Tooneel-V ertooning. 7e Jaar. N° 8. Prijs per nummer2 centiemen. 20 Januari 1007. Weekblad voor iiet Arrondissement Aalst. Maanstraat, 18, AALST. Heden Zondag, om 1/2 ure, Tooneel- Vertooning door de Tooneel-afdeeling Kunst Licht en Vrijheid, in 't lokaal Hand aan Hand. Men zal opvoeren Bruiloft, drama in één bedrijf. De Viool van den Duivel Blijspel in één bedrijf, benevens een paar prachtige liederen. Kaarten te bekomen aan 2a centiemen Het Bestuur verzoekt de toehoorders tijdens het spel geen gerucht te maken, ook dat men de te kleine kinderen thuis zou laten, opdat de'spelers niet zouden belemmerd worden hun rol goed uit te oefenen. ELK OP POST Nu Zondag aanstaande27 Januari, komt Anseele zulle vrienden. Hij zal spreken in de Groote zaal Wellekens, Molenstraat, om 3 1/2 ure namiddag, over Het vrij verkeer der kamerleden op den Belgischen spoorweg en de werkerskwestie. Woeste moet komen tegenspreken, want liet is hij die Anseele in de Kamer heeft uit gedaagd, die zaak in 't openbaar te behande len. Wil Woeste dan eerlijk zijn,hij moet komen, maar wij twijfelen er aan. In alle geval het publiek zal toch komen. De verlossing uitgesteld. Het Midden-Comiteit der socialistische partij had besloten een brief te schrijven aan de liberale en kristene demokratische partijen, om gezamentlijk middelen te bespreken voor de katholieken in October aanstaande in de gemeenteraad in minderheid te stellen. Die brieven wierden beantwoord en op I8 December ll. hielden wij eene eerste be spreking in De Graaf van Egmont Wij k*amen overeen die bespreking ge heim te houden, en niets te schrijven voor aleer wij een vast besluit hadden genomen. Die zitting was vertegenwoordigd duor 2 af gevaardigden van den Liberalen Werkmans kling, 2 van dtn Liberalen Burgerskring, 1 van de Kristene l)«mokraten en 3 Socialis ten. Daar het ontwerp van de socialisten uit kwam, zoo zetleden wij het doel der bijeen komst uiteen Wij bewezen met cijfers, volgens de laatste kiezirigen van I899 mei kartel n in 1903 zonder karteldat de kans schoon stond om de katholieken in de gemeentekiezing de 9 zetels te ontnemen, waardoor de raad zou vertegenwoordigd zijn door 14 opposanten en 9 katholieken. Dus, Burgemeester en Sche penen verzekerd in handen der liberalen. Zou iemand die rechtvaardig is, kunnen gevonden worden die dezen wensch niet dub bel zou betrachten Ik laat het publiek zelf oordeelen. Be eerste bijeenkomst eindigde dus zon der besluit, en wij kwamen overeen eene tweede zitting te houden, den Maandag 14 Januari. Waren tegenwoordig 2 Socialisten, 3 Demokraten en 2 voor den Liberalen Burgerskring. Ons voorstel om in Kartel te strijden voor de aanstaande gemednlekiezing, hetgeen w ij in de eerste zitting hadden verdedigd, wordt door de liberalen verworpen. Vandaar was er geene discussie niet meer noodig en de verklaring van de liberalen was klaar. Ziehier wat zij tot verdediging inbrengen. Onze partij is in den raad vertegenwoor digd door 0 leden, zullen als elke partij alleen strijdt, voorzeker 3 of 4 gekozenen bij hebben. Hier valt nog al wal op te zeggen. Wij hebben binst qbs onderhandelen gele genheid gehad, aan de liberalen te vragen of zij met 8 of 10 gemeenteraadsleden meer zouden veroveren, o*f dat zij nu veroverd hebben, en die heeren bekennen ronAn'Avan neen. Iedereen is van mijn gedacht, dat de katho lieken, zoolang zij eene stem meerderheid hebben in den raad, niets van hunne voor rechten zullen afstaan En om daarvan een bewijs te geven, wil ik hier aanhalen, wat de katholieke Dender- bodc schreef, 3 dagen na dat er 4 liberalen gekozen waren. Denderbode ian 21 October 1903 schreef Al de controol der liberalen zal niet ver der strekken, dan wat de wel hun toelaat en daarmee amen en uit. In 't Scbepenoollege en in aide besturen van de stad afhangende, Armbureel en Hospicfën, zullen MM. Leveau en Cie niets te retetetten hebben En de heeren liberalen weten en bekennen dat dit zal gebeuren, zoolang de oppositie geene meerderheid inden raad zal brengen, en nu er kans is die meerderheid te bewer ken, willen die heeren niet Waarom??? De liberalen brengen in, dal er met in kartel te strijden, te veel afvallige kiezers zijn die voorden lijst niet zullen stemmen, waardoor de katholieken misschien de vol strekte meerderheid zullen bekomen en er geen enkele liberaal zou gekozen worden. Goed en wel, dan blijft de raad gelijk hij nu is en niets verandert den toestand, en de liberalen of niemand hebben er iets bij verlo ren, het hierbovenslaande bewijst zulks. Dal is nu het slechtste wat men kan veron derstellen. Terwijl wij veel meer kans hebben met eene zuivere propaganda te voeren, en elk zijn best en plicht te doen, in de partij waarin hij leeft, het kartel voorzeker de volstrekte meerderheid zou behalen, en dan, dan alleen ware de triomf verzekerd. Daar hebben wij bewijzen van met de uit slagen der laatste kiezingen En wie zou dur ven zeggen, dat de katholieken na deze 4 jaien slecht besturen niet zuilen achteruit ge gaan zijn. Ware het anders dan is het eene ramp voor onze stad, en die ramp zal of kan niet verholpen worden met 3 of 4 liberalen meer in den gemeenteiaad te laten zetelen. Ten andere, wat er ook van zij, ik desk dat de liberalen in geval de wet niet veran dert tot inkeer uilen komen, en een andere weg zullen inslaan. Eerst en vooral weet ik, dat zij over ons voorstel om in kartel te gaan hunne partij niet hebben geraadpleegd, maar missehien wel eenige vrienden en misschien wel de oude pruiken die niets d^en dan be velen van in een Café of salon, en die opent- lijk in de politiek niet durven optreden. Ik ben verzekerd, moest de liberale partij over deze zoo belangrijke kwestie geraadpleegd en buiten weinige uitzonderinge» ons voor stel zou aangenomen worden tk wilde dat dit ten spoedigste gedaan wierd, zelfs met een socialistische spreker, om de kwestie te verdedigen Indien de liberalen van houding niet veranderen, ziehier wat nu mijn persoonlijk- gedacht is. Ik weet, en iedereen is overtuigd dat erin de gemeentekiezing voor onze partij niets te winnen is. Veronderstelt dat wij strijden, en wij de 568 stemmen behouden van 1903, en er dan nog 3 of 400 bijwinnen, dan hebben wij rond de 1000 stemmen en die dienen toch tot niets. Aangezien de kieswet sle«hl is, bijzonder lijk ten nadeele van de kleinste groepen, ver klaar ik voor de gemeentekiezing geen de min ste propaganda te doen, aangezien onze partij toeh Biet kan vertegenwoordigd zijn. Ik zal blijven protesteeren legen het schan delijk partijdig bestuur der katholieken en mij onthouden van de liberalen, omdat deze niet willen mede helpen de gemeenteraad voor de opposite te veroveren, en zoo onze stad te verlossen. J. Sanders. VOORDRACHT. Vergadering. Heden Zondag;, om ÏO 1(3 uren, is het algemeene Vergadering voor de Espadrillenmakers, Allen op post ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklairen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. And ene annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED ISriCHELS, Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakiagen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gentenapeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België fr. 0,40 0,75 i,5o 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. n m DE VOORDRACHT van Gezel Loopuit heeft niet kunnen plaats hebben. Hij is zisk ge worden. Hii moest ook 's anderendaags in Gent spieken en om de zelfde reden, heeft hij er ook zijne spreekbeurt niet kunnen vervullen. 't Is jammer, er was nogthans veel volk, on danks het reeds var. 's morgens was gekend. Dus uitgesteld tot later.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1