PETRUS NICHELS Een en ander. Bij u eerst de volkomene vrijheid en onmiddelijk daai achter ihcht ge eerbied voor Godsdienst, Huisgezin en Eigendom. Nezöööót Voor de spinners en draadmakers van het fabriek, Keizerlijke Plaats is verleden Dinsdag door de boetstraffelijke rechtbank van Dendermonde gestraft geworden, om eene kleine geheime stokerij op zijnen zol der te hebben ingericht, tot 1. Het betalen der 3o,6o fr.,zijnde de rechten die hij te betalen had. indien hij zijne stokerij had aaiagegeven 2. Eene boet van 10,000 franken of in geval van niet betaling tot 3 maanden gevang 3. Tot eene gevangzitiing van één jaar. M. De Swarte, advokaat bij het Beroepshof te Brussel, was met de verdediging van Nichels gelast en wij vatten zijne pleidooi kortbondig samen Mijne Heeren, Het feit waarvoor Nichels Petrus hier te verantwoorden heeft, is klein, maar de wet is er zeer streng op. Het feit zelf wordt door Nichels erkend, het is waar bevonden, wij vallen dus onder toe- passing der zoo gestrenge wet, maar er zijn voorvallen waarvan men de daad van den dader niet mag afzondei en en dit is hier het geval. Nichels heeft voor 3o franken en 60 centie- men den almachtigen rijken Staat bestolen, door het niet aangeven van zijnen gestookten genever en hij zal hierom streng gestraft wor- den moest hij echter als dief van een bijzon- dere voor U terecht staan, om 3o franken en 60 centiemen gestolen te hebben, ge zoudt hem enkel straffen voor i5 dagen of hoogstens eene maand gevang nu zal hij boeten met eene overgroote boet en een vei 1 langere gevangzitiing. De wet is uitdrukkelijk, mijne Heeren, zij beveelt U de straf NIET VOORWAARDE- LIJK te mogen uitspreken, terwijl de VOOR- WAARDELIJKHEID in zooveel ERGERE gevallen wel mag uitgesproken worden. Zij beveelt U hem minstens te stiaffen voor een jaar gevang en eene zeer zware boet en nochtans, mijne Heeren, hing het van uwen wil af, ge zoudt Nichels zoo erg r.iet treffen, want wie is hij Een jong onei varen man, pas 25 jaar oud, jong getrouwd en reeds vader van twee kleine kinderen, om met Februari aanslaande voor eene derdemaal vader te worden En toen hij mij gisteren in 't gevai g zegde dat hij toch gaarne de geboorte van zijn deide kind zou willen bijwonen, dan heb ik hem i) bewogen moeten zegg.en Stel dit uit uw hoofd, beste vriend, dit zult ge niet, de wet is te streng voor uw klein bedreven feit Hoe is Nichels stoker geworden Hij was te Brussel in den automotique, wierd daar aangesproken door een onbekende die hem vroeg of hij geen werk had en veel geld wilde winne», hetgeen natuuilijk heel gretig wordt aangenomen. Het is dan dat het toestel gekocht is voor 1500 franken, dat dien onbekende zelf heeft komen p'aatsen en onmiddelijk 750 franken heeft geeischt, waarvan hij geen kwijtschrift i) heeft willen geven, omdat Nichels ook nog 75i» franken schuldig was en aldus den eenen den andeien moest betrouwen. Neen, mijne Heeren, Nichels is den waren schuldige niet, hij is het slachtoffer van een aftruggelaar, zooals men er te Brussel zoo- velen vindt, die enkel leven op het bedrog aan anderen aangedaan en die men, als men ze tegenkomt,nog salueert als deftige heeren Nichels, mijije Heeren, moet ge hier gaan stiaffen en de voorwaardelijkheid mag zelfs niet uitgesproken worden en nogWians, mijne Heeren, zijn verleden is in afrekening met het gerecht zoo wit als sneeuw Nooit is hij ver- oordeekl geweest, nooit is hij met het gerecht in aanraking moeten komen, niet de minste vlek is op hem. Mijne Heeren, Nichels erkent zijn misdrijf, hij is bed: ogen geworden door een aftrugge- i-i 1 nr.. eeaijin■ajr.lasqggaaga s> laar en moesten wij hem terug vinden, wij zouden hem vervolgen en hem de 750 franken die hij van Nichels heeft geeischt doen terug geven, want wij kunnen dien koop nietig doen verklaren. 0 Mijne Heeren, ik lever Nichels in uwe han- den,met het volle vertrouwen dat ge rekening zult houden van zijn goed verleden, van zijn jeugdigen ouderdom, dat ge medelijden zult nebben niet alleen met Nichels die het slacht- offer is van een aftruggeiaar, maar ook met zijne vrouw en kleine kinderen die toch zoo erg zijn getroffen. Onnoodig te zeggen dat de rechters en het publiek heel bewogen waren door zoo eene schoone pleidooi en de rechters hem de minste stiaf hebben toegepast. Nichels steelt 30 franken en 60 centiemen van den rijken almachtigen Slaat en krijgt 1 jaar gevang en 10,000 franken boet M. Van den Bossche, den gewezen katholieken stadsontvan ger steelt meer dan 100,000 franken van de arme stadskas van Aalst en hij krijgt enkel 6 maanden gevang. Dat is 't Gerecht DE KATHOLIEKE ASSOCIATIE van Schaarbeek heeft zich veieenigt in buitengewone vergadering, onder het voorzitlei schap van M. Honoré, notaris, ten einde zijn oordeel te vellen over de éénmaking der kieswetten, die moet onderworpen worden aan de algemeene vergadering van de Associatie van 't arrondisse ment bijeengeroepen voor heden zondag. De secretaris Bieswal in naam van 't bestuur der associatie, heeft de éénmaking dei kieswetten bevochten, terwijl verschillige leden hebben houden staan dat de éénmaking zich opdringt. Eindelijk heeft men besloten zich te gedragen naar het besiuit dat de associatie van 't arron dissement zondag zal nemen. kien dagorde is aangenomen, waarin men wenscht oat het goevernement aan het tegen woordig kiesstelsel van nu tot de gemeen tekiering geen veianderingen zou doen. DE MEETING der dompers verleden zate: - dag geliouden in 't Brusselsch hof was buitenge woon wel gelukt. Er waien diep in de 7 toehoorders. Begint hei volk misschien klaar te zien in het verdeelingsweik \an Petrus VanSchuvlenbeigh? PEI RUSKEN zegt dat ik vroeger alles alleen wist, alles alleen kende. Nu dat hij syndicaten tracht te stichten, is het niet meer waar, want nu meen ik, zegt hij, in hem een concurrent ge vonden te hebben. Er is hier gien kwestie van concurrenten, er is hier kwesiie van eerlijke menschen die het goed meenen met het werk dat zij doen. Petrusken s'icht een syndikaat, en als hoofd man neemt hij dezen die alles in 't werk heeft gesteld om diezelfde menschen (die hij nu tracht te vereenigen) in hun strijd te doen mislukken. Onder de inschrijvers telt men de onderkrui pers die het werk der stakers hadden ingeno men Wal vertrouwen stellen de menschen in syndi- katen in zulke omstandigheden en met zulke menschen gesticht W;ij zouden in dien strijd enkel voor ons broêr gezorgd hebben Ziehier 't geval Mijn broeder wordt 2 centiemen per uur op slag belooft, vóór de staking. De staking bieekt uit, en mer. wil hem doen onderkruipen, het werk der stakers innemen, en dan zou hij zijne twee centiemen biigekregen hebben. Hij weigert te onderkruipen en wordt slacht offer. De strijd is op het punt gedaan te zijn en de stakers komen overeen te eischen hij de gestelde voorwaaiden dat Nichels zijne 2 cen'iemen per uur opskig moet hebben, evenals Lauwers en zijn zoon 2 centiemen per uur moeten meer heb ben, als hij hun bij hunne aanvaarding had willen geven en die zij ook zouden gehad hebben wanneer zij maar wilden onderkiuipen. Ziedaar 't geval van mijn bioêr. Tk gebruik dwang en tvtannie Aie, mijn lijf!... Dat doet zeker de menschen lachen die dit lezen Zeg eenr, als de maimerbcweikers u herhaal delijk zijn komen vragen om een syndicaat te willen st'chlcn, zeg ons dan e ens hoe Robert Seps er tegen wo rdig was,hoe gij in de gelegen heid zijt gesteld ze PER POST dus met hun juist adres uit te noodigsn Dankt gij er soms nie' aan door de Segen- wooidgheid van Sepq diuk en dwang uitte oefenen, wai t vele weikheden zijn nog zoo dikwijls kruiperig voot ec.i heer Ge vviit du, en ge wilt dit, en nogthans de katholieken zijn de meesters in de gemeente, in du piovincieraden, in de Kamer, in 't Senaat, ze maken de wetten, ze heb! en de macht en ze doen nie's voor den werkman Kan men beter met de werklieden spotten, als ge ze dan wilt vcreenigen om hunnen toestand ie verbeteren ALLES DOOR DE MACHIENEN. Het bestuur van Postwezen in Engeland ondetzoekt op dit i ogenblik een toestel om spoedig de brie ven af te stempelen. Het is een eleclriek machien, b. stemd om in het binnenste dei bussen gep'aa'st te vvoiden en dat de 1 rieven zal aistempelen, op hei oogenbiik dar de briefin de bus valt. Door dit machien verviel het afstempelen der brieven met de hand. Te Luik is het kartel reeds gesloten te St Gillis ook en te La Louvière komen onze vrienden bijeen om erover te spreken. In alle groote steden schijnt het ka'tel ie zul len lukken enkel om de katholieken van 't s'ad- huis te houden eu hen aldus te dwingen de een- ril -king der kieswetten te voltrekken en de alge- hef le even ledige vertegenwoordiging toe te pas sen Hier te Aalst is het kartel om zeep de libe ralen dui ven niet. 't Is klcingeest ig. —1 a—m .«ui -r t— Overschot o,5o. Van de 13 gladslijpers Anglo- Bclge 3-9o. Va 1 de gasten De Waele die hunne plienten begrijpen 2.28 Viei kameraden die al tijd Zitten te zeeveren voor de overwinning der stakers 1,00. Nog drie kameraden 0,70. Van het fabriek Torley, eenige vrienden 1.80.Het Weik- manslied gezongen dcor A. D. B. 0,74.Gezongen de Bedelaatster door A'fjns De Br uwer, bij Gustaaf Spitaels o,58. Spinnerij JelieV, iweede, 6,go.Een lied door Mich-1 bij Mer ens 1,01 Een lied door Michel bij Van der Eist r.19 Van eenige meisjes uit de watei contenues van Jelie's om ons voorbeeld te volgen i,3o. 1Tet bed door J. Van der Eei.en in de Groenstraat, Werkman begrijpt ge uwe waarde met 0,90. Een lied door August Mens bij den buit Lancier u8i. Ik ben te oud, door Van den Broeclc, in de Groenstraat 19. Omdat oen machinist zijnen rog verloren heelt o,o5 en zijne vrouw zoo gaarne ingelegde rog eet o,o5. Omdat zij schoon gesproken heeft 0,05. Omdat Jef gaarne komkommei kens eet o,o5. Omdat de zotte patrouille goed gedaan heeft o,o5 Omdat er zal een eind aan komen o,o5 Omdat ze elkander iet meer zouden ver wijten o,o5. Ik wordt te oud, door Camiel Buys bij Bombeeck Camiel 0,88. Het arme Weezen- kind door Buys Camiel bij Bombeeck Camiel 0,80. Rondgchaald bij Niche's Jo>se door Van der Eeken o,65. Van There ze 0,40.Van Prosper in de Groenstraat 0,20. Van de spoekters 3,16. Vier kameraden geven zoolang zij leven om de rijke liberale burgerij haren kop te breken, want zij volgen de katholieke kreten, lconaftiok zijn hunne gebeden 1,10. Tabakbewerkers Dendauw geven om de spinners te doen overwinnen 5,79. De wevers van Marchant 5,41. Van de bobijn- makers 14,01. Spinners en draadmakers van het derde van Jelie's 7,25. Van eenige wevers, Tra gel 4.77.Hoe meer Marchall onderkruipers zoekt hoe meer wij zullen steunen 2.3o.Uit liefde voor onze medebroedeis 0,91. Spoelders en lustreer- der.s 4,30. De rijken steunen dc rijken en de armen moeten de armen steune-n 1,86. Van de meisjes uit de contenues 8,34.Van eenige molen- werkers 1,60 Van de lust-reerders 1,40. Connand Camiel 0,50. Van P. Eemano,30. Van de Ver- viersche vrienden, door de zorgen der landelijke Textiel Federatie £50 franken, zoolang de staking duurt. Bedienden Hand aan Hand 2,75. Lustreerders van het fabriek Torley 6,8.2.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3