UIT DE VERZAMELING ONZER VLAAM8CHE KUNSTENAARS Uerborgen Schoonheden ONS LAND IN WOORD EN BEELD De Broeltorens bij maanlicht, van H. Deleu, Mijnheer De Graaf in den slaapwagon Een Engelsche. graaf bevond zich eenige dagen ge leden in een slaapwagon van de Canadian-Pacific Rail way. Zijn eenige reisgenoot is een Amerikaan, een ruwe 'klant, maar een braaf burger der groote republiek, op wiens visitekaartje te dezen staat Silas P. Higgins. Den volgenden morgen vroeg wordt Silas P. Higgins spraakzaam. Zeg eens, zijt gij nu eigenlijk wat men noemt een lord Zijn vis-a-vis bevestigt dit feit. Misschien zijt gij zelfs wel een graaf De gevraagde antwoordt in den meest höffelijken vorm dat hij ook dat niet ontkennen kan. Silas H. Higgins wordt door de beminnelijke manier van doen van zijn reisgenoot tot verdere stappen verleid. Gij zijt zeker ook een rijk man, die wel over 100,000 dollars beschikken kan? De graaf knikt toestemmend en met ter zijde stelling van alle schuwheid der democraten voor die bewoners der Oude Wereld, die een adellijke titel voeren, klinkt Higgins' vierde vraag Neem me niet kwalijk, maar misschien bezit gij zelfs wel 200,000 dollars De Engelsche edelman verklaart bescheiden dat zijn vermogen hoogstwaarschijnlijk ook wel dat bedrag zal bereiken. Nu. roept Silas P. Higgins uit, terwijl hij aanstalten maakt, om nogmaals een dutje te doen, als ik een graaf was, met zooveel geld, zou ik zeker een slaapwagon voor mij alleen nemen, als ik even hard snorkte als gij Zuid-Westzijde van het kasteel de Croy te Havré, zooals het er vroeger uitzag- (zie tekst). De Kortrijksche Schilder Hendrik Deleu, isl een stille werker die indertijd, uls leerling in de stedelijke Akademie, verscheidene malen de eersteprijzen in de verschillige leervakken wegdroeg. Tusscjien zijne drukke ambtelijke bezigheden in, vindt hij toch nog tijd om menig lief vlaamsch hoekje vol stemmige poëzij op het doek te brengen. Zijne jongste gewrochten trekken thans de aandacht van bevoegde kunstkenners. Van Deleu mogen we stellig nog veel mooi's verwachten. Foto genomen van de Oost-zijde en aantoonend hoe het slot door het water wordt afgezonderd. Merkwaardig- is dat de inzakking gelijkmatig geschiedt. De Dreef (avondstemming), van H. Deleu. In den regel bezoekt de toerist de steden, die gemak kelijk te bereiken zijn Dat ligt ook voor de hand Niet iedereen, die 't al tot 'n reis brengen kan, is zóó bevoor recht, dat hij op tijd noch geld behoeft te zien, en daarom ook de schoone punten kan ppzoeken, waarheen het groote verkeer niet leidt. Dat geldt voor vele bergach tige streken en daartoe behooren ook onze Ardennen. De schoonhe d van dit gebergte is aan velen onbekend, omdat het afzijdig van de groote toeristen wegen ligt, maar dit belet ons niet. in de verbeelding een uitstapje te maken naar die mooie natuur Al vormen foto's slechts een zwakke afbeelding van het heerlijke landschap, zij brengen hen, die zich zulke reizen niet kunnen veroor loven, toch nader tot de schatten, die ons land rijk is Veor reisjes door België per auto-car zie men de aankondiging op onze voorlaatste bladzijde In de bladen was dezer dagen sprake van het aloude slot der adellijke familie de Croy te Havré. Evenals aan den Muziekberg bij Ronse, waarover wij het hadden in een vorig nummer, werd hier een aardverschuiving waargenomen, en is het kasteel voortdurend aan het zakken, in zooverre zelfs dat na enkele regenvlagen de Haine, kleine rivier die er langs loopt, daar de waters aanbrengt van de omliggende beken en deze uitstort in de verlaagde beddingen van de sloot die het kasteel omringt, zoodat dit een eiland vormt. Veertig jaren geleden \yas het kasteel omgeven van weelderige bloemenbedden en een grooten wingerd die de scheiding maakte van de oude sloot. Nu zijn die zoden twee meter gezakt en het water klotst tegen de de kasteelwanden waarvan reeds een muur is ingestort, juist deze welke de twee torens verbond Zuidkant van het kasteel der Prinsen de Croy, te Havré. De oude toren brokkelt af.

Ons Land | 1926 | | pagina 5