GLOBE I i 600.000 Frank - PER MAAND - Er werd van nacht gestolen 600.000 frank per maand 600.000 frank per maand &BE Verfrisschend, uitnemend fijn van smaak, onverge lijkbaar om zijne zuiver heid, is Globe de uitge lezen drank voor ieder die aan sport doet. DE ZIEL DER CITROEN ■4 - ^"',-.>3r^~-,t 3SE 79tt De rechter begon met aan de weduwe Van Zanten te vragen Mevrouw, herkent ge dit kistje, als de u toebe- hccrende cassette Ja, ja, ja, dat is heel zeker mijn gestolen eigen dom. Nu kreeg Elisabeth Vlamink het woord, om haar tevoren afgelegde getuigenis, waarvan proces-verbaal was opgemaakt, in 't kort te herhalen. Vervolgens ver haalde eeri der twee agenten hoe men den misdadiger in 't stadspark gevangen genomen had. Ten laatste incest de lange Eduard voor de groene tafel treden. Na naam, geboorteplaats, ouderdom en beroep te hebben gevraagd, sprak Pool Ge hebt zeker niet gedacht, dat ge zoo blindelings in de val zoudt loopen. Het kan u slechts tot nut strek ken, als ge ons ronduit en precies verhaalt, hoe ge den diefstal hebt gepleegd. Na éven te hebben nagedacht, legde de dief een vol ledige bekentenis af. Hij had op den avond van den eersten kermisdag een beruchte kroeg bezocht en daar in korten tijd al zijn contanten verdobbeld. Radeloos ging hij naar bui ten en dwaalde doelloos door de stad. Het bloed ha merde in zijn slapen, aan nachtrust viel niet te denken. Zcc geraakte hij in het zijstraatje naast den tuin van mevrouw Van Zanten en bespeurde licht in een kamer. Hij klom cp de schutting en zag op de tafel hoopjes goudgeld. Hij klauterde zachtjes in het vertrek, na tot zijn blijdschap te hebben ontdekt, dat het raam op een kier stond. Zonder geluid te maken, raapte hij de goud stukken van 't tafelkleed, deed ze in het kistje en wilde reeds wegsluipen, toen hij nog den ring met diamanten ontdekte. Verblind door hebzucht, liet hij dezen in zijn broekzak glijden en maakte zich vervolgens onopge merkt uit de voeten. Het stadspark was niet ver. Hij holde daarheen en verborg de cassette voorloopig in dicht struikgewas. Op een der volgende avonden, maakte hij onder een ta melijk grooten steen een gat en begroef daarin den gestolen schat. Het was al over den tijd, waarop de bakker zijn nachtelijk werk placht te beginnen. Daarom hield hij zich niet op, na het "huis te hebben bereikt, met eerst werkpak aan te trekken, doch ontdeed zich alleen van zijn jas. Toch was hij nog de eerste, die in de bakkerij kwam. Toen hij zich gereed maakte om aan een trog met broodjesdeeg zijn werk te beginnen, voelde hij in zijn broekzak den gestolen ring. Hij haalde dien te voor schijn en beschouwde oplettend het kleinood. Op het zelfde oogenblik evenwel werd de deur der bakkerij driftig geopend en Voerman trad binnen. In den eersten schrik liet Eduard den ring in de voor hem staande weeke massa vallen, doch hij hoopte hém er later weer te kunnen uitvisschen. Zijt ge nog alleen, Eduard vroeg de baas. Weet ge wat, laat het wittebroodjes bakken vandaag maar over aan den leerjongen Alle koekjes zijn uitverkocht, en we hebben veel noodig. Ga maar direct aan 't werk Eduard moest wel gehoorzamen. Weldra kwamen ook de overige gezellen en de leerjongen. Eduard's vrees, dat bij het kneden van het deeg de ring te voor schijn zou komen, werd niet vervuld en zoo geraakte de ring in de frankjes-broodjes. Gedurende de volgende dagen verkeerde Eduard voortdurend in angst. Eerst toen hij vernam, dat een onschuldige als de vermoedelijke dader aangehouden was, voelde hij zich gerust gesteld. En nu had hif®(loor zijn blinde liefdedrift zichzelf verraden. s Eduard werd veroordeeld. Bernard Rodiger, die wel dra de vrijheid terugkreeg, werd weliswaar wegens het niet aangegeven van een gevonden voorwerp van waarde vervolgd, maar wegens het voorarrest vol doende gestraft geacht. Niet lang daarna trouwde hij met zijn Elsje en leeft met haar gelukkig en tevreden. Hij kan sindsdien geen stuiver vinden, of hij levert het onmiddellijk bij den veldwachter van Looihuizen af. J. J. G. WAHLEN. Zeg, weet 'ten 't al, zén van den nacht gestolen Bêe wie, wa Ach, gindere... bêe den Domien, die poelier, zén geheel 't kiekens- en 't konijnenkot leeggehaoid. Dat nieuws gaf den ganschen dag aanleiding om de koppen bijeen te steken, te redekavelen en te roepen. Natuurlijk wisten de vrouwen er alles van; ze lieten het ook niet koud worden, want gedurig stonden ze in troepjes en vonden het een schande zoo een arme oude duts van zijn eenige bezitting te berooven. Ze moesten de dieven maar voer gansch hun leven in 't kot draaien. Er werd over niets anders gesproken in de gansche wijk; kwam men ergens binnen of op straat; altijd liep het over de diefte. Sommige mannen werden zelfs wat driftig; ze maakten geweldige arm- en beenbewegingen en moesten zich dan wat gaan verkoelen in deen of WAT IS. HIJ LEKKER, WAT IS HIJ LEKKER, de filter klaargemaakt met korrels Trappisten Vin- cart. 334 ONS LAND IN WOORD EN BEELD lllllllllllllllllllllllllllllllllllIlillillllllllllllllllllIIIIIIHIIII is de titel van het nieuwe mengelwerk dat in N' 19' jaargang van ONS LAND zal verschijnen. Vrij naar het fransch vertaald van Jean Dceault door Tone Mersmansis de groot ste film-creatie van het jaar en waarvan het uitgeversrecht speciaal aan "ONS LAND,, voorbehouden werd. in boeiende taal en op leuke wijze geschre ven, bezorgd veel genoegen bij het lezen en gaat een ongekend succes te gemoet. llllllllllllillllllllllilllllllMllllllllllllliHHtlülllllllllllllllll d'andere herberg, waar ze hun gesprek dan onder elkaar voortzetten. Als Domien maar eventjes buiten kwam, werd hij seffens omringd door een groep medelijdende men- schen, die hem met een hoop vragen bestoriTiden Zeg. Domien, veur hoeveel enze gepiekt? Weten ze nog niets, hedde niets gevonnen Domien antwoordde niet veel, ging neerslachtig verder en stoorde zich niet om al die vragen. 't Was tegen de middag, toen opeens een hoop jon gens de straat instoven. De gendarmes zijn daor Waarlijk, ze waren gekomen, twee gendarmen in uniform met het geweer over den schouder. Ze gingen zonder omzien bij den poelier binnen; één bleef bij de deur, want het volk schoolde er reeds voor samen. De mannen der wet begonnen seffens alles te onderzoeken; de kommandant maakte aanteekenin- gen in zijn notaboekje, terwijl *d!e brigadier zocht of er geene sporen der dieven te vinden waren. Eindelijk gingen ze vertrekken, nadat ze Domien beloofd hadden dat het gerecht een naarstig onderzoek zou instellen. Het volk keek hen met vragende blikken achterna, alsof het op hun gezicht kon zien wat er gebeurd was. Nadat de mannen van de openbare! orde een heel eind weg waren, begon er wat beweging in de groep te komen. Ja, ja, zuchtte er eene, 'k geleuve dat er weeral nie veul zal van kommen Henri VAN DE VOORDE, Middelbare Staatsschool, Lokeren. In goede instellingen wordt enkel Globe geschonken, maar mijdt U voor na maaksels in tweede rang huizen.

Ons Land | 1927 | | pagina 14