EMIEL VERHAEREN HULDE SNEEUWVLOKJES Algemeen Foto links Gezicht op de zaal van het Conservatorium te Brussel tijdens de herdenkingsplechtigheid van Em. Verhaeren, die de bedevaart naar het graf voorafging en waarop H. H. M. M. de Koning en de Koningin tegenwoordig waren evenals tal van andere aanzienlijke personaliteiten, schrijvers en kunstenaars. Foto rechts Maurice Gilbert, het gedicht van Verhaeren voordragend. Portret van Hm. VERHAEREN naar de zeer kun stige gedenkpenning, uitgevoerd door H. Petit. ONS LAND IN WOORD EN BEELD Familieleden van den grooten dichter wonen de plechtigheden bij. eene rede uit en, zeer ontroerd, legde eene garve bloe men op het graf. M. Maurice Gilbert droeg eene gedicht voor van Verhaeren Aan u die me een avond in de toekomende eeuwen lezen zult Eene onvermoeibare lyrische kracht gaat van deze strofen uit, kracht die nog toeneemt door de atmosfeer van het nederige kerkhof. Nu is de stilte weer ingetreden, de gansche omgeving is in rouw gedompeld en ingetogen keeren de bedevaarders naa.' Veume terug. Bloemen worden neergelegd op het graf door den heer Pierard en andere overheidspersonen. Kunstenaars, schrijvers, de vertegenwoordiger van den Koning en minister Heymans omringen het graf van Verhaeren. soldaten van den Ijzer geloofd en geprezen, rustte nu in de aarde van Vlaanderens bodem, dien hij zoo schoon bezongen had. Het is om deze gebeurtenis te herdenken en om eene eerbiedige hulde te hrengen aan Verhaeren, dat kunste naars eene bedevaart naar zijn graf te Wulveringhem ondernamen en er bloemen kwamen neerleggen. De heer Louis Pierard sprak, in naam der Belgische schrijvers, Ze wirrelwarrelen scheemrend dooreen Als stofjes in zonnesching weemlen. Die wricmlende vlokjes van sneeuwe zoo blank. Die wieglen uit 't grauwe der keenden. Ze vlinderen grimmelend dartel in 't rond. Als pepels bij 'n zonnedag dansen In doelloos gefladder omhoog en omlaag In"t zinderend zonnetij glansen... Ze reizen en dalen en vallen ten eind Geruischeloos~zacht naar beneden. Om al wat ge ziet in het nevelig rond In mollige blankheid te kleeden... Duffel. E. FIERENS. gezicht op het kerkhof van Wulveringen, alwaar de groote dichter Verhaeren in vrede rust. Tien jaren geleden toog een lijkstoet door Normandië en de Sommestreek; de lijkwagen, bedolven onder bloe men en linten, ging in den nacht frontwaarts. Het was laat wanneer de autos met hunne helle lichten die den zwaren heerschenden mist doorboorden, Vlaanderen na derden. Te middernacht werd het stoffelijk overblijfsel van Verhaeren in het krijgshospitaal L'Océan neer gezet. 's Anderdaags, om 9 uur, had de lichting van het lijk plaats, in tegenwoordigheid van een generaal die den Koning vertegenwoordigde. Heer Poullet, minister van Kunsten en Wetenschappen, vertegenwoordiger van de Regeering, eenige officieren maakten heel het gevolg uit. Geen toespraak werd er gehouden, geen woord ge sproken. Buiten had het militair eerebewijs plaats. Traag gaat de rouwstoet naar Adinkerke, langs alle zijden hoort men kanongebulder. Op de baan ontmoet men enkele soldaten die de wapens bieden; het zijn mi trailleurs gansch met modder beslijkt, wat verder zijn het cavaleristen 'die front maken, de hoornen schallen over de verlaten velden, het was droef en te zelfder tijd grootsch, indrukwekkend. Op het kerkhof volbrach ten in stilte de doodgravers hun werk. De dichter, door de

Ons Land | 1926 | | pagina 14