Speldeprikjes 3 De veel besproken groet der Vakschool te Aalst. Nieuws uit VIANE - MOERBEKE.. Wat verschil is er tusschen den Nazi- groet, V. N. V. - De Vlaggroet en den groet der Vakschool te Aalst? Voor den oorlog noemde men den Nazi- groet den Hitlergroet. Groet der V. N, V. en De Vlag de Hitlergroet. Groet der Vakschool te Aalstde Hitler groet. Zie het artikel verschenen in het week blad De Liberaal Aalst, Donderdag 8 December 1938. Sportrubriek. - Wij ontvangen van een occasioneelen medewerker, volgende me- dedeeling Op 10 November werd er op het voetbalplein van Volharden maar die tevens dient voor de Katholieke Vak school, een overblijfsel uit vroegere tijden, een wedstrijd gespeeld tusschen 2 ploegen van voornoemde school, het was een kamp tusschen externaat en internaat, en 't geen we hier in België nog nooit hebben gezien, gebeurde daar, namelijk dat AL de spelers voor den wedstrijd begon, opgesteld wer den voor de tribune waar Mijnheer André met zijn staf (lees knechten) gezeten waren en ze op bevel de gewone Hitlergroet brachten aan den Fuhrer voornoemd. Behoort dit ook tot het opvoedkundig programma der Vakschool, is het nog niet genoeg dat de leerlingen in haat voor het liberalisme worden opgevoed, iets waar van wij bewijzen hebben. Het is noodig dat de ouders dit weten. Een gebuur. - Wij mogen ons natuurlijk aan alles verwachten, doch die mededee- Iing is toch al te kras. Wij komen hierop terug. Het volk aanzag de groet der Vakschool als een Hitlergroet, dit is ook een der oor zaken van de naam der Duitschgezindheid der Vakschool, waardoor het personeel ook den naam kreeg van Duitsch te zijn. Is het niet onrechtvaardig van de bevol king tegenover het personeel der Vakschool hen verantwoordelijk te stellen voor de daad, begaan door Mijnheer André, die niettegenstaande opmerkingen en protesten den groet doorvoerde, zelfs gedurende gansch de bezetting. Mag men daarvoor het personeel een verwijt toebrengen? Volk van 't land van Aalst, weest recht vaardig tegenover de studenten en het per soneel Eischt een straf voor de ware schul digen, den koppigen doorvoerder van den Hitlergroet, Mijnheer André 1 En zeggen dat diezelfde menschen optreden als zuive raars onder de kleinen in de Vakschool. Wanneer een zuivering onder de groo- tenzij alleen zijn de schuldigen, de mis dadigers en schuiven alles op den rug der kleinen. Wij verwachten een optreden van hoogerhand. Wanneer werd de groet der Vakschool te Aalst in toepassing gebracht? Na het bezoek aan Duitschland van den Heer De Waegenaere André. Directeur der Vak school, onder leiding van de Duitsch- Vlaamsche Arbeidsgemeenschap "DeVlag" die het bederf is geweest der jeugddan werd in 1938 voor de eerste maal de groet in toepassing gesteld in de Vakschool, te voren was er nooit sprake van geweest. Het bestuur der school zegt het was de Romeinsche groet". Goed en wel, maar waarom de groet niet in praktijk gesteld voor het bezoek aan Duitschland. Wij stel len de vraag Waarom NA het bezoek en de verbroedering met de Nazi-vrienden Is dit niet opvallend Waarom de Nazis na-apen, op het oo- genblik dat de internationale toestand ge spannen was? Op 4 Maart 1938 schreef Ribbentrop aan Keitel een brief, waaruit blijkt, dat Duitschland op dat oogenblik en in samenwerking met Hongarije, naging welke de gemeenschappelijke oorlogsdoel einden tegen Tsjechoslovakije zouden kun nen zijnHet groene plan (aanval op Tsjechoslovakije). Dit dokument werd door de Amerikaan- sche troepen ontdekt te Berchtesgaden. Het Lees verder onderaan 2e kolon. UIT GRIMMINGE. Een heertje uit Wacrbeke, dat alhier tij dens de bezetting de plaats van gemeentese cretaris had waargenomen op conditie dat hij «eensgezind met de Nieuwe Orde» was, werd den eersten dag der bevrijding natuur lijk zonder pak noch zak aan de deur gezet. Dit viel op verre na niet in den smaak van de Heeren Gemeenteraadsleden, want zij hebben niets beters gevonden d«n dat ventje bij de verkiezing van 6 Juli j.l. met alge- meene stemmen opnieuw aan te stellen als secretaris der gemeente. Die jongen had immers getrouw zijn ambt waargenomen gedurende den oorlog en den moed gehad alle bevelen der Moffen stipt uit te voeren... 'twas dus verdiend. Spijtig echter voor de andere kandidaten die niet in aanmerking konden genomen worden, maar 't was hun eigen schuld, ze moesten maar niet «Weer- stander» of «Patriot» zijn... dat zal hun lee- ren Onze raadsleden presteeren prachtig nietwaar In Grtmminge werd bijkanst een nieuwe beenhouwerij opgericht. Maar de wet eischt nu éénmaal dat een beenhonwei ij er netjes en wit voorkomt, en deze was te «zwart». Stafken is vier jaar lang zwart geweest en zou nu willen een witte voor schoot aansteken... dat ging niet, en 't werd geweigerd.... Die «Neue Hitlerjugend» uit Grimmin- ge komt er flink voor en stapt fier de baan op. De inrichters, hun fuhrer (zooals ze hem noemen), de lokaalhouders, enz... zijn allemaal gepaste typen hun zangwijze is goed nage-aapt... alleen ontbreekt er nog aan dat de liederentekst ook in 't «Duitsch» is, dan ware't O. K. Klopper 2. SCHENDELBEKE. Het schandaal duurt voort. Gewestleider- Fuhrer, meetinggevel en propagandist voor het Oostfront, Ex-Hoofdonderwijzer Adhe- mar Capian loopt nog steeds op vrije voeten met zijn uitdagend verradersgezicht. Eiens sprak hij te Voorde ter gelegenheid van een in verlof zijnde strijder van het Oostfront, grooten bluf, bloemen, leeuwen vlaggen, die van het gemeentehuis van Ide- gem was er ook en daar bulderde Adhemar; Ik heb nog liever mijne drie zonen met hun ooren aan de boomen te nagelen, dan ze te laten strijden in het Engelsche leger wordt de «slogan» van vergeten en vergeven op dien vuigen landverrader ook toegepast en zeggen dat dit monster nog hoopt de jeugd te onderwijzen. Schendelbeke heeft nog een andere held, den fameuzen «Hilaire» die aan het hoofd stond der zwarte bende om den beenhouwer Malfroid van Voorde le martelen «les deux font la paire» zegt men in het Fransch. levert het onomstootbaar bewijs dat Jodl, stafchef der Wehrmacht. op 9 Juni 1938 aan zijn Fuhrer alle gewenschte inlichtin gen overgemaakt had betreffende Tsjecho slovakije, alsook betreffende de militaire macht van dit land en den toestand der verdedigingswerken. Oostenrijk werd op 12 Maart 1938 bij 't Reich ingelijfd. Den 23 Augustus 1938 deelde Ribben trop den datum van den aanval op Tsjecho slovakije aan Italië mede. Terwijl men met Chamberlain onderhan delde op 15 en 16 September 1938 te Berchtesgaden met Hitier, verzekerde Jodl zich de samenwerking der spoorwegen van het Reich en van de arbeidsorganisaties der Nazi's, Hij schreef zelfs voor dat alles ge reed moest zijn om Tsjechoslovakije van 26 September 1938 af te kunnen aanvallen. Van 20 September 1938 afkonden vijf Duitsche legers op ieder oogenblik ten aanval overgaan en in het Westen trokken vijf divisies achter de Siegfriedlinie de wacht op. Het was op hetzelfde tijdstip dat Mijnheer André, Directeur der Vakschool, den groet in praktijk stelde, zich verbroederde met de Nazi's en Hitlerjeugdleiders onder de banier van "De Vlag". Gesproken heeft voor een samenwerking van Vlaanderen met Duitsch land, bij een officieele ontvangst op het Raadshuis te Keulen, wanneer Hitier reeds beslist had hoe en wanneer ze ons land gin gen overrompelen, plunderen en uitmoor den, (vervolg volgende week met foto) GROEPEERING? - In het stadspark, waar de groote kermis ingericht door de groep "Nieta" stond een barakske; dat ie dereen zich stevig vasthoudt om niet omver te vallen, het opschrift wasOntmijnings dienst van het Belgisch Leger - Waarmede de groepj" Nieta samenwerkte gedurende de bezetting Als iedereen die dit gelezen heeft voldoende uitgelachen is, stellen wij een ernstig vraagske. Wie deed de ontmij ning tijdens de Moffenbezetting Zouden onze Geallieerde en Belgische ontmijnings diensten dan een valsche verklaring afleg gen als zij beweren dat de Moffen overal mijnen gelegd hebben ter verdediging, of zou die ontmijningsdienst die met groep Nieta" samenwerkte, misschien evenvlug de mijnen opgedolven hebben nadat de Moffen ze neerlegden in 1942-43-44. Wij betwijfelen dat niet, gezien de groep Nieta steeds en altijd vanaf haar ontstaan als Weerstandsgroepeering in 1945. de waarheid sprak, een Weerstandsgroepee ring zooals de groep Nieta gesticht in 1945 die een afdeeling ontmijning had in den Oorlog, zou toch in Brussel moeten geklas seerd worden met de speciale vermelding Groep Rita - Sol Rita - Ontmij- ningsgroep Rita - Weerstandsgroep#s- ring Rita 1945". Voor wanneer een ten toonstelling met Radio-reportage groep Rita" - Zeevloot groep Rita - Lucht- wapen groep Rita" - alles is mogelijk in 1946. Wat is Herr Roobroeck, ex-Prof. aan de Technische Scholen, zinnens te doen Aan de Zeshoek heeft hij zich het huis aan geschaft waar Jef Scheurs destijds woonde, den aankoop en de enorme veranderingen beloopen ongeveer I millioen fr. Dit huis moet dienen om een winkel te openen voor Horlogerie en Goudartikelen. Waar haalt die Germaan, die met zijn gansche gezin lid van De Vlag was, deze groote geldsom men of zou de zwarte Sol soms hun ver dienstelijk strijder een handje toesteken. Honderden Patriotten hebben hun spijt uitgedrukt dat na de borsteling van Scheft geen bezoek gebracht werd aan den gang ster en Gestapoagent Bric Nichels om hem ook eens duchtig af te kloppen. Aan deze honderden zeggen wij: niet te veel in eens. uitgesteld is niet verloren. De Pater krijgt zijn beurt, gezien Scheft, Antiek en hij. Bric Nichels, de drie meest gehate personen van gansch Aalst en omgeving zijn, en het volk hunne misdaden niet kan vergeten Er werd ons gevraagdDoor wie de 2 zwarte schapen uit Wetteren en den zwar ten muzikant uit Gijzegem in de bevoorra dingsdiensten der stad Aalst zijn binnenge smokkeld? Wij zullen het verder onder zoeken? Wij weten toch al dat onze twee nationale zuiveraars vernoemd worden? GRIMMINGEN. Zonderlinge benoeming. Gedurende de bezetting werd den Heer Lucien Van Damme, Gemeentesecretaris, geschorst, wegens zijne vaderlandse gevoelens. Twee kandidaten stonden op rang. den heer Her- pelinkx van Ophasselt en een zekeren Neuckermans van Waerbeek. zij moesten zich verklaren nopens hunne gevoelens der Nieuwe OrdeDen eersten kwam niet in aanmerking, Neuckermans verklaarde rondweg bezield te zijn met Vlaams-Na- tionale gevoelens, dus genegen aan de Nieuwe Orde en werd benoemd. Na de bevrijding heeft den heer Van Damme zijn dienst hernomen en heeft thans ontslag genomen. Niettegenstaande er een andere ernstige Vaderlandse kandi daat was. heeft den Gemeenteraad van Grimmingen, op voorstel van den Burge meester, meteenparigheid van stemmen den Vlaams Nationaal voelenden Neucker mans benoemd. Volgens het schijnt had Neuckermans ook het middel gevonden na de bevrijding in het bezit te komen van eene kaart als lid van een Weerstandsgroepee- ringhet ware belangrijk te weten wie 'deze kaart afgeleverd heeft. De Nieuwe Klopper. KLARE WIJN. In het door tusschenkomst van de reactie uitgegeven prullebladje van over een paar wenen en ten laste van den Heer Leurs H. wordt ondermeer gewag gemaakt van een IEMAND die door bemiddeling van den Weerstand zou gestuurd geweest zijn om daden van verraad en onvaderlandsche houding te verbloemen. Deze iemand betreft noch min noch meer een zekere Juffr. D'Haese J. van Moerbeke. Ten einde het publiek in te lichten aan gaande deze verdachte zaak. die met zooveel vuile geheimzinnigheid en kwaad willig doel werd neergepend, willen we hier een kleine toelichting geven. Op 4 October 1944. werd aan het O F. Viane-Moerbeke. vanwege de dienst voor Arbeidsbemiddeling Aalst, een schrijven gericht, inlichtingen vragende aangaande het gedrag en de plaatselijke activiteit van hooger vermelde persoon, die voor en tij dens de bezetting bij deze diensten werk zaam is geweest. Na onderzoek werd door den verant woordelijken aan de directie van dit orgaan volgend schrijven gericht, dat we hier ge trouw weergeven. Viane-Moerbeke. 9-10-44. Aan den Heer Directeur der Werkbeurs te Aalst. Mijnheer de Directeur, Gevolg aan uw geeerd schrijven van 4 dezer, handelend over het gedrag en de plaatselijke activiteit van Juffrouw José D'Haese van Moerbeke, Tot hiertoe werd ons nog door niemand eenige schriftelijke klacht ten laste van deze persoon overgemaakt. Het onderzoek door onze diensten inge steld heeft tot hiertoe niets opgeleverd Bij mogelijke bevindingen of gestaafde aan klachten zouden we het ons als plicht aan rekenen, U daarvan in kennis te stellen. Nochtans weze terloops opgemerkt, dat op 3-9-44 ten huize van J. D'Haese een huiszoeking werd gedaan, maar zulks in ver band stond met het opzoeken van Valere D'Haese, broeder van belanghebbende, te gen wien een aanhoudingsmandaat werd afgeleverd wegens vijandelijke uniform en wapendracht. Hopende, Mijnheer de Directeur, dat deze uitleg U voldoening moge schenken, aanvaardt onze welgemeende blijken van hoogachting en dienstwilligheid. Met Vaderlandschen groet. Namens het lokaal comité der Patriotische Milities. De Verantwoordelijke (get.) H. LEURS. N. B. Deze brief droeg «ie volledige instemming van h»*t bestuur en bewijst het karakter van onpar tijdigheid in het optreden, ten ware iemand zou kun nen beweren dat de familie D'Haese soms ook als kommunistisch stoud bekend, wat we erg zouden betwijfelen. Maar wat wij niet betwijfelen is het volgende dat de opstoker van het uitdagingsmanifest en las- terblad niemand anders is geweest dan de vroegere kameraad van Valere D'Haese. Dat hij rechtstreeks het verderf en de schande is geweest van dezen per soon, daar hij opgetreden is als bemiddelaar om Va lere zijn vertrouwenspost aan de hand te doen, maar met hem nadien ineen geschil is geraakt, omdat hij niet genoeg kon profiteeren en Valere zich niet liet omkoopen als wanneer Mijnheer een vet var. en liet slachten, precies of de controle alleen voor de kleine man moest bestaan. Vandaar den haat die Mijnheer van Viane nu «Ie familie D'Haese toedraagt, wat ons feitelijk in geeu geval aangaat, maar dat hij daardoor den Weerstand gracht te belasteren, zie dat gaat te ver, en daar zullen we «halte la» weten tegen te zeggen. IDEGEM Den stationchef die na de bevrijding ook in verlof geweest heeft in de Academie, met zijn Hitlervrienden. is nog altijd in dienst te Idegem. Sinds bijna twee jaar is er daar een tweegevecht tussen den aan hanger der nieuwe orde en zijn onderge schikte. een echteVaderlander. die halstar- rig weigert met hem te werken, onderzoek op onderzoek, maar naar wat wordt er gewacht in de Administratie van Minister Rongvaux om dien fameuzen stationchef zijnen passeport af te leveren, of zou men durven een Vaderlander treffen Lees ons Mengelwerk op 4e bladzijde.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3