Dirk Martens roskamt 2 Het verraad dat gepleegd werd door André De Waegenaere, Directeur der Vakschool te Aalst. FEITEN zijn FEITEN en Mijnheer Leopold III kan ze niet loochenen Daarom helpt de Kerk mede de wel bekende waarheid bestrijden. Studenten uit het eerste jaar der afdee- ling voor Technische Ingenieurs waren, luidens de Duitsche verordeningen ver plicht. een jaar arbeid te verrichten. Geen woord van goedkeuring vanwege den Directeur voor de studenten, die wei gerden te gehoorzamen aan de Duitsche be velen. Ze vonden geen steun bij hem. Waarom, Herr De Waegenaere, van uwen't wege geen protest? Waar bleef zijn vaderlandsche en zedelijke moed? De geestelijke weerstand van den Heer André tijdens de bezetting, bestond niet. Ér was geen verstandhouding tusschen hem, pro fessoren en studenten. De zedelijke eenheid, die noodzakelijk was voor de toekomst van het vaderland, bestond niet op de Vakschool. Wie was de oorzaak van al het onvader- landsche. dat op de Vakschool gebeurde? Heeft Herr André ooit richtlijnen gege ven, of een daad gesteld, waardoor de geest van vaderlandschliefde, eendracht en sa menwerking tusschen bestuur, personeel en studenten werd verstevigd om de vijand te weerstaan? Nooit 1 Allen zonderonder scheid zouden zijn wenken hebben gevolgd. Maar integendeel! Hij heeft propaganda gemaakt voor het naziregiem, door het Duitsche volk als voorbeeld te stellen. En door de Vlamingen te vernederen, als min derwaardig volk. Dit zei hij dagelijks tegen de studenten en het personeel. Zelfs werd een student - weerstander. wiens leven dagelijks in gevaar verkeerde en die steun vroeg aan den directeur, Herr De Waegenaere, tegengewerktdeze zei hem de volgende woordenHet moet hier gedaan zijn met die stommiteiten - Weer- standers,hoort U het? In 19-13 heeft André De Waegenaere de lijst der ingeschreven hoogstudenten over gemaakt aan het arbeidsambt. Daardoor wist men, wie verplichte arbeid moest ver richten. De Duitschers zijn op hetzelfde tijdstip de lijst der uittredende leerlingen der middelbare afdeeling komen vragen, om ze als gediplomeerden werkstellig te maken in Duitschland. Herr André weigerde ze te geven, zeg gende er is mij verbod opgelegd uit Brus sel" - hij dierf zelf geen verantwoordelijk heid dragen en schoof het op den rug van de Heeren uit Brussel. Eenige dagen later werd hij aangahouden, alsook de prefect van het groot college en de directeur van het klein college te Aalst. De beiden laat- sten zeiden de lijsten verbrand te hebben. Een half uur na de aanhouding zijn de gestapo's naar het bureel gegaan van den Directeur André De Waegenaere, ze gin gen regelrecht naar zijn schrijftafel, waar het register der leerlingen lag. Dit alles duurde eenige minuten, elders werd er niet gezocht 1 Daarop werd de Heer De Waegenaere vrijgelaten, terwijl de twee andere direc teursgevangen bleven tot aan de bevrijding. Heer De Waegenaere A„ Directeur der Vakschool, gekend als pro-Duitsch, waar om hebt gij den moed gemist na den eer sten eisch der Duitschers de lijsten te doen verdwijnen? Waarom verraad plegen tegenover Uw studenten? Als Directeur was uw plicht te genover de studenten, de ouders en het vaderland, de lijsten te doen verdwijnen en persoonlijk de verantwoordelijkheid te dra gen. Maar gij kondt het op een anders rug niet schuiven en hield zelf te veel aan Uw eigen vel, of was er soms nog een andere reden Het feit, dat Herr André aan de gestapo's gezegd had waar de lijsten waren, dat hij den moed gemist had ze te verbergen of te vernietigen, ,en de verantwoordelijkheid daarvan te dragen, werd door het volkaan zien als verraad. Die vrijstelling, na uwe aanhouding, bracht opjpraak onder de bevolking en Herr De Waegenaere heeft zijn fout willen herstellen, door zich terug gevangen te ge ven met de volgende verklaring: ik ver klaar mij solidair met mijn aangehouden confraters (Directeurs van groot en klein college maar de Duitsche commandant zond hem wandelen. Ze hadden niets meer met den Heer De Waegenaere te maken en waren in het bezit van hetgeen ze van hem verlangden. Met dit alles was de Heer André een mislukte held en de studenten zijn slacht offers. Uittreksel uit het weekblad De Den- derklok - Ninove. Zondag 23 September 1945. Monseigneur Van Wayenberghe, Rec tor aan de katholieke Hoogeschool te Leu ven, is politiek gevangene geweest omdat hij de lijsten met de namen van de ingeschre ven studenten weigerde af te geven Denkt men werkelijk dat hij niet slim ge noeg was, om als sommige de combine te vindende lijsten weigeren af te geven om geen rekening te moeten geven na de be vrijding - maar ze laten aanslaan in zijn bureel om niet naar Duitschland te gaan? Herr André, zie naar Uw voorbeeldige stadsgenooten, Directeurs van Groot- en Klein College, zie naar de hoogere geeste lijkheid, Monseigneur Van Wayenberghe. Zij hebben hun plicht begrepen en vol bracht, en een daad gesteld, die een ver troosting en aanmoediging was voor de lij denden, en een voorbeeld voor de jeugd. Manhaftige vaderlandsche opvoeders. De Waegenaere A.. zijt gij nog waardig Directeur te zijn eener Vakschool? Zal men van hoogerhand dit nog lang dulden, of moet de bevolking zelf optreden Gij hebt de gewoonte alles zoo te schik ken, dat altijd andere de verantwoordelijk heid dragen, om dan schijnheilig te zeggen ik ben het niet. of weet van niets en al- zoo alles op andermans rug te schuiven, In dit geval hebt gij U misrekend voor de eerste maal in Uw leven. Het verraad kan deze maal anderen niet treffen, daar gij zelf persoonlijk de daad hebt gesteld! Wel zult gij nu trachten met Uw duivelsch cynische vernuft er iets an ders op te vinden. Wij O. L. P. stellen U de vraag, Herr Van Sande A.waarom hebt gij dit alles verzwegen? W a a r o m hebt gij de splinters gezocht bij het personeel, maar de balken van den Heer André niet willen zien? Gij hebt Uw meester willen redden door al te doen wat hij U oplegde, door de kleinen te treffen, die de Fuhrer André U aanwees. Arme drommel 1 Op vijf en zeventig ja rigen ouderdom nog slaafs moeten gehoor zamen, of geen schilderwerk meer in de Vakschool gedurende het winterseizoen. De muilezel, die U geholpen heeft, Herr Van Sande A.. kreeg veel haver voor het vuile werk. Hij heeft zich als naoorlogsche patriot correct gedragen in het Belgisch leger in 1940, tijdens den achttiendaag- schen veldtocht, door als dienstplichtige thuis te blijven, en nazi-propaganda in de oud leerlingenbond en in de klassen bij de studenten te voeren. Een ander sukkelaar struikelde over de hinderlaag die men hem had gespannen, verraadde zijn onschuldige collega's en riep verontwaardigd "een V.N.V.er is onwaar dig in het onderwijs te zijn en stuikte in eens midden van V.N.V.ers, in welk mid den hij zich nu geheel soepel beweegt. En vergeten beiden te melden dat ze de Hitlerjeugdleiders te hunnent hebben ont vangen en hun nachtverblijf hebben gege ven. waarbij de eerstgenoemde een zuip partij gaf? O.L.P. stellen aan U beiden de vraag zoudt gij de valsche beschuldiging die gij hebt afgelegd van Uw onschuldige colle ga's in hunne afwezigheid, durven herha len in hun bijzijn? Gij hebt beiden Uw onschuldige collegas in den rug geschoten zonder dat ze zich hebben kunnen of mogen verdedigen. Vervolg onderaan 3e kolon. Wij zullen ons onthouden veel commen taar te geven op de enkele feiten die wij aanhalen. Zij spreken zoo sterk voor zich zelf en er is tot nog toe geen enkel verdedigingsmiddel afdoende gebleken om ze te niet te doen. Wie ontbondt de Belgische Werklie denpartij bij het begin der bezetting De verrader Rik De Man schrijft "Ik heb de banden van trouw, die mij met den koning vereenigden, kunnen be houden, en wel zoover, dat ik geen enkele daad gepleegd, noch eenigen stap van zeker belang ondernomen heb, zonder hem daarover te hebben ingelicht en zijn advies te hebben ingewonnen.,, Iedere daad met 's konings advies. Dus de ontbinding der Belgische Werk liedenpartij met 's konings advies 1 De socialisten moeten van de planken, 's konings advies. De katholieken had hij noodig, met Mechelen aan den kop 1... Geen ontbin- dings advies 1 Collaborateurs-syndicaten 's konings advies. Totale orienteering naar de nieuwe or de 's Konings advies. Collaborateurs - regeering waarvan de lijst bij De Man en anderen berustte 's Konings advies. Prinses Marie-José. echtgenoote Um- berto, in Italië, zuster van Mijnheer Leo pold III, vindt het goed in gezelschap van Duitsche hoogere officieren en vergezeld van sommige kerels van het militaire huis van den koning, 'de vernielde versterkin gen in oogenschouw te komen nemen, waarbij onze jongens hun leven lieten om den nazi-overweldiger den weg te ver sperren. Dezelfde prinses brengt het in de goede lijn met Hitier om Mijnheer Leopold III te Berchtesgaden te ontvangen. 1) Mijnheer Leopold III bespreekt er de kansen om op den troon te blijven. 2) Om Belgie in het Duitsch belangen- blok te zien opgenomen te worden. 3) Om een gewapende macht op te richten, die. in samenwerking met de Duit schers, de orde zal handhaven. 4) Om de dynastie te redden en aan prinses Retie een ordentelijk plaatsje voor te behouden. Uit "Vooruit,, Weerstanders, Patriotten van Ninove en Omstreken, Abonneert U op het blad O.F.F.I.- Denderstreek. Leest de rubriek "Denderklanken,, welke dank zij de medewerking van enkele schrijvers van het vroegere veelgelezen blad "De Denderklok,, te beginnen van toekomende week in ons Weerstandsblad zal verschijnen. Als christene menschen noemt gij dat ge rechtigheid de grootste misdadigers wor den beschuldigd in hun bijzijn, en hebben het recht zich te verdedigen of te laten ver dedigen. Op de Vakschool gaat het nog altijd op zijn nazi's, blind geloof, vertrouwen en ge hoorzaamheid aan den oppersten Fuhrer André. niet redeneeren. Herr De Waege naere A. stelt zich zelf voor als een onfeil baar persoon. Wat denken de Aalstenaars daarvan Bevolking van het land van Aalst, de O.L.P. vragen Uw oordeel. Wie is de schuld, dat de faam der Vakschool te Aalst ernstig werd gekrenkt door onvaderland- sche daden? De Heer De Waegenaere A. of deleden van het personeel, die hij bij de zuivering heeft gebroodroofd en onteerd, om de aan dacht van zich af te leiden? O, L. P. Vele, zeer vele stadsgenooten jammeren dat het een schande is, dat een rasechte collaborateur van het slag Piron, Stiefeln- könig, nog steeds op vrije voeten loopt, meer nog, met een prachtigen luxewagen paradeert. Voor den collaborateur Piron is dat niet moeilijk, gezien de enorme sommen die hij verdiende met zijn nazifreunden, hem toelieten huizen te koopen met de vleet, en dat hij nu per auto bolt en dat reeds sedert lang, toen nog civiltraupa- piere noodig waren, want onze Burge meester gaf er hem acht ineenshij stond persoonlijk borg voor Piron; of dit zal tel len op het naderend jaar is een ander beestje! Nog anderen jammeren dat Pee Kees, Molendries, de nazifreund bij uitstek, terug zijn winkel opende. Ook niet lastig de schoonbroeder van Pie Kees, Jonkheer Van Neck, uit de Pieter Couckestraat, liet zich in het handelsregister inschrijven, maar na tuurlijk is het den naar kees stinkenden Pie zijn vrouwtje die zooals vroeger de klanten bestelt, en onder deze klanten zijn er vele die huilen dat het een schande is... maar er toch naar den winkel gaan. Onder hen vindt men mannen en vrou wen die Pie Kees na den oorlog zouden arrangeeren dat hij er alles tan zou weten. Natuurlijk zijn het trukken van de foor op schoonbroers' naam, gezien Pie gezel lig loopjongen speelt naar Brussel, de ga rage en elders, en de winstjes voor Pie Kees blijven. Laat de groote muilen, die over- loopen van Patriotisme, nu een daad stel len en bij dien moffenfreund en kaasleve rancier der Feldgendarmerie buiten blijven, anders zullen we de namen van eenige hardschreeuwers moeten publiceeren. Wie leverde aan den vijand volle wagens van de Reichsbahn, wie dronk met hen op het gunstig einde ter gelegenheid van iede re verkoop? Herr Van Mulders van de Molendries. En wie liep zich bijna den kop in 's a- vonds op diezelfde zware camions? Velen diergenen die tijdens de bezetting zwoeren het boeltje kort en klein te zullen slaan, en er nu naartoe loopen, niet om kapot te slaan, maar om er kleederen te koopen. Schoone ijdele woorden, vooral van die genen die als een profeet voorspelden "het zal na deze oorlog niet gaan gelijk na dien van 1914-'18". en er ook naartoe loopen. Herr Von Mulders, de Moffenknecht, lacht hartelijk in zijn vuistje, daar hij nu wel verkoopt aan diegenen die tijdens de be zetting niets konden koopen, want toen kon hij veel meer verdienen met de Moffen en gaf hun de voorkeur, en nu verkoopt hij weer. doch niet meer aan de Moffen, ze zijn hier niet meer, maar wel aan diegenen die, als ze de volgeladen Reichsbahnwa- gens zagen, mompeldenwij loopen met vodden aan ons lijf, en voor de Moffen is er alles bij Van Mulders. De ware Patriotten - en ze zijn talrijk - veroordeelen deze onverschilligen. Het is een schanddaad, dergelijke oorlogswoeke raars en collaborateurs te ondersteunen, kerels die gewetenloos zich voor bloedgeld verkochten aan den Mof, aan hun Fuhrer Adolt Hitier, moeten door het volk zelf ge straft worden. Het antwoord iszoo gij de naam van echte Belg waardig wilt blijven, zet gij geen voet meer in den winkel van dergelijk vuil moffengebroed, bezoedel Uwen goeden naam niet. Opdat het offer, gebracht door onze ge- fusilleerden en door de in de concentratie kampen vermoorde strijdmakkers niet zou vergeefs zijnkoop niets bij de collabora teurs 1 Patriotten, dit vraagt U Dirk Martens. SOL-PRONOSTÏEK ten bate der weduwen en weezen onzer gefusil- lieerden.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2