TitapolTitapol ORGAAN VAN HET ONAFHANKELIJKHEIDSFRONT AALST - GEERAARDSBERGEN - NINOVE Redactie en Beheer Burgershuis, Groote Markt. 15- Aalst. Telefoon. Aalst 281, Postchecknr. M72.51 Abon.-prijs per 3 maand 27 Fr. DE VAKSCHOOLGROET. De veelbesproken groet der Vakschool te Aalst. 8 SEPTEMBER. Weerstanders Hoogdag ZONDAG 18 AUGUSTUS 1946 2e JAARGANG. Nr 42 PRIJS 2 Fr. 0.F.-F.I. Denderstreek Deze foto werd genomen tijdens een der feestelijkheden op de Vakschool, Aalst. De Nazis moesten toch zeker zijn over de sterkte der vijfde kolonne. Werden o- veral geen geheime cellen gevormd, waaruit de Nazipropaganda moest uitgroeien 7 Zeg de Hitier niet Europa was al overwonnen voor het eerste kanonschot werd gelost 7 De groet der Vakschool, was dit geen propaganda 7 Werkte de wekelijksche groet gedurende de bezetting niet verder felijk bij de jeugd 7 Was het geen verraad tegenover de Ouders en 't Vaderland, ge durende de bezetting de groet te blijven doorvoeren 7 Was dit gedurende de bezet ting geen uitdaging vanwege Mijnheer André, Directeur der Vakschool, aan de leden van den Weerstand, die alles waag den wat hun dierbaar was om den vijand te trotseeren en te sabotteeren 7 Het was een. bespotting tegenover de politieke gevangenen, die op hetzelfde tijd stip op onmenschelijke manier gefolterd en uitgehongerd werden. Een duivelsche, cy nische handeling was het tegenover onze doodgemartelde patriotten De groet werd NA DE BEVRIJDING AFGESCHAFTwelke beweegredenen had men daarvoor, waarom niet in 1940? Is zulks niet een bekentenis van hun onva- derlandsche daad 7 Geloofde men misschien aan een Nazi-overrompeling van Europa 7 Ter welke gelegenheid werd de groet ge bracht in de Vakschool door de studenten? Hij werd wekelijks aangeleerd van 1938 af tot 1944, tot op den dag der bevrijding. Er kwam protest vanwege sommige studen ten, leeraars en oud-leerlingen, die weiger den den groet te brengen, Mijnheer André maakte den groet verplichtend, iedereen moest gehoorzamen, zooniet aan de deur niet om den groet te weigeren, maar wel om de miskenning van het gezag, (hoe slim men het toch aan boord kan leggen om altijd gelijk te hebben) Zeide hij nietDe groet moet en zal doorgedreven worden, ik laat liever de school ten onder gaan dan (Suppor ters van Volharden, herinner U nog den tijd, liever de club te vernietigen dan zijn mees terschap gedeeltelijk af te staan. Hij duldde geen medezeggenschap en zoo is het ge beurd). Eenige leden van den Weerstand, oud leerlingen, die de eerste dagen der bevrij ding hun ouden professer, die hun den vervolg groet had aangeleerd, wilden aanhouden, zeggendeGij hebt ons genoeg zoo doen staan (den groet bedoelende)! Waarop hij antwoorddedaarvoor moet U bij mijn overheid (Mijnheer André) gaan, ik heb de bevelen uitgevoerd die men mij heeft op gelegd Men mag de professoren, die den groet aanleerden, geen verwijt toerichten. Deze hebben op eigen initiatief veel kwaad ver meden, door op het oogenblik van het brengen van den groet hun oogen toe te doen of zich om te keeren ze hadden niets gezien en er vielen geen slachtoffers. De groet werd gebracht op den Kultuur- da9' gehouden tijdens de bezetttng in de Vakschool, in tegenwoordigheid van den Bestendigen afgevaardigde der Provincie Oost-Vlaanderen (benoemd gedurende de bezetting) en in het bijzijn der afgevaardig den van al de technische scholen der Pro vincie Oost-Vlaanderen. Was dit geen propaganda voor de Nazis Mijnheer André 7 (Het zou belangrijk zijn hun indrukken te vragen aan degenen, die er bij tegenwoordig waren). Niettegenstaande alle protesten voor en gedurende de bezetting, bleef den groet in voege op alle feestelijkheden, enz. tot het einde der bezetting 1944. Herr Van Sande Alfons, gij, Voorzitter van den Beheersraad, hebt U dit alles ge permitteerd hebt ge het soms niet gezien, of willen zien? Welke reden was er om dit alles in den doofpot te laten 7 Integendeel, gij hebt veel tam-tam laten maken over het personeel der Vakschool dat gij onrechtvaardig wilde treffen en ge troffen hebt Ge aarzelt niet, een eenvou dige knecht der Vakschool naar huis te zenden. Herr Van Sande A., zoudt ge den moed hebben de reden op te geven waarom U dat deed? Is die eenvoudige knecht misschien ook de schuld dat de Vakschool van Aalst den naam heeft Duitsch te zijn 7 Mijnheer André boezemt U misschien schrik in 7 Zoo ja, om welke reden 7 De een of andere omstandigheid heeft U aan hem gebonden en verplicht onderdanig te zijn aan Uw Meester (André), Dit zijn toch de gewone Fuhrerstreken van Mijnheer André. Lees verder onderaan 3e kolon. Vooruit schrijft Te Hasselt werd een Leopold III-betoo" ging gehouden. 30.000 manifestanten, schrijft geestdriftig «De Nieuwe Standaaid» en 50.000 aanwezigen op de meeling. «Ronde» getallen, zooals men merkt... Een der sprekers was van oordeel, dat men Leopold III heeft beleedigd als koning, als mensch, als vader, als zoon en als echt genoot. Wij hebben altijd gezeid dat hij grover politieke fouten heeft begaan en de grond wet niet heeft geëerbiedigd,Hij was eerst koning en vervolgens generaal. Hem beleedigd als mensch, als vader, als zoon, als echtgenoot Waar haalt men het uit Het is een feit dat hij nietjhet onbetwiste gezag heeft van zijn vader,'koning Albert, dat hij niet het recht had hij minder dan wie ook de Belgische wetten te overtre den en eerst voor de kerk te huwen. En als mensch, als man, zal hij wellicht den in vloed hebben ondergaan van dejcnge,mooie vrouw met wie hij tijdens de bezetting trouwde. Te Hasselt heeft men de stemming ge- eischt van het voorstel Struye op het refe rendum. Het referendum is ongrondwettelijk en zal niet plaats hebben. De koning heeft maar iets te doen in het belang van de dynastie en van het land aftreden. De commissie van Z. M. Leopold III zal dus de dokumenten van Z. M. onderzoeken Leopold heeft zijn advokaten gekozen. Ol en hoe ze betaaldworden, zegt men ons niet. Maar wel leeren wij in de mededeeling van den onbetaalbaren Pirenne, dat zij zullen oordeclen wat er mag openbaar gemaakt worden, en wat niet. Dat is ook een manier van zuiveren. En het gelijkt aan een testa ment. Waarlijk, en als men er geen doeksken wil rond doen, de zaak gaat toch een beetje verder dan Leopold. Uit geheel dat triestig geval blijkt dat de tijd van de koningen bij Gods genade voorbij is. Dat ziet men ook uit het verlangen der katholieken om een referendum te houden. Waar gaat het ko ningdom naartoe als er een referendum moet gehouden worden over den koning Volk van Aalst, O.L.P. stellen U de vraag: Wie draagt de schuld dat de Vakschool te Aalst de faam heeft. Duitschgezind te zijn 7 1. Het bestuur der Vakschool, (Herr Van Sande A.) die dit alles heeft toeqe- laten. 2. Mijnheer André, Directeur der Vak school, uitvinder van den Hitlergroet op de Vakschool, of 3. Het personeel, door het Bestuur ge troffen bij de zuivering (om de aandacht van de hoofdschuldigen af te wenden) als zijnde de oorzaak van de faam der Duitsche school. Wie heeft in dezen een misdaad begaan tegenover Volk en Land? Wie heeft over onze bevolking schande en onheil gebracht 7 Oordeel zelf, laat U niet meer misleiden: wees rechtvaardig in uw beoordeeling en in uw veroordeeling. Eischt een strenge straf voor degenen, die de kinderen op den verkeerden weg hebben gebracht, en die de kleinen willen doen boeten voor hunne eigen misdaden. Als er van Weerstand wordt gesproken, kan men niet anders doen dan denken aan de Weerstanders van het Spoor. Honderden malen werd door Radio Lon den. B. B. C. (zaliger gedachtenis) de sabo tage op het Spoor eervol vermeld. Aan het Duitsch vervoer werden geweldige slagen toegebracht en het verwondert dan ook niemand, dat de Weerstanders van het Spoor mogen bogen op de sympathie van alle oprechte Patriotten. Gezien hunne beroepsbelangen, doch meer nog om er toe te komen eenealgehee- le zuivering in hun midden te bewerkstelli gen, hebben al de Weerstanders van het Spoor zich in een bond vereenigd en zoo wel Vlamingen als Walen ijveren voor de grootwording van hun Nationalen Bond van den Weerstand van het Spoor, met als Eere-Voorzitter niemand minder dan Zijne Excellentie den Heer Minister Rongvaux. Aalst bleef niet ten achteren stichtte zijn Regionale Afdeeling, onder het Eere- Voorzitterschap van den heer Costens. Stationchef, en onder het Voorzitterschap van den Heer Georges Pieters. Kan het anders dat onder dergelijk be leid onze kranige Spoor-Weerstanders groote suksessen boeken Wij twijfelen er dan ook geen oogenblik aan of alle echte Weerstanders zullen hunne sympathie be tuigen door hunne aanwezigheid op de Plechtige Vaandeloverhandiging aan onze Spoormannen. Het Aalstersch Verbond van den Weer stand, bestaande uit volgende Weerstands- groepeeringen Zebras - A. B. - O. F, - P. A. - B. V, L. - Fidelio en Solidariteit verleenen hunne medewerking. Op 8 September zal geen enkel Weer- stander dezer groepen op het appel ont breken. Programma der Feestelijkheden Zondag 8 September, om 9 uur, samen komst van al de bestuursleden in het lokaal, bij den heer Emiel Lombaert, Cafe "Sportwereld,,, 9.30 Samenkomst op het Statieplein 9.45 Gezamenlijke optocht naar de Sint Martinuskerk. 10 Plechtige H. Mis, ter nagedachtenis onzer gestorven kameraden. Wijding der vlag. 10,30 Vorming van den stoet in de Brus- selsche straat, daarna optocht langs de Groote Markt, Kapellestraat. Graanmarkt, Albert Liénartstraat en Statieplein. 1Plechtige overhandiging der vlag door offlcieele personaliteiten. Spreekbeurten. Na de plechtigheden zal men in groep bloemen gaan neerleggen aan het monu ment van Koningin Astrid, aan het Stad huis, op de Graanmarkt en aan de Statie, waar de stoet zal worden ontbonden. Om 14 uur wordt bij inschrijving een banket aan de leden van het Spoor aange boden. De prijs is voorloopig vastgesteld op 50 frank. Men kan zich van af heden laten inschrijven bij al de Bestuursleden en bij den lokaalhouder. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, V. De Schrijver. Georges Pieters.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 1