Prijs per nummer *2 centiemen. OPROEP Onzen Wensck. Dat gebeurl nu nog J Hij ij zal nu wel zwijgen, Voordracht. (i «Januari 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Maanstraat, 18, AALST. De meisjes van het fabriek Torley worden opgeroepen om aanwezig te zijn op de Verga dering, welke gehouden wordt in Hand aan Hand, heden Zon dag, 6 Januari, om 3 ure juist namiddag. De redactie en d'administratie, wenseht aan al onze lezers en leze ressen een gelukkig nieuwjaar, en dat ook iedere lezer zou ieveren om een nieuwen lezer bij te brengen. Daar het nog in de zeden van 't volk is, met het begin van een nieuwjaar zijne medemenschen allerhande wenschen toe te brengen, zoo willen wij ook onze lezers laags dezen weg onze beste wenschen toe sturen. „_y- VVij wenschen dat alle werklieden het goed gedacht kregen lip te worden van hunnen vakbond, omdat zij door sterk vereenigd U zijn, machtig worden, en de wetten aan hunne fabrikanten zouden kunnen s/ellen, goede loonen kunnen ver overen ei de lange werkdagen doen ver korten. Wij venschen dat alle werklieden de oogen zaden openen, en met ons inzien, dat de bdendaagsche maatschappij heel onrechtiardig is. omdat de arbeider, de voortbrager is van al het goede, het schoont het nuttige, terwijl hij leeft in komme en gebrek omdat de nietsdoe ners bsen en zwemmen in overvloed ten koste in het te kort, van de ellende der ene zwoegers omdat de ar beid iskend en veracht wordt door de njkeri die hen zelfs 3 on 4 stemmen toe eigent en den naarstigen zwoeger maar eeneikele toekennen. W wenschen dat alle werklieden dus, weid zouden begrijpen d-at zij miskend en vacht worden, en zij recht hebben op eeneter leven. Jns die wenschen werkelijkheid ge- woei», is het werkende volk verlost uit de'auwen van 't kapitalisme. fièhier wat over eenige dagen in Lim- bg yoor het gerecht werd gepleteri en in «Je Truienaar verscheen 1 Een ridder voor het gerecht Ver- Jene week donderdag moest voor het [echt van politie.verschijnen de ridder de B. de Schalkhoven, voor slagen te bben toegebracht aan den landbouwerS. Waarom? Ziehier: In September 11. ip de hond van boer S. in de beeten t jachtveld van lM. de ridder. Deze lks ziende deed boer S. bij zich komen, ggend Hier op uwe knieën en par ieed zulks doch, redigend. Hij baal in 't aange- fnd brak Daarna don gevraagd. De beer de edele heer nog niet sloeg den boer nog twee; zicht, zoodanig dat een t; oversloeg hij den hond. Ziedaar wat nog in Limburg gebeurt. Die edele heer werd vero&rdeeld voor 10 fr. boete voorwaardelijk eé 5 ir. schadever goeding. Beken dat het bitter \Veinig is Weinig, omdat die heer wel bewust moest zijn der daden die hij pleegde. Dat doet ons nog herinneren aan vroe gere eeuwen, het leenroerig stelsel. Alsdan was de boer de slaaf, het nederigste beest van den kasteelheer. Het feit in Limburg- gepleegd bewijst ons hoe de boer er nog schrikt voor zijn landheer, die knielead om vergiffenis smeekt voor zijn honddie het groete misdrijf beging op het j.lchtveld te loopen van mijnheer den ridder.' Wat heeft de beschaving in Limburg dan voortgebracht Tot heden bitter weinig, gezien er nog menschen worden gevonuen die knielend om vergiffenis smeeken voor hun hond. Gelukkig komt daaraan verandering door de ontdekking van houillie in die streek. Het groot deel der boeren en vooral hunner zonen die nu den landheer verrij ken, zullen de koolmijnen intrekken. Zij blijven dan niet meer de kruipdieren van de landechels, hu» zweetafpersers. Zij zullen worden fiere werklieden die stout weg recht èn brood èn vrijheid zullen eischen. De houillie ontdekt, zal aldaar op 10 jaar meer onafhankelijkheid te weeg bren gen dan de eeuwen van zoogezegde be schaving en vrijheid. de leider der socialisten,over de bekwaam heid van den Poliffe-commissaris, roept triomfantelijk De Volksstem uit, en dit omdat er een geheim stokerijtje is ontdekt in Schaarbeek bij P Niohels. Als men eene plaats wordt aangewezen waar men genever stookt, dan is dit niet heel moeiëlijk om vinden, meen ik, en bewijst dit niets van bekwaamheid. Overigens hebben wij niets willen afdin gen over de bekwaamheid van M. Bau- vvens, maar wel gevraagd, of hij onbe kwaam of slecht was. En De Volksstem heeft op het be doeld artikel niets geantwoord, het heeft gezwegen als een giaf een bewijs dat het op de argumenten niets af te dingen had. En Denderbode vraagt ons, of wij aan Anseele van dit rood stokerijtje in Schaar beek geene inlichtingen zouden willen Neen, Denderbode, dit is mij onmoge lijk, omdat ik er zoo min iets van weet als gij maar ik klan Anseele over andere din gen inlichten, en zal het zelfs eens open baar doen als gij het wilt. Hierom opgepast, dat ge geene partij verantwoordelijk stelt, voor de daad van een persoon, want dan zal ik mij verplicht gevoelen met tegenzin wonden te openen, die nu gehuld zijn, en gansche achtbare katholieke familiën in de meeste droefheid zullen dompelen. Weest nu verwittigd. Maar nu zijn de dompers eens in hun schik niet waar, omdat Petrus Nichels, een socialist, nu gevat is,omdat hij meen de genever te stoken in 't geheim, omdat hij het gouvernement trachtte te bedrie gen, door de rechten op het stoken van gene ver niet te betalen. Maar is dit nu waarlijk zulke zonde Doen groote stokers, soms schatrijke menschen niet het zelfde, en dan nog op groote schaal Doen brouwers soms ook niet het zelfde met bier te maken, zwaarder dan het aan gegeven is Doen alle herbergiers het zelfde niet, wanneer zij een druppel schenken, in de tweede Kamer Gouvernement bedriegers zijn er met hoopen en die misdaad wordt zoo erg niet opgenomen, omdat men het algemeen bedriegt. Overigens,wij kennen katholieke druk kers, die eene gansche stad bedriegen, door leveringen of werk voor de stad te doen, en dit veel te duur doen betalen. En negthans dezen worden niet gevat, niet aangehouden, omdat dit een diefstal is, zelfs gekend door de overheid Dit is wettelijk stelen. Door de zorgen van onzen vriend Karei Beerblock van Gent, zal gezel Loopuit van Amsterdam, in Hand aan Hand eene openbare voordracht geven, over de katholieke Vakbonden. Deze voordracht aal ongetwijfeld plaats hebben, Zondag aanstaande 13 Januari, om 4 uren namiddag. Wij hopen dat alle werklieden het zich als plicht zullen rekenen tegenwoordig te zijn. Over de katholieke Vakbonden is er veel, veel te zeggen, en dit kanonzen Hollandschen vriend, omdat hij ze van nabij kent. Er allen dus heen. i ANNONCEN Rechterlijke i fr. 'per regel. Reklainen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond em 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Ongeteekende blieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMBNTSPRIJ-5 3 maandenfr. 0,40 6 0,75 Een jaa«" i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. 1

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1