7e Jaar. N° 2. Prijs per nummer 2 centiemen. 13 Januari 1907. VOORDRACHT. ALLES SLAAT OP! Ze ziju kittelachtig, hein Weekblad voor iiet Arrondissement Aalst. Maanstraat, 18, AALST. Heden Zondag 13 Januari, om 4 ure na middag, houdt den heer Joseph Loopuit van Amsterdam (Holland) eene openbare Voor dracht in Hand aan Hand. Hij zal handelen over de Katholieke Vak benden. i Dus, allen op post. De winter is daar. De eerste sneeuw is ge vallen. En bij die verscherpte guurheid van het weder voegt zich dan nog de algemeene opslag van alle koopwaren. Het leder is verhoogd van prijs en meteen de schoenen. Het ijzer, het hout, al de bouwmaterialen zijn opgeslagen. Hel vleesch slaat op. De kolen stijgen eveneens in prijs en wel licht zullen vele menschen, tijdens den win ter, bibberen van koude. Ha De kapitalisten zullen het weer goed hebben. Want opslag van koopwaren betee- kent voor hen vermeerdering van winsten. Dit zal vooral waar zijn voor de barons van kolen, voor de eigenaars van de koolputten. Ik meen dat het zes jaren geleden is, toen de koolmijnen aan hunne eigenaars, op één jaar, 104 miilioen winsten opbrachten. Uit de armoede en het lijden der armen kloppen die heeren geld Met de tranen der ongelukkigen maken zij goud en hunne milli oenen zijn de vrucht van de smart der arbei ders. Hoe misdadig is toch onze samenleving in gericht Alhoewel de algemeene rijkdom steeds aan groeit, blijft de werkende klas steeds zuchten. De éénen worden rijker de honderdduizen den franks worden millioenen. en de miilioe- nen worden milliards. Maar het dagloon, de winst van hen allen die van 't zweet huns aanschijns hun brood moeten verdienen, blij ven onvoldoende om aan de arbeiders het lij den en de bekommernissen van hel stoffelijk leven .te sparen. Nu vooral bij het aankomen van den win ter, bij het aanzicht van den stijgenden prijs der koleri, komt allermisdadigst voor de ver gunning van de onlangs ontdekte koolputten van Limburg. Daar ginder, onder den bodem van het Vlaamsche tand, liggen rijke lagen houille Men heeft hunne waarde geschat op verschei dene milliards. Daar ginder zullen kolen genoeg zijn, op dat geen enkel kind, geen enkel ongelukkige nog aan koude zou moeten lijden. Niemand, geen mensch heefl die kolen gemaakt. Zij is de vervorming van de eeuwige stof zij werd bewerkt door laoge eeuwen natuuromwente- ling. Welnu, onze kapitalistische regeering schenkt die onderaardsclie rijkdommen aan millioenairs, die samen zullen spannen met de Waalsche barons, om die onderaardsche rijkdommen lot nieuwe millioenen te vervor men. Men is reeds aan het boren en onlangs vernam ik, dat de aardewerkers, die er aan 't graven zijn, 18 centiemen per uur verdie nen, wijl men aan de beste schrijnwerkers,die er het timmerwerk van den koolpul gereed maken, ten hoogste 21 centiemen per uur betaalt. Is hel geene schande Is het geene wraak roepende misdaad Wat hadden de socialisten gewild en wat hebben zij voorgesteld aan de Kamers Wij wilden dat de nieuwe koolputten de eigendom zouden gebleven zijn van den Staal en ook door den Staat zouden geëxploiteerd worden, ten voordeele van T algemeen Ziet eens wat de ijzerenweg opbrengt aan de Staatskas. Zonder die winsten zou ons land sedert lang in failliet verklaard geweest zijn. En, nochtans, de prijs der reiskoej ons slaat niet op in den winter kust een reisbriefje evenveel en even weinig als in den zomer. Verre van op te slaan, slaan de koepons af, zooals, bij voorbeeld, die der werkmanstrei- nen. Ten minste nog heeft men die voldoening, dat de winsten door de uitbating der ijzeren wegen opgebracht, met verbrast worden door enkele luiaards, maar gebruikt worden om alle openbare diensten, zooais wegen, scho len, enz., te betalen en rechtte houden. Daarenboven, zijn de kolen het bijzonder ste spijsmiddel van alle nijverheden. Al de fabrieken zijn in werking, dank aan de kolen. En als die grondstof in prijs stijgt moet alles opslaan Men straft de misdadigers die zich pliebtig gemaakt hebben aan een bijzonder wanbedrijf. Zou men eene straf kunnen uitdenken, die zwaar en streng genoeg zou zijn, om onze bur- gersregeering het algemeen kwaad te doen herstellen, dat zij alle jaren, alle dagen en alle uren verricht Begrijpt dan toch, arbeiders van stad en dorp, dat de verlossing voor u allen ligt iu het veroveren van den Slaat, om, ééns in het bezit van die macht, u toe te laten de wereld te vervormen en wetten te maken die een ein de zullen stellen aan al de misdaden van het kapitalism. LEO MEYSMANS, V ol ksvertegen woord iger Wie De dompersvereenigingen Omdat wij nu eene beweging gaan begin nen, voor het veroveren van een algemeen tarief voor de Espadrillenmakers van Aalst,en Recht en Vrijheid geschreven heeft wie zijn plicht niet doetzal geschandvlekt worden. Daarom een manifest, aan de bevolking van Aalst, waarin er wordt gezegd, dat wij verleden jaar diezelfde beweging zouden tegen gewerkt hebben, dat wij onzen plicht niet ge daan hebben, in de werkstaking Van Geetruy- Boeykens en Cie, dat zij oei lijk gehandeld hebben met in de werkstaking bij den hear Boterberg, de ingezamelde gelden aan hunne leden alleen te hebben uitgedeeld, dat zij al- lijd hun plicht hebben gedaan en hem altijd zullen doen. Dat is de beknopte samenvatting van liet manifest. Kan het nu dommer, als zouden wij verle den jaar hebben tegengewerkt, om nu die zelfdebeweging te beginnen En wat nog dommer mag genoemd wor den, is, dat de dompers een jaar wachten om een manifest over onze zoo gezegde slechte handelwijze uit te geven Gansch de zoo gezegde beweging voor een algemeenen tarief bestondt juist in de werk staking bij Van Geetruy,» Boeykens en Cie, werkstaking waarop wel wat af te dingen was maar die wij altijd hebben verdedigd en ge steund, omdat het in onze gewoonte niet ligt, de werklieden in den rug te schieten. Wat nu de rechtvaardigheid betreft in het uitdeelen van de omgehaalde gelden, die is ver te zoeken. Ge doet omhalingen voor de werkstakers en gij deelt de omgehaalde gelden uit aan uwe katholieke leden alleen, en ge beweerl dat ge rechtvaardig handelt Dat is toupet heb ben Als er bij ons gelden binnenkomen, dan krijgt ELK er zijn aandeel vao, en dat ge beurt bij de dompers niet. Wat betreft het doen van uwe plichten, wij vragen niets beter. Want gelooft ons, het is triestig met vakvereenigingen te doen te heb ben, die enkel op papier bestaan. Van wege de dompersvereenigingen hebben wij bel reeds zoo menigmaal moeten beslatigen. Schrijven wij ben, om samen op te treden voor meer loon, voor minder werkuren of iets dergelijks, zij gewaardigen zich zelf niet te antwoorden, en de katholieke bladen schrij ven bijna altijd tegen. 't Schijnt dat de Christene Pantoffelmakers het anders opvatten, en toch zullen mede werken. Bravo voor het goede voorbeeld dan in de katholieke partij, en wij wenschen ni«ls beters dan dat de andere katholieke vakbon den u zullen volgen. De Socialistische bonden betrachten niots beter, dan dal zij gevolgd worden, in hun strijd om een beter bestaan voor den werk man. De katholieke bonden, gedreven door de macht en hel bewustzijn van 't volk moeten, al was het tegen hunne goesting, mede met den stroom, die leidt naar verbeternis En als dit gebeurt, dan moeten zij schei den van de kapitalisten en de geestelijkheid, onder wiens hiel zij liggen. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE AILIFIEtlBJD NICHELS, Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeien door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1