SINTE-ANNA JUBELFEESTEN TE BOTTELAERE De fraaie kerk met den heeft mijn dorp van een groote kwaal ver lost de oogst werd vele jaren achtereen dcor sprinkhanen en insekten verwoest, de drinkwaterputten gaven een walgelijken geur, en de inwoners van Deerlijk zoo zeer geteisterd, stelde hunne hoop in St. Anna; ze kwamen in groote menigte naar Botte- laere en sedert dien is onze parochie van alle kwaad bevrijd gebleven zoo en nog vele andere voorbeelden zou ik kun nen aanhalen. Vlaanderen is 't land der bedevaartsoor den en in 't bisdom Gent mag Bottelaere als een der meest bezochte gelden; het boe renvolk aanroept Haar als beschermheilige tegen veeziekten en ongevallen, de kristene moeders stellen in St. Anna alle hoop voor huiselijken vooruitgang en den Dinsdag voormiddag is de begankenis der moeders met hun kiAders op den arm waarlijk tref fend en de Bottelaerenaeren verschieten er niet van als hun orgel den Dinsdag voor middag binst de St. Annamis door een alge meen kindermuziek wordt begeleid. Ook de jeugd heeft een geweldige voor liefde voor St. Anna, het krioelt er van trouwbare meisjes en jongens op de began- kenissen en t gebeurt wel eens dat na den ommegang, als de jongen het meisje naar komen met eene afvaardiging en speciale maatregelen zijn herte heeft gevonden, het nieuwe paar in devoot zijn getroffen om de vele vreemdelingen te herbergen, gepeins een tweede maal de omgang doet langs de slui- Van West-Vlaanderen ook komen regelmatig groepen merende velden, en zoo speelt St. Anna dikwijls den ter bedevaart. Zoo komt Deerlijk, het geboortedorp van rol van heilige koppelaarster en legt ze den grondsteen Hugo Verriest jaarlijks den tweeden Sinksendag en van menig kristen Vlaamsch huisgezin. net zal een rozenregen zij Ï-Tde kërkTn op den brengt een groote versierde kaars mee ter offerande. Ook zal 't er stroomen den Zondag 1" Oogst. Onze wey Ook zal de plechtige ommegang in den namiddag Pas voor den oorlog brachten twee jonge heeren van reuzentoren die in zijn geweldig vierkant geheel de van 1» Oogst met den praalwagen waarop het miraku- Bptteslaere een bezoek aan Hugo Verriest te Ingooi- streek beheerscht, zal negen dagen de vlagge zwaaien leuze beeld eene apothéose zijn van dankbare hulde der ghem en als ze zegden dat ze van Bottelaere kwamen over t land, en t kristen Vlaamsche volk zal aan zijn inwoners; Mgr. Van Reckem zal onzen zieken bisschop was hij zeer verheugd over hun bezoek. Bottelaere. voet neg eens getuigenis afleggen van zijn trouw aan vertegenwoordigen, al dc pastooijs van 't omliggende zei de pastoor van te lande, St. Anna van Bottelaere Chirstus en sterke liefde voor St. Anna. De Baere. Op Zondag 1" Augustus zal het hoogdag zijn in de schilderachtige streek tusschen Sottegem en Gent. 't Is immers te doen te Bottelaere waar de 300* verjaring wordt gevierd van den St. Annaeeredinenst en der stichting van het Broederschap Jezus- Maria en Anna De menigvuldige toebe reidselen van 't allen kant beloven iets puiks, reeds vanaf dezen winter zijn de meisjes van 't dorp aan de versieringsbe- noodigheden bezig. De prachtige kerk zal pronken in een vernieuwd feestgewaad en van 't allen kant komt hulp en steun. Zeer Eerw Heer Nobels, bestuurder van het klein seminarie van St. Niklaas en gekend ar tist, heeft een kunstaffiche voor de gelegen heid klaar gemaakt, en de Eerw. Heer Schepens van Bottelaere heeft een bock geschreven over de historie en de ontwik keling van den St. Aanna-eeredienst te Bottelaere dat zoo pas is verschenen. St. Anna is zeer populair in de streek, door menig mirakel in de verledene eeuw hier gebeurd, is de reputatie van het Botte- laersche bedevaartsoord algemeen gewor den; ze troont als de lievelingsheilige in onze Vlaamsche huisgezinnen en de St. Anna-eeredienst is hier met het volk ver groeid. Zoo bijvoorbeeld zult ge zelden een huisgezin in de streek vinden waar niet moeder of dochter de naam Anna draagt. De St. Anna-ommegang met de acht groote kapellen is zeer merkwaardig en elk verbeeldt eene treffende episode wat St. Anna's leven, met de jubelfeesten zal de weg met looverkransen en rozen allerhande zijn omhan gen, het zal een rozenregen zij Meisjestooneelgroep bij de opvoering van Jeanne d'Arc Het geld, hierdoor bijeengebracht dient ter dekking van de feestkosten. Rechtervleugel der ruime Dorpsolaats met de St-Annakapel. Ten slotte nog 'n fraai panorama met Kloostér. 250 ONS LANLT1N WOORD EN BEELD reuzentoren, die in zijn geweldig vierkant geheel, de streek beheerscht. Het ruime middenschip der kerk, met zijn smaak volle versiering. Een prachtig sneeuwgezich* uit de dreef van het Kart- huizerklooster, met het grafmonument der Paters.

Ons Land | 1926 | | pagina 10