§o.n ]3%l 2 Het Statuut der Politieke Gevangenen Welke zullen de Rechten zijn van de Politieke Gevangenen en hun Familie Steunt Solidariteit Fabelta - Fibrane Leest en verspreidt de Brochures verkrijgbaar bij al onze verkoopers van het O. F. en in de bureelen BurgershuisGroote Markt 15, Aalst. Prijs 7 Frank, SPELDEPRIKJES Onze kameraad Jean Tervfe, vroeger nationaal secretaris van het O. F, en Mi nister van Wederopbouw, heeft op de vooravond van het parlementair verlof.op het bureau der Kamer, het wetsontwerp ingediend dat het statuut regelt van de Po litieke Gevangenen en van hun rechtheb benden. Dit ontwerp zal onderzocht worden, zoodra het Parlement weer zitting houdt en men mag aannemen, dat het voor de winter zal worden gestemd, Het is een document van kapitaal belang voor de Politieke Gevangenen. Wij hou den er dus aan. het in zijn grote trekken te ontleden. In zijn uiteenzetting der motieven verklaart de minister; Het leed dat zij hebben moeten door staan en de barbaarsheid waarmede zij wer den behandeld, geven de Politieke Gevan genen recht op een gans bijzondere plaats Geen enkele reden mag nog langer het volledig herstel van hun stoffelijke en zede lijke schade vertragen, evenmin als het stemmen van een reeks maatregelen, die hun een doelmatige en concrete hulp zal verschaffen, waardoor zij inde maatschap pij weer een plaats zullen kunnen innemen, die alleen de vijand hun doen verliezen heeft». Bepaling van de Politieke Gevan gene. Het ontwerp bepaald eerst de P.G. van 19-40-1945 Worden als P.G. beschouwd, de perso nen, die, zonder krijgsgevangen te zijn, door de vijand of zijn handlangers geker kerd of geinterneerd werden. Het volstaat niet, dat de gevangene door de bezetter als politieke vijand werd aan zien. welke ook de onmiddellijke oorzaak van de aanhouding geweest zij. Hij moet zich ook tijdens de bezetting en vooral tij dens zijn gevangenschap volledig waardig hebben getoond. Bovendien zijn ook twee materiële voor waarden vereist: 1. De gevangene moet aangehouden zijn door de vijand of door lieden die zijn poli tiek of doeleinden dienden. 2. Hij moet minstens 30 dagen gevan gen gezeten hebben of, indien minder, ern stige mishandelingen hebben ondergaan of door de vijand veroordeeld geweest zijn. Worden eveneens als P G, aanzien, de personen die door de vijand of door zijn agenten gedood werden, onafhankelijk van om 't even welke houding of hechtenis tij dens de bezetting. Tot deze categorie behoren echter niet degenen, die door de vijand werden ge dood tijdens militaire operaties. Het ontwerp doelt op de Belgen, die aangehouden werden in België, of in het buitenland, wanneer zij hun domicilie had den in België, op het oogenblik van hun aanhouding. Verder, op de Belgen, aangehouden in het buitenland, die hun woon- of verblijf plaats hadden in het buitenland, op voor waarde. dat de wettelijke voorschriften van het land waar zij woonden of verbleven, hen niet erkennen als politieke gevangenen of daarmee gelijk te stellen personen en hun derhalve dezelfde voordeelen toekennen, als die welke het voorwerp uitmaken van de wet. Genieten niet van deze wet, zij die na 31-10-40 veroordeeld werden wegens moord of misdaad tegen de Staatsveilig heid, zij die, om reden van zuivering, hun burgerlijke of politieke rechten verloren hebben, de personen die door de vijand werden opgesloten wegens inbreuk op het gemene recht, voor zover hun opsluiting niet het gevolg was van hun patriotisch en onbaatzuchtig verzet tegen de vijandten slotte de personen, die in het buitenland veroordeeld werden wegens collaboratie met de vijand. Worden eveneens uitgeslo ten. degene die zich bijzonder onverdien stelijk hebben gedragen tijdens hun hech tenis en zij, wier bevrijding door de vijand verdacht voorkomt. Rechten en voordelen der P. G. Hieronder komen voor: 1Het Kruis van de P. G. 2. Een toeslag van 1.500 fr. voor iedere maand gevangenschap, indien de totale ge vangenschap minstens 3 maand geduurd heeft en mits de volgende voorwaarden: Het inkomen van de gevangene mag per maand de 5.000 fr. niet overtreffen. Dit bedrag mag echter verhoogd worden met 1.000 fr. per persoon ten laste. 2. Zijn netto inkomen tijdens het jaar, dat voorafgaat aan dat waarin de wet van kracht wordt, mag niet hooger zijn dan 150.000 fr. De toeslag wordt verminderd naarmate de inkomsten van de belanghebbende ho ger zijn, Verder zullen de P. G. recht hebben op herstelpensioenen, geregeld volgens de hieromtrent bestaande wet. De personen, waarop de besluitwet van 19-9-1945, die het statuut van de Gewa pende Weerstand instelt, betrekking heeft, zullen genieten van uitzonderlijke toelagen voor de doorstane heehtenis De P.G., die minstens zes maand opgesloten geweest zijn in een kamp of een bijzonder slechte gevangenis, hebben recht op een bijkomen de toeslag ten laste van de Staat, zijnde 3.000 fr. voor zes maand gevangenschap. De lijst der kampen en gevangenissen zal bij Koninklijk besluit vastgesteld wor den. De medische, pharmaceutische en hospi- taalzorgen nodig wegens ziekte, aandoening of lichamelijke verzwakking die de P.G. tij dens hun gevangenschap opgelopen hebben of die uit hun hechtenis voortvloeien, zul len hun kosteloos verstrekt worden, indien zij meer dan 50 °/o invalied zijn. Indien de invaliditeit minder hoog is, zal de tusschenkomst van de Staat door minis terieel besluit bepaald worden, Gedurende vijf jaar zal voorkeur verleend worden aan de P. G. of aan hun rechtheb benden in zake verhuring van huizen, die beheerd worden door de Nationale Maat schappij voor Goedkope Woningen of door één van de door haar aangenomen maat schappijen. De P. G. mogen een beroep aanleren op de kosten van de Staat, ten einde zich in een vak in te wijden of zich aan het hunne opnieuw aan te passen. De P. G. die invalied zijn, zullen genie ten van een vermindering van 75 op spoor- en buurtspoorwegen. De Staat zal de onderwijskosten mogen op zich nemen van kinderen van politieke Gevangenen, die minstens één jaar in ge vangenschap geweest zijn of die ernstige mishandelingen hebben ondergaan. Dc Rechthebbenden. De rechthebbenden van de overleden P G. zullen van de uitzonderlijke toeslagen der overledenen genieten Die toeslagen zullen uitgekeerd worden tot op de dag waarop zij overleden of ver moedelijk overleden zijn. De ereonderscheidingen mogen gedra gen worden door de weduwe of, bij ont stentenis dezer, door de moeder, op voor waarde. dat zij door een bijkomend teken kunnen erkend worden. Worden eveneens als rechthebbenden van de overleden P. G, aanzien: 1. De bijzit, op voorwaarde dat zij gedu rende ten minste twee jaar voor zijn dood of zijn aanhouding, het leven van de over ledene heeft gedeeld. 2. De niet erkende natuurlijke kinderen. De P. G. die niet in het land terugge keerd zijn op het oogenblik dat deze wet in voege treedt en van wie men niet weet of zij dood of levend zijn, zullen aanzien wor- Vervolg onderaan 3e kolon. Weet ge dat "Solidariteit,,, aangesloten bij het O. F., een nooit te vergeten daad heeft gesteld, met honderde zwakke kinde ren naar de gezonde oorden van de Arden nen. de Kust, Frankrijk en Zwitserland, KOSTELOOS te laten vertrekken. Dit edel werk kan niet genoeg ge steund worden 11 Iedere inwoner zou lid moeten zijn van "Solidariteit,,. De armste mensch kan, al is het slechts 5 fr, per jaar geven. Niet honderde. maar duizende blee- ke kinderen moeten in 1947 naar die ge zonde streken. Dit edel werk, dat buiten en boven alle politiek staat, moet uitgebreid worden. Daarom doen we beroep op de gekende edelmoedigheid van de arbeiders, bedien den, handelaars, burgers, nijveraars, enz., volgens hun vermogen, ons te helpen in deze zware taak. Giften en inschrijvingen Vredeplein, 67. Aalst. De uitspraak in het Fabelta-proces, zoo het al niet volledig beantwoordt aan de volkseisch de groote collaborateurs zwaar der te straffen dan de kleine, is in ieder geval heel wat gezonder dan de uitspraken, die de laatste tijd tegen de moffenknechten geveld worden. Er is echter één zwart punt. Tóen de auditeur eischte, dat tot de onmiddellijke aanhouding zou overgegaan worden, werd besloten dit niet te doen "omdat de beschuldigden regelmatig op alle zittingen verschenen waren... Wij vra gen ons af, of dit de werkelijke reden is en hier niet een onderscheid gemaakt is, om dat het om millionnairs ging en niet om eenvoudige sukkelaars. M0MH3y£SSt NHHBMMiMnKMBMUMi den als gestorven op 8-5-1945. Alle mogelijk onderricht van de kinderen der P.G. die door de vijand gedood werden en die in gevangenschap of ten gevolge hiervan overleden zijn, zal ten laste vallen van de Staat. De Commissies der P. G. Erkencommissies voor P.G. zullen inge richt worden bij ministerieel besluit. .Zij zullen de voo waarden moeten nagaan die vereist worden om van de titel van P. G. te kunnen genieten. De aanvragen zullen per aangeteekende brief moeten ingediend worden bij het Mi nisterie van Wederopbouw ten laatste drie maand na de publicatie der wet in het Staatsblad. Voor de Vreemdelingen. Een ander ontwerp richt het statuut der vreemdelingen in, Dit ontwerp voorziet dat de vreemdeling of de heimatloze die in België verblijft van de titel van P. G en de daaraan verbonden voordelen zal genieten op voorwaarde dat hij het bewijs levert van een possitieve activiteit tegen de vijand. De wet zal aan die vreemdeling toelaten gemakkelijker en gratis de kleine of de grote naturalisatie te bekomen: Gelezen in een weekblad, dat bij gebrek aan belangstelling, meestal kosteloos uitgedeeld wordt, een klei ne Aalstersche rubriek, waarin een bezorgde sukkel een toch zoo lastig vraagsken stelt aan onzen hoofdop steller. Het antwoord van deze is kort. Gezien de onderteekenaar, "negende luisteraar,, bij gebrek aan moed natuurlijk, niet durft zijn naam zetten en absoluut niet op de hoogte is van zijn heel voorzichtig ineenge- stoken vraagstuk, zal deze slechts van klinkend antwoord bediend worden als hij klaar positief stelling durft nemen en onderteekenen, want het volstaat niet een bladjete willen vul len, en dan nog wel met zaken, waar men in het geheel niets van af weet, om toch maar een bladje te kunnen verkoopen, in plaats van ze steeds kosteloos uit te deelcn, onthoud dit goed, zelfs al wordt het gedaan om beter in de gratie te staan van ver brande elementen. De gewezen Pater Bric Nichels werd verleden week met klikken en klakken aan de deur geworpen in Café Centrale, waar hij het aange durfd had een glas bier te koopen, hetgeen hem geweigerd werd. Goed zoo, Frans, puik gewerkt man zulks strekt den Weerstand ter eere. Gansch Aalst en omgeving is op de hoogte van het wangedrag van Herr Van der Stockt August, Molendries, Aalst, zijn onvergetelijke Germaan- sche houding van tijdens de bezetting zijn milde giften für Weihnachten aan het V. N. V-er lokaal, zijn ontel bare lekkere bollen kaas en sardien tjes für die Feldgendarmerie enOrts- kommandantur, zijn nachtelijke uit stapjes in fijn gezelschap, daar waar geen mensch na 11 uur op straat zich mocht vertoonen, toerde hij per auto, hoe een Duitsch officier in zijn eigen huis de eerste was om hem geluk- wenschen aan te bieden bij de ge boorte van een kind, enz... Diezelfde Van der Stockt A. heeft deze week zijn winkel heropend. Hoe is het mo gelijk dat die kerel vergunningen bekomen heeft om een stock boter, en andere zaken, in overvloed te be komen, hoe is Van der Stockt, alias Pee Kees, aan zijn bewijs van burger trouw en goed gedrag gekomen, en wie kan daarvoor verantwoordelijk gesteld worden? Natuurlijk diegenen die zonder bezwaren Pie Kees de noo- dige bewijzen ter hand gesteld heb ben. Patriotten, vergeet niet wie Pie Kees geweest is, koop slechts bij Pa triotten, zoo zult ge Pie Kees zelf bestraffen, daar waar anderen in ge breke blijven. Wanneer komt het proces van den Stiefelkönig Herr Piron voor te Gent De maand September is reeds meer dan de helft gevorderd en wat zal de uitslag zijn Vermits een collabora teur die de Wehrmacht hielp ontlui zen en daarmee millioentjes verdien de, nu terecht staat, is het maar bil lijk dat Herr Piron ook spoedig zijn meer dan verdiende straf bekomt. Wij wachten met ongeduld. Patriotten, Weerstanders, Sportlief hebbers, Denkt na vooraleer te pronostikeeren Enkel SOL-PRONOSTIEKEN verde digen en helpen de slachtoffers van den oorlog, der sociale onrechtvaardigheden en bevorderen de schoolvacanties. Uw geld is dus nooit verloren en dient dus niet voor persoonlijke doeleinden. Ondersteunt dus ons werk en pronosti- keert enkel op SOL-PRONOSTIEKEN. Dank U. Solidariteit. Depothouders worden nog steeds aan vaard. Voor inlichtingen wende men zich tot Solidariteit, Vredeplein, 67, Aalst.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2