GLOBE Verfrisschend, uitnemend fijn van smaak, onverge lijkbaar om zijne zuiver heid, is Globe de uitge lezen drank voor ieder die aan sport doet. DE ZIEL DER CITROEN ÜE ONS LAND IN WOORD EN BEELD 541 woorddet me en uw antwoord gaf mij den weg aan, dien ik nu volgen moet. Ik heb u lief, Margaret. Maar ik ga terug naar China zonder mijn liefde geuit te heb ben gedeeltelijk, omdat ik mezelf een belofte gedaan heb gedeeltelijk, omdat ik meen, dat vriendschaps plicht 't mij oplegt., Want Derrick en ik waren niet slechts kameraden in den gewonen zin van 't woord; we waren vrienden. Ik weet, waarom ge de verloving verbraakt. Derrick heeft 't me onbewust in zijn ijlen verteld. Ik gaf u een gelegenheid 't te ontkennen, maar uw houding, meer dan uwe woorden, bevestigde mijn vermoeden. Ik ben een gewoon, kalm mensch, Marga ret; ik ben niet romantisch, ik zie nooit visioenen, maar de gedachte aan alles, wat had kunnen zijn o, Mar garet! Maar ik zal één van de velen zijn, die geboren zijn om de stille, eenzame plekjes van de aarde te bewo nen! Morgen vertrek ik. Dit is mijn afscheid van u. M. F. 't Einde van dezen eenvoudigen, pathetischen brief las Margaret door een mist van tranen; ze vouwde 't blaadje dicht en begon bitter te schreien. Nu zou Martin nooit weten, dat ze hem liefhad; 't was te laat en dit alles om haar en Martins overdreven kieschheid om de nage dachtenis van een doode hoog te houden. Maar Fordham kon haar tranen niet zien. Haastig bereidde hij zich voor op de eenzame jaren, die voor hem lagen; hij pakte zijn koffers, besprak een hut op de boot en hield gewichtige besprekingen met zijn oversten. Voor 't einde van de week was hij in volle zee in gezelschap van een jongen man, die hem van 't Lon- densche hoofdkwartier was toegevoegd om Passingham's plaats in te nemen en die dadelijk zoo zeeziek werd, dat hij niet te voorschijn kwam, voor de kustlijn van Europa uit 't gezicht verdwenen was. Hij was blij, toen de jongen eindelijk opgewekt en vroolijk in 't publiek verscheen. Hij gaf nu voor over zaken te willen spreken en ging naast hem op "t dek zitten, 't Gaf ook een beetje afleiding een nieuweling al 't bijzondere te wijzen. De jongen was zooals hij van de nieuwelingen gewend was vol enthousiasme, vol ideeën, hoe hij dacht veel geld te verdienen en dan als millionnair naar huis te gaan, en dat allemaal inN vijf jaar. De jongen had Passingham gekend had aan een lessenaar naast hem gezeten op 't kantoor te Londen, zooals hij Fordham vertelde, terwijl ze rookend naar de blauwe lucht keken. 't Is eigenlijk wel een beetje griezelig in zijn plaats te komen, zei hij vertrouwelijk. Maar Passingham heeft nooit geluk gehad. Zoo! zei Fordham droog. Eerst hadt ge den dood van zijn vader, vervolgde de jongen, iedereen keek ervan op, dat er van 't groote fortuin niets over was, zooals ge wel gehoord zult heb ben. Dan had hij nog een vervelende geschiedenis aan de hand. Ik weet 't zoo goed, omdat ik later de kas tanjes uit 't vuur moest halen, 't Een of ander zangeresje had hem heelemaal in haar macht. Ze had 't handig genoeg aangelegd. He. wat zei u? Fordham greep met beide handen zijn stoel vast. Niets, zei hij met een vreemd-klinkenae stem. Maar wat zei u van een zangeresje? Ik begreep den samen hang niet goed. Ik zal bij 't begin beginnen, zei hij. 't Was eigen lijk Passingsham's eigen schuld. Hij wilde 't eene meisje hebben en dorst 't andere niet opgeven. Er was altijd een soort van kinder-vriendschap geweest tusschen hem en een erg mooi meisje niet mijn smaak die Mar garet Flower heette. Dit liep vooral door toedoen van Derricks vader, geloof ik op een verloving uit. En wat denkt ge dat de stommert doet? Hij wordt hope loos verliefd op een zangeres Peggy Petal heette ze, geloof ik. Merkwaardig, diezelfde voornamen. Derrick lachte er atlijd om; hij zei, dat hij zich anders zeker ver spreken zou! Hij was al een flink eind weg; gaf haar allerlei geschenken, enfin, verloor heelemaal zijn hoofd. Hij vertelde haar nooit iets van zijn engagement met. Mar garet en ook Margaret liet hij niets van den toestand merken. De hemel mag weten, wat hij eigenlijk van plan was, maar toen de zaken zoover gevorderd waren, kreeg hij bevel naar China te vertrekken. Hij wilde Peggy dadelijk trouwen, maar de kleine kat was veel te slim. Van meegaan naar China was geen sprake en ze zei, dat ze zich nooit meer van hem zou kunnen los rukken, als hij eenmaal haar man yas en nog een massa dergelijke dingen meer. Derrick slikte 't allemaal als een baby. Maar ze hield hem vast... en papa's mil- lioenen natuurlijk. Ze zou op hem wachten, enz. Intusschen ging Passingham weg zonder Margaret iets verteld te hebben. Hij was altijd doodsbang voor zijn vader en Margaret was zijn vaders lieveling. Eer lijkheidshalve moet ik erbij voegen, dat hij van plan was haar vanuit China te schrijven; als hij buiten 't bereik van zijn vader zijn zou. Maar 't liep heel anders. Margaret was op een mid dag naar mijn kantoor gekomen om nieuws en foto's van Derrick te halen. We zaten daar heel gezellig te praten met foto's voor cms van Derrick aan boord, Der- DROMMELS, WAT EEN HEERLIJKE FILTER, Marie! Dat wil ik wel gelooven, hij is klaarge maakt met de korrelchicorei der Trappisten Vincart! riek zwemmend, Derrick een toast houdend. Derrick overal, toen plotseling Peggy binnenkwam vliegen met de woorden Zeg, hebt ge al iets van Derrick gehoord; ik heb een brief van hem. Hemel, man, ge hadt die scène moeten zien! Ze over zag direct den toestand. Ik stamelde iets om de situatie te redden. Peggy's knappe snuitje ze was mooi verwrongen van woede en jalouzie, en Margaret met haar hoofd omhoog en vlammende oogen als een belee- digde koningin. Natuurlijk schreef ze dadelijk om haar verloving te verbreken, en dit vind ik allemachtig flink ze weigerde absoluut Derrick s vader de reden te zeggen. De jongen hield op bijna buiten adem. Fordham wendde zijn hoofd af; hij wist wat nu komen zou, maar hij liet 't den jongen op zijn eigen manier vertellen. Kort daarop stierf Derrick's vader, zei de jongen een beetje kalmer, en ge begrijpt, wat er toen gebeurde. Ik weet niet, hoe Passingham 't opgenomen heeft, maar een week later stond er in de bladen een portret van Lord Charlie Nolan met zijn mooie, jonge verloofde van nederige afkomst, Peggy Petal. Natuurlijk zult ge zeggen; als hij openhartig geweest was, zou 't niet zoo ver gekomen zijn, maar als ge zijn vader gekend hadt zijn moeder is jong gestorven zoudt ge begrijpen, enfin. Er volgde een stilte. Nu verwachtte hij blijkbaar een antwoord van Fordham, maar deze had den jongen ver geten. Hij voelde zich gebroken, ziek. Hij kreunde even en zat met zijn gezicht in zijn handen. Bij "t geluid keek de jongen op. Lieve hemel, man! riep hij'uit. Wat hebt ge? En ge laat mij maar kletsen. Ik zal een whisky halen. Toen hij terugkwam, liep Fordham 't dek op en neer. Zijn oogen stonden weer helder, maar de woorden, waarmede hij den jongen begroette, deden hem vermoe den, dat hij toch nog niet heelemaal in orde was. 't Is nog niet te laat, kerel, nog niet te laat! Hij nam 't glas en dronk 't in één teug leeg. Ge hebt me den grootsten dienst bewezen, dien ge me maar met mogelijkheid zoudt kunnen bewijzen, zei hij met lachende oogen. En gelukkig nog net op tijd! Een vroolijk wijsje fluitend 't eerste sinds vele maanden stapte hij naar beneden om een draadloos telegram te verzenden een telegram, dat de telegra fist een jongen van een jaar of twee-en-twintig zich verbaasd deed afvragen, wat dien man van mid delbaren leeftijd wel bezielen mocht. 't Luidde Margaret. Alles een vergissing. Verscheur brief. Kunt ge een dwaas vergeven en nog liefhebben en met den handschoen trouwen? Brief volgt. Martin.» Hoe 't antwoord bekend werd tot groot genoegen vooral van 't vrouwelijke deel der passagiers en groot verdriet van Fordham, die niet wist, waar zich te ber gen om aan alle felicitaties te ontsnappen? De telegrafist was misschien een beetje trotsch op zijn wetenschap en sentimenteeler, dan hij bekennen wilde! /n goede instellingen wordt enkel Globe geschonken, maar mijdt U voor na maaksels in tweede rang huizen.

Ons Land | 1926 | | pagina 13