GLOBE ONS LAND IN WOORD EN BEELD 301 niet gunstig beantwoorden. Hij sidderde Weet je dan? Ik vermoed, zei ze, en sloot, als wilde ze de toe komst niet zien,, even de oogen. Meta,. jij houdt van me, waarom zou je dan niet mijn vrouw worden? Zij sloeg een weemcedigen blik op hem en zei nau welijks hoorbaar Omdat ik een ander heb liefgehad... Je zegt heb liefgehad dus je bemint hem niet meer, onderbrak hij haar hoopvol. Zij schudde dreef het hoofd en zei zacht hoort, maar zoolang ik geen zekerheid heb, houdt een dure eed mij aan hem verbonden, dus zal ik nooit trou wen... Sinds jaren weet ik niets meer van hem. Je was dus nog zeer jong? Negentien... Maar dan kan je niets beletten dien eed te ver breken. Volgens mijn geweten gevoel ik mij niet vrij en ik zou nooit durven toestemmen, nooit... Leeft hij, dan moet hij je van dien eed ontslaan, is hij dood, dan is natuurlijk uw woord gehroken. Zij maakte een hopeloos gebaar en keek hem mede lijdend aan. Ze dacht aan de waarschuwing van haar vader waarom had zij niet de kracht gevonden hem, dien zij lief had gekregen, te mijden? Nu was haar lij- Een glimlach kwam op zijn gelaat, teen hij dacht, hoe zijn moeder Meta ophemelde en altijd op hetzelfde aambeeld bleef hameren, als wilde zij hem deen inzien, dat dit jonge meisje een geschikte vrouw voor hem was... Of hij dit niet al lang wist!? Dan dacht hij aan Jaap, hoe ook deze aan haar gehecht was, Jaap, die nooit met een der gouvernantes had kunnen opschieten en steeds zijn eigen gang ging. Hij herinnerde zich, toen zij hem verzocht had een horloge voor de kinderen te koopen, na hem het bewijs van hun gedrag op schpol te hebben voorgelegd, hem zeggend, dat zij moesten aangemoedigd en beloond worden. Nog denzelfden avond was hij met hen naar de stad getuft en had haar met de jongens laten keus maken. Haar blijdschap, die op gansch baar wezen lag, als de knapen met een zwaai hun arm uitsloegen, daar zij telkens met opzet vroeg, hoe laat het was, had hem een glimlach ontlokt. Wat hadden zij toen druk babbe lend in den auto gezeten, terwijl hij stil hun gesprek afluisterde. Hij trok zich van het venster terug, nam een zetel en had juist zijn dagblad opengevouwen toen beiden de kamer inkwamen. Na de begroeting vertelde Kees dat zij bloemen op het kerkhof hadden gebracht. Verrast en dankbaar zag hij Meta aan, die haar be- schreide oogen voor hem trachtte te verbergen. Edel hart, dacht hij, en opstaande stak hij haar vriendelijk de hand toe. Even wierpen zij een blik op elkaar en haar korte oogopslag verraadde, wat zij hem zoo graag verborgen had gehouden. Hij had kunnen jubelen en haar aan zijn hart willen drukken, haar zeggen, dat hij haar met geheel zijn iel liefhad, zooals hij eens Jetje be minde dat zij voor hem zou zijn, wat ook Jetje geweest waseen vrouw, die zijn gansch geluk uit maakte en waarvoor bij zijn leven zou opofferen. Na het maal ging Verdonk, vol gens gewoonten, met zijn zoon een wandelingetje in den tuin maken. Neem de juf mee, Henririep zijn moeder hem na. 't Is zoo'n prachtig weerAls mijn beenen mij den dienst niet weigerden, was ik ook van de partij. Als de juf wil, antwoordde Ver donk gretig. Kom, wenkte Kees en bood Meta heel galant en met een diepe buiging den arm. Zoo doen de hee- ren in de cinema's ook, lachte hij en stapifle deftig met haar naar zijn vader. O, jij, guit, schertste Meta met een kneepje in zijn wang. Na even sprakeloos naast elkaar gewandeld te hebben, begon Kees Zeg, pa, waarom trouwt u niet met de juf Kees beefde Meta s stem, terwijl Verdonk den nog zwaarder, daar ook hij nu leed en nog wel door bloosde als een schooljongen, die door zijn meester op haar. Hoe zou zij die smart kunnen dragen en sterk Zij trok haar handen terug en smeekte zich haar plicht verzuimd te hebben en haar vader onge- Spreek deze vraag niet uit, mijnheer, ik kan haar hoorzaam te zijn geweest. Nu was het te laat, want Henri kende haar geheim... Henri, die een deel van haar leven uitmaakte, want wat zou zonder hem voor haar de toekomst zijn? Verdonk was vertrokken, voorgevend aan zijn moe der, voor zaken op reis te gaan. Meta had hem niet meer gezien, daar hij in de vroegte was heengegaan en haar kamer aan den achterkant der villa gelegen was. Wel had zij het geronk van den auto gehoord. Ze zou hem zoo graag een groet hebben gezonden, maar niemand in huis mocht hun verhouding vooreerst kennen. Veertien dagen waren reeds verstreken en nog had zij geen enkel bericht ontvangen. Zij wachtte met onge- Omdat hij wellicht niet meer tot de levenden be- duld den brievenbesteller op, maar zag reeds aan zijn ZEEUWSCHE BOERINNETJES TE ANTWERPEN Hier geven wij een foto van de Hollandsche boerinnetjes die op bezoek in ons land zijn. gelaat, dat er geen nieuws voor haar was. Met bang gemoed deed zij haar werk, hem in ge dachten op zijn reis volgend. Nu en dan sloop er een stille hoop in haar hart en overwoog ze Hij zal mij zelf de blijde tijding willen brengen. Dan kwam er een glimlach om haar lippen en zij mij merde over het groote, heerlijke geluk, dat haar te wachten stond. En dan, opgemonterd, babbelde zij met de weduwe, die haar eeuwig en altijd de goede eigen schappen van haar zoon opsomde, zooals zij tot Henri over Meta sprak. Zij vond in beiden aandachtige toehoorders en dit spoorde haar steeds aan om telkens weer met lof over hen uit te weiden. Op een morgen kwam er een draadbericht van Verdonk, den chauf feur verwittigend, zich om vijf uur met den auto aan het station te be vinden. Hij komt, hij komttrilde het jubelend in Meta's hart, maar plots angstig wordend, dacht ze Wat zal de toekomst mij voorbehouden De uren kropen traag voort, lang zaam als bij een nachtwake. Eindelijk wees de klok vijf uur, nog een kwartier en zij zou weten, hoe haar lot beslist was. Doch toen zij het droevige gelaat van Verdonk aanschouwde, voelde zij een ijskoude rilling door haar leden gaan en wist zij dat voor haar geen geluk was weggelegd. Kees omhelsde juichend zijn vader, die een mistroostigen blik op Meta wierp. Zij wankelde, doch al haar krach- itfen inspannend, beantwoordde zij zijft handdruk. Ik moet je van avond spreken, Meta, vond hij de gelegenheid haar toe te fluisteren. De zaken slecht gegaan, jon gen vroeg de weduwe. Ja, moeder, de markt is plotse- llllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllIHlIHIlllllllHlllllllll kattekwaad betrapt wordt. En waarom niet? vervolgde de knaap. Frits Schou- zijn om te doen, wat de plicht haar gebood? Waarom geeft hij dan geen teeken van leven? ten heeft me gezegd, dat zijn mama ook eerst gouver- begon Verdonk met ingehouden toom. nante bij hen was. Toe, juf, dwong hij, dan zeg ik voortaan mama, zooals Frits hun juf noemt. Het was voor Verdonk en Meta een hachelijk oogenblik en geen van beiden wist, hoe zich uit dien benarden toestand te redden. Kom, zwijg nu, Kees, zei Meta zacht en vertel geen onzin. Heusch, juf, hield hij vol. Wat 'n mooie bloemen reeds, wees Meta, zie eens de magnolias aan die bladerlooze takken Prachtig in het maanlichtEn de vogels beginnen al te fluiten wij zullen hier weer gauw concerten hebben. Verdonk sprak geen woord, stapte flink door en had in korten tijd zijn sigaar opgerookt. Kees nam een aanloop en hing in een oogwenk aan het rek, zwierde heen en weer als een schommel. En Meta, om een alleen-zijn met Verdonk te ver mijden, bleef den knaap gadeslaan, terwijl diens vader wandeling voortzette. Die Kees toch, dacht ze, zoo n kind. En Verdonk peinsde Kees denkt als ik, de jongen heeft gelijkZij moet mijn vrouw worden. Hij nam zich voor haar denzelfden avond nog te spreken, want hij wilde weten, of hij zich niet vergist had hij moest zekerheid hebben. Ja, waarom? Zelfs zijn ouders hebben in al che jaren niets van hem vernomen. Meta, als ik eens naar hem op zoek ging? opperde hij met stralende oogen. Ik zal hemel en aarde bewegen en zoeken tot ik hem gevonden heb. Wil je mij zijn adres geven, dan vertrek ik morgen... Ons geluk is er mee gemoeid, Meta, zei hij teeder en wilde haar in zijn armen sluiten. Zacht duwde zij hem terug, zeggend Ik ben niet vrij. Beloof mij dan, dat je, zoodra wij eenig bewijs hebben, dat hij je de vrijheid weergeeft, of het bewijs hebben van zijn overlijden, mijn vrouw zult worden. Dat beloof ik, zei ze plechtig, reikte hem de hand en liet er stil op volgen Moge de Heer ons genadig zijn. Dus je houdt van me? glansde hij en drukte innig de hem toegestoken hand. Zij kon hem geen antwoord geven, maar haar blik bewees, hoe vurig zij hem beminde. Verrukt sloeg hij haar gade en zei Mocht ik je gauw mijn vrouwtje noemen, Meta. Haar kracht scheen te zullen breken vol verlangen zag zij hem in de oogen, nog één stond en zij zou zich aan zijn borst gevlijd hebben en zijn naam, die al haar denken bevatte, dien zij zoo dikwijls in stille Meta had er als het ware een voorgevoel van dat hij vereering, in eenzaamheid en zoete mijmerijen, had uit- haar zou vragen; dat moest zij zien te voorkomen, en gesproken, gelispeld hebben. toen Kees naar bed was, wilde zij haastig haar kamer opzoeken. Juffrouw Hoes, weerhield hij haar, ik wenschte u gaarne te spreken.. Meta, begrijpend, voelde haar knieën knikken en haar hart klopte wild. Hij nam bei haar handen; keek haar diep in de oogen en stamelde Meta, ik wilde je een vraag doen. Hij spreidde zijn armen open, als verwachtte hij, dat zij er zich zou inwerpen, maar met gebogen hoofd, öm haar tranen te verbergen, verwijderde zij zich ijlings en bleef op haar kamer lang in gebed verzonken. Henri, kreunde ze weenend, als je wist, hoe groot en hecht mijn liefde voor je is Weeë tranen dropen van haar wangen en haar ge snik, dat zij trachtte ^e smoren, kionk door de kamer. Dien nacht ken zij geen oog sluiten zij beschuldigde Verfrisschend, uitnemend fijn van smaak, onverge lijkbaar om zijne zuiver heid, is Globe de uitge lezen drank voor ieder die aan sport doet. IIIHIHIIIIIIIIIIIIIIII!HIHII[||[|||IHIHIIIIHII|[ilHIIIIII[||||||IHI[|IHIIIIHIIIIIIHHIIIIIHIIIIHIIIIIHIIHI||lllll|[i

Ons Land | 1926 | | pagina 13