in. De Toren van Sf-Goemaruskerk te Lier (siot) I r\ Nu gaan wij den koperen zolder bezichtigen, waar de 40 overige klokken zich bevinden. Opgesteld in een reusachtig raam, verkondigen die torentongen steeds het goede uur. Die geleidingen zijn allen in rechte lijn met verstelbare armen aangebracht (photos 15 en 15bis). Ge-^ lijk uit de duisternis het licht verschijnt, zoo is daar uit een hoop verroest, verwrongen ijzer van 1914. een keur werk opgerezen. Al de bijzondere klokken dragen daar hamers voor den rammel, klepels voor den beiaard, hamers voer kleppen, enz. (photo 16) en dit alles be vindt zich in een besten staat van onderhoud. Op den kcperenzolder nu bevindt zich. de beiaard- kabien; nog een werk van den heer Zimmer; allemaal rechte geleidingen stevig en lenig. De stadsbeiaardier speelt daar wekelijks Zondags en Zaterdags; ook bij feestlijkheden worden alhier de medeslepende toren gezangen uitgevoerd met begeleiding van den beiaard (photo 17). En steeds nog hcoger gaande, bereiken wij na drij honderd zeven-en-veertig trappen de wijzerplaten van St. Goemarustoren, ten getalle van vier. Vier meter veertig centimeter doormeter, weegt zco een ijzeren ge stel alleen twee honderd tachtig kilos. Voor de getallen, die vier-en-zeventig centimeter hoogte hebben, bewegen zich die groote koperen-vergulde wijzers. En hier nog maals bezit Lier een zeldzaamheid die nergens in ons land te vinden is namelijk de verlichting der wijzer platen. Het is geen gewone verlichting met weerkaatsers of met doorschijnende ramen; neen, de wijzers dragen zelf hun lampen, ten getalle van drij-en-veertig, en elk cijfer is dan ook nog aangeduid door een grootere lamp. Op kilometers afstand kan men het juiste uur bij nacht waarnemen; 't is te zeggen van zonsondergang tot één uur 's nachts, en van vier uur 's morgens tot zonsopgang. Dat is ook een werk geweest, waartoe geduld, overleg en wilskracht met heelder hoopen noodig waren. Die optimmering moest zonder stellingen gebeuren, ten einde de lampen (bij braak) te kunnen vervangen en rekent dan neg caarbij dat dit alles blootgesteld is aan het slechte weder, stormen, sneeuw en ijs en dat niettegen staande dit alles geen druppel water in de hulsels mag geraken. Neen, nooit kan iemand, die zulks niet van nabij gezien heeft, zich voorstellen wat al kennis van zaken er nccdig zijn om tot zulke uitslagen te geraken (photos 18 en 18bis). En de tijd ijlt voort. Uren zijn reeds vervlogen en nog geraken wij niet moe gekeken en uitgepraat. Doch er meet eens een einde aan gesteld worden. Met spijt ver laten wij den St. Goemarustoren, en danken den heer Zimmer, den kundigen, talentvollen mekanieker, voor al het schcone, het nuttige en het praktische dat hij ons geleerd heeft Ja, de heer Zimmer is een artist, eenig in zijn vak, van wiens uitvindingen op mekanisch gebied wij in Ons Land op tijd en stond nog zullen spreken. (Slot.) 682 ONS LAND IN WOORD EN BEELD Een mooie kiek, die goed doet zien, dat men ook op verren afstand duidelijk het uur van den toren kan aflezen (18bis). Gezicht op de geleiding-en (15 en 15bis). Hier ziet men de verlichting der wijzerplaat, boven de cijfers en de verlichte wijzers (18). De stadsbeiaardier (17). Gezicht op de kamers voor de bijzondere klok ken (16).

Ons Land | 1927 | | pagina 10