DE VIT JAARBEURS TE BRUSSEL DE ABDIJBRAND TE HEVERLEE 30 ONS LAND IN WOORD EN BEELD Velen DOOFSTOMMEN-CONGRES TE KORTRIJK. Op Paoschdag, hield de stedelijke doofstommen-vereeniging „De Getrouwe Vrienden" hare jaarlijksche feestvergadering in het Kristen Werkersverbond, Wijngaardstraat, 68. Talrijke deelnemers waren opgekomen uit Brussel, Gent, Brugge, Doornik, Iseghem, enz. Om 11 uur celebreerde E. H. Leo Debrabandere, Bestuurder en Geestelijke leider, eene Mis in St Maartenskerk met sermoen in gebarentaal. Een feestmaal, voorgezeten door Hr Mayeur, Schepen, had daarna plaats en om 3 uur opende men de zitting, waar mten van federatieven aard werden verhandeld. Onze foto geeft een kijkje op een der afdeelingen der vereeniging. Kan men met 'n groep kerkzangers een kunstvereeniging vormen denken het onmogelijk gezien de groote moeilijkheden, welke aan ®en knapenkoor onafscheidbaar verbonden zijn. Het tegendeel heelt echter het liefhebberskoor der Dominikaner kapel te Antwerpen bewezen, welke zich als St Dominicuskring eene kunstiaam van eerste gehalte heelt weten te verwerven. Deze vereeniging vierde over enkele dagen onder alzijdige belangstelling haar 10-jarig bestaan. De koning aanwezig bij de officieele opening bleef even staan voor de smaakvolle stand van de schoenkreem Lion noir welke hierdoor hare repu tatie nog meer glans bijzet. Bij den rondgang bewonderde Z. M. de ver scheidenheid van de tentoongestelde voortbrengselen. De stand van de firma J. Van Campenhout van Koekelberg welke met hare kisten en speciale ver pakkingen zorg draagt voor den in- en uitvoer der artikelen trok bijzonder de aandacht van den Vorst. Verleden week is brand ontstaan in het patronaat en in de drukkerij van de eeuwenoude abdij te Perk. De oude inlandsche eiken balken werden door het vuur gemakkelijk verteerd en alle maatregelen moesten ge nomen worden om de belendende woningen te vrij waren. Het gevaar kon omschreven worden tot de voor noemde drukkerij, zooals men op onze foto rechts kan zien, werd de ingangspoort, dag teekenend van 1752 en gebouwd van 1730 tot 1756, door prelaat Slootmans, eveneens gered. De verdiepingen zijn totaal uitgebrand, aan de overwelfde boekerij naast het patronaat, werd alleen schade door het water aangebracht. Oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. Hertog Godfried de Gebaarde bezat in 1129 groote jachtdomeinen rondom Leuven, en om de Norbertijnen, die met zooveel succes de gevaarlijke drijverijen van Tanchelin's volgelingen hadden bestreden, te beloonen, stichtte hij daar eene abtenkolonie en op aanwijzing van Gautier kwamen enkele monikken zich hier vestigen. In de akte waarbij de gronden voor dit doel werden vrij gegeven staat de plaats der abdij duidelijk om schreven. Perk (Silva), ten Oosten van Leuven, was omringd van slooten en vestingen en de hertog had daar een diergaarde waar allerlei groot wild werd onderhouden, waarmede hij de jachtgenoegens tot 'n zeer bijzondere attractie kon verhoogen. Een versterkt slot diende als jachthuis en verhief zich ver boven de omheining. Op de beek bevond zich ook een graan molen tcebehoorend aan Tydelin, burgemeester van Leuven. Al wat zichop het door sloten en beek om geven gebied bevond werd aan de monikken afgestaan. Tijdens de Fransche omwenteling werden de meeste abdijen afgebroken of uitgebrand. Deze van Perk ont snapte aan de verwoesting en het is de groote merk waardigheid van deze abdij dat men zich hier een denk beeld kan vormen van wat in de middeleeuwen de groote abdijen waren en in welke atmosfeer daar ge leefd en gewerkt werd ten bate van het algemeen. Eene der talrijke binnenkoeren van de abdij waar met de Paaschdagen Limburgsche padvinders gekampt hebben. De tenten zijn blijven staan. De H. Maria poort waarvan heel de eerste verdieping door het vuur werd vernield.

Ons Land | 1926 | | pagina 14