Het overschot van den gelukzaligen Minderbroeder Pater P. Valentinus Paquay, werd naar zijne nieuwe rustplaats overgebracht HET HEILIG PATERKEN VAN HASSELT ONS LAND IN WOORD EN BEELD 307 zegel geplaatst werd. Alvorens de kist te sluiten werd in een koker het bestatigings proces-verbaal op het lijk geplaatst. Na deze pleegvormen wordt het lijk stoetsgewijze Woensdag morgen greep te Hasselt de laatste akte plaats om het proces tot heiligverklaring Het overschot van den ge lukzaligen Pater Valentinus Paquay werd' opgedelft in te genwoordigheid van Monsei gneur Rutten, Vicaris generaal Peters, secretaris-generaal Si- monon, de Provinciaal der Re- colletten, de minderbroeder voordrager van het proces en de afgevaardigde van het Geestelijk Gerechtshof. Alhoewel deze plee Wig beid geheim gehouden werd waren Burgemeester en enkele be- voordeeligden tegenwoordig. De dokters Jadoul, Bollens en Kerkhoff, traden op als ge tuigen. Na het opdelven van de zinken kist het lijk inhou dend, werd deze naar de ka pel gebracht waar het besta- tigingsprces plaats had. (fo to 1). Bij het openen der kist kwam het lijk te voorschijn in het wolle kleed gehuld dat bij na ongedeerd was; de handen waren gekruisd op het krusi- fix. Alles was bijna nveran derd het Vleesch van het ge laat en de handen gebruind was gedeeltelijk verdwenen, het hoofd lichtelijk naar rechts gebogen. De lengte van het lijk was 1.80 m. Het overschot werd van de eene in eene andere zinke kist overgebracht, waarop den bisschoppelijken werd priester gewijd te Luik in 1854. verbleef vervolgens in het Couvent te Hasselt waar zijn nieuw graf is. Zijne geschriften zijne pre ken, zijn voorbeelden van jroote godsvruchtigheid waren Je eerste bewijzen van heilig heid van Pater Valentinus. In de volksgedachten is het «heilig paterken» een soort pro feet. Men herinnerde zich binst de bezetting dat gedurig zijn laatste dagen het Heilig Pater ken dikwijls eigenaardige woor den sprak Verlost ons van de Duitschers Het volk van Hasselt vondt daarin het bewijs dat de heili ge man verwittiging ontvangen had van eenen toekomenden oorlog en eenen inval voorzag. Pater Valentinus Paquay stierf in Januari 1905. Het proces van heiligverkla ring werd in 1907 te Rome voorgedragen en eindigde in 1920. Er bestaat een werk be vattend het verhaal van mira kels door den heiligen ge daan. buiten het kerkhof gebracht. (Foto 2). Bij den uit gang nemen de broeders het overschot in oftt vangst en dragen het door de stad. Foto 3 en 4). Eene groote menigte loopt samen en knielt op den DE SLECHTE VERKOOPER Of ze solied' is die stof? Maar. mijnheer, men zal u er in begraven. Dan kom ik liever nog 'eens terug Dank u. doortocht. (Foto 5) van den gelukzaligen verklaarde, die naar zijne nieuwe rustplaats gebracht wordt. Valentinus Paquay werd geboren te Tongeren in 1828 kwam bij de minderbreders in 1849 te Thie'lt Dame. Baron. elk geval DIPLOMATIEK Baron, raad nu eens hoe oud ik ben Ik weet 't waarlijk niet mevrouw, maar in men ziet 't u volstrekt niet aan.

Ons Land | 1926 | | pagina 3