De Bevrijding van Parijs. De A» B» C» 3 PaHjs. die de revolutie van 1789 gekend had, de revolutie van 1830 en 1848de Gommune van 1871, toonde in 1944 dat het niet vergeten was hoe men barrikaden bouwde. Parijs had getoond dat het nog vechten kon en dat het ware Frankrijk niet het verkochte Frankrijk van de "collabora tion" Pétain, Laval, was, maar het anti- Duitsche. nationale Frankrijk van de ré- sistance". SIS heeft zich een breuk gelachen Grimminge Idegem. Schendelbeke bericht aan alle liefhebbers der BOKSSPORT dat, vanaf 22 Sep tember, buiten de oefeningen op Dinsdagen en Vrijdagen, telkens om 19 1/2 uur, ook op de Zondagen zal getraind worden, begin om 10 uur in den voormiddag. Gebeurlijke, niet bij onzen bond aangesloten liefhebbers-beoefenaars worden toegelaten op de training en kunnen zich aldaar laten in schrijven. Kijklustigen mogen eveneens een kijkje nemen. Namens de AALSTERSCHE BOKSCLUB. HET BESTUUR. Parijs vierde dezer dagen zijn tweede bevrijdingsfeest. Het aandeel dat de Pa- rijache bevolking in den strijd tegen de Duitschers gehad heeft tijdens die Augus tusdagen 1944 is van het allergrootste be lang geweest voor het verder verloop van de operaties der Verbondene Legers. Parijsdie de smaad van jaren bezetting gewroken had, was opnieuw de fiere, trot- sche revolutionaire stad geworden. Dat "Parijs zichzelf heeft bevrijd", zooals De Gaule gezggd heeftis geen ftaze maar een bewijs dat rijs zijn verleden getrouw gebleven is. Deze opstand, waarin er wonderen ver richt zijn geweest, kon alleen maar slagen wanneer hij gesteund was door een strijd lustige volksmassa die dan ook de zwaarste tol betaald heeft in dien vrijheidsstrijd. Het offer dat Parijs bracht voor de vrij heid aller volkeren, zullen wij steeds in dachtig bijven. DE OPSTAND. Nu begon pas vogr goed de strijd los te barsten. Gebouw na gebouw werd veroverd en versterkt om een Duitsche eventueele tegenaanval te kunnen afslaan. Bestookt en gedesorganiseerd door wei nig talrijke, maar zeer beweeglijke groepen, dacht de vijand dat de weerstandskrachten veel talrijker waren, dan hij aanvankelijk had gemeend en hij waagde het niet nieu we versterkingen te zenden. Geloof nu niet dat de nazi's de Franschen zoo maar lieten begaan, en weldra begonnen zij met de hun nog restende troepen den aanval op de Prefectuur en het groote Stadhuis van Pa rijs die beiden door de F.F.I. (Forces Fran cais de l'Intérieur) bezet waren. Zij gebruikten bij dezen aanval tanks en pantserauto's.maar slaagden er niet in de gebouwen te heroveren. Overal verrezen barricaden, men haalde zandzakken van zolder, legde deze voor de huisdeuren en voerde ze op handkarren naar de barrica des. De straten werden opengebroken en alles wat maar eenigszins als verdedigings middel dienen kon, werd aangesleept. Men gebruikte zelfs de buitgemaakte wagens en auto's van de Duitschers als barricaden. Op het oogenblik dat de F.F.I. meester waren van de 3/4 van Parijs, werd aange kondigd dat een overeenkomst werd afge sloten tusschen de vertegenwoordigers van de voorloopige regeering en de nazi's. Ver warring en twijfel waren het gevolg. Men gaf het valsche bevel het vuur te staken. Gelukkig legden de aanvoerders van den opstand zich bij deze overeenkomst niet neer, zij bewezen aldus dat zij den toestand volledig begrepen en tevens verantwoor delijkheidsgevoel bezaten. Gelukkig want daar waar slecht ingelichte F.F.I.'s de wa pens neerlegden, hadden de Duitschers er dankbaar gebruik van gemaakt om opnieuw veld te winnen. Het kwam tot een bestand op 20 Au gustus, toen den toestand overal gunstig was voor de F.F.I.'s. De Fransche binnen- landschc strijdkrachten zouden in de ge bouwen blijven die ze bezetten de Fran sche gevangenen zouden door de Duit schers niet meer als franc-tireurs, maar als krijgsgevangenen beschouwd worden en dus niet meer, zooals voorheen, neerge schoten worden. Dit alles geschiedde door bemiddeling van den Zweedschen Consul. Maar den volgenden dag laaide de strijd weer op en de Duitschers hernieuwden hun aanvallen, thans met Tijgertanks, Zij wilden kost wat kost de stad terug in han den nemen, maar zij stuitten op den onver- zettelijken wil van de Parijsche bevolking zij waren als 't ware bebaricadeerd, en kon den aldus moeilijke verbinding krijgen met hun andere steunpunten. Wanneer zij het even waagden buiten de veilige pantsering van hun tanks te komen, werden zij vanop de daken beschoten. Bovendien vielen de F.F.I. ook de tanks aan met ontplofbare stoffen, die door stu denten op de laboratoria der Universiteiten gefabriceerd werden. De positie van de moffen werd steeds hachelijker, weliswaar hielden zij nog en kele pleinen en boulevards in handen maar de toestand werd ten slotte onhoudbaar. Reeds op 22 Augustus kwamen de vrije Fransche bladen van de persende ver schillende weerstandsgroepeeringen had den de drukkerijen bezet en terwijl soms voor de gebouwen nog Duitsche troepen rondreden, werden de eerste vrije kranten gedrukt, die de bevolking tot den strijd aanwakkerden en hen tevens op de hoogte hielden Van den geallieerden vooruitgang op de Fronten. Men kon dikwijls heel rare Situaties be leven, want wanneer men door de stad trok kwam men afwisselend op Fransch en op Duitsch territorium. Zoo kwam het dat ie mand die in 't bezit van een vrij Fransch dagblad gevonden werd, soms op staanden voet gefusilleerd werd door Duitsche pa trouilles. Maar de Moffen zaten gevangen als een muis in een val, want al de wegen die naar de stad leidden waren in handen van de Weerstandskrachten. DE BEVRIJDING. De eerste Fransche tanks kwamen den Vrijdagavond 25 Augustus laat, de stad Parijs binnen en leverden onmiddellijk slag met de nog restende Duitsche verzetsnes- ten. Op 25 Augustus capituleerden de laat ste Duitschers in Parijs. Parijs had zichzelf bevrijd dank zij een zorgvuldige voorbereide opstand en een nieuwe krijgstactiek. 30 Tijgertanks, tientallen pantserauto's en vrachtwagens werden met bemanning buiten gevecht ge steld in minder dan een week. Aan de hand van de eerste officieele cij fers gepubliceerd door Commandant Mas- siet betreffende de F.F.I. bedroeg de ge talsterkte aan den vooravond van den op stand 35.000 man; 15.000 anderen beant woorden den oproep en vochten schouder aan schouder mede, waaronder een groot aantal vrouwen; de politie, 12.000 man sterk, vocht eveneens in de stad. Van de 75.000 man die den eersten dag aan den opstand deelnamen waren er slechts 1.500 gewapend. De strijd werd aangevangen met 4 machinegeweren, 83 mitfailleurge- weren, 83 mitrailletten, 562 geweten waar onder veel jachtgeweren, 825 revolvers, 192 granaten en 29 mijnen. Hiermede gin gen zij een garnizoen van 20.000 man tot de tanden toe bewapend tot overgave dwingen. Niet minder dan 1.000 Parijzenaars scho ten er het leven bij in en er waren meer dan 3.000 gewonden. Dit is het bilan van den bevrijdingsstrijd van Parijs. Een nooit geziene ontvangst is de Geallieerden daar te beurt gevallen om dat Parijs nooit den wapenstilstand van 1940 heeft erkend. Parijs, de vrije revolutionaire Fransche stad, zal nooit een vreemde dwingelandij aanvaarden, want voor hen geldt meer dan ooit de spreukLiever rechtstaandjsterven dan gebukt te leven. Patriotten, Weerstanders, Sportlief hebbers, Denkt na vooraleer te pronostikeeren II Enkel SOL-PRONOSTIEKEN verde digen en helpen de slachtoffers van den oorlog, der sociale onrechtvaardigheden en bevorderen de schoolvacanties. Uw geld is dus nooit verloren en dient dus niet voor persoonlijke doeleinden. Ondersteunt dus ons werk en pronosti- keert enkel op SOL-PRONOSTIEKEN. Dank U. Solidariteit. Depothouders worden nog steeds aan vaard. Voor inlichtingen wende men zich tot Solidariteit, Vredeplein, 67, Aalst. Sis kwam verleden week bij deh apothe ker buitengestrompeld en liep mij juist tegen het lijf. Op uw gemak zulle, scheelen, Gij hebt zeker om een purgeermiddel geweest om uw boekweitpap door te jagen Sis. "Oh gij onnoozelen troeten, ik heb mij een breukband moeten halen. Als men te Gent op het Krijgsgerecht nog een tijdje zoQ^Sortdoet. heeft de helft van de C.V.P. een breuk van het lachen. Zie, let op. Daar komt in levende lijve Marcel Hae- rens af, SS'man van het eerste uur. Op alle fronten gevochten en schurkenstreken verkochte Los gelaten om gezondheidsre denen. Spant, daar komt Ganzeman. Van 't zelfde laken een broek. Moet gij nog niet lachen Ik wel, zulle 'k Zou me daar nen bult kunnen van lachen Hebt gij de uitspraak gelezen van de Viscosetrust Acht jaar bak zonder on middellijke aanhouding. En een boete zonder onmiddellijke betaling. Kunt gij nog niet lachen Denk dan eens na hoe veel maal deze rekels door Jan 'k Moetwel van uit Londen met zijn mond opgehangen zijn. Stemt U dat niet plezierig Hebt gij te Gent onze Leopoldhulde gezien Hebt gij in den stoet die gevangenbewaker uit St Gilles gezien die zoo lustig op de weer standers kon rammelen Nog niet gela chen Ga dan eens in de Patronage naar het sermoen luisteren. Daar zal een dikke vette pater een uur lang smerige praat ver tellen. Kinderen niet toegelaten, zooals in de cinema, om volk te trekken. Als gij dan nog niet moet lachen, lees dan in een libe raal Fransch dagblad dat artikelken waarin Octaafken den lof maakt van Arthur De Looze en vergeet van De Looze te spreken om zichzelve op te hemelen. Wordt gij dan nog niet plezierig, ga dan eens naar Oostende. Gij zult er misschien den dik ken De Vrieze ontmoeten, terdood veroor deeld als Westwalbouwer misschien ook zonder onmiddellijke aanhouding, Als gij U dan nog kunt inhouden, tel dan eens op uw vingeren hoeveel duizende franks de ploerten van Breendonk en Courcelles da gelijks aan de belastingbetalers kosten. Pronostikeer dan eens wie het terecht stellen van deze booswichten zoolang doet aansleepen. Als dat niet helpt, lees dan eens dien schoonen diskoer van dien En- gelschen Biskop, die zegt dat ze Goering en consoorten eens goed onder den neus moeten wrijven wat ze misdaan hebben en ze dan de deur van het gerechtshof moeten buiten zetten, zonder de militaire eer te bewijzen. Maar ik weet het wel. Gij Weerstanders zijt van die kerels die nooit kontent zijt. Er is met U niets aan te vatten. Gij zijt zwartkijkers. Ik en Meester André zijn van een^.ander akabiet. Wij kunnen daarbij staan lachen lijk kleine zotjes. Als gij mij niet gelooft, vraag het aan den meester zelf eens. Iedere week koopt hij het Offieken en van als hij zijn naam ziet staan, begint hij te lachen als een zot. Hij heeft dat ge leerd van mijnheer Van Sande en van den Hengst. Zij staan alle drie reeds opge schreven bij den apotheker vooreen breuk band van 't zelfde merk als de Mijnen. Ik geloof dat Sis mij deze maal een blaas in mijn nek geslagen heeft. Maar ik zal het hem een dezer dagen betaald zetten. LAVACHEKIRIT. Volgens het schijnt beroemd zich den welgekenden nazi-propagandist Van Schoor beter gekend als ex-beenhouwer «Kaloe» een bewijs van burgertrouw op zak te hebben. Een onderzoek heelt reeds bewe zen hoe lichtzinnig den Burgemeester zulke bewijzen aflevert, tot hiertoe is er geen tuchtmaatregel getroffen. Waarlijk, de Pro vincie Oost-Vlaanderen munt uit voor hare goedhartigheid, zoowel op burgerlijk als op militair gebied. Op Zondag 15 September is den Eerw. H. Van Buyndel ingehuldigd als pastoor der parochie. Te dier gelegenheid heeft de Eerw. Heer Heken van Geeraardsbergen, alom gekend gedurende de bezetting voor zijn vaderlandsch optreden, eene rede gehouden waarvan men hier sedert lang van wege het geestelijk, beroofd was. Hartelijk proficiat aan den Heer Deken en wij jdurven verho pen dat onzen nieuwen herder met dezelfde gevoelens bezield is, dit is den innigen wensch van zijn parochianen die nog niet vergeten hebben. Tot Reden nog altijd geen nieuws aan gaande de zoolang vei wachte veroordealing van den beruchten Gewest-fuhrer, propa gandist. meetinggever voor het Oostfront, Adhémar Capiau. Die nazi-hond heeft ge durende gansch de bezetting als hoofd onderwijzer den geest zijner leerlingen ver stompt, Duitschland opgehemeld,zijn vader land verloochend, feesten optouw gezet ter eere der in verlof zijnde Oost-strijders die hij aangeworven had. InspecteurVekemans heeft krachtdadig moeten optreden om het portret van Staf De Clercq te doen wegne men dat aan een der vensters der gemeente school prijkte. Is het niet vreemd dat het Militair Ge rechtshof van Gent tot heden geen lijd ge vonden heeft om dien vuigen landverrader eene strenge en voorbeeldige straf toe te passen Van het proces van zijn waardigen colle ga, onderwijzer De Backer, van Idegem, hoort men niets meer. Evenmin hoort men spreken wanneer de vuile zaak van den fameuzen Hilaire Van Damme zal voorkomen, die zoo fier en zoo dreigend was in zijn zwarten tenu, die bij alle zwart» veldtochten tegenwoordig was, daar weeteen beenhouwer van Voorde van te spreken, die eens tegen de Belgische gen darmen vocht te Geeraardsbergen en daar in de Lessenschestraat op 21 Juli de driekleur aftrok van de borst eener juffrouw en die dan van een Weerstander een direct kreeg dat hij op het voetpad rolde die zwarte beul loopt ook al op vrije voeten en ver klaard maar ronduit dat zijn advokaat h«m gezegd heefthoe langer wij het kunnen uit stellen, hoe kleiner zal de straf zijn. In denzelfden zin werken voorzeker de verdedigers van Leopold DeCremer, Jozef De Cremer en Cie, uit Idegem. Ein zeggen dat wij een demokratisch gou vernement hebben, van Grégoire hadden wij beter verwacht, Van Glabbeke, die in het Ministerie van binnenlandsche zaken kranig opgetreden is, heeft als Minister van Justitie den Weerstand en de Patriotten te leur gesteld, wat zal I-ilardoen in zake zui vering Zekere verklaringen aan de radio doen ons reeds twijfelen. Tot heden moeten wij de Vlaamsche spreuk gedenken Veel beloven, weinig geven, doet niet de zotten, maar de land verraders en kollaborateurs in vreugde leven. DE NIEUWE KLOPPER.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3