ïïllPlïïf NATISnALE BASILIEK VAN 'iiyMMffril 552 ONS LAND IN WOORD EN BEELD llllllilllllllllllllllllllllllll Algemeen gezicht van de werf met de vier hei-machines in volle werking. Op de heuvel hoog te van Koekelberg zou de opricht ting van eene mor- .«ientale kerk plaa1"" hebben, als openb dankbetuiging aan hei Heilig Hart van Jesus, ter gelegenheid van de vijftigste verjaring der Bel gische onafhankelijkheid. Zij kwam slechts gedeeltelijk tot stand voor den oorlog. Koning Leopold II legde den eersten steen in 1905 en de fundeeringswerken wer den aangelegd, maar onafge werkt door hef uitbreken van den oorlog. In zijnen herderlijken brief van Kerstmis 1914 deed Z. Em. Kardinaal Mercier de belofte van aan 't Heilig Hart van Jesus eene Basi liek te zijner eer op te rich ten die aan iedereen het behoud van 's Lands onaf hankelijkheid herinneren zou en voor de geloovigen het zinnebeeld zou wezen van de godvruchtigheid vol geloof en liefde, welke zij jegens den Verlosser van het menschdom koes eren. Deze verbintenis werd plechtig herhaald na den vrede en eene Sierlijke koepel langs binnen gezien waarvan het voor door den ontwerper gedroomdde wondere groen tot helderrood met paarsblauw, wegsmelt kransen boven elkaar geplaatste rijen glasramen luchters als symboliseering Binnengezicht van den Tempel waarvan de zeldzame en toch alleen logische schikking indrukwekkend en grootsch zijn zal. Gips model van de Nationale Basiliek van het Heilig Hart te Brussel op schaal van 1/40e werd ten toongesteld eerst te Brussel daarna op de Internationale Tentoonstelling van Kunst te Parijs waar voor zijn ontwerp de architekt Van- huffel in de afdeeling van bouwkunst de groote prijs verwierf.

Ons Land | 1926 | | pagina 8