Y zergedenkteeken Vlaanderen's I I V ONS LAND IN WOORD EN BEELD 51 [Hier lij jen hun lijken all jade* int jand iHoop op den 0031c 0 Vla a neerland waarmede ment teren de graven onzer gesneuvelden dreigden meer en meer verlaten de zerkjes van Heldenhulde ver vangen te worden. Om zulks te verhoeden en den band tusschen levenden en dooden te verinnigen en te verstevigen, werd door het bestendig Komiteit der Bedevaarten van den Ijzer de herinnering aan de gevallen IJzerjongens hoog gehouden en ieder jaar een algemeene Vlaamsche verbroederings bedevaart naar hun graven ingericht. Ieder jaar kwamen nieuwe ingetogen scharen de oud bedevaarders vervoegen, zoodat heel het Vlaamsche Volk de bedevaartsdag als een gewijde gewetensdag beschouwt, als de groote jaarlijksche gebeurtenis. Zes bedevaarten werden tot heden gehouden De eerste herdacht, in 1920, te Veurne-Steenkerke. den kunstenaar Joe English op zijn graf werd een gedenkteeken ingehuldigd; De tweede toog in 1921 naar het slagveld te Steen- strate, om een roerende hulde te Drengen aan de Ge broeders Van Raemdonck, op de plaats zelf waar ze in elkanders armen sneuvelden; De derde bracht, in 1922 te West-Vleteren, een liefdevolle hulde aan den heilige van den Ijzer Rengat De Rudder; De vierde voor het eerst door de groote bede- vaartsvlag voorop gegaan trok in- 1923 naar het soldatenkerkhof te Oeren-Alveringe.n, om openlijk eer herstel te brengen aan 36 tijdens den oorlog geschonden Heldenhulde-zerkjes Zerk «HELDENHULDE» ontworpen door Joe Englisch. Brokstukken der Heldenhulde-zerkjes. Makadam- weg Krijgskerkhol Adinkerke. STRIJDKREET" Wie Vlaanderen wil redden, verspille geen tijd Die wachte niet langer, die snelle ten strijd Die droomt niet. Die schroomt niet. Die treurt niet. Die zeurt niet. Maar steekt nu strijdvaardig de hand uit de mouw. Zoo dapper als trouw Die vreest geen geweld, en die bukt voor geen macht Die blijft steeds onwrikbaar, lijk Vlaanderen verwacht! Die ligt niet. Die zwicht niet. Die draalt niet, Die dwaalt niet. Maar staat in 't gelid als de rotsen zoo vast. Lijk 't Vlamingen past los. WEYTS. Wie toog al niet naar de roode dooden velden en' doolde tusschen de ontelbare grafheuvelkens en knielde neer in de aarde die zooveel leed verbergt En wie vond er, in uren van droefheid, twijfel en eenzaamheid geen troost, ziele vriendschap en zelfverdieping Zoo ontstond gaandeweg een innige band tusschen levenden en dooden. Hebben wij ons nieuw leven op hun offer, op hun dood niet gebouwd, hebben wij uit hun idealisme geen veerkracht geput Een tijdlang groeide de volkstceloop machtig aan en met voorliefde schaarden, wij ons rondom de graven waarop geplant stond het eenvoudige zerkje van Heldenhulde met den vliegenden blauwvoet en 'de A. leus V. V. K., omdat wij meevoelend daar alles beter V. begrepen. Die symbolische zerkjes immers spraken zoo luide in al hun eenvoud. Daar liefdevol opgericht met de schaarsche spaarcenten der makkers van de gesneu velden, droegen zij in hun kroon het ideaal van de dooden geprent. Wie las dit testament van liefde zonder diepe ontroering Wie prentte zich dat ideaal niet vast in de ziel bij het luisteren naar de laatste zucht dier duizenden die alles gegeven hadden voor Vlaanderen 7 De dooden stonden in het middenpunt aller vereering; zij waren ons houvast in moeilijke en droevige dagen. iEchter kwamen verwaande toeristen welhaast de ingetogen stilte storen en de vrome pelgrims verjagen; trouwens, in den naoorlogschen strijd om allerlei stof felijke vergoedingen ging het getij snel aan het ken- 2e BEDEVAART, Steenstraete, September 1921. In eikaars armen gesneuveld Gebroeders Van Raamdonck 3* BEDEVAART, West-Vleteren, Oogst 1922. Renaat De Rudder. van het ideaal van Vlaanderen's gesneuvelden A. V. V. K. V. Dit openbare en duurzame eerherstel zijn wij hun verschuldigd na al de onverschilligheid en den haat ze bejegend werden. Aan den oever van den Ijzer geplant, zal dit monu- hoog oprijzen tot een hulde aan de gevallenen. Torenhoog rijze dit kruis, symbool tevens van den zwaren kalvarie onzer Vlaamsche IJzerjongens, die hun dubbel kruis én van Vlaamsch- én van stoffelijk lijden met zich sleepten tot het bloedige einde. Eenieder brenge onverwijld zijn steen tot den bouw bij er zal niet meer gerust worden vooraleer het Vlaamsche IJzergedenkteeken er staat Het Monument van Heldenhulde dat door de zor gen van het Komiteit der Bedevaarten naar den Yzer en met den steun van alle Vlamingen, te Diksmuide zal opgericht worden. In 1924 had, na een intense voorbereiding bij middel ,van voordrachten, de eerste gecentraliseerde Bedevaart plaats op het Diksmuidsche Doodenveld, alwaar, dank zij het plaatsen van eere-aandeelen. een stuk grond aangekocht werd tot samenbrenging en redding van de bedreigde Heldenhuldezerkjes. En ten slotte overtrof de overweldigend-grootsche zesde Bedevaart in 1925 al de voorgaanden in betee- kenis. Zij was Vlaanderen's klare antwoord cp den officieelen wcesten aanslag op de zerkjes. Op den vrijgekochten grond, waar onze jongens vielen, kwamen meer dan 30,000 Bedevaarders bijeen en als woordvoerders van de 30,000 dooden legden zij er plechtig en eensgezind den Eed van Trouw aan Vlaanderen af. Op dit onvergetelijk uur werd tevens het eindbesluit genomen tot oprichten van het Vlaam sche IJzergedenkteeken (bekroonde ontwerp der Ge broeders van Averbeke. Antwerpen). Dit reusachtig Heldenhulde-Kruis zal eens de kroon zetten op het machtig werk der Vlaamsche Bedevaarten naar den Ijzer en het ocgenbiik is gekomen cm onze belofte gestand te deen. Vlamingen Laten we met vereende krach inspanning arbeiden aan de vervulling dezer heilige taak haalde men onze ge liefde kruisjes spijts laatste wilsbeschikkingen neer en verbrijzelde men ze tot het aanleggen van een grintweg, wij zullen het symbolisch Heldeniiulde-Kruis indruk- wekkend-grootsch en onvergankelijk weer oprichten; wij zullen het opbouwen tot de zuil der bestendige getuigenis

Ons Land | 1926 | | pagina 3