- A. B. C. - 2 8 SEPTEMBER. Weerstanders Hoogdag De Aalstersche Boksclub doet een oproep tot alle lief hebbers-boksers van zwaar gewicht, om aan de eerstvolgende kampen deel te nemen. Oefeningen eiken Dinsdag en Vrijdag in 't lokaal "In den Beiaard,,, Nieuwstraat, 5, Aalst. Telkens om 19 1/2 uur. HET BESTUUR. De Vlaamsche Leeuw in ballingschap. SJALEKENSLIJST Een middel tegen alle kwalen. De Hakenkruisweg. De Weerstanders van het Spoor zullen dus op 8 September a: s, hun vlag- inhuldiging vieren. Bij iedere Weerstands-aangelegenheid, bij ieder patriotisch feest zijn de Weerstan ders van het Spoor steeds aanwezig. Ze zijn immer bereid in de bres te springen voor de goede zaak Zij durven dan ook hopen dat op 8 September geen enkel Weerstander, geen enkel Patriot ontbre ken zal. De staf der N.M.B.S., gansch het Nationaal Bestuur der Weerstanders van het Spoor, waaronder den H. Minister Rongvaux, zullen van de partij zijn. Den Heer Carlos Schollaert zal als feest leider fungeeren. Dat is een voldoende waarborg dat alles in de puntjes verzorgd zal zijn. Het gansche Aalstersch Verbond der echte Weerstanders, waarvan deel uitma ken O. F. - A. B. - Fidelio - partisanen - B. V. L, - Solidariteit en onze wakkere Politieke Gevangenen of "Aalstersche Zebra's verleenen hun medewerking. Programma der Feestelijkheden Zondag 8 September, om 9 uur, samen komst van al de bestuursleden in het lokaal bij den heer Emiel Lombaert, Café "Sportwereld,,. 9,30 Samenkomst op het Statieplein 9,45 Gezamenlijke optocht naar de Sint Mait nuskerk 10 u. Plechtige H. Mis, ter nagedachtenis onzer gestorven kameraden. Wijding der vlag. 10,30 Vorming van den stoet in de Brussel- sche straat, daarna optocht langs de Groote Markt, Kapellestraat, Graanmarkt, Albert Liénartstraat en Statieplein. 11 u. Plechtige overhandiging der vlag door officieele personaliteiten. Spreekbeurten. Na de plechtigheden zal men in groep bloemen gaan neerleggen aan het monu ment van Koningin Astrid, aan het Stad huis, op de Graanmarkt en aan de Statie, waar de stoet zal worden ontbonden. Om 14 uur wordt bij inschrijving een banket aan de leden van het Spoor aange boden. De prijs is voorloopig vastgesteld op 50 frank. Men kan zich van af heden laten inschrijven bij al de Bestuursleden en bij den lokaalhouder. Namens het Bestuur De Eere-Voorzitter, Costens, d.d. stationchef. De Secretaris, V. De Schrijver. De Voorzitter, Georges Pieters. gerde en martelde. Wat gebeurde er in het gemoed van die jeugd Heeft dit alles niet bijgedragen de Vak school den naam te geven van Duitsche school? Herr Van Sande A., waarom wilt gij dit alles op den rug der kleinen schui ven, ze broodloos stellen om de bevolking te doen gelooven, dat zij de schuld zijn. in plaats van Mijnheer André De Waegenae- re, Directeur der Vakschool? Volk van 't land van Aalst en al diege nen die geleden hebben onder het Nazi regiem, oordeelt zelf. Nu wil Mijnheer De Waegenaere A., Directeur der Vakschool, zich doen doorgaan als groote patriot om langs Belgische zijde steun te vinden en hierdoor zijn geknakte macht terug te win nen. Dit is nu de draaiende opvoedingsme thode tegenover Volk en Land van Mijn heer André. Bij het herdenken van het 35jarig bestaan was er in de Vakschool te Aalst een Jubileum-tentoonstelling. Wij O. L. P. waren verwonderd geen leeuwenvlag te zien, die nochtans altijd overdreven gebruikt werd. bij alle gelegen heden op de Vakschool en den voorrang kreeg op onze Nationale Vlag. Het lied "De Vlaamsche Leeuw,, werd er aangeleerd en bij alle gelegenheden ge zongen, terwijl men het Nationaal Lied daar nooit of nooit te hooren kreeg. Wat heeft De Vlaamsche Leeuw mis daan De faam der Vakschool ernstig gekrenkt? Hoe? Door op den 11 Juli ge- du-ende de bezetting te wapperen aan den gevel der Vakschool. Mijnheer De Waegenaere André, Direc teur der Vakschool, stelt de Vlaamsche Leeuw daarvoor verantwoordelijk, en heeft hem bij de zuivering gebannen uit de school. Eigenaardige zuivering 1 Mijnheer André gaf de bevelen alleen de leeuwenvlag te doen wapperen aan de voorgevel der vak school, het eerste jaar der bezetting op den 11 Juli. Na de bevrijding stelt hij den leeuw er verantwoordelijk voor en geeft hem nu den stamp van den ezel. Wat denkt de bevolking van Aalst over zulke handelwijze? Was dit een onvader- landsche daad van den leeuw of van Mijn heer De Wagenaere André? Welke be doeling had hij hiermede? Vriend te zijn van den keizer (nazi's}? Dit was symphati- seeren met den vijand, met de nazi-honden, verraad plegen tegenover volk en land, mis bruik maken van de leeuwenvlag om zijn macht, (geen gezag) te versterken! Werd hij niet als gekende Germaan in Duitschland verwelkomd met het lied De Vlaamsche Leeuw door zijn vrienden, de Nazikultuurmannen? Gij. Mijnheer De Waegenaere A. stormde dan onder de be scherming van "De Vlag" naar Duitschland gewapend met een Vlaamschen leeuw, en zijn lied als strijdlied gebruikende om de verbroedering met de Nazi beulen te be werkstelligen Gij had vertrouwen in de militaire macht der Nazis, geloofde in hun eindoverwin ning en hoopte eens de Nazi-kuituur te zien heerschen over gansch Europa. Dan was Uw wensch. Uw levensdroom vervuld Gij zoudt dan optreden als Fuhrer; ge zoudt dan wraak nemen voor den hoon. U toegebracht door de bevolking van 't land van Aalst, dat Udurfde noemen.' Andréken uit de Vakschool! Gansch Uw levenswijze en einddoel is "de wraak". Die gebruikt ge om de innige voldoe ning te hebben den alleenheerscher te zijn en uw macht te laten jubelen. Alle midde len zijn U goed; zelfs zoudt gij bij den dui vel te biechten gaan om Uw doel te berei ken. Alles moet wijken voor Uwen ik". Gij, als Christene opvoeder, huldigt het slechte princiep alle middelen zijn goed, als het doel goed schijnt Dit weet de be volking en de O. L. P. het best. De leeuwenvlag doen wapperen aan den g -vel der vakschool gedurende de be zetting, was een uitdaging voor onze krijgs gevangenen, politieke gevangenen, de weerstanders en de slachtoffers der Nazi- beulen. Het was een teeken van verbroe dering der Vakschool met het Nazi-gedoe en propaganda voor den vijand in één woordVERRAAD 1 De gevolgen van deze soort opvoedings methode tegenover Volk en Land De Duitsche Wehrmacht is in de Vak school komen vragen wat die vlag betee- kende. Na de noodige uitleg mocht ze blij ven hangen 1 De geburen waren verontwaardigd, en de mannen van den Asscherendries zegden Ons eerste werk na den oorlog isde Vakschool in brand steken Duizenden studenten hebben de leeu wenvlag zien wapperen op het oogenblik dat de vijand ons land onderdrukte, uithon- Vervolg onderaan vorige kolon. Voor de genezing van het beestje van den muizendoctoor Fr. 10 Omdat het huis Montie, Moorsel- baan, geen meter stof zou verkoopen 15 Omdat Lea de litanie leest voor haar P broek 5 Omdat Peeken 'nen werkman ging vragen 5 Omdat Sjalen spijt had dat hij Julia niet zag 5 Omdat Sjalen zijn kloeffen niet aan had 5 Omdat Monsken drie zinnen verloren heeft 15 Omdat hij zoo 'nen ezel is 5 Ontvangen van R., als steun 50 Omdat Fons zooveel niet meer in 't Burgershuis komt 10 Begrijpelijk, hij is pas getrouwd 5 Nieuwe stok, V. M. 10 Ne nieuwen schedel voor Jan 5 Omdat het slachtoffer van den stok een nieuwen zwarten op zijn kop zou slaan G. V. 10 Omdat René het goed gemaakt heeft 10 Omdat René nen braven mensch is, geeft Bertha ook 10 Omdat onze Gust met zijn Bertha in een Café te Dendermonde 'nenpop- pendans uitvoerde 10 Dat gansch Dendermonde kwam zien 10 Omdat de reis naar Breendonck goed geslaagd is 10 Omdat er nog zulke reizen zouden op touw gezet worden 10 Nog voor ne sterkere stok 10 SPELDEPRIKJES. Aan het adres van de Albert Liénart straat. nr 1Aalst, berichten we. dat alvo rens Patriotten aan te vallen ofte beklad den. ze zelf eerst best hun zondenregister zouden moeten onderzoeken. Wellicht zul len hun nog wel zekere feiten in het geheu gen schieten, als b. v. zekere photo's genomen aan de deur van voornoemd huis. van de bewoners in gezelschap van Deut sche Wehrmacht-peunden "Wij kennen de echte oorzaak van de tramstaking. Te weten: de afwezigheid van Leopold III. Als Leopold hier was dan zou hij beroep doen op de collaboratie (pardon voor het woord) van alle arbeiders om het herstel te bespoedigen. Hij zou zijn gevleu geld woord herhalen, dat iedereen aan het werk moet terugkeeren, Zijn hovelingen zouden raad geven aan de journalisten om goede artikelen te schrij ven, en als de tegenwoordige journalisten die raadgevingen niet moesten aanvaarden, dan zou men in de'gevangenissen genoeg dagbladschrijvers vinden om betere bladen op te stellen. Weg met Camille 1 Weg met den Re gent Wat vraagt het volk LeopoldEn dan zou alles gesmeerd loopen, ook de trams, schrijft Vooruit op spottenden toon. Vooruit heeft echter niet alle voor- deelen opgesomd die verbonden zijrt aan den terugkeer van den heer Lijapol D'Her- de-Baels. Zoodra de teergeliefde koning der C.V.P. en der zwarten terug is, zal de ge wezen Richter Sjalen gratis pleiten, de kar tonnen advokaat Van Hengstegem zal de zwarten aan de deur schoppen, Mengsken Koolmees zal geen dekens meer leveren aan de Wehrmacht, de gestapo-verklikker Bric zal gedecoreerd wordenen dat is nog niet alles I De boter zal afslaan, O'Gust de Broe- belaar zal handelaar in kakstoelen worden, de vrouwen zullen hun man geen horens op zijn kop meer planten, iedereen zal ten minste honderd en zes jaar oud worden. Wij eischen Titapol terug 1 Uit Vooruit Een lezer zendt mij een Duitsch blad met een ijzingwekkend vei haal. Een tragedie in It) annoncen. 1. Van 12 Augustus 1934. Een blond Madel, met sterke heupen, zonder lippen rood, zoekt een uniformd'ragend echtgci tot om den duitschen stam \oort te zetten. 2. Zelfden datum. Een Ariër, naam Haitmann, drager van de Blotduidt, zoekt een rasvrouw om raskindei en te telen. 3. Van 12 Juli 1935: Hanns Hartmann en Sieglinde zenden onder de huw eliiksi ure bericht vau hun huwelijk Horst-W isscl- straat, Munchen. 4. Van 8 Janoari 1936: Damesfiets te ruilen tegen kinderwagen bij Hartmann. Van 4 Febiuari 1936: De Germaaii- sche God Fro heelt het gezin Hartmann een zoon geschonkenHunebald Ethelvvulf is zijn naam. Van 21 Augustus 1936: Hartmann kondigt aan dat hij schoenlapper is. 7. Van 4 Mei 1937 Schai fuhrer SA Hartmann zoekt getuigen, die aanwezig waren bij het gevecht in de brouweiij \Yo- danseiche op 1 Mei. 8. Van 20 November 1937; Twee meis jes geboren bij Hartmann: Kautgundis en Gerhilde. 9. Van 4 Maart 1938: Frau Hartmann erkent de schulden niet van haar echtgenoot Hanns. 10. Van 15 November 1938: Hanns en Sieglinde Hartmann hebben het vioeger Joodsche bedrijf van levensmiddelen in de Hermann-'lonngstraat «overgenomen» In gang verboden voor Joden. 11. Van 2 October 1939: Bedrijf voor loopig gesloten wegel s mobilisatie van Hartmann. 12. Van 22 December 1939: SA Ober- scharfuhrer Hartmann zal op Kerstdag ver tellen over den Veldtocht in Polen; Met hoerraen hoessa tegen den vijand 13. Van 18 Juli 1940 Frau Hartmann heeft den winkel geopend; Poolsche Lever worst. Hollandsche kaas, Belgisch fruit, Deensche vischconserveu, Champagne en Fransche wijn, enz. 14. Van 2 Juli 1943: Hartmann voor den Fuhrer gesneuveld bij Stalingiad. 15. Van28Januari 1944. Frau Hart mann spreekt v. or de Orstgrnppe over «eerste hulp bij fosfoorbrand wondenGas maskers medebrengen 16. van 8 September 1944. Vrouw met drie kinderen, huis gebombardeerd, vraagt een kamer 17. Van 18 Februari 1945. Negenjarige knaap Hunebald Hartmann vermist. In Hitlerjugend-uniform. Trachtte zich bij een Volkssturmbataljon te vervoegen. 18 Van 11 Januari 194<fi. Vlijtige buis- arbeidster. S. Hartmann, zoekt alle werk. 19. Van 15 Juni 1946. Oorlogsweduwe met 2 kinderen, zoekt braaf echtgenoot, ook oorlogsinvalide of buitenlander, zacht ka rakter Het vreeselijkste van dat verbaal is. dat het zoo echt klinkt.... De Hakenkruisweg van een Duitsche vrouw. GEERAARDSBERGEN Is het waar dat er in de partij van het balspel der Groote Markt een aangeklaagde Ex-Hulpfeldgend»rm parade» rl Zoo poo- dig komen we daarop eens terug. 1DEGEM. In beroep gegaan tegen het vonnis dat hen ver oordeeld had tot slechts 6 jaar gevangenis, heeft Orner De Nutte (Zwarte Kolette) eene vermindering bekomen van 2 jaar te Idegem hoopte men dat de Krijgsraad zijn straf zou verhoogd hebben en dit verdiende hij ruimschoots, want reeds voor 1940 was die gepatenteerde Jappereeen propagandist van Hitier; eens den oorlog uitgehro en, nam hij tegen over de bevolking een uitdagend» houding aan Als iemand sch-ef naar hem durfde kijken, was het: vl,et op of ik zal u ergens brengen Hij was toch zoo fier in lijn zwarte tenue, Van het proces zijner lek« ere dochter Josetta ver neemt non niets Ze loopt in vrijheid te Brussel Zij was nog nitdagender dau haar vader, bijzonder wan neer ze haar tenue der «Hitletjengd» aan had Zouden de mannen van «vergeten en vergeven» ook voet stappen durven doeu ten voordeele dier vnige land- verraadster. die jacht maakte op de parachutisten? Zelfs de Duitsche soldaten walgden van haar ge meen gedrag Betee enisvol is ook dat ze zich te Idegem niet durft vertoonen Wanneer komt eindelijk het zoo lang verwacht proces van Leopold de Cremer. den vermaarden Gemeenteontvanger? En dat van gansch de zwarte kolonie Ja. wanneer krijgen die «Hitlervrienden» hunne zoo welverdiende belooning DE NIEUWE KLOPPER.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2