Sgjp*:» In het schoone Zevenbergen. Rotspartij van den Koningstem. Een Saksische kerkburcht in Zeven bergen. Zevenbergen is een door bergen ingesloten land. dat schier eindelooze beuken- en dennebosschen en bekoorlijke wijngaarden bezit, een oud Duitsch cul tuurland, dat de Saks reeds meer dan acht eeuwen tegen alle aanvallen verdedigt. Bewoond door Sak sen een oude kolonistennaam voor de zwervende Rijn- en Moezelfranken uit de twaalfde eeuw door Roemeniërs en Magyaren, n mengeling van yolken, die uiterlijk reeds aan de kleurige volksdrachten te herkennen zijn, bied Zevenbergen een aantrekkelij- omgeving van kroonstad is een paradijs door haar rijkdom aan natuurschoon. Deze landstreek is ook historisch buitengewoon interessant, want hier heerschte in het begin der dertiende eeuw de Duitsche ridderorde, tot zij den ijverzuchtigen Andreas II van Hongarije te machtig werd. Ook nu nog getuigen machtige burchten van de Duitsche ridders, die hier het land tegen de overvallen uit het Oosten verdedigden. De schoonste burcht, door de ridders toen gebouwd, is de Törs- burg, dicht bij Brad, die enkele jaren geleden door Kroonstad aan de koningin van Romenië geschon ken werd. De vele burchten van Zevenbergen, die het land een eigen karakter ver- leenen, wijzen er op, dat Zevenbergen veel onder oorlogsrampen te lijden heeft gehad. Het meest gevreesd waren de binnenvallende Turksche benden, waartegen zich ook de eenvoudige dorpelingen verdedigen moesten. Tot dit doel werden de z. g. Kerkburchten gesticht. Deze kerkburchten, die men alleen in het Saksische land vindt, zijn een symbool van de onbuigzame kracht der oude bevolking van Zevenbergen, Het voormalige grootvorstendom was sedert 1867 met Hongarije ver- eenigd, maar door den wereldoorlog kwam het. bij de vrede van Versailles in 1919. aan Roemenië. De hierbij geplaatste foto's geven een kijk op de schoonheid van t land. ONS LAND IN WOORD EN BEELD De toppen van den Butschetsch. Zernest, aan den voet van den Königstein. GEDULD ken, afwisselenden aanblik, die van de Westersche cultuur-indrukken eenigermate afwijkt. Imposant is daar de bergwereld Van Hermannstad uit, het geestelijk middelpunt der Zevenbergsche Saksen, heeft men een heerlijk gezicht op de Togarasche bergen, die romantisch tegen de Walachische vlak ten afsteken en een deel der Transsylva- nische Alpen vormen. Hun hoogste top is de zwarte Negoi (2,554 M De parel van Zevenbergen is Kroon stad, onmiddellijk voorjhet Hooggebergte gelegen. Van de oude vestingmuren is nog menig deel bewaard gebleven, maar ook overigens is de stad rijk aan merkwaardige bouwwerkenhet beroemdste daarvan is de zoogenaamde zwarte kerk de Oos telijkst gelegen Duitsche gothische dom. De Steeds gestadig, rustig tredend. Trekt het voorwaarts, voet voor voet. Weert haar hand oneffenheden. Die het op haar weg ontmoet. Draagt het zwevend op haar vleugelen. Over 't vaak onpeilbaar diep. Wat er ooit in 't menschelijk harte, Het verlangen wakker riep. Door geen schijngeglans gevleid. Door geen bliksemschicht beangstigd. Door geen streelgezang verleid, Door geen tegenstand ontmoedigd. Dringt het door de nevelen henen, Splijt het rotsen van elkaar. Baant het wegen over bergen, Maakt hetgeen wij wenschen, waar/ Willem STEINER. De verandering der weêren, die doet kraaien licht den haan. Als hij klakt met zijne veêren, is er wind uit te verstaan. Het Malajesterdal met den Butschetsch op den achtergrond.

Ons Land | 1926 | | pagina 10