- Tooneel - Nabetrachting van den Rerum-Novarumstoet te Turnhout. 'I KORTE VERHUL VA" ',|J .ztTwusur lyceum- 174 ONS LAND IN WOORD EN BEELD <sxëx§xë>&x§x§>Gx§>Gxëx§x§x Op Zondag 27 Juni e.k. geeft de T ooneelschool van Gent eene opvoering van «Hamlet», m 's Gravensteen, 's morgens te 10 u. en 's namiddags te 5 u. Deze vertoon ingen worden gegeven ten voordeele der boe kerij. Bij het insceneeren van het stuk hebben de spelers begre pen, waarom tot hiertoe «Ham let» nooit werd opgevoerd zoo- als het geschreven is. De moei lijkheden zijn slechts te over winnen door .bijzondere gelde lijke opofferingen. En het getal plaatsen zeer beperkt zijnde, slechts 250 voor iedere vertoo ning, zijn de prijzen der plaat sen zeer duur moeten gesteld worden en is derhalve de pro paganda die wif er hier voor maken zeer gewettigd. De vertooningen op 27 Juni zijn kunstmanifestaties die men geen tweede maal beleven zal. Nochtans, mocht het wel ge beuren dat de een of andere tooneelmaatschappij later het werk eens herneemt, ter be proeving van hare kunde en levenskracht, dan ware het voor dien kring zeer geraden deze vertooning bij te wonen, omdat uit de ervaring van deze durvende tooneelliefhebbers wel veel zal te leeren zijn. <SXSXS>«XSXS><S><S><S><S><S><«^ Een hoekje van 's Gravensteen. Alwaar op 27 Juni e.k. Hamlei als open luchtspel, zal opgevoerd worden, door de leerlingen en oudleerlingen der Tooneelschool van Gent, zoo van de stad als van de provincie. Deze was dit jaar waardig en indrukwekkend. Bij zondere vermelding verdient zeker de-praalwagen, die door. het Turnhoutsche Propaganda-komiteit van Ge- loofsverdediging was ingericht, en waarop» de Kerk van Rome was verbeeld gebouwd op de rots van Petrus, verheft zij zich, statig en stevig, met boven op haar azuren koepel het gulden kruis. En rond die Kerk ston den dan, als getuigen van de onafgebroken Vlaamsche trouw, vertegenwoordigers van verschillende tijdperken onzer Vlaamsche geschiedenis Twee kruisvaarders voor den ingang, bezijden een Vlaamsche poorter uit de middeleeuwen, in edel-drach- tig gewaad, en op een schild staat vermeldTijdens de scheuring van het Westen bleef ons volk getrouw aan de Kerk van Rome Aan de andere zijde, een onzer Kempische boerenjongens, met een gaffel als wapen, want Onze Kempische jongens hadden alles veil voor Altaar èn Haard bij den achterkant van de Kerk stond er een zouaaf, want Honderden Vlaamsche jongens verdedigden als zouaven de Kerk en tenslotte stond daar ook de Geloofsverdediger van nu want het Werk der Geloofsverdediging zet die gieriger naar de schen kers der biljetten. Alle parketplaatsen waren be zet, behalve de beide naast de familie van Baaien. Het doek ging op. Ze amuseerden zich koste lijk, tot in de pauze de kwestie Bouman-Rade- maker weer druk werd besproken. Na de pauze ging mevrouw van Baaien zoodanig in de vertoo- ning op, dat ze heele- maal niet meer aan de leeggebleven plaatsen dacht. Van Baaien zelf dacht er anders over. Hem kwam de zaak ver dacht voor. En toen z'n vrouw na afloop voor stelde in de stad nog er gens te gaan zitten, om dat ze toch gratis-plaat sen hadden gehad, ver zette van Baaien zich daartegen. Hij nam zelfs een taxi, om zoo spoedig mogelijk thuis te zijn. Na verloop van tien mi nuten waren ze thuis. Maakten open. Alles was gewoon. Ze traden de woonkamer binnen... Mevrouw van Baaien gaf een gil... viel bewus teloos neer... Van Baa ien zelf stond 'n oogen- blik stom verbaasd te kijken, nam toen zijn vrouw op en droeg ze door de kamer waar alles overhoop lag, naar den divan. Kasten openge broken... de laden leeg, het tafelzilver verdwe nen, alles meegenomen, wat waarde had. Inbrekerszuchtte mevrouw van Baaien, toen ze weer tot het be- getrouwheid van ons volk aan de Kerk van Rome voort Aldus getuigde deze praalwagen heel zinrijk de eeuwenoude gehechtheid van ons volk aan de Moeder kerk, en ook het streven van het werk der Geloofs- verdediging nJ. ons volk zijn katholiek geloof te bewaren. Algemeen werden én de opvatting én de uitwerking geprezenhierom zij hulde gebracht aan de heeren De Croene, die zoo kloek en grootsch de Kerk ineen- timmerden, aan de heeren Van Gestel die den wagen schilderden en versierden. wustzijn kwam. Wat 'n toestand jammerde van Baaien. Nu gelooft ge toch ze ker wel, dat de Rade- makers de biljetten niet hebben gestuurd. Maar de Boumans evenmin, bitste mevrouw van Baaien, waarna ze deed, wat vrouwen in dergelijke gevallen ver rassend makkelijk kun nen. Voor de tweede maal viel ze bewusteloos DANKBAARHEID Hoor eens, dit is nu al den vijfden keer dat ik u die tien frank terug vraag, die ik u geleend heb Ja, maar kerel, bedenk eens even, hoe dikwijls ik er u om heb moeten vragen HEEL IETS ANDERS Kom, Evert, neem nu eens gauw uw poeder in, als een groote jongen. Ik zou daar nu toch zoon drukte niet om maken verklaart groote zus. Kleine broer haalt de schouders op. Gij hebt goed te zeggen. Als ik 't alleen maar op m'n gezicht hoefde te smeren, zou ik er ook geen drukte over maken ECHT IETS VOOR HEM Kort voor Dierksen stierf, heeft hij zijn vrouw laten beloven, dat ze niet zou hertrouwen. Echt iets .voor hem. Hij is altijd zoo goed geweest voor z'n medemenschen. sen voor heden avond. De onderteekening even wel van het briefje was absoluut onleesbaar. Dat is natuurlijk een attentie van de Bou mans, meende van Baa ien. Die gierigaards, merkte mevrouw van Baaien bits op, ik weet beter. Het zijn natuur lijk de Rademakers. Een poos verdedigden beiden hunne veronder stelling en de strijd zou hoog geloopen zijn, als van Baaien niet had ge wezen op de noodzake lijkheid zich tijdig voor te bereiden tot het be zoek aan den schouw burg. Van Baaien ging zich scheren; zijn vrouw ging, tegen haar ge woonte, naar den friseur, cm daar den spaarzamen wasdom op haar hoofd te laten onduleeren Een kwartier voor het doek opging, zat het echtpaar van Baaien al op zijn plaatsen. Ze wa ren nieuwsgierig naar 't stuk, maar nog nieuws- De vrijbiljetten. Het echtpaar van Baaien had juist zijn middagslaapje uit, toen er gebeld werd en een jongmensch een brief bezorgde, die van Baa ien zenuwachtig opende. Hij ontvouwde uit het omslag een brief, waar in twee kaarten voor den schouwburg zaten. Van Baaien las de enkele re gels luid voor „Lieve Vrienden, U zoudt gaarne Oud- Heidelberg willen zien. Wij hebben twee vrij biljetten voor U machtig kunnen worden; uwe plaatsen vindt U hierbij. Tot weerziens in den schouwburg, Uwe Het echtpaar van Baaien keek zeer ver baasd. Het waren wer kelijk twee parket-plaat-

Ons Land | 1926 | | pagina 14