie binnen komt, hij vliegt zoo rap als de wind buiten met een venijnigik betaal dat niet meer. Dat den eenvoudigen mensch, een on- schuldigen geldomhaler afsnauwt, begrijpen wij, maar van een intilectueel, dat gaat ons begrip te boven. Nemen wij bijvoorbeeld een Nieuwsblad. Denkt U, Geachte Lezers, dat het voor de opstellers een gemakkelijke taak is, inzon derheid voor een lokaal weekblad, nieuws te schrijven dat iedereen bevredigd? Neen, nochthans inspireeren de opstellers zich zoodanig om aan eiken lezer voldoening te schenken. Wij bekennen rechtzinnig dat het een moeilijke taak is. De eene wilt wetenschap pelijke artikelen, de andere vindt het voor hem te zwaar en heeft liever lichte lectuur, avonturen, sport, schandaaltjes, een andere soort wil maar niets anders dan strijdarti- kelen. Deze week willen ze het zoo hebben om het de andere weeral anders te willen dan komt er te veel van dit en te weinig van dat, en als men die kategorie bevredigd heeft, komt er een andere die U bovenarms op Uw kop zit, omdat de kost te zwaar is, terwijl de andere zegt: Het zijn niets an ders dan leugens - het is zoo flauw als mijn achterste - er staat niets in wan neer de vier moordenaars gaan doodge schoten worden - ze moeten meer hun politieke tegenstrevers aanvallen- ze doen te veel aan politiek, ze moeten meer onpartijdig blijven- "als het niet voor U was - ze zijn te veel liberaal, neen, ze zijn te veel, kommunist, neen, ze zijn niet genoeg socialist, het zijn anti-C. V. P. ers. enz. En voor al die reden is het moeilijk, bij na onmogelijk, iedereen te bevredigen. In plaats van op straat, in de herberg, of in hun eigen daarover kritiek te voeren, zou het voor de redactie van het blad een verheugend feit zijn, indien, we zullen niet zeggen eiken lezer, toch enkele, ons bijzon dere richtlijnen zouden kunnen overmaken. Indien ze het goed meenen met het blad, kunnen zij ons onschatbare diensten bewij zen met die kleine medewerking. De redactie verlangt niets anders, en heeft alleen tot doel, zijn achtbaar kliënteel te bevredigen. "VOOR ALLEN De reis naar Breendonck (fort) gaat vast door op 15 Augustus e, k.; De leden kun nen zich nog laten inschrijven op ons bu reel, Groote Markt. 15. zijn oor hing in zijn hals en het bloed liep langs zijn kapotte schouder over zijn uit gemergelde ribbenkas. S S. Uebodt kwam op het geschreeuw aangeloopen cd met een ernstig gezicht zegde hij zijn spitsbroe der dat de wonden moesten verzorgd wor den. Daartoe nam hij handsvollcD zand tn strooide die in de open wonden. De man kermde van de pijn, ze deden hem op zijn knieën zitten en vergiffenis vragen voor zijn luiheid. Hartverscheurend deed hij het en smeekte hem niet meer te folteren. Weiss stemde er in toe en zei "We zul len uw wonden waischen„. Ze brachtten den man aan den rand van de wal, waar hij water mocht nemen om zich te spoelen, doch wanneer hij zich boog, kreeg hij een geweldige stamp op zijn achterste, zoodat hij den kop voorover in het ijskoude water plonsde. Met een langen stok sloegen en stootten zij den man van den boord af, het water kleurde zich rood van het verloren bloed en de gekwetste ging onder. Debodt en Weiss lieten hem evenwel niet verdrin ken en trokken hem op het drooge. Zij vonden dat het plezier niet lang genoeg geduurd had en lieten hem weer bijkomen door in zijn ribben te stampen en opnieuw zand in zijn verminkt gezicht te gooien. (wordt voortgezet) Verantw. D. Walgraef Burgershuii Aalit door André VERHAEGHE.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3