Weekbs.au vooh het Arrondissement Aalst. Voor de Verlossing A.D.V.N. 6e Jaar, N° 36. Prijs per nummer 2 centiemen. 9 Seplomber 1906. Maanstraat, 18, AALST. BESTUURVERGADERING Heden Zondag, om - 4 ure namiddag, :n Hand aan Hand Algemeene liestuurzittipg voorde verschillende besturen der Vakvesee- nigingen Belangrijk dagorde. Gladslijpersvereeniging. Algemeene en Verplichtende Verga dering voor al de leden der Gladslij - persvereeniging, op heden Zondag 9 September igoS, om 6 ure stipt namid dag, in 't lokaal Hand aan Hand, op boete van io centiemen. Het dagorde is heel belangrijk en hier om allen naar de Vergadering. HET BESTUUR. Vergadering van den Tooneelgroep op Maandag 10 September, om 8 uren'slipt 's avonds Lezing van het stuk Openbare Gemeenteraadszitting op Maandag io September, om 5 ure na middag en desnoods den volgenden dag om dezelfde uur. DAGORDE 1. Muziekschool, rekening igo6. Be grooting igo8. 2. Oprichting van eene reeks woonhui zen op den eigendom der Filature et Fil- teries réunies, aan de Breedestraat. 3. Openbare verlichting Contract voor de gasverlichting. Priester Daens, sprekende verleden zondag in Het Land van Aalst over onze kieswetten, zegt ten rechte Schier al de liberale dagbladen kla- gen en protesteeren over de schande- lijke klerikale politiek en kieswetten, maar wat doen de liberalen om dien toestand te doen eindigen Inderdaad het is zoo. Wat doet de liberale partij ot wat zal ze doen op het oogenblik dat de strijd wederom in November aanstaande zal aanvangen, ja. sterk moet aangevangen worden voor de verovering van het zuiver algemeen stemrecht gepaard met de be hoorlijke en volledige evenredige verte genwoordiging voor alle kiezingen Zal het democratisch volk, en zullen vooral de democratische strijders weder om niet moeten zuchten wanneer er onder de liberale parlementairen, mannen zul len kunnen ontwaard worden die geen de minste wilskracht ot liefde toonen voor het lijdende volk dat snakt naar volks- wetten, en des te mee* om België van onder de Roomsche klauw te verlossen 11? Destijds riep M. Neujean, liberale van Luik, in voor duizende aanhoor- volksvertegenwoo-rdiger volle meeting ders Indien morgen het wetsvoorstel Vandenpeereboom niet zal ingetrokken worden aal de klaroen der revolutie schallen Die kreet was voldoende,gansch België stond recht, leger en burgerwacht was met het volk en het gevolg was dat op minder dan twee maal 24 uren het hatelijk ontwerp wierd ingetrokken en dat minis ter Vandenpeereboom viel Zooals M. Neujean tegenover die hate lijke wet deedt, zoo ook moet het zelfde gebeuren door AL de liberale par lementairen,door aide liberale associatiën en liberale werkmangkringen, om België te kunnen verlossen Zoolang dit niet za! ontstaan, zoolang ook zal de klerikale partij het bewind van 't land behouden en zal het democratisch volk, waaroveral de liberale bladen kla gen ën jammeren, nog meer lijden. Het bewind zal in handen blijven der klerikale heerschappij omdat het voortvloeit door het schandalig meer voudig stemrecht, de schandige toe passing der verminkte evenredige vertegenwoordiging en de verknoeïng in de kiezerslijsten Daar tegenover moet de klaroen van M. Neujean wederom schallen De liberale partij zal weldra voor die verantwoorde lijkheid en oplossing staan. Het democratisch volk dat zich nog liberaal noemt,zal weldra de oogen openen en DIEGENE waardeeren die het recht zinnig, openhartig en klaarblijkend voor het volk willen en toonen De vrije kristene demokraten en de sociale democraten staan gereed Nog eenige weken en we zullen zien wie er zal volgen V. S. l)e valsche eed verdedigd door een katholiek lidad. De Kiezerslijsten zijn verschenen. Wij roepen de aandacht van eenieder om de lijsten goed na te zien, ten einde te kunnen bestatigen of men er op inge schreven staat met het getal stemmen, waarop men recht heeft. De kiezerslijsten liggen ter inzage in Hand aan Hand. Toekomende week zullen wij de voorwaar den om kiezer te zijn, alsook om de bijge voegde stemmen te bekomen, in ons Blad mededeelen. RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per re» ei. Reklairen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure. ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NIOHELS, Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingeu gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandenfr. 0.4 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4|00 Men abonneert zich op alle postbureeien. In een en't zelfde blad, zijn wij op de eerste bladzijde een wonderkind, op de tweede, moeiè'lijk om iets aan te leerén, en van de familie van de Vijf Ezels Dit zal niemand verwonqeren als wij zeggen, dat dit gebeurt in De Volksstem Nu ter zake. Wij hebben gevraagd aan de katholieke bla den hoe het komt dat ware katholieken, echte goede christene-, op eed zweren van de waar heid te zeggen, by God en al zijne heiligen, en nochtans in één en dezelfde zaak, de een wit en den anderen zwart getuigen. En 't is De Volksstem die antwoordt, volgender- wijze Eerst en vooral, alwie ooit met een onder- zoek is gelast geweest, heeft besta tigd, dat twee rechtzinnige mensehen, die het- zelfde fsit hebben gezien, tweh over het zelfde feit, tegenstrijdige dingen kunnen aanhalen 't zij omdat de eene de zaak slecht of maar half heeft gezien, 'tzij omdat hij op dit oogen- (i blik in de noodig-.: omstandigheid of voor- waarden niet was, om goed te ooideelen. Vele raenschen, maar al te *ele, nemen dik wijls hunne gedachten ot hersenschim als waar heden. /fiedaat een christelijk blad, dit het plegen van een valschen eed verdedigt Iets komen getuigen dat ge slecht of maar half hebt gezien, uwe gedachten of hersenschim als vvaarheid nemen, en onder eed bij God en al zijne heiligen zweren, dat ge in die voor waarden de waarheid zegi, is toch een valschen eed doen Wij zullen De Volksstem doen opmerken dat ze hier haar rol te buiten gaat, en als christelijk blad, is het voor haar meer dan voor een ander een plicht, in zulke gevallen een onderzoek te eischen. Schrijver van het artikehje Wij ant woorden is heel goed op de hoogte van die zaak, hij weet en is er van overtuigd er is een valschen eed gepleegd, maar "de piich- tige is een goede christene, een waie dompel en hierom verbloemt hij zijne misdaad. Wij hebben niet gezegd dat al wie gedoopt is niet meer kan zondigen, maar wij hebben ■gevraagd, waar in zulke gevallen den invloed van den godsdienst blijft er bijvoegende is dat soms niet een bewijs, dat 't geloof om zeep gaat, en men enkel den heiligen uithangt voor wat werk Ha ge ierut dat c-ni van de zonden door de biecht vergiffenis te bekomen, men moet berouw hebben, en vast voornemen van zich te bete ren Ik meende nogthans dat een dief, vooialeer vergiffenis te kunnen bekomen, moet restitu tie doen. Welnu, hier is de EER van iemand gestolen en is door het plegen van dien valschen eed' tot boete gestraft. Is berouw hebben hier voldoende Neen, want het gerecht meent tot hiertoe dat de straf op grond van waarheid is uitgeproken, en zoolang de kerk voldoening heelt met berouw alléén, zoolang zij den plich- tigen niet dwingt, om vergiffenis te kunnen be komen, aan't gerecht te doen verklaren dat hij iemand door het plegen van een valschen eed valschelijk heeft doe.r straffen, zoolang ook wordt de eer niet hersteld en zoolang ook blijft de straf bestaan. Is de biecht hiertoe niet bekwaam dan is het eene vod, enkel ingesteld om de geheimen van 't volk te kannen. En bestaat uwe hel, dan is zij voorzeker voor dezen die valsche eeden doen, ondanks al de vergiffenis die de biecht er voor schenkt. Restitutie restitutie is er hier noodig Be rouw hebben is niet voldoende

Recht en Vrijheid | 1906 | | pagina 1