PAROCHIEBLAD Hoe moet de Christen handelen VAN ST-MARTINUS Een jaar is gauw voorbij* Gebruikt wel het nieuwe jaar dat begon* Leeft deugdzaam. Misschien zult ge dit jaar sterven* De meeste menschen, of denken niet na vooraleer te handelen, of denken onjuist over hun plichten, over hetgeen ze moeten en laten. Velen ook handelen niet logisch volgens de oordeelen van hun verstand, volgens hun overtuiging hun handelwijze is dikwijls er mede tegenstrijdig. Al die menschen laten zich leiden door hun gevoel; soms wat erger is laten ze zich leiden door hun driften. Het is daarom niet onnuttig bij het be gin van het jaar de groote beginselen te herinneren, welke de leidraad van het han delen van den Christen moeten zijn en de practische besluiten, welke logisch, nood zakelijk er uit volgen aan te duiden. Twee groote waarheden vooral mag de Christen nooit uit het oog verliezen, de eerste God is 's menschen opperste Heer en Meester de tweede na het kort en vergankelijk leven op aarde begint voor den mensch een ander leven, het euivig 'even van hiernamaals, Wat volgt echter logisch, noodzakelijk uit die waarheden. Dewijl God 's menschen opperste Heer en Meester is, moet de mensch laten wat God verbiedt en doen wat Hij oplegt. Wel nu God verbiedt het kwaad, de zonde en legt aan allen het getrouw vervullen van hun plichten op. Bijgevolg de mensch, en zeker op de eerste plaats de Chisten, moet de zon de vermijden en zich edelmoedig van zijn plichten, christelijke plichten en plichten van zijn staat, kwijten. Daarna, omdat het leven dezer aarde kort en vergankelijk is, het leven van hier namaals integendeel zonder einde, eeuwig moet de mensch, de Christen bovenal zor gen voor dit laatste dat is voor het leven van hiernamaals het geluk des Hemels ver dienen. Dat trachten te bekomen is ware wijsheid want er zijn voor het eeuwig leven maar twee veronderstellingen mogelijk of voor eeuwig gelukkig in den Hemel, of voor eeuwig ongelukkig in de hel. Wie den Hemel niet verdient zal na zijn dood voor eeuwig lijden in de hel. Maar, om den Hemel te verdienen is het volstrekt noodzakelijk de zonde te vluchten en het goed te doen, of zijn plichten te ver vullen. God immers is oneindig rechtvaar dig en daarom kan Hij alleen het goed, de deugd beloonen en moet Hij het kwaad, de zonde straffen. In den Hemel kan en mag Hij maar dezen, die deugdzaam leefden of ten minste goed sterven aanvaarden. Dus, het is hetzelfde besluit de mensch en nog meer de Christen moet de zonde vermijden en zich edelmoedig van zijn plichten, christelijke plichten en plichten van zijn staat, kwijten. Christenen, houdt die waarheden gedu rende gansch het jaar voor oogen. Vooral, zorgt er voor dat al uw daden er mede overeenkomen. Tracht boven alles Gods wil te volbrengenwerkt op de eerste plaats voor uw eeuwige zaligheidver-

Parochieblad | 1936 | | pagina 2