J Aan de Gesneuvelden van Borgerhout J DROEVE UREN 558 ONS LAND IN WOORD EN BEELD Warschau heeft een standbeeld opgericht ter eere van den grooten Toonkunstenaar Chopin. Groote plechtig heden hadden te dier gelegenheid plaats. In het Muziek Conservatorium werd eene luisterrijke matinee ingericht waarop tal van afgevaardigden uit vreemde landen tegenwoordig waren en den 14" had de onthulling plaats van het monument in het park Lebienscky. Chopin werd te Zelazowa Wala geboren op 22 Fe bruari 1810, zijn vader was afkomstig van Lotharingen. Van af zijn prilste kinderjaren was hij muzikaal aan gelegd en gaf hij reeds op. 9 jarigen ouderdom zijn eerste koncert. Na zijne studiën geëindigd te hebben, reist hij door Engeland, na zijn verblijf in Weenen komt hij zich te Parijs vestigen, stad die hij niet meer verlaten zou, tenzij om nu en dan een reis, slechts van korten duur, in den vreemde te ondernemen. Niettegenstaande den1 groo ten bijval dien hij in Polen, Oostenrijk en Duitschland mocht behalen, heeft hij in het begin van zijn verblijf te Parijs harde tijden gekend. Het Parijsche publiek scheen zijn talent niet te kennen en de voorbereidselen van zijn eerste koncert waren zeer moeilijk. Maar na zijn eerste koncert werd Chopin onmiddellijk voor de Parij- zenaars de groote musicus die hij was en zijne ver maardheid steeg met den dag. Chopin stond in vriend schappelijke betrekkingen met Liszt-Berlioz, Meyerbeer, Musset Balzac, Heine en kunstschilder Delacroix was een zijner beste vrienden. Het is nochtans Georges Sand, de romantische vriendin, die eenen grooten rol in het leven van den kunstenaar speelt. Ghopin, aangetast door eene ongeneesbare kwaal, is onderhevig aan smartelijke pijnen, zijne muziek onder gaat er den invloed van. Het is in dien tijd 1838 dat hij zijne onsterfelijke sonate in si bémol mineur compo neerde, waarvan het derde mouvement de doodenmarsch is, die zooveel besproken werd. Waren het de rillingen van den dood die de Kunstenaar voelde naderen Wie zal het zeggen In 1849 zegepraalt de ondermijnende ziekte en op 17 October, omringd van zijne vrienden, stierf Chopin als het ware in den dood gewiegd door het aria van Beatrixe de Tenda de Belloni cp zijn verzoek gezon gen door de gravin Potocka, insgelijks aanwezig. Binnenzicht van de kerk van het Heilig" Kruis te Warschau waar het hart van den beroemden Toon kunstenaar Chopin bewaard blijft. HierbovenGezicht op het monument na de onthulling. Dit mooie gedenk- teeken is het werk van Architekt Wilbers en beeldhouwer Frans Jochems, beiden van Antwerpen. door PIET LOMBAERT Er zijn in mijn leven Uren, oh zoo naar, Zoo vol van gedenken En weemoed te gaar. Zij komen die uren Zoo heel onverwacht Als 't al om mij henen En blij is, en lacht En 'k ga dan aan 't peinzen Wijl niemand het merkt, Wijl niets mijnen kommer Wegrukt, en mij sterkt! Ohuren vol tranen Van waar komt gij dan Dat 'k van u moet vluchten U dragen niet kan Is 't om me te herinren Al wat ik misdeed Dat gij, droeve uren Mij nooit niet vergeet Dat gij door mijn dagen Als raven zoo zwart Steeds rond mij moet vliegen. Gij boden van smart? Kunt gij mij niet laten Met rust en met vree Of moet ge lijk 'n straffe Immer met mij mêc Onder toeloop van veel toeschouwers had op 21 November de onthulling plaats van het gedenkteeken dat dé gemeente Borgerhout heeft laten oprichten op het kerkhof van Silsburg ter eere van hare gesneuvelde zonen. Voor dat de onthulling van het monument plaats heeft houdt de Burgemeester van Borgerhout eene diepgevoelde toespraak.

Ons Land | 1926 | | pagina 14