DE WAARHEID over het von Rundstedt-offensief Dirk Martens roskamt ORGAAN VAN HET ONAFHANKELIJKHEIDSFRONT AALST - GEERAARDSBERGEN - NINOVE Redactie en Beheer Burgershuis, Groote Markt, 15, Aalst. Telefoon, Aalst 281, Postchecknr. 1472.51 Abon. -prijs per 3 maand 27 Fr. Hier het Houten Dorp I ZONDAG 13 OCTOBER 1946 2e JAARGANG, Nr 50 Verschijnt wekelijks. PRIJS 2 Fr. 0.F.-F.I. Denderstreek HALLO 1 HALLO 1 Onder de markante titel "Les Heures Rouges des Ardennes,, publiceerde onze uitstekende confrater en mede werker Paul M. G. Levy het boeiend verhaal van de campagne in de Ar dennen. Wij hebben het in een adem ver slonden. Vooreerst omdat Paul M. G. Levy een onzer beste journalisten is. En vooral omdat hij bevrijd van het drukkende juk der censuur op de geschriften der oorlogscorrespon denten eindelijk in de gelegenheid is geweest de ontwikkeling van de tragische slag oordeelkundig en me thodisch te schilderen. Het ligt niet in onze bedoeling een analyse te wijden aan het merkwaar dige werk dat [schril afsteekt bij de fantastische verhalen die tijdens de von Rundstedt-periode uit de pen nen van zekere oorlogscorresponden ten zijn gevloeid. Steunend op docu menten die hij wist bijeen te brengen tijdens zijn tochten doorheen Duits land en onze verminkte Ardennen, situeert Paul Levy zeer nauwkeurig het zogeheten von Rundstedt-offen sief. dat in werkelijkheid een Hitier- offensief was, uitgewerkt door Model en vooral door de S.S.-generaal Sepp Dietrich. Inderdaad, het objectief van het offensief was noch Luik, noch Baste naken. Het lag vooral in Hitler's be doeling de Maas over te steken tussen Namen en Luik en tussen Namen en Dinant en de twee wiggen te doen samenlopen naar Antwerpen waarop het vliegende bommen regende. Het succes der operatie, zo stipt Levy aan zou Eisenhowers aanval op de Sieg- friedlijn maandelang hebben ver traagd. Het moreel der weder-bezette bevolking zou vreeselijk aangetast zijn geworden, een aantal Amerika nen en Engelsen zouden er genoeg van gekregen hebben en de tijd die nodig wasvoor het in gebruik nemen van nieuwe moordtuigen ware ge vonden geweest. De verdienste van Paul M. G. Levy ligt niet alleen in zijn meesterlijk op roepen van de hel der Ardennen de'Siberische temperatuur, de beij zelde wegen, de weergaloze helden moed der Amerikaanse troepen, het stoïcisme der bevolking onzer Ar dennen, het epos der soldaten van Bastenaken, het opduiken in die tra gedie van den verrader Degrelle maar ook en vooral dat hij pijnlijk schril de toenmalige misdadige te kortkomingen der regering Pierlot heeft belicht. Laten we even terugblikken het offensief breekt los daags na de bloe dige incidenten in de Wetstraat die een onoverbrugbare kloof hadden gegraven tussen Pierlot en de Weer stand. Een kloof gegraven tussen de men sen van het oude regime en de demo craten die vier jaar lang zij aan zij hadden gevochten in de "clandesti niteit. Op het ogenblik dat Hitier een op perste stormloop tegen ons land waagt, boodt het Onafhankelijk heidsfront den Heer Pierlot de me dewerking aan van zijn Partisanen en patriotische milities. De eerste mini ster antwoordt niet eens op dat aan bod, hij verkoos uitsluitend te reke nen op de Anglo-Amerikaanse hulp. Nochtans, Paul Levy, die het offen sief van dichtbij heeft meegemaakt, deelt ons mee hoe de vijfde kolonne. dank zij het afschepen van de Weer stand, voldoende tijd gevonden had om zich uit te breiden in onze Ar dennen. Wij zouden dienaangaande tal van uit treksels kunnen aanhalen. Laten wij ons beperken tot een paar "Men verleende geen gehoor aan de Maquisards omdat versleten militairen en een vreesachtige regeering ze bij de geal lieerden er van beschuldigden te over drijven.,, "De vijfde kolonne had uitstekend ge manoeuvreerd. Speculerend op de [conser vatieve gevoelens en de vreesachtige aard der leden van de regering Pierlot, was ze geslaagd in haar ondermijningswerk ten opzichte van de Weerstand. De Novem- ber-incidenten waren de kroon op 't werk geweestde Weerstand was ontwapend geringschat, gehoond. Al wat [onze gewe zen Maquisards aan de Amerikanen zeg den, werd geinterpreteerd als zooveel manceuvers van weer in 't bezit te komen van de wapens die men hen ontrukt had.,, "Vervolgens was daar, zoals ik reeds zei de bestendige bezorgdheid van de Belgi sche regering en der reactionnaire politici, de Weerstand te kleineren om hem des te zekerder te beroven van zijn wapens zijn geest van vernieuwing en zijn streven naar zuivering voorspelde niets goeds voor hen: had men Eisenhower niet in een en de zelfde dagorde zijn gelukwenschen zien richten tot onze binnenlandse strijdkrach ten en daarnaast een oproep om hun wa pens te overhandigen Eisenhower en Erskine waren het slachtoffer van Pierlot's verzinsels. "Wat nu betreft de Belgische troepen in die slag de tedere bezorgdheid waarmee de regering gewaakt had over het ontwa penen van den Weerstand, belette dat wij in indrukwekkende getale vertegenwoor digd waren op een slagveld waar wij grote daden hadden kunnen stellen. "Indien de strijdkrachten van de Weer stand onmiddellijk weer in het leger waren ingelijfd, zouden onze mannen paraat staan net als de Fransen te Colmar. Het is geen toeval dat die bedenkingen als een leit-motiv steeds weer terugkomen in dit boek over doorleefde en nauwkeurig nagegane feiten. Reeds laat de geschiede nis ons recht wedervaren en stelt diegenen in 't gelijk, die, evenals wij. de loense en walgelijke manceuvers hadden aangeklaagd van Pierlot en zijn omgeving. De man van Londen heeft niet gewild dat de helden van de Weerstand deelnamen aan die op perste strijd. Onze nakomelingenzullen die verwaande ondankbaarheid niet vergeten. Evenmin trouwens als de verwoede aan valsgolven die eens te meer, toen het ge vaar geweken was. tegen ons werden ont- Vervolg onderaan 3e kolon. Op Zaterdag 12 Oetober, om 20 uur, viert de Vriendenkring van het Houten Dorp de eerste verjaardag zijner stichting. Te dier gelegenheid wordt een ALGEMEENE FEESTVERGADERING belegd, waarop al de leden, de vrienden van den Weerstand uit gansch de stad in het al gemeen, en de mannen van den Watertoren in het bijzonder, uitgenoodigd worden. Onze ijverige Voorzitter zal op zijn eigen pittige manier in eene korte rede, het ontstaan, den groei en de werking van denfKring "uiteenzet ten. Daarna monster-tombola en verrassingen. En dan wordt er duchtig gedanst. Politiek is uitgesloten. Het gaat wit tegen zwart. Alle witten zijn welkom. De sympathisanten van andere wijken, waar nog geen Vrienden kring gesticht werd, kunnen voorloopig toetreden tot de groote familie van het Houten Dorp. Op 12 Oetober, om 20 uur, moeten er in ons lokaal Engelsch Kamp Vooruitzichtstraat, 14, stoelen te kort zijn. Dat wenscht HET BESTUUR. Verleden Zondag gebeurde er iets "spe ciaals" te Brussel, ter gelegenheid van de "Plechtige" overhandging van een vaandel aan den N.K.B., met andere woorden Na tionale Koninklijke Beweging. De Groote Markt te Brussel, waar reeds zoo vaak prachtige feesten en plechtighe den plaats hadden, werd ditmaal misbruikt voor een treurige propaganda. Een trlbuuntje, waarop, ruim geschat, hoogstens 200 Lijopoldisten zaten want in Brussel werden de Lijopoldistische be- toogers met tomaten bekogeld) die zich zeer voorzichtig in twee rijen opgesteld hadden om ver buiten 'het bereik van de tomaten te blijvenalle drie meters groe pen Politieagenten, de straten bezet met Politie (had Degrelle dat kunnen zien, hij zou voorzeker teruggedacht hebben aan den held van Tjerkassy die een parade- marsch hield te Brussel, in 1943). Onder de 200 Lijopoldisten waren voor al de mottenbollenofficieren flink vertegen woordigd. De Burgemeester der stad open de de "plechtigheid" en reeds bij zijn eerste woord... was het gedaan, men verstond niets meer, aoo luid klonk het geroep der brusselsche democraten die tegenbetoog den. De manifestanten-aanhangers van den lieftalligen echtgenoot van Uffra Baels trappelden onrustig en zochten dekking te gen de aanvliegende tomatenze hadden dergelijke bombardementen al meegemaakt. Doch de Brusselaars, die leepe knullen zijn, hadden er iets anders op gevonden ze wachtten nog een beetje hun tijd af om een nieuw wapen te gebruiken. Generaal Graff wilde een woordje spreken namens zijn Koning", maar op 20 meters afstand ketend door diegenen die tijdens de angst wekkende dagen van het offensief der Ardennen, hun valiezen koortsachtig vol propten en zwetend van schrik, een nieu we vlucht naar Frankrijk beraamden. Dergelijke mannetjes, die thans verder tieren in de schaduw der brandkasten van de Reactie, meet men niet met dezelfde maatstaf als de mannen van de Weerstand. Vroeg of laat zegeviert onze kracht over hun lamlendigheid en hun lafheid. Ze mogen wel weten dat onze strijd niet ten einde is gestreden en dat de "revan che,, van de Weerstand er komt. Die "revanche,, zal zij kalmweg nemen de dag waarop wij eindelijk zullen hebben gezegevierd in de harde strijd voor meer gerechtigheid en meer democratie. van hem zag men wel zijn gebaren en zijn mond die open en toe klapte, maar men hoorde niets dan gehuil en geroep Naar Berlijn en "weg met Franco en Leopold" Het nuttelooze van zijn poging inziende. ü1'f Graff het dan ook spoedig op, zonder verstaanbare woorden te hebben gesproken Daarna werd de machtige stoet ge vormd: er werd opgestapt naar den On- bekenden Soldaac. Het was hierop dat de Ketjes gewacht hadden om hun nieuw wa pen te gebruiken. De Leopaldistische mottenbollenofflcier- kes werden bestookt met mottenbollen, en de Leopoldisten stormden wanordelijk uit elkaar, met hun stokken klopten ze in het wilde rond. zelfs onschuldige voorbijgan gers werden op Leopoldistische wijze af geklopt (doet ons terugdenken aan de raz- sia s van Feldgendarmen en Gestapo's) Natuurlijk dat het verder mottenbollen regende, en in volslagen wanorde dropen de elitetroepen van Lyapol D'Herde-Baels het af, om naderhand aan de Beurs opnieuw een Gestaporazzia te houden en te kloppen op alwie voorbij kwam. Eén ding ontbrak, n, I. het Feldgrau met de gebruikelijke "papiere bitte". Daarmee had men te Brussel weer een dag beleefd als tijdens de nazibezetting. Het Fascisme is niet dood en de Lyo- poldmicroob, die in België de Fascistische pest verspreidt, dient ongenadig uitgeroeid te worden En gebeurt zulks met tomaten en mottenbollen, er zal nog veel plezier be- leerd worden door de democraten. Moet het anders, wij zijn bereid, gelijk tijdens de bezetting, om de handlangers van Hitier te bestrijden met alle middelen, en desnoods om ze in één slag te verpletteren met het voetstuk van Dirk Martens. BERICHT AAN DE LEDEN Alvorens de lijst onzer leden, die reeds hun nieuwe aanvraag tot het bekomen van hun demobilisatiepremie aan Cd Sint Mar- tin deden toekomen, doen we een laatsten dringenden oproep aan de achterblijvers, die hun demobilisatiepremie nog niet heb ben ontvangen. We herhalen dus den tekst "Ik onder- geteekendegehuwd denverklaar op mijn eer en geweten nog geen demobilisa tiepremie te hebben ontvangen. Nr grijze mt-i j j Handteekening... De leden die als demobilisatiepremie 500 tr. hebben ontvangen, worden verzocht ons daarvan te verwittigen. Het Regionaal Comité O. F.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 1