UI PAARSE VIOLEN UI ONS LAND IN WOORD EN BEELD 503 Door MARIE VAN GHERT Jaren hadden Klaas en Sophie Meerens in de beste verstandhouding doorgebracht, acch den -laatsten tijd was hierin verandering gekomen, doordat Klaas cp alles wat vond te vitten en zijn zuster Sophie van 's morgens tot 's avonds het leven zuur maakte. Ik krijg er grijs haar van, zei Sophie tot Nel, de oude dienstbode. Alles leunt hij mij aan. Is er een valsche boon in 'de. koffie, dat wijt hij het mij. Ben velletje room in z'n thee, maakt hem woedend. Trekt hij z'n schoen veter stuk, dan speelt hij tegen mij op. Hij wordt ge woon onmogelijk Nel knikte instemmend, ofschoon ze vond, dat de grijze haren onderhand bij den leeftijd van haar mees teres hoorden, daar ze 'deze en Klaas, de tweelingbroe der, vóór veertig jaren gewiegd had. De oorzaak van Klaas z'n gesputter was, dat hij met trouwplannen in het hoofd liep. Zijn vrienden hadden gezegd, dat hij moest trouwen. Dat hij door zijn celibatair zijn, den naam van nuttig lid der maatschappij niet waardig was. Trouwen was gauw gezegd en gedaan ook, vond Klaas de noodige papieren en twee trouwringen1 waren vlug genoeg te verkrijgen, maar... een vrouw! Wel te verstaan een goede, daarbij niet al te leelijk, een beetje centjes, hé en niet te jong, noch te oud niet doof, scheel noch kreupel geen valsche tanden en vooral geen met geverfde lippen of bobbed'-hair. Je bent overdreven kieskeurig, smaalde Piet Evens, zijn vriend. Je moet eerst naar je zeiven kijken. We spreken maar niet van je vier kruisjes, die je achter je hebt, maar van je ka len knikker, je neus als. van een bul dog en je bovenlip met de paar haar tjes, die aan een mageren akker doet denken. Enfin Laat me 't maar zeg gen Je hebt veel weg van een vier kante sneeuwpop. *-*- 'n Mooie vergelijking, glimlachte Klaas. Teen bedenkelijk Maar mijn zuster Die kan je voorbeeld volgen, of schoon. neem me niet kwalijk, zij mijn ideaal niet zou zijn. Ik hou van geen boonenstaak. Maar... niet alle man nen zijn zooals ik. Dit gesprek had in de club plaats gehad en na dien tijd was Klaas als een opgejaagd hert en kreeg hij een humeur of hij met het pootje geplaagd was. Hij ijsbeerde door het huis, zoo dat Mimi, de pees, bang voor hem wegsnelde. Hij sliep niet meer, peins de over een vrouw, stelde zich de ge noegens van een getrouwd leven voor; de zorgen van een liefhebbende echt- genoote, die hij nu moest derven. Hij zag haar reeds in Hef ochtendgewaad, zijn boterhammen smeren voor het ontbijthet blanke mes met de gele boter in haar fijne handjes. Die van Sophie waren net harken. Ze scheen de toppen van haar vingers altijd te stooten, of haar handen te groot waren. Ja, Piet Evens had gelijk ze was een boonenstaak... Als hij trouwde, moest hij een vrouw hebben, waar je nooit op uitgekeken kwam. Het heerlijk beeld van een gezellig verschiet liet hem niet met rust en op zijn kantoor begon hij een huwelijks advertentie, om in een dagblad te plaatsen, op te stellen. Tien kladjes had hij verscheurd en eindelijk een aan kondiging getypt en verzonden. 's Avonds keek hij eerst het advertentieblad in, alvo rens te zien, wat hem de courant over 's lands toestand en den koers van het geld meldde, iets, wat hem anders het meeste belang inboezemde, daar hij met het buiten land zaken dreef. Daar stond ze groot en met vette letters Vrijgezel uit deftigen stand, 40 j., gezond, aangenaam uiterlijk, wenscht voor een eventueel huwelijk, kennismaking met jonge dame van gelijken leeftijd. Schr. P. Z., Krantenkiosk, tegenover hotel Palace, Rog ierplaats, Brussel. Hij glimlachte achter het dagblad, 't Stond er flink, opvallend. Piet had hem wel met een sneeuwpop verge leken, nou, ja, je hoefde je eigen niet leelijker te maken dan je was, dus had hij maar aangenaam uiterlijk gezet. Tersluiks gluurde hij naar zijn zuster, die met haar hou terige vingers zat te borduren. Nog geen nieuws over de stabilisatie vroeg ze, zonder opkijken. Hij schrok dat had hij nu totaal vergetéh en daar hing al evenveel vanaf, als van die advertentie voor een vrouw. Hij begon te lezen, maar was er met zijn gedachte niet bij het was, alsof langs alle kanten guitige vrou- wenoogen hem aankeken. Hij wierp het dagblad op een stoei en ging naar zijn werkkamer om zich daar in eenzaamheid, in zoete droo- men en heerlijke illusies te gaan verlustigen. Sophie had hem met haar oogen gevolgd en mom pelde Nel kan wel gelijk hebben, dat hij aan trouwen denkt. Maar ik dan overwoog ze bedroefd. Dan blijf ik alleen, mijn gansche leven moederziel alleen. En met de handen rustend in haar schoot, bleef ze 'zitten pein zen, dénkend ever een huwelijk met een man, die haar zou liefhébben. Haar blik ging naar het nieuwsblad en zccht de hu welijksadvertenties, welke zij nooit oversloeg te lezen. Zou ze het wagen Vier stonden er in vier die haar geschikt voorkwamen r twee van weduwnaars en twee van vrijgezellen. Ze zcu op alle schrijven en vra gen, haar, onder letters, die ze op zou geven aan de, door hen aangeduidde adressen voor het reflecteerem op de advertentie, langs dienzelfden weg de verdere brief wisseling te doen geworden. Aldus kon ze voorloopig haar naam geheim houden. Ze hoerde de voordeur dicht slaan. Klaas ging nog uit. Vroeger gebeurde dat zelden. Voorzeker ging hij naar zijn meisje Ze staarde zich half blind op de advertenties, kende ze van buiten. Toen ging ze naar het kantoor en itypte vier brieven, waarin ze haar karakter ontleedde tot er niets dan goed heid overbleefhaar ouderdom een paar jaren vermin derde en cp haar stokvischachtig, tanig gelaiat een blos van frissche gezondheid legde. Ze stak de brieven in licht geparfumeerde fantasieenveloppen en typte de adressen. Aldus kon zij door haar geschrift niet verraden worden. Stil sloop ze, toen Nel naar haar slaapkamer was, de deur uit, naar de post. De teerling was geworpen. In spanning bracht ze de volgende dagen door, even als Klaas, die zijn werk verwaarloosde om naar de Ro- gierplaats te trammen, en te gaan zien, of er geen bericht voor hem was. Op een avond typte hij weer een brief, terwijl dikke zweetdruppels op zijn voorhoofd en kalen schedel stonden. Sindsdien was hij vroolijker gestemd, dacht aan de vijf-en-dertigjarige schoone, aan haar geld en, volgens haar, de goede hoedanigheden van haar karakter. Hij wandelde weer, ais eertijds, met zijn zuster in den tuin en schéén nu bijzonder belang te stellen in het perkje violen, dat als een paars fluweelen schelp op het kaal geschoren gazon scheen te liggen. Dien dag ging hij niet naar de kiosk, wetend, dat hij geen antwoord kon hebben van mejuffrouw A. B. die hij een samenkomst had voorgesteld. ...'s Avonds las en herlas Sophie een brief, dien men haar in het krantenstalletje had overhandigd, toen zij ging vragen, of er geen1 brief was onder de letters A. B. Haar hart hamerde. Eén van de vier, een vrijgezel, had geantwoord, maaT wilde liever eveneens zijn naam verzwijgen, tot zij elkaar gesproken hadden. Zij nam zich voor aan zijn verzoek te voldoen, in afwachting of de andere trouwlustigen haar zouden ant woorden. Even later boog ze zich over. het perkje pensees. Daar stond een prachtige een paarse met wat geel. Zoo een moest het zijn, schreef hij om als herkenning steeken dienst te doen. Ze zond keer end haar antwoord naar het kranten stalletje. 's Nachts droomde ze van een ridder te paard, niet harnas en kaplaarzen kerven pensees en een bruidstoet waar geen einde aan kwam. Na twee dagen betrapte ze Klaas, die stiekem een viool plukte, welke zij voor haar bestemd had. Hé zei ze met een verdrietigen zucht, en je neemt nog wel de mooiste. Waarom pluk je nliet e-eiv roze knop voor je knoopsgat Anders ben je zoo dol op rozen. Nu neem ik eens een pensee, snauwde hij, kwaad omdat zij zag, dat hij die bloem afknapte. Waar ga je vanmiddag heen vroeg ze, met iets benauwds over zich. Hij had een bits antwoord gereed, doch bedacht zich. En quasi naar een paar bloemen zoekend, zei hij onver schillig Ik? hra!... Naar Boschvoorde... 't Is wedren van daag... Hij scharrelde in de pensees, vorschte met be nepen stem En jij Goddankver genoeg uit de buurt, dacht ze. En luid Naar... het park van Laken. Hij herademde, dacht Gelukkig niet in mijn vaar water. Een half uur later oogde ze hem na en snelde toen, met een jubelkreet, maar haar kleedkamer. Ze zocht de mooiste japon uit en legde een hoed gereed, die haar het beste stond. Wangen, wenkbrauwen en lippen wer den wat gekalfaterd en een groote viool, paars met am berkleurige vlekjes, spelde ze, met een streeling van haar oogen en vol eerbied, met een1 gouden speldje op haar groen zijden bloeze. Ze las nog eens den brief. Om vijf uur A l'Innova- tion cp het terras. Nog even een blik in den spiegel, zich nog eens wen den de halsketting wat verschikken en Sophie begai zich naar beneden. Ze huppelde .de straat door, verjongd en vol hoep, maar toch loerend of ze Klaas niet bemerkte. Per tram begaf ze zich naar de plaats der bijeenkomst. Ze stapte het magazijn doof, kijkend naar de heeren, naar een revers met paarse viool. Hij zal al boven zijn, dacht ze en begaf zich in de lift, die haar naar het terras bracht. Schuw rondkijkend, betrad ze den zomertuin. Ze schrok geweldig, doch had de tegenwoordigheid van geest, haar hoofd te buigen en haastig een ande ren kant uit te gaan. Tusschen de bloemen, als een ver sierde sneeuwpop in zijn licht zomer- pak, zat haar broer en van uit zijn knoopsgat keken de fluweelen violen- oogen haar aan. Klaas had haar eveneens bemerkt. Hij wenschte haar mijlen ver. En ze droeg ook een pensee Straks had ze nog zoo 'n drukte gemaakt, dat hij er een plukte Ze was dus op haar voornemen, om naar het park te gaan, teruggekomen Lamme boel nuOf ze hem gezien had Nee, dan was ze naar hem toegekomen. Hij schoof on rustig op zijn stoel. Het strijkje ver veelde hem. En, als ze hem nu eens met die zoogenaamde juffrouw. A. B. zag En Scphie, eveneens in dergelijke overwegingen over haar afspraak ver diept, was, voorzichtigheidshalve,naar beneden gegaan en bleef in de nabij heid van de lift alle heeren monsteren, uitkijkend naar een paarse pensee. Toen een uur ver streken was en geen enkele, met smart verwachtte, viool kwam opdagen, begrepen beiden, dat zij, broer en zus ter, elkaar die brieven hadden gezonden en bleef hun slechts de hoop over, dat zij voor elkander onzichtbaar waren gebleven. Sophie ging beschaamd en ontmoedigd naar huis, gaf voor hoofdpijn te hebben, om op haar kamer te kunnen blijven en haar broer vooreerst niet behoeven- te ont moeten. 's Morgens zaten zij sprakeloos aan tafel. Eindelijk, haar ongeduld, om te weten of hij haar ge zien had, niet langer meer kunnende bedwingen, vroeg Sophie, met neergeslagen oogen of er veel volk op de renbaan was Hij zuchtte verlicht. Ze had hem dus niet bemerkt Stampvol was 't er, loog hdj, met een schuinen blik naar haar, alsof hij toch nog vreesde, dat haar vraag een list inhieid... En... in 't park? polste hij. Zooals altijd, antwoordde Sophie hevig kleurend. Goddank Hij heeft me niet gezien, dacht ze. Plotseling was hun belangstelling voor de prachtige paarse violen verminderd en gingen zij het perkje voor bij zonder het een blik waardig te keuren. Nadien werd er geen enkele huwelijksadvertentie meer door Klaas geplaatst, noch door Sophie gelezen. Een brief voor hem in de kiosk nog aangekomen, scheurde hij ongelezen in snippers, waar de wind mee begon te spelen op de Rogierpluats. Sophie gaf zich de moeite niet meer om aan de andere, opgegeven adressen te gaan hooren, óf er niets besteld was voor mejuffrouw A. B. De paarse violen waren op straat vertrapt... HET JUISTE BAANTJE Patroon tot bediende. Weet gij wel wat wij met personeel doen, die maar altijd liegt? Jawel, was het antwoord, die laat ge reiziger wor den. KINDERGELUK BRUSSEL. Kinderballetkorps Onze Jeugdder Conscience Vrienden van Mechelen, onder leiding van Francesca d'Aler, 1ste danseres van den Koninklijken Vlaamschen Opera van Antwerpen. Deze kindergroep zal het Sinterklaas feest opluisteren dat door Kindergeluk op 2 December in de Folies Bergères aan meer dan 1,500 Brusselsche Vlaamsche kinderen geboden wordt en waarop Sinter klaas in hoogst eigen persoon de uitdeeling vaa lekkernijen zal bijwonen.

Ons Land | 1926 | | pagina 7