Van een aankomend kunstenaar 14 ONS LAND IN WOORD EN BEELD De Vaderlandsche calvarie te Gent Het kerkje op den heuvel. Heldenhulde te Etterbeek Betooging te Sint-Truiden Boogschutters. 4 m. X 3 50 m. neer de storm in zijn hart uitwoedt en eindelijk het kloppen bedaart; wanneer de vrede zal gekomen zijn en het periode van twijfelen, tasten en zoeken uit, dan zal dit talent ontbotten als een geurige frissche bloemtuil in Viaanderens 'lusthof. Wanneer Dat is het geheim der Voorzienigheid. Ver van het gewoel der nijverige stede, ver van het rumoer der groote steenwegen, te Hof stade, een aan minnig dorp, koos de jeugdige schilder zich een vredig- rustig, droomstil plekje; een schuiloord, omringd van hooge boomen, omwald van water; en in dit hoekje, waar kleurenweelde en stille poezij fladderen, zal weldra zijn tehuis oprijzen. In Maurits Schelck bloeit een belofte, schemert de dageraad, de blije boodschap der geboorte van het jonger geslacht onzer Vlaamsche schilders. Hij volharde Petrus VAN NUFFEL. Kop. (Teekening). Foto van de Meeting voor Amnestie en tegen het Fascisme, gehouden te St Truiden op Zondag 28 Maart. H.H. Quintens, Verpoorten, Eeckeles, De Clercq, Blavier en Frederix. Allerhartelijkste bij valsbetuigingen vanwege het talrijke publiek. Maurits SCHELCK In het Landhuis van Aalst, is de tentoon stelling geopend, en zulks nog op 11, 12, 15 en 18 dezer, der werken van Maurits Schelck. Deze schil der, pas een-en-twintig jaren oud, laureaat der teekenschool, on der het bestuur van den heer Achiel Ysa- bie, en leerling aan de Koninklijke Academie der hoofdstad, bewees ons reeds, door menig schilderij portret en landschap dat in hem iets roert, iets kiemt, dat hij voelt wat mooi is en heerlijk. Zijn sti'.-doen, een vroom heid, grenzende aan religieuse devotie - voor de Kunst, zijn Benediktijnergeduld, zijn steeds vaster wordende hand, de verscheidenheid zijner onderwerpen, de sporen van ernstige studie, van pogen en willen, van rusteloos zoeken naar beter, de energie, die uit zijn productie stralen, maken hem sympathiek en alle belangstelling waardig. Gewis mangelt het den jongeling nog aan zekerheid, vastheid en originaliteit. Tevergeefs nog poogde hij de atmosfeer der Academie uit de vlerken te schudden. Geen wonderdit stijve methodisch lijnvormen blijft velen gansch hun leven bij... Nu zit de vrucht nog in den dop; alles, in dit jeugdig brein, ligt te hijgen naar ontbolstering, naar rijpheid, naar breedere klapperende vlucht, ten hooge, in het ruime, naar worden... Maar wees gerust het verzaken aan allen vreemden invloed is nakend. Schelck is een durver, voorzeker. Geen onderwerp, hoe ingewikkeld ook, schrikt hem af. Met vcoriiefde kiest hij het moeilijke in schepping, in handeling, in samenstelling; bij voorkeur spant hij groote doeken op het raam, breede stukken lijnwaad, veel te groot voor den schilderezel, en die hem nopen tot het zoeken van uitgestrekte lokalen, met weidsche vlakken, om te schil deren en te exposeeren... Jongelingszonden Och ja, als ge wilt. Menigeen heeft het hoofd geschud en be denkelijk gepreveld Ne fais pas si grand, mon ami Gustaaf van Aise moest hetzelfde hoeren, 't Is de eerste polsslag der jeugd, de vuurvonk, die ontbrandt bij den jongen letterbeoefenaar, die debuteert met zijn mjddel- eeuwsch ridderroman vol strijdgetier, wapengekletter en stroomen van menschenbloed... Edoch, men late Schelck betijen; de teugel botvieren; borstelen, onstuimig, met dansende pensee'len, de door de zon verzengde Streuve- liaansche boeren in den oogst, de kloeke, lenige boog schutters onder de perse. Hij ga, zijn eigen gang, dar telend, het rozig lentelicht in het gelaat, met geestdrift en jolijt, de toekomst, de wijde schoone wereld in. Wanneer de novice, met zijn diepblauwe kijkers, net zijn goudkleurig wuivend haar, met zijn bruisend tem perament, beter gelouterd en onderlegd, wellicht gewond en gekneusd op den doornen weg der Kunst, meer on afhankelijk, persoonlijk, zijn eigen-ik zal worden; wan- Tegen de St-Michielskerk werd dit oude beeld door de Vrienden van 't Kruis, heropgericht. Oorspron kelijk had het zijn onstaan te danken aan de corpo ratie van visschers en beenhouwers, einde der 18e eeuw. Door de Sans Culotten vernield, werd het Zondag 1.1. plechtig in eere hersteld. Op 7 April wordt de Brusselsche jaarbeurs ge- opend. De drukte bij het inrichten der stands. Dit monument ter eer van de gesneuvelde oud leerlingen der Etterbeeksche scholen werd Zondag 1.1. ingehuldigd. Het is een mooie samenstelling van beeldhouwer Callie. Een winkelweg in de Brusselsche jaarbeurs, welke in het jubelpark wordt gehouden.

Ons Land | 1926 | | pagina 14