Dirk Martens roskamt 3 Onze Soldaten in Duitschland. SPELDE PRIKJES SJALEKENSLIJST HOFSTADÜ Ter overweging aan de Vaderlandsche Bevolking uit het Geeraardsbergsche Een dezer dagen zal te Brussel voor het Krijgsgerecht het proces plaats grijpen van den Chef van de Veiligheid van Luxem burg, die in betrekking stond met Londen. Deze zaak zal iedereen belang inboezemen, daar deze zeer veel gelijkenis vertoont met de Gestapo-zaak Bric Nichels, van Aalst. De genaamde Nicolas Clipper, gekend onder den schuilnaam Mr Pierre, kwam tijdens de bezetting contact zoeken met den Weerstand en beweerde in opdracht van Londen te werken hij rookte Engel- sche cigaretten en deelde geld uit, beweer de een uitzendpost te hebben en vertelde, dat men zijn boodschappen de wortelen zijn gekookt of de zetel staat in het midden van den salon zou kunnen hoo- ren als men naar den B.B.C wilde luisteren In de kringen der clandestiene Pers en bij de Gaulistische organisaties werd hij om den tuin geleid, en er binnen dringen was voor "Monsieur Pierre,, onmogelijk. Vindt ge niet, Waarde Patriotten dat tot hiertoe alles klopt wat den ploert Bric Nichels betreft En verder Mr Pierre gelukte er in, in de Luxemburgsche groepeering te dringen door 25.000 fr. uit te deelen (Bric Nichels deed zulks in Belgische Weerstandskrin gen), Hij bewoonde een villa te Rixensart en verkwistte enorme sommen. Toen de Weerstanders eindelijk ver moedden dat ze het met een kerel die op 2 paarden speelde te doen hadden, was het te laatde een na de andere viel in de handen der Moffen, en toen zagen de slachtoffers Mr Pierre, geboeid tusschen 2 gestapos, maar telkenmale was hij 's ande rendaags weer vrij, zoo gezegd ontsnapt uit de handen der Duitschers, (hier klopt alles volLdig met den verradersrol die Bric Nichels speelde eerst Walgraef, De Lom- baert e a. verraden, zich zelf laten boeien en dan vrij later Van Damme en Mest- dagh in de valstrik gelokt, hij ook werd aangehouden en geboeid, doch daags na dien was hij weer vrij, Van Damme en Mestdagh werden vermoord in concentra tiekampen), Dan kwam de bevrijding en in de maand Mei 1945 hadden enkele bevrij de Politieke Gevangenen, die verklikt wa ren door Monsieur Pierre, het "genoegen,, dezen heer in Battle Dress en voorzien van eereteekens als Chef van de Veiligheid voor Luxemburg te begroeten. Bric Nichels vluchtte bij de Canadeezen als Kapitein en lukte er in Kommandant van de Groep G te worden, (dus niet zoo sterk als Monsieur Pierre). Deze Politieke Gevangenen dienden klachten tegenover Mr Pierre in bij de Belgische Veiligheid Auditeur Delhaize heeft na een jaar onderzoek den dubbelen agent ontmaskerd. Nu komt voor het Krijgsgerecht te Brus sel de zaak door van dezen "Chef van de Veiligheid van Luxemburg,,. Het proces zal met buitengewone spanning door de Luxemburgsche Weerstanders gevolgd worden. Juist zooals de Weerstandsbewegingen ten onzent met ongeduld het proces van den verrader Bric Nichels tegemoet zien. die zelfs niet door Londen benoemd werd, gelijk Monsieur Pierre, maar die door en kele rotte politiekers boven water gehou den wordt. Het is algemeen gekend dat Bric Nichels de reputatie geniet, de meest gehate persoon van Aalst en omliggende te zijn. doch sommige vooraanstaande perso nen hebben er alle belang bij den verklik ker te beschermen, want zekere zaakjes zouden een staartje hebben, moest den gangster in 't nauw gebracht worden. Genoeg getalmd Er moet gehandeld wordenDe vermoorde slachtoffers van Bric Nichels roepen om wraak. Het Ver bond der Aalstersche erkende Weerstands- groepeeringen zal alles in het werk stellen om de zaak voor het gerecht te brengen en gerechtigheid te doen geschieden. Dirk Martens. De Senaatscommissie van Landsverde diging is zeer tevreden teruggekeerd van een inspectiereis in bezet Moffrika. Senator Doutrepont verklaarde in hoofd zaak De moreel onzer troepen is uitstekend. Ze dwingen den eerbied der Duitschers af. De geestesgesteldheid onzer soldaten is trouwens veel beter dan verleden jaar in Noord-Ierland. In Ierland bekloegen de officieren en soldaten zich over het regime, dat hun opgelegd was. In Duitschland is hun toestand veel beter. Onze soldaten be weren zelfs dat hun rantsoen degelijker is dan dat hunner kameraden, die in België ingekwartierd zijn. Hun rantsoen is voldoende; ze krijgen: 1° Per dag: 550 gr. brood, 175 gr. vleesch. 30 gr. eieren in poeder. 70 gr. vet. 33 gr. suiker. 45 gr. confituur. 250 gr. versche groenten. 750 gr. aardappelen. 20 gr. koffie en 5 gr. suikerij. 15 gr. kaas. 8 gr. afge roomde melk in poeder. 4.2 gr. droge vruchten. 2° Per maand 200 gr. chocolade. 100 gr. zeep en 200 gr. zeeppoeder. 3° Wat de cigaretten betreft, de senator verklaarde dat ze er nooit genoeg hebben, doch men moet hierbij niet uit het oog ver liezen, dat ze met één cigaret heel wat kun nen koopen. Hun logies is uitstekend. Ze betrekken de Duitsche kazernen die onbetwistbaar model-kazernen zijn. Erkend moet echter worden, dat het stroo niet vaak genoeg ver vangen wordt, omdat de intendance er geen ter plaatse vindt. De dienst WELFARE organiseert too- neeivoorstellingen te hunnen behoeve. In het meerendeel der kantonnementen heb ben de soldaten zelf orchesters gevormd. Hun houding is onberispelijk. Ze houden veel van Generaal Piron. De officieren dee len het leven hunner manschappen. Ze beklagen er zich echter over, dat ze zoo weinig verlof krijgen. De officieren en de beroepssoldaten vragen, dat hun gezin hen zou mogen vervoegen. Ze beklagen er zich eveneens over, dat de douaniers hun aan de grens hun ciga retten en hun weefsels afnemen, ten einde den zwarten handel tegen te gaan. Ze zouden ook tot middernacht willen buiten de kazerne blijven, doch aan dat verlangen kan geen voldoening gegeven worden, anders zou de verbroedering met de Duitschers in de hand gewerkt worden. Met verwondering vernemen we dat in de patriotische kliniek" van Dr Jules Schelfhout, de genaamde Marie Josée Quintyn, wonende Gee- raardsbergsche Stw. te Aalst, als ver pleegster opgenomen werd. Den stiel leerde ze aan in het Deutsche Rote-Kreuz in Duitschland, waar ze met een Hongaarsch S. S. kennis aanknoopte. Na de bevrijding kwam Marie-Joséken in zaligen toestand te rug en werd met haar zaligheid voor enkelen tijd in een rustoord opgeslo ten. Als er nog van dit soort Rote- kreuzschwesters zijn, zullen we niet nalaten ze warm aan te bevelen bij den Heer Dokter Schelfhout. Stilaan komen de zwarten terug tot hunne oude methoden. Maandag 12-8-46 was er tijdens de Handelsfoor een concert op de koer van de Stadsschool; naar gewoonte werd dit besloten met het Vader- landsch Lied. Groot was de verwon dering van vele toehoorders te moe ten zien dat Herr Robert Keymeulen op zijn stoel bleef zitten, niettegen staande de Wwe Tollenaere van de Stalinlaan hem aanmaande recht te staan. We zouden aan dezen zwarten Herr aanmanen in het vervolg deze anti- vaderlandsche manieren weg te la ten, zoo niet zou hij van eene vader- landsche reis kunnen terugkeeren. De Duitschers zijn weg, Herr Key meulen, onthoudt dit goed, Wie kan in Aalst den gestapo en verklikker, Robert Borms uit de Kattestraat niet? Na een rustperiode in Lokeren, loopt dit heerschap op vrije voeten in Brussel en soms ook wel in Aalst. Zulke feiten zijn wij, Weerstanders, al gewend geworden, maar dat zoogezegde O. F, -leden als De Cooman Robert uit Nieuwerker- ken, met dit heerschap wekelijksch in Brussel op café zit en zaken doet, dat gaat toch wat te ver. Zich voor witten doen doorgaan in Nieuwerkerken en Aalst, en in Brus sel den zwarten vriend spelen is niet aan te raden ROBERT. Simone is pas getrouwd en viel door haar bed, maar het ging goed in de vliegende vaan om alles te herstellen fr. 10 Omdat Tavie haar baas zoo gaarne duwt aan den auto van Baron Ver- nimmen 10 Omdat Frans uit Gijzegem zich zou bekeeren 10 Omdat Scheft hoe langer hoe Schef- tiger wordt 10 Van twee schoone jongens, een stoker en zijn machinist 10 Omdat Fons een groote muil heeft aan den Watertoren 5 Omdat H. zich zoo goed kon ver maken in het Park op de Vlaamsche Kermis met andere vrouwen, terwijl zijn vrouw aan de zee was 10 Omdat H. dan met die vrouwennaar zijn huis is getrokken en daar eens goed gezopen heeft 5 Maar ook glazen gebroken, hetgeen zijn vrouw niet mag weten. Dat ze het dan maar in het O.F.ken leest 5 Nu is het geweten waarom ze haar man heeft verlaten 10 Omdat hij te zwaar is geschapen 10 Hij maakte haar kapot 10 Zoo vertelde haar beste vriendin aan geburen 10 Daarom was ze verplicht op reis te gaan 10 Omdat er bij den Fuhrer van Win terhulp Aalst (van tijdens de bezetting) Ignace Branderigen Hengst, een Tita- pol hangt zonder hakenkruis 10 Voor een sterkeren stok geven Gust en Bertha 20 Voor een stok - J. D. 10 Omdat Sooiken, die pas 80 jaar is, in badkostuum en per trotinet naar Hof- stade naar een trouwfeest komt, geeft Joséeken 10 En omdat Odilleken met een mans broek aan moet trouwen, geeft Jef, Sooiken zijn vriend, 5 Er is een Ministerieel rondschrijven ver schenen dat behelst: tegen de personen die ten onrechte een bewijs van Burgertrouw hebben gekregen, mag men zich peraange- teekend schrijven tot den H. Procureur des Konings wenden. Binnen de maand zal de zaak voorkomen en den betrokkene zal het bewijs worden afgenomen. Wij zijn be nieuwd te zien of de personen, die ten on rechte die bewijzen hebben afgeleverd, ook het noodige zullen doen om die bewijzen te doen intrekken. Wij zijn waarlijk benieuwd of al de be komen inschrijvingen in het handelsregis ter, met dergelijk bewijs van Burgertrouw bekomen, zullen worden geschrapt. Wij zijn benieuwd te zien of dezen die het" Vlaamsch Huis" bewoonden en het nog bewonen, verder hun stiel zullen mogen uitoefenen, want 't is toch alombekend dat de lokaalhoudster van het Vlaamsch Kot opnieuw handel drijft in bier, en wat meer is, dat haar café waarschijnlijk met Hofsta- de Kermis zal heropend worden. Op het nieuw uithangbord zal men lezen: "IN HET NAZIKOT., en men zal er de beste Duitsche dranken verkoopen. Dietsche meisjes en vendelsjongens zul len er voorloopig hun lokaal hebben. De zwarte soort zal er zijn vergaderin gen mogen houden. Of het waar is weet ik niet, doch ik hoor de zeggen dat het lokaal der C. V. P. er zou gevestigd worden. Wij raden onzen Gemeenteraad aan, aan die sukkeles wekelijks een bal te laten in richten, ten einde onze jeugd er zijne op voeding (Duitsche) te laten ontvangen. Maar a propos - bestaat er te Hofstade niet een afdeeling van den Weerstand? Pas op. Weerstanders - Waakt! 't Is tijd. EEN GERUCHT. Ter gelegenheid van geruchten, die in onze gemeente worden verspreid. Zou een veesmokkelaar, door tusschenkomst van het O.F. als Politiek Gevangene worden aangenomen? Waarschijnlijk zal schrijver dezes toekomende week in het bezit zijn van een paar belangrijke documenten aan gaande dit geval Ik deel ze U dan mede, hoort, beste le zers, - en - ge zult ze zeer interessant vin den. ik ben er vast van overtuigd. Tot toekomende week dus, Susken. Op Zondag 4 Augustus j.l, vergaderden te Brussel de burgerlijke verminkten van den oorlog. Na een bloemenhulde gebracht te hebben aan het Graf van den Onbeken den Soldaat, kwamen zij op de Groote Markt, waar zij opgewacht werden door af gevaardigden van bevriende landen den Heer Gillon, Voorzitter van den Senaat, de Prinses Jean de Mérode, e. a., eene afdee ling van het leger met muziek bewees de eer. Eene eenvoudige en aandoenlijke plechtigheid had plaats, een verminkte komt vooruit ee roept Voor allen, tegen woordig en toekomend, opdat men niet zou vergeten Klaroen - 4 Augustus 1914. Door den laffen overval der Duitsche barbaren, 20000 burgers zijn gestorven voor hetVaderland. De militaire afdeeling presenteert de wa pens. de klaroen schalt, de Belgische, de Amerikaansche, Fransche en Engelsche vlaggen worden geheven. 30 Augustus 1939. De Nazi's vallen Po len aan. 61000.000 burgers zijn gestorven voor hun vaderland, de klaroen schalt, de Poolsche vlag wordt geheven. 10 April 1940. De Nazis vallen Noorwe gen aan. 6.000 burgers zijn gestorven voor hun vaderland. De klaroen schalt, de Noor- sche vlag wordt geheven. 10 Mei 1940. De Nazis vallen Belgie, Holland en het Groot-Hertogdom Luxem burg aan. Het Groot-Hertogdom verliest 9.000, Holland 118.000 en Belgie 60.000. De klaroen schalt, de Belgische vlag wordt geheven. Oud-Strijders, Verminkten, Politieke gevangenen, Weerstanders, Demokraten uit het Geeraardsberg sche, gedenkt die 6.214.000 slachtoffers der Duitsche barbaren, Nazis, landverraders, kollaborateurs en uithongeraars, vergeet niet dat de achterhoede van Hitier nog steeds bestaat, zich vereenigd en langs om meer de hoofden opsteekt, dan* zij de bescher ming der Reactie. dan» zij de schuldige onverschil ligheid der bevolking. Herinnert ge U nog de eerste dagen der bevrijding wanneer Je landverraders van Geeraardsbergeu en omstreken op den kiosk der Groote Markt gebracht werden en deze moesten roepen Heil Hitler Ik ben een landverrader! en dan wat oorvegen en wat stam pen op hun zwart achterste i regen herinnert ge IJ nog de oer* met de pakjes van al wat fijn was voor die vuige, laffe aanhangers van Hitier, zij werden daar goed verzorgd endeden soms een uitstapje per auto. Wanneer de zwarten van Ninove overgebracht waren naar de Akademie, verklaarden zij in den he mel te zijn tegen Ninove. Is het misschien al die zoete lamlendigheid, is het misschien omdat ge niets of heel weinig hoort van straffen uitgesproken tegen landverraders uit het Geeraardsbergsche dat ge die onverschilligheid zoo ver drijft, soms al in aanraking komt met dat zwart verradersgespuisIs het misschien omdal ge ver neemt dat sommige "Chers Maitres hun advoka- tenstreken gebruiken om dit vuil lijnwaad wit te wasschen. Eerlijke bevolking, «laar ligt den hond gebonden, bet is van die onverschilligheid dat de verdedigers der landverraders en kollaborateurs gebruik maken om de processen op «leu achtergrond te schuiven, ze willen tijd winnen en zults mag de openbare mee ning niet dulden, gerechtigheid moet en zal er ge schieden als het volk wil. De Nieuwe Klopper. GRIMMINGEN. Zaterdag 10 Augustus heeft er alhier een huwelijk plaats gehad van een zekeren De Ruyver uit Deftmge, gevlucht naar Ander- lecht-Brussel, zijn waardige wederhellt is Juffrouw Haelterman maar waarom is er op den huwelijksbrief het adres niet ver meld van sieur De Ruyver, Anderlecht- Brussel. Vreest hij somwijl dat dePatriotten van Deftinge ginder een serenade zouden brengen.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3