Ellendige toestanden in Arm Vlaanderen. Wij knippen uit het verslag eene voor dracht gehouden door gezel Alberic De Swarte, advokaat te Brussel, voor eene vergadering der Handelsreizigers van Antwerpen het volgende De statistieken der armen die van den disch genieten (die door de officiëele liefdadigheid ondersteund worden) in West-Vlaanderen alleen geven het cijfer op van 75,450 of het tiende der gansche bevolking, Het aantal nooddruftigen die be- stendige hulp ontvangen,bereikt 53,314 de overigen komen slechts gedurende een gedeelte van 't jaar bij 't armbe- stuur aankloppen. Zoo men nu de kinderen van de on- dersteunde behoettigen mede rekent, komt men tot een totaal van 140,000 menschen die in West-Vlaanderen leven moeten van de openbare liefda- digheid. Brugge heeft 9000 behoeftigen op eene bevolking van 50,000 inwoners. Veurne met 6,000 zielen heeft 1,285 nooddruftigen en Pervijse een dorp van 1,396 inwoners telt er 3:37, 't zij het vierde gedeelte der bevolking, zon- der de kinderen mede te rekenen, Kortom, het vierde gedeelte, nage noeg der provincie West-Vlaanderen, heeft geene andere hulpbronnen dan die der openbare liefdadigheid. In Oost-Vlaanderen, Antwerpen en Limburg is het maar weinig beter ge- steld. De heer De Swarte is een welspre kend man. maar hij heeft zich bedwon- gen nm zelfs den schijn te vermijden op de sentimentaliteit zijner toehoorders te werken I letgeen hij onsechter zegde, met bedwongen toorn, over het leven op de koordenbanen van Vlaanderen, waar men kinderen van vier jaar aan den arbeid ziet, in de fosfoorfabrieken waar de kanker zijn slachtoffers zoekt, iu de kantwerkscholen, kweektuinen van bloedarmoede en verzwakking voor arme meisjes,in de vellenkuisscherijën van Lokeren, waar de oogziekten on- genadig niemand sparen, over de vlas- bewerkers van Gent, die op 1,000 ge- boorten 600 kinderen verliezen, onder den ouderdom van een jaar, maakte de ontroering algemeen en dachten een tafereel te hooren voordragen uit de Hel van Dante. En niet eene bevestiging, niet een cijfer, of zij waren ontleend aan offi- ciëele bronnen Ieder feit. iedere toestand werd ver- geleken bij den toestand op hetzelfde gebied in het Walenland en telkens pleitten zij tegen ons Aim Viaan- deren Het Walenland overtreft ons in alle goede zaken en Vlaanderen komt voorop in onwetendheid, armoede, misdadig- heid, onzedigheid, en hun treurigen stoet van ziekte en sterfte. In het Walenland zijn de socialisten zeer sterk, in Vlaanderen de katholieken. Een klaar bewijs, dat de dompers re- geeren op de onwetendheid en armoede van 't volk, en daarom trachten zij het volk onwetend.en arm te houden. Werklieden, begrijpt dit. Is dal Chrislene liefde Op 't fabriek La Georgie toebehoo- rende aan rijke christelijke heeren, besta- tigde er een meisje, dat zij bij het ont vangen van haar loon, te kort had, en zoo men zegde wel 7 franken op een quin- aaine. Wij vernemen dit, uit den mond van andere werkmenschen, en zelfs zonder te weten wie het meisje was, schrijf ik een brief aan de heeren van 't fabriek, waarin ik huo zeg, dat de wet zulke handelwijze verbiedt, en vraag het tekort te willen bijleggen. En weet ge wat er gebeurde Men gaf het meisje haren tekort die werkelijk vijf franken en centiemen was maar ook terzelfdertijd haren werk boek, alsook dien van hare zuster en dien van haren vader Dus, omdat wij die heeren niet vrij en vrank het loon hunner werklieden laten achterhouden, omdat zulke deug- nieferijtn aan 't licht komen, daarom wer pen die brave katholieken, vader entwee dochters aan de poort. En voor reden gaf men op, dat zij het waren, die het aan Nichels hadden ver teld, iets wat onwaar is. Maar inde veronderstelling dat zij het mij nu zouuen verteld gehad hebben, was dit dan eene misdaad Strijden om uw loon, willen hebben wat men gewonnen heeft, dit is in de oogai dier brave christelijke heeren eene misdaad Als lammekens moeten die Godvreezende rijke menschen de werklie den mogen scheeren, zonder dat zij zich verweren 1... In 't midden van den winter, vader en twee dochters uit één gezin de straat op werpen, is eene-laffé daad van wege die christelijke uitbuiters, die openbaarlijk dient geschandvlekt te worden. Wie VOORUIT leest wordteen ontwikkelde werkman, leert de sociale toestanden kennen en de middelen die er moeten aangewend worden om ver betering en verzachting va* ons lot te bekomen. Werklieden, leestVOORUIT Op korten tijd is het tweemaal dat wij die brave 1. heeren betrappen, in over treding der werkerswetten. De wet op vrouwen- en kinderarbeid, wierd in «La Georgie met de voeten getreden, en wij vernemen dit. Wij zenden een schrijven aan de hee ren van 't fabriek, waarin wij hen verzoe ken op te houden te zondigen tegen de werkerswetten, zoo niet dat wij ons zullen genoodzaakt vinden, den werk inspecteur ter hulp te roepeo. M. Leo Borreman, administrateur,komt ons opzoeken, en belooft ons het te doen ophouden, omdat wij er aan hielden, dat de wet nageleefd wierd, Het heeft dan opgehouden, Nu is het gebeurde met het meisje, over haar loon, enkel 't gevolg van het ni»t uithangen van den tarief, hetgeen ook de wet gebiedt. M. den directeur is een man die gaarne den tarief in zijn bureel houdt, om her* te kunnen veranderen naar goeddunken, en hierom hangt hij hem niet in 't bureel Welnu, den tarief moet i-n de werk plaats hangen, of den werkinspecteur zal er hem toe verplichten. En de katholieke vereenigingen die moeten dit alles maar geduldig toezien, zij kunnen er niets aan verhelpen 't zijn nochtans de hoofden der katho lieke partij. Leest allen Recht en Vrij heid weekblad aan 2 cen tiemen. DE WERKSTAKING in de Filature et Teinturerie d' A lost. Debat Anseele-Woeste. Het laatste middeltje is nu door de heere-n ter hand genomen om nu de stakers schrik op 't lijf te jagen, hebben zij al hunnen werkboek gehad, maar 't middeltje lukt niet t Is triestig voor M. Marchali, dieu kuppigaard en nog triestiger voor de liberale heeren, die nogthans als werkmansvrienden zoo gaarne doorgaan. Door de hulp van een onderkiuiper, trachtten zij zich te redden, of trachtten die liberale hee ren de strijd te verlengen, aldus speculeerend# op den honger van de werkstakers. Gansch hun fabriek is ontredderd Zij kunnen de drie vierde hunner klanten niet gerievenjmea maakt slecht werk de werklieden hebben gedu rig vei let, en toch willen die brave heeren niet toegeven. Neen, zij zoeken liever troost bij de katholieke fabrikanten, met wien zij overeenkomsten slui ten, om hunne gemaakte slachtoffers geen werk te vei schaffen. Vrouwen der werkstakeis zijn reeds geweigerd op 't fabriek Jelie's en in La Georgie en nu was er deze week een anderen jongen die in La Georgie mocht beginnen, wanneer hij een briefje had van den diiecteur Marchali, hetgeen dezen natuuilijk niet wilde geven. Ge ziet, men tracht enkel te overwinnen, men tracht enkel de werkmenschen te doen toegeven, gekweld door den honger. Wij wijzen het volk ook hier nog op. Het is nog niet lang geleden,waren den heer directeur van de Filatuie et Teinturerie met de zen van La Georgie de ergste vijanden. Men zou alles gedaan hebben, om elkander een werkman te ontnemen en het ging zelf zoo ver, dat Marchali al wie maar verdacht wierd opgeschreven te zijn in La Georgie on- middeffjk buiten zette. Nu is de kaart gekeerd. Er is werkstaking en van dien oogenblik wor den het de beste vrienden. De belangen der rijke menschen staan op het spel, de werklieden moeten geknakt worden, er is strijd om meer loon, om beternis en de rijke liberale en de rijke katholieke heeren, spannen onmiddelijk samen, vergeten alle vroe gere moeiëlijkheden, en trachten elkander te redden. Ziedaar wat de werklieden nog meer moet aanzetten, eendrachtig onder elkander te zijn en te blijven, want voor eene nietigheid ver- deelen zij ot laten zich soms door behendige opgezonden wachthonden der rijken vardeelen. Dat moeten de werklieden inzien en begrij pen, want zulke kerels spelen een gemeenen en vuilen rol, en hebben niets goed in hun bin- nenste. Die zijn veel slechter dan de onderkruipers, want zij doen dit van den i Januari tot den 3i December. Medewerken om de werklieden te helpen over winnen is onze duurzame plicht. Geeft, sieunt, want ook eens wordt het uwe beurt. Was er veel volk loen Ansede niet is kunnen komen, er zal nu nog meer volk zijn, op Zondag 27 Januari, om 3 1/2 ure namiddag, in de Zaal Weüekens, waar het Debat plaats heeft. Immers, Anseele is een gekenden goeden spre ker, en zal het Vrij verkeer der Kamerleden op de Belgische spoorwegen goed verdedigen, -evenals hij de Werkerseischen met zijn groot redenaarstalent zal uiteenzetten. '1 Ware te hopen, dat Woeste eens durfde komen. Vau nu af, propagande gemaakt, omdat er op 27 Januari, veel volk zoo zijn. Er is altijd zooveel in te here-».

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2