"If" C N*»? Had M. Marchant dit gedacht gehad en den secretaris tot zich geroepen, die werk staking ware ongetwijfeld vermeden ge worden. Neen, de heeren stellen zich eene ver- eeniging voor enkel gesticht om de heeren den duivel aan te doen, de werklieden tot staking aan te zetten, terwijl onzen rol geheel en al het tegenovergestelde is. Werkstakingen voorkomen en vermij den is ons aller betrachting, de laatste verzoeningsmiddelen uitputten vooraleer tot strijd over te gaan, is altijd dat wat in de vereening gebeurt- Maar als de werkstaking noodzakelijk blijkt, als niets helpt om ze te voorko men, als er geene verzoening mogelijk is, en den strijd steunt op rechtvaardige ei- schen, dan zijn wij daar om de werklieden te helpen, en te steunen zooveel het in onze macht bestaat. Een goeden raad voor de fabrikanten is dus dezen de vereenigingen te willen erkennen, met de besturen te handelen, dan zullen er zooveel moeiClijkheden ver meden worden. NICHELS Alfred. Nog slachtoffers bij. Op het oogenblik dat wij schrijven, vernemen wij. dat M Marchant nog een paar stakers bij maakt (vader en zoon) van de NIET STAKERS. Het blijkt hier dat M. Marchant jacht maakt op de socialisten, en dit zou hij zich kunnen beklagen. Houdt M. Marchant de socialisten bui ten zijn fabriek, wij zullen hem buiten houden in de Socialistische coopeiatieven. Poets, wederom poets. Is 't goed M. Marchant Het affiche van M. Marchant dat de gewonnen löönen afkondigt, zou hier en daar wat mogen gewijzigd worden M Mar chant spreekt er niet in van de meters geweefsels die verschillige wevers op dag huur reeds hadden afgewerkt en toch in 't stukwerk nog eens zijn betaald. Maar toch dit belet niet dat hunne loo- neri nu hooger waren dan vroeger. Na eenige weken zullen wij eens de tabel der gewonnen loonen geven met DEZEN tarief, wanneer het goede werk zal afgemaakt zijn. Wij zullen dan zien, M. Marchant. Verslag der Beis der Volkskinderen. DERDE, VIERDE, VIJFDE DAG. Om kort le zijn, geven rve slechts beknopt verslag. In Rijst I hebben we na eene hartelijke ont vangst en noemaal, het museum bezichtigd, alsook ter foor geweest, en even in Le Reveil du Nord die de propagande gedreven had vooi' ons een beleefdheidsbezoek gebracht. Oct concert in een schouwburg die zijn gelijke bijna niet heeft in Brussel, is opperbest ge slaagd, in dien zin, dat ons stukjes gebis seerd werden, zoodat wij ons verplicht gezien hebben van er bij het publiek op aan te don gen het niet meer te doen Hartelijke, ont vangst en afscheid der aangenomene ouders. In Ronse. De berglucht van 't klein Zwitser land waait u legen; verfrisschend en verkoe lend. We hebben er een uitstapje naar het Bois de Joly met vijver, bronwater, heu vels, enz., eene wandeling langs villa's waar van ik in kunstsmaak de wederga in mijn leven nog niet gezien heb. Het concert lukt 's avonds opperbest de zaal is stampvol vijf honderd kaartea zijn verkocht. Wat een .succes 's Anderendaags, na nog een uitstapje naar 't Bois de Joly, r.aar Gent, waar we een ander half uur verbleven en daarna naar Aalst,waar we eene ontvangst gehad hebben, die roerend mag genoemd worden Onnoodig erover uit te wijden. Al ons lezers waren er bij. Een en ander. Een eenvoudig antwoordje. Wij zouden van nu af moeten kunnen voorspellen, voor Klokke Roeland, water in een collectivi- schen staat van de vrijheid der drukpers zal gewordea. Bij d'een zijn wij een wonderkind, om wal verder van de familie der vijf ezels le worden, en nu wil men ons profeet hebben. Welnu, wij zijn noch het een noch het ander, maar wij denken dat de vrijheid niet alleen voorde drukpers maar ook voor alles zooveel mogelijk zal toegepast worden Het voornaamste voor ons is, dat er in den collectivischen staat voor allen welstand zal zijn dat wij in een callecfivisohen slaat niet meer zullen zien, dat den eenen die luiert, rijk en machtig is, terwijl den werkmari hon ger en gebiek lijdt. Wij rneenen dat wij in een collectivischen staat niet meer zullen moeten bcslatigen dal Klokke Roeland voor de kroete brood niet pak en zak naar een ander kamp zal moeten overloopen, aldus zijn gewpten moe tende verkoopen, en zijne vroegere weidoe ners verraden. Is 'l goed als wij het in den collectivischen staat zullen doen, gelijk het jn den Ilemel is Zoo ja, begin ens dan met te zeggen waar hij is neernt inlichtingen en zeg ons e>f de vrijheid van drukpers er ook bestaat zeg ons hoe het er gaat en wij zullen er ons naar schikken De Volkskinderen van Anderlecht hebben hier zondag een goed onthaal gevon den en hebben ons op een puik feest vergast. Al de nummers vielen goed in den smaak en bekwamen veel succes. Het is op aanvraag vas den vriend Pharazf n. dat wij al de vrienden langs dezen weg be danken, die medegeholpen hebben aan hel welgelukkeo van 't feest en die aan de kinde ren de gastvrijheid hebben verleend. Onze kinderen staat hetzelfde onthaal le wachten als zij naar Anderlecht paan. De tsar van... Rusland... van het Sargiefabriek De Clercq wil ik zeggen. Als men nu ooit een brulalen kerel heeft gekend dan is het Kdmond Anné De slikslers van dit fabriek krijgen een meisje bij, veertien jaren oud, die niets van ;t werk kent. Al het werk dat onder deze meisjes afge maakt wordt, en zij werken op stuk. wordt onder elkander verdeeld, dus het zal niemand verwonderen dat deze meisjes niet tevreden waren, wanneer zij vernamen dat dien leer ling, juist zooveel moest hebben als de meisjes die het werk kenden. Deze vroegen nu aan Mijnheer Edmond... dit meisje een frank daags te willen geven, tot zij het weik kende. Hij wilde niet, en hierom slaakten zij het werk. En weet ge wat hij doet Een gehuwden broeder van een der sta kende meisjes wordt achterna gezonden, en den vrijer van een ander ook Kan men onbeschofter handelen M. Edmond zou moeten weten, dat niemand toch kan boeten voor 't gene een ander doel, eo hij hiermede heel onrechtvaardig handelt. Dat iemand van voddenman tot directeur van een fabriek opklimt is prijsbaar, maar dal die opklimming gebeurt om vroegere werkbroeders en zusters te tyraniseeren, dat is laakbaar. De tsar van Rusland heeff een gansch leger noodig om zijn leven te beschermen, hij is een echte tyran. Zou Edmond Anné ook soms var. geene vieze reis kunnen terug keeren Aan Klokke Roeland willen wij doen opmerken, dat wanneer hij zegt, dat wij (50 menschen op den doel hebben geleid, dat v ij dan hierin geholpen zijn, door den onder pastoor van Aieuwerkerken, 'lie met ons naar Kerkxken is getrokken om de onderkrui pers te doen wegblijven, en die een affiche op de muren onzer stad heeft doen hangen, ais antwoord op deze van M. Marchant, en waar zelfs Klokke Roeland beweert, den helft in betaald le hebben. Het was den onderpastoor van Nieuwer- kerken die mij zegde, dat den onderpastoor Noterinan hem had gezegd, dat, had hij (toen De Denderboie schreef, dat de werklieden ongelijk hadden), hem onder zijne handen gehad,hij hem een slag in zijn gezicht zou ge geven hebben. Dus den onderpastoor Nolerman w as ook met de stakers. Wat dunkt u Klokke Roeland Aan den heer onderpastoor van Nicuwer- kerken vraag ik verschooning, omdat ik mijne belofte niet kunnen getrouw blijven ben, namelijk er niets van te schrijven over zijne medewerking. Gij zal heel goed verstaan, dat het zijn boezemvriend Is. waar zijn affiche is gedrukt die er mi| toe gedwongen heeft. Wat nu de velbetaalde volksfoppers betreft, moet Petrus Van Schuyjenbergh heel goed weten, ais er in Aalst en in gele el het arron dissement door, ooit een velbt laalderi volks- fopper i- gekend, het wel hij is, die als een lafbartigen met pak en zak is o- ergeloopen, om zijne goede vrienden te verkoopen en te verraden Spreek nooit van koorden in het huis eens gehangene man, want uwe misdaad is op politiek gebied niet te vergeven zij is te duur betaald geworden [o uWe plaats kroop ik zeven voet onder de aarde. A. N. Voor de Werkstaking Marchant. Uil plaatsgebrek verleden week verschoven: Gezongen door Flips AdolfDe kloekmoe dige helden op ons feest van den knappen muzikant Alfons Cornand 1,89; Gezongen door Lelong Severin Het Weeze-kuid op het feest van onzen primus 1,55 Door Frans Meuiebroeck De Werkman, bij A. Cornand I 60 Gezongen Pastoor Van der Veken, door Ch. D. N bij Jar» He Meeter 0,47 Door den zelfden bij kromme Jan 0 81 Door P V 1) S. Het geld maakt recht wal krom is bij J. De Meeter 0,82. Omdat Josse N. zijn kruisken verloren en zijn peterkind het gevonden heeft 0,10 J.D B. Wil hij hel terui hebben, bij kan hel bekomen ir, den Glazen'buit 0,10 Een paternoster zonder kruis lijkt aan een staart zonder muis 0,05 Na de vergadering der vakvereenigingen t3,o3. Zoolang dewerkstakmg duurt o.5o. Op de vergadering der Coöpe ratie en 't feest van Zondag ib,65. Van de Volkskinderen van Anderlecht 2.00. Na een lied bij Guillaurae Coppens, in de Bergemeerschenstraat o,53. Spinnerij der Filature du Canal 5?ro.Ggrongei. bij Jan Dc Mceter De Commts- sionnair, door vrouw De Meeter 0.55.De Iilank van de bel door Kromme Jan zijne vrouw 0,70. Hetzelfue door oezelf- de 0,75. Wie 't schoentje pastJtreKke t hem aan, door Jan De Meeter o,65.

Recht en Vrijheid | 1906 | | pagina 3