Een en ander. In mijn verslag over de gemeenteraads zitting, heb ik M. De Windt aangeduid als zou hij eene vraag hehben ingediend om te mogen dienen als notaris in de ver- kooping van goederen van de stad, Arm- of Hospiciëngoed. De vraag is gesteld door M. Burny,om dit te mogen veranderen. J.S. Wij hebben er nooit aan gehouden tus- schen 'ttaktiek te komen die de Daensisten onder elkander regelden doch, daar nu onze politieke vrienden van 't Kortrijk- sche in de polemiek van Meester Planc- quaert in zijn blad Het Recht be- kampt worden, houden wij er aan te verklaren dat slechts den gebuisden Plancquaert zijne gal uitspuwt, omdrt deze niet gekozen is geweest en dat m- zen vriend De Bunne, thans in de Ka mers zetelt, en zal blijven zetelen tot spijt van wie het benijdt. Buiten alle politieke denkwijze is er alhier e'enen onafhankelijken herbergiers- bond gesticht die eerlang eene protest meeting zal beleggen in een der grootste zalen der stad, tegenover de onrechtvaar dige toepassing der patenten van eere en dezelfde reeks stieldoeners. Die neringdoeners-herbergiers hebben gelijk. Syndicalisme end0C*a^sme z,in nauw aan elkander verbond'1- DE WERKSTAKING Werklieden, Brooürooverij en onder-kruiperij zijn dus liberale middels 0111 een strijd te doen mis lukken, onthoudt dit, werKhedea, en verijdelt dit. Voor de spinners en draadmakers van het fabriek, Keizerlijke Plaats Overschot 0,65. Van het marmerfabriek Anglo-Belge Tragel 3,80. Omdat Judocus twist had met Jan over een lied 0,10 en omdat Malvina het niet in den strijdpenning wilde zetten 0,10. Otndal Emma er haar plezier in had 0,10, Hij Ver- gevlen Theodoor rondeehaald 0,10. L)e IVee- zen gezongen door Camiel Leeman bij Carniel De Gendt, Maanstraal 2,00 Gezongen door Severin Lelong bij De Aleyst Petrus 1,56. Spinnerij van hel tweede 7,70. Gezongen door Jeanne De Moor bij H. Van Vaerenbergh 1,00 Toerkens gedaan door Wauters Antoin bij (1. Van Vaerenbergh I.iiO Gezongen door Camiel De Schryver 1,00. Gezongen door A. Cornand bii Frans Hocqué 0,60. Nog een lied bij denzelfden door denzelfden 0,46, Gezon gen Den zieken jongeling bij F. De Moor door Wauters Antoin 0,70, Gezongen dooi Camiel De Moor 1,03 Voor het goed lukken van den strijd, het 3« van Jelie's fabriek 6,75 Gezon gen door !>-. H. bij Buys Denoit, Hoogstraat 1,00. Onder hel uur van rpsten 0,50. Weverij Marchant, Sloofstraat 5,11. Gezongen door Wauters Antoine Den zieken jongeling, bij Polydoor Podevyn 1,10. Jozef geeft omdat de werkers zijn voorbeeld zouden volgen 0,50 en Kamiel doet er 0,35 bij Omdat zij de sta- 1 .0 Ons geschenk als nieuwjaarsgift aan onze vereenigde leden is goed in den smaak ge vallen. Niet min dan 5oo hebbe» er ingeschreven om de prinien ingelijst te hebben. Bravo vrienden, dit bewijst dat ge er fier op zijt, lid te zijn van uwen vakbond, door de vnor- deelen er van in uwe woning ten toon te han gen. Als er nog zijn, die willen dat hunne printen ingelijst worden, dan moeten zij zich haasten. De prijs is i frank per lijst. Die arme zusterkens. Te Rupelmonde is er een klooster der arme zusterkens, die wreed is beproefd geworden. Z'hadden daar in hunnen coffrefort het rond sommeken van i millioen 5oo,ooo franken bij een gegaard, enkel met dagelijks aardappelen en azijnsaus te eten, en er zijn nu eenige deug nieten gekomen die het maar niet konden ver kroppen, dat er daar zooveel geld en waarden verdoken waren, en dat dit tot niets diende, en ze hebben de stoutheid gehad, eens in dien kof fer hunnen sneuter te gaan steken zij hadden daar geene affairens in en hebben de onvoor zichtigheid begaan die bagatel mede te semen. O die schelmen Maar zeg eens, vriend lezer, waar er in een koffer i millioen Soo.ooo franken verborgen zit, is daar wel armoede En zoo is het in alle kloosters. Zij zijn de opvolgers van eon arme timmer manszoon, die geen steen had om zijn hoofd op te rusten, en zij palmen al binnen wat zij kun nen. Hun rijk is van dezen wereld niet, is hunne leer, mr ar hunne doenwijze is geheel anders. En zeggen, dat er menschen zijn, die dit be nijden en het niet gaarne zien, dat de rijkdom men naar de kloosters trekken En middelerwijl schooien zij links en rechts, bij arm en rijk, dan voor St-Pieters-pennir.g,dan voor de nieuwjaarsgift van den Paus, dan voor eene volksvenster in St-Martinuskerk, enz. enz. Geeft maar brave zielen, geeft maar, de zwarte snullenbarbiers zullen er wel goeden sier mede maken. Geeft maar zij zijn toch zoo arm Velen staan de ezijdigheid der vakbonden voor, maar ik meer ZU bebben ongelijk. Wat is de rol vtt een syndikaat De verlagingjer 'oonen tegenwerken en de verhooging deve've bekomen.. Door mim-bjke overeenkomst de werkuren- verminderio te bekomen, of ze te verover-:n door werk^Hng- Andere werk voorwaarden stellen voor de ge- zondhei' en waardigheid der werklieden. Maa- die zaken kunnen bekomen worden, 't z j-ioor overeenkomst met den patroon, 't zij don'werkstaking, 't zij door de wetgeving. En wat is het zekerste voor de werklieden Overeenkomst of wetgeving Wetgeving want overwinnen de werklieden in goede tijden, in slechte tijden kan een patroon er ook aan denken, het gewonnene terug te nemen, en dit is niet het geval met de wetge ving. De wetgeving blijft, al gaat het slecht in de nijverheid, al denkt een patroon soms, de werk lieden naar beliefte te behandelen, wanneer er weinig werk is. Wanneer de syndikaten nu ieveren om hooge dagloonen, korte wer'-uren en goede werkvocr- waarden te bekomen, dan ieveren zij toch óm het met vrouw en kinderen goed te hsbben Waarom zouden ze dan niet mede ieveren, om goedkoope levensmiddelen te kunnen koopeu, door de waien te ontlasten, oin groote pensioe nen voor de oude afgesloofde werklieden te ver overen Een syndikaat dat strijdt om beternis, moet aan politiek doen, en daar de socialisten alken de ware verdedigers der werklieden zijn, zou moeen de syndikaten strijden onder het roode vaandel der Belgische Werkliedenpartij. in de Filature et Tcinturerie d'A lost. Het is nu drie weken dat de strijd daar aan den gang is en dit enkel om een tarief in voege te brengen die bestaat in de andere spinnerijen der stad. Het komt ons heel vreemd voor dat de heeren actionnarissen,zooals de heeren Leveau Gustaaf, Van der Schueren Odilon, De Pauw, Van den Bioeck, Singelyn en andere hoefden der liberale partij, die voor den werkman SCHIJNEN te zijn, er maar niet willen toe besluiten dat liet loon, in hun fabriek betaald, zoo hoog moet zijn als dit de.r andeie fabrieken. Wel is waar wil men daar reeds toegeven, de Iconen verhoogen met wekelijkschen bijleg,maar bijleg ontneemt men als men wil en hieiom eischen de stakers een tarief die vast bepaald wat zij zullen betalen per honderd kilos. Het is niet te verklaren dat men er iets kan tegen hebben aan een vasten tarief te betalen, wanneer de heeien niets slecht in 't zin hebben. Hunne koppigheid op dit gebied verraadt iets slecht. Zoeken naar onderkruipers, de vrouwen der stakers wegzenden, hunne broeders en zusters werkeloos stellen, ziedaar de manier waarop .die heeren trachten de stakers te overwinnen. Ziedaar de vrijheid der liberale heeren, die broodrooven om eene andermans daad. En om de kroon op hun werk te zetten, wer ven die heeren ondeikruipers aan van andere steden, en betalen ze aan 5 franken daags en betalen bovendien hun logement aan 2 franken per dag. Dus een onderkruiper betalen die liberale heeren aan 7 franken per dag, en hunne eigene spinners weigeren zij een taiieftoe te passen, waardoor zij ook vijf franken per dag zouden kunnen winnen evenals in andere spinnerijen. Onderkruipers kweeken is dus het doel der heeien liberalen, en deze veel meer betalen, om de moedige werklieden die strijden voor hun be staan, te doen toegeven, aldus de 'loonen willen de kleiner kouden dan in andere fabrieken. En zeggen dat de liberalen heel onlangs beslo ten hebben, een liberalen vakbond te stichten, waar men ook zal strijden voor meer loon en betere werkvooi waarden Als de liberale hoofden zich nu z-o hardnek kig veizetten, tegen de billijke eischen der werk lieden, die niets meer vragen dan men in andere fabrieken betaalt, als men het nu m hoofd heefr, den strijd door onderkruipers te doen mis lukken, zejr. weikiisden, z.il dic.il te stichten liberalen vakbond dan soms het vormen en zoe ken van onderkruipers niet voor doel hebben De twee vreemde spinners, d:c bet werk hun ner broeders waren komen innemen, zijn 00 de hoojte gebracht van den strijd, en hebben aan M. Marchali verklaard, dat ais hij aan hen zoo veel kon betalen, waarom hij dan d.t niet kon aan zijne oude weiBieden. Dis menschen zagen klaar in zijn spel, en waren overtuigd, dat zij er.kei maa moesten komen werken, om hunne broed-ts in den rug te schieten, om hunnen strijd te cot n misluk ken. en zijn van den eersten dag weer naar Gent vertrokken. Wij vragen u klaar te zien in dit liberale spel. Door brood;oof aan vrouw, broeders en zus ters, tracht men de stakers te doen toegeven door hit aanwerven van onderk-uipers tracht men de staking te doen mislukken. Gij kunt ais gij wilt, en dit met te steunen en goed te steunen, en aan de liberale heeien te toonen, dat rekenen zij op den honger der sta kers. op den honger van vrouwen kinderen, zij niet zullen lukken, want dat den strijd hunner weiklieden ock den uwen is. Het nieuwjaar begint met eene ernsrige loons- beweging tracht, werklieden, ze door uwen steun, door uwe hulp t" doen lukken, omdat wij bij liet begin van een nieuw jaar geen veldslag op werkeisgebied zouden verliezen. Oogen open, werklieden, ziet klaar in het spel der liberalen en besluit met ons dat liberale tn katholieke heeien al dezelfde uitbuiters zijn en als zij een vakbond zullen stichten, liet een vak bond meer zal zijn 0111 de werklieden aan ban den te leggen. Steunt, geeft, opdat wij weldra het nieuw jaar mogen feesten met eene overwinning voorde werkende klas, tege» eenige rijke koppige libe ra len. Doet omhalingen, zingt een liedje voorde stakers en de liberale heeren zullen m ieten toe geven door het slorten van uwen penning. Door de solidariteit der werklieden overwin nen wij zelf de koppigste rijke menschen. Het Bestuur der Socialistische Katoeubewerkersver ecniging. N. B. Alles in te brengen aan gezel Nichets A'ft*, d, in 't lokaal Hand aan Hand

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3