Onze Eere-Galerij. DIETSCH of DUITSCH 2 HOFSTADE. Allerheiligen. Langlet - Fonds Zeer, zeer dringend 1 Alle P. M. en O. F. leden, heb bende gewerkt rechtstreeks of on rechtstreeks onder het bevel van den heer Georges Pieters, moeten zoo spoedig mogelijk naar het Gemeen tehuis volgende bewijzen afhalen Goed gedrag, leven, zeden en bur gerdeugd. voor erkenning vanWeer- stander. Bij dit alles voegen hun volledige activiteits-verslag. behel pende 1Door wie ze aangeworven zijn in den Weerstand en wanneer 2. Volledig verslag hunner werking 3. Geteekend door hun aanwerver. Dringend binnen brengen bij hun Kommandant. ten laatste op 5 No vember. Telaatkomers zullen uitge sloten worden. Het Bestuur. SJALEKENSLIJST ARBEIDSORDE Bericht aan alle O.F.ers en P. M.-leden van Lede Alle leden van het O. F. enP. M. alsook vrienden van den Weerstand worden vriendelijk verzocht enkele uurtjes vrij te laten in den namiddag van 1 November, ten einde deel te nemen aan de bloemenhulde ter eere van hun afgestorven makker Julien De Backer en andere strijdmakkers. Niemand ontbreke, weze het ordewoord. Het Bestuur. 1 November is de dag, vassgesteld door de Vrtenden van het om een bloemenhulde te brengen aan hun overleden strijdmakker, Felix Langlet. Dit fonds streeft ook nog een ander doel na, namelijk het monument, aangekocht met het geld in de gemeente rondgehaald, dus betaald door de gemeenschap, - telken jare te verfraaien. Ten gevolge van zekere omstandighe den zal dit jaar op 1 November a. s. deze verandering uitblijven, daar we dit voor een volgende aangelegenheid voorbehou den. Het goede onzer acrie werd dit jaar nochtans ingezien. Officieel kregen we door het Gemeente bestuur de toelating ons bij de ingezetenen onzer Gemeente aan te bieden met een inschrijvingslij st. Wij danken dan ook uit ganscher harte de H.H. Burgemeester en Schepenen, en ook den Heer Robbrecht, gemeenteraadslid die de tolk was van het fonds, en alle an dere raadsleden, om den grooten zedelij ken steun ons in deze grootsche taak verleend. Langs dezen weg richten we een oproep tot al de Patriotten onzer gemeente, tot al de vaderlandslievende Maatschappijen,om zich aan te sluiten bij het Felix Langlet- Fonds,, om met ons deze bloemenhulde aan onzen held te brengen. Alle verdere inlichtingen zullen worden verstrekt door middel van strooibrieven, die zullen verspreid worden over gansch de gemeente. Toetredingen worden vau nu af aan vaard mondelings of schriftelijk bij de H.H. Marchal André, Fransaert Se- verin. D'Hondt Henri of Pieters Georges. Geldelijken steun wordt door hoog er- genoemden aangenomen. Dank bij voorbaat. Namens het Bestuur "FELIX LANGLET-FONDS,, Dringenden Oproep I Alle O. F.ers, P. M.ers. Weerstanders en Patriotten, worden dringend verzocht de jaarlijksche bloemenhulde "Felix Lan glet,, bij te wonen op Vrijdag 1 November. Het AalsterschVerbond(met vlaggen) heeft reeds zijn toetreding gestuurd. Niemand mag ontbreken. Dagorde 16 u. Vergadering in het lo kaal bij Gilbert Pappaert, Blekte 16.30 u. (stipt) Optocht naar het kerkhof; 17 u. Bloemenhulde en gelegenheidsrede door zijn gewezen Kommandant. DAVID LUCIE, geboren 1 Octo ber 1893, wonende St Apoloniastraat 1, Erpe. Lucie en haar man, Charelken Roelandt, zijn twee zielen in één lichaam, één van ge dachte, en tijdens de bezetting één in hun daden. In 1941 verleenden de echtgenooten Roelandt onderdak aan Bert Van Hoorick. die opgespoord werd door de Moffen. En het spel was aan den gang Gedaan met de rust! Charelke en Lucie waren onmiddel lijk bereid alles te doen. en sloten zich aan bij den Weerstand O, F, Onmiddellijk werd in hun huis een wa pen- en munitiedepot aangelegd, die er tot de bevrijding gebleven is, en illegale strij ders kwamen geregeld bij Lucie en Charel ke onderdak zoeken. Na het vertrek van Van Hoorick nam Charelke het op zich. de drukmachiennaar Gent over te brengen, hoewel hij toen al 55 jaar oud was. In Juli 1941 kwamen twee illegalen, Maurits en Julien, bij hun in huis. De laat ste bleef er tot October 1941, Maurits tot Maart 1942. In Maart 1942 kwam de Partisanen- Kommandant Victor Goossens en bleeftot Mei 1942. Pas was deze weg of hij werd vervangen door Phiel, die bij Lucie en Charelken bleeftot Maart 1943. In Maart 1643 kwam Jef Croes, ook Partisanen-Kommandant, hij Charelken en Lucie onderdak nemen, alsook Oscar N° 6. Het is onnoodig te beschrijven hoe al deze illegalen, die door de Gestapo opge spoord werden, verzorgd en vertroeteld werden door beide echtgenooten. Het mag wel een wonder genoemd wor den, dat, niettegenstaande het drukke over en weergeloop, dikwijls optrommelen in den nacht, de Gestapo nooit op het spoor gekomen is van het wapendepot en het toevluchtsoord voor illegalen. Deze twee prachtweerstanders zijn beel eenvoudige menschen, zeer bescheiden in den omgang, geen bluf, geen grootspraak. Alles wat men Charelken dienaangaande kan doen zeggen is dat waren gedomme toch wel tijden hé" waarop hij zijn Lucie beziet die kalm "Joat zelle" antwoordt. Maar in deze korte woorden liggen on eindig vele daden van moed, opoffering en moreel lijden verscholen. Omdat Philleken hem op den handdoek lei Fr- 5 Maar voor Madame te klein was Omdat Jef nu langs de donkere straten niet meer gaat met Sidonieken 5 Nu doet hij zijn vrouw mee Ons Charelken en zijn Lucie zijn te Erpe zeer populair. Kan het ook anders Nick, jongen, den O. F. is e stuk van mijn leven zegt Charelke mij, maar het O. F. is met recht en reden fier een Lucie David en een Charelke in ons midden te hebben. Vele anderen, helaas, zullen wij nooit meer weerzien, NICK. GEWEST AALST. Aan alle Vlaamsche Onderwijzeressen en Onderwijzers Arbeidsorde-Volksopvoeding klopt aan uw deur 1 U zijt reeds lid O dan groe ten we mekaar hartelijk en dan spoeden we ons voort ter verovering van een nieuw lid. U wacht er liever nog wat mee O 1 dan hoeven we niet aan te dringen U ziet eerst nog wat de kat uit den boom. U twijfelt Dat kunnen wij zeer goed begrijpen. Zooals we evenzeer be grijpen, dat niet iedereen zoo maar on middellijk overtuigd is, en nog veel beter dat niet iedereen zoo maar onmiddellijk bereid is spijts verdachtmaking en laster toe te treden tot een organisatie die niet de "grooten der wereld,, maar ook niet de "massa der zelfzuchtigen,, vleit. Indien U wil tot ons komen uit eigenbe lang, dan raden wij U dat beslist af, want dan wordt dat voor U en voor ons een ontgoocheling. Maar indien Gij in dezen moeilijken tijd den moed hebt uw klein burgerlijk profijt op te offeren, dan heeten wij U hartelijk welkom in Arbeidsorde- Volksopvoeding. Gij kent ons niet?,, Best moge lijk. Zoovele feiten en ideeën schuiven voorbij, dat vele menschen geen lust meer hebben om nog eenige aandacht te wijden aan gelijk welke beweging. En toch vra gen wij voor een minuutje uw speciale aandacht. "Wij behooren tot Arbeidsorde, ge sticht door Dr Victor Leemans. Wij be hooren tot de afdeeling Volksopvoeding. Onze Algemeene Leider is Dir. Frans Uyt- terhoeven.„ W- at Hij wil met zijn organisatie Hij wil een keurbende van opvoeders vormen. Hij wil het onderwijs optillen uit het moeras. Wat hij wil is Eén groote, waardige en geëerbiedigde opvoe dersstand, die haar vollen plicht vol brengt tegenover de Dietsche ge meenschap. Volksopvoeding is gegrondvest op het leidersprincipe. Volksopvoeding wil geene democratische vereeniging zijn. Alwie leiding heeft, zal persoonlijk te ver antwoorden hebben voor al zijn daden en zich niet kunnen verschuilen achter een geheime stemming in een bestuur of in een algemeene vergadering. Volksopvoeding wil een einde zien aan den onzaligen schoolstrijd. Wij hebben zoolang moeten toezien op het treurige schouwspel van vechtende broe ders clericaal tegen anticlericaal, stad tegen land, hoog tegen laag, wijk tegen wijk. Waren wij krankzinnig 7 Volksopvoeding wil in de plaats van alle andere onderwijzersinrich tingen treden zij wil de versplinterde krachten, die het goedmeenen, samen bundelen. Volksopvoeding wil orde, eenheid, gemeenschapszin, beroepseer. Wil Dr Uytterhoeven dat allemaal onmiddellijk bereiken met Volksopvoe ding Neen, niet onmiddellijk en ook niet met Arbeidsorde-Volksopvoeding in haar huidigen vorm naast de andere nog bestaande organisaties. Maar met "Volks opvoeding,, wil hij mede opbouwen aan de ééne, groote organisatie waarbij alle opvoeders zullen aansluiten van hoog tot laag, van alle trappen en takken. Daar zul len vele goedwillende en goeddenkende volksgenooten vanwaar zij ook mogen komen edel werk kunnen verrichten. Die ééne, groote organisatie is «r echter nog niet. Wij weten het en wij betreuren het met U. Maar wij blijven daarom niet treuren voorden klaagmuur. Wij bereiden ons voor. Wij willen verkenners zijn op de nieuwe wegen. Wij wachten niet tot de logge massa eindelijk in beweging zal ko men. Wij willen nu reeds nieuwe banen betreden. Wie zag het niet reeds voor het jaar '40, dat onze onderwijswonden in een straatje zonder eind versukkeld waren 7 Daar wa ren veel menschen van goeden wille bij. Maar het ging niet het kon niet gaan 1 Al die bonden stonden voor eenzelfden muur de parlementaire democratie. Die muur ligt in puin. Wij struikelen nog over de steenen. De weg is nog niet gebaand. Velen schuwen nog het licht dat zoo plots doorbrak velen knijpen nog hun oogen dicht. Wij moeten ze naar het licht doen opzien. Wij moeten helpen opruimen. Wij moeten ons slagvaardig maken. Op het sociale plan kunnen en moeten wij onmiddellijk eensgezind samenwerken, waar elkeen van ons ook moge staan op politiek terrein in een partij of buiten alle partij, in deze partij of in gene. tevreden of ontevreden, geduldig of ongeduldig. In Volksopvoeding zullen wij onze po litieke twisten en veeten vergeten Volks opvoeding zal ons de weg wfjzen 1 Volksopvoeding is nu onze organisatie 1 Sluit aan 1 Alb. D'HOKER. Sint-Annalaan, 32, Aalst. Gewestleider. Hector DE GEEST, Arbeidstraat, 114, Aalst. Gouwleider. Gildehoofdmannen Amelinckx Frans, Gentsche steenweg, 130, Aalst Borms Lode, Driesstraat, 16, Moorsel De Geest Gilbert, Priester Daensplein. 9, Aalst De Troyer Arthur, Dorp, Mere Haentjens Serafien, Steenweg. 42. Gij- zegem Gevernagie Lode, Steenweg op Aalst, Heldergem Putteman Benedikt, Kerkstraat, 25, Baardegem, (nog steeds bestuurder aan de stadsschool. Gedu rende den oorlog benoemd als bestuur der) Van Gaelenberg Hendrik, Sint Annalaan, 34, AalstMwVan den Steen- De Sadeleer, Schoolstraat, 17, Aalst Van Vaerenberg Octaaf, Stationstraat, HaaltertVerleysen Leopold, Dender- straat. 71, Erembodegem. Zooals iedereen klaar gelezen heeft in vetdruk in het artikel.... die haar vollen plicht volbrengt tegenover de Dietsche Gemeenschap wat was Dietsch in den oorlog Duitsch. Verder kan men lezen velen schuwen nog het licht dat zoo plots doorbrak dat licht was bedoeld de overrompeling der Duitsche troepen van ons Vaderland. Wij moeten U naar het licht doen opzien. Wij moeten helpen op ruimen. Wat beteekend.., we moeten de Duitschers helpen. Vele namen der onder teekenaars van het manifest zijn voldoende gekend onder de bevolking, en werden op gesloten als inciviek. JDiegenen onder hen die door misverstanden terug ergens les geven, hoeven onmiddellijk geweerd. Wij verzoeken de Patriotten ons, hetzij monde lings of schriftelijk, dit te laten geworden op ons bureel, ten einde de noodige maat regelen te kunnen treffen. HET REGIONAAL O. F. KOMITE1T

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2