Terechtwijzing. Prijskamp met de bolle In ons nummer van 25 November 1906 is er onder ons handteeken een artikel verschenen met den titel De diefstal van het kofferken met vier duizend franken waarvan de inhoud als beleedigend werd aanzien voor den Heer Politie-commis- saris Bauwens, onzer stad. Wij verontschuldigen ons, bij den heer Bauwens over al wat in bedoeld artikel hem heeft kunnen kwetsen en wij erken nen gewillig dat het gedrag van dezen achtbaren ambtenaar altijd boven alle verdenking van partijdigheid staat. NICHELS Alfred. DE LOTING. Zij nadert met rasse schreden Hoevelen wachten dien dag niet angstig af? Immers het toeval beschikt over hunne toe komst, aan het nemen van een lot hangt het af. of zij zullen moeten opmarcheereo, om te gaan dienen voor VORST EN VADERLAND Wat ons verwondert is, de lamlendigheid vanzoovelen die gewillig toezien wat gebeurt, die wel vloeken en tieren als het lot hun on gunstig is, maar die er zoo bitter weinig voor doer, om daar verandering aan te brengen. En in de eerste plaats hebben wij de moe ders. th-rinnert gij u nog moeder gij die een lotelina hebt den dag der geboorte van uw kind Het was misschien de eerste spruit uwer echtelijke liefde. Als een hoilvrorspcllerd engeltje werd hij met open armen ontvangen, gij hadl hem lief als het lich' uwer oogen. Hoe zal ik hem be minnen, hoe zal ik voor hem werken, zwoegen eii ze gei. om hem als mensch op te voeden Dat was u v gedacht. Dikwijls misschien deedtaij u zelve te kort, spaardel gij bet brood uil uwen mond om den kleine te kunnen voeden Hel was genoeg dat zijne wangjps bleekten, dat zijne ademhaling wat veihaast of vertraagt, om u in onrust te brengen, vreezend dat gij uwen ^chat verlie zen zoudt. Had toen een lafaard liet moeten wagen u uw kind te ontrukken, voorzeker zoudt gij moedig als eene leeuwin u verdedigd hebben tegen dien kinderdief, al waart gij op voorhand van uwe neerlaag verzekerd geweest. En nu. na 19 jaren zwegen en zorgen komt de wreede bloedwet uw zoon u te ont stelen. Zegt eens, moeders, bemint gij mw kind niet meer zooals vroeger Is hij u thans niet zooveel waard als vroeger Thans dat hij uit erkentelijkheid, voor al datgene wal gij voor hem geleden en geofferd hebt, voor u kan werken en zorgen Hebt gij thans min moed dan vroeger Voorzeker neen 1 De verloopen jaren hebben u, door de ellende en ontberingen die gij geleden hebt, de oogen geopend en 11 doen zien Dat de beele maatschappelijke bouw op onrecht en verdrukking bestaat. Dat het de werkers,'de verdrukten zelf zijn, die hunne verdrukkers moeten beschermer.. Zegt eens, moeders, gaat gij nog lang u uw k-ind laten ontstelen om als steunpilaar te dienen om dien rotten maalschappelijken bouw recht te houden Gaat gij nog langer onverschillig blijven aan onze propaganda en werkzaamheden tegen hel militarisme Neen, moeders, gij moet uwe moederplich ten meer begrijpen en hooghouden. Wij weten wel, dat het bloed u in de ade ren kookt als gij denkt dat uw man, na weken lang moedig het werk gestaakt te hebben, ten 1 slotte toch met de muts in de hand weer aan den arbeid moet gaan gedwongen door de bajonnetten der soldaten die uwe zonen zijn. Daarom, moeders, moet ge u verzetten tegen die onmenschelijke instelling zooais de bloedwet Ge moogt niet langer dulden dat uw kind overgeleverd wordt aan de genade der geldwolven, ge moogt met langer dulden dat uw kind als kanonnenvleesch gebruikt wordt. En gij, jongelingen, gij ook doet te weinig voor de afschaffing der loting. Gij ook moet meer uwe stem verheffeo tegen die afschuwe lijke loting, want het leger dat u eischt, dient enkel om de voorrechten der rijken in stand te houden, om de macht der kapitalisten te versterken. Hel zijt gij, die men za. roepen om uwe broeders te dooden, wanneer zij het zouden wagen, wat te bard, wat te levendig om betemis te roepen. En als gij dan dezen zult hebben gedood, die recht en gelijkheid eischten vooi het volk, dan zult gij opnieuw burger geworden, moe ten bukken onder dezelfde lasten, onder het zelfde onrecht dat gij hebt helpen in stand houden. Overweegt dit goed, want eens soldaat, is dit uwe roeping. De dag der loting is een afschuwelijke dag, en nogthans moeten wij met spijt bestaligen, dal hij zoo erg wordt gevierd. De lotersdag zou een treurdag moeten zijn, voor allen, omdat het voor elk een treurdag is Nu helaas zien wij, dat er nog zoo vel en zijn, die drinken, die zingen, die het werk verletten om langs de straat te kunnen slente ren, tot «root genoegen der burgerij, die in de vuisten iacht en zegt Ziedaar de werklieden onbewust van het omechl hun aangedaan, ziedaar een volk dat niet begrijpt dat zij de soldaten mogen leve ren en wij onze zonen vrij koopen Hierom vrienden vragen wij u io gemoedo, hebben er verleden jaar met lot"rsdag vele fabrieken moeten stil liggen omdat het volk niet wilde binnen gaan, doet het nu niet toont u onverschillig tenzij om te protestee ren tegen dien dag en doet veeleer het moge lijke om op le Vlei te mogen verletten, den dag aan den arbeid gewijd. Roept met ons Weg met de lotingsdag. Leve de le Mei, feestdag aller arbeiders .>!<- Een Onderpas! oorken Wat die werkmenschen in 't lokaal j der socialisten komen doen Wat Nichels zoo aan die menscheu Wie a VOORUIT leest wordt een ontwikkelde werkman, leert de sociale toestanden kennen en de middelen die er moeten aangewend worden om ver betering en verzachting van ons lot te bekomen. Werklieden, leestVOORUIT naar 20 franken, uit Mijlboke, heeft deze week eens óp ronde ge weest, om op de kap van dien Nichels te don deren, dien Nichels die het werk doel staken, enz. enz. Wij zullen dit heerschap doen opmeiken, dat wij het niet zijn die het volk doen staken, maar dat het wel de werklieden zelf zijn, die hun wetk verlaten en wanneer zij dit doen, het is om hun loon te verhoogen, hun toestand te verbeteren of hunne broeders te helpen. Wat doen die werkstakers daar in het lokaal der socialisten, wat vertelt die Nichels zoo al tegen die werkmenschen, enz. Ziedaar viagen die hij aan de huismoeders stelt om er dan wat bij te voegen, natuurlijk niet in 't voordeel van dien... Nichels I... Wel, heer Onderpastoor, ge moetvan Uilegem zijn, omdat niet te weten. Die menschen bespreken er hunnen toestand, beramen te zanten de beste middelen om hun strijd te overwinnen bespreken eerst en vooral wat de delegatie aan de heeren moeten zeggen, bespreken de voorstellen der Heeren, en bera- men de beste middelen om gelden ia ie zamelen, om onderstand aan te werven. vertelt is simpelijk dit, dat zij moeten, eendrach tig zijn en blijven, dat zij allen zich moeten vereenigen, gezamentlijk een appeltje sparen tegen den dorst. Dat zij moeten zorgen voor een goeden inkas, die moet dienen als levens voorraad wanneer zij 0111 verhooging van loon, om betemis in hun toestand af te dwingen, om de lyrannie te verminderen of te doen verdwij - nen moeten in werkstaking gaan. Nichels zegt hun dat zij nauw aan elkander moeten verbonden zijn, dat zij moeten leven als broeders en zusters beieid om gezamentlijk op te ruk'-eij wanneer hun loon wordt bedreigd, of hunne rech.en worden miskend, dat zij een- diachug moeten strijden zonder zich te bekom meren of dezen godsdienstig of genen vrijdenker is. dat zij gezamentlijk moeten zorgen voor een goed bestaan hier op aarde, dat zij dezen moe ten mistrouwen die den armsten staat als den zaligsten afschilderen en zelf rijkelijk leven en dit dan nog op de domheid van de geloovigen. Nichels zegt aan de werklieden, strijdteerst en vooial voor een hemel hier op aarde, de werkmenschen die alles voortbrengen, die de vervaardigers zijn van al het goede, van al het schoone, die werkmenschen mogen niet te kort hebben, zij moeten met hun arbeid deftig kun nen leven. Ziedaar, Heer Onderpastoor, wat Nichels aan de werkmenschen vertelt, en ik vraag het u, wat verschil is het niet tegen uwe taal, gij die nog thans beweert dat ge de verdediger zijt der werk lieden Gij loopt nu de huizen af, om tweedracht on der de vveikmeisjes te brengen, alhoewel ge hiermede enkel in 't voordeel kunt werken van libeiale heeren, vrijdenkers, die ge nogthans zoudt moeten tegenwerken volgens de christe lijke leer inaar neen het zijn rijke menschen die ge helpt, en geheel uw werk ligt enkel te werken in 't vooideel der rijken. Ik wilde nogthans dat ik mij in uw persoon bedroog, en dat gij nu eer-s rechtzinnig wildet medehelpen om den strijd te doen overwinnen. Wat ge hierom moet doen Enkel met den zelfden iever en opoffering uwe gewone ronde doen, die ge alle jaren doet om gelden in te zamelen voor den St-Pieterspenning voor de nieuwjaarsgift van den Paus, die nog thans millioenen en millioenen bezit. Doet het nu eens ten voordeele der stakers, brengt uwe omgehaalde gelden en zij zullen eerlijk en onpar tijdig aan de werkmensche 1 uitgedeeld worden. G'hebt nu de gelegenheid te tootieii, dat ge het waarlijk goed meent met het volk en hierom zijn wij benieuwd om te weten Wat ge zult doen. En ook de katholieke pardj, 00 meesterlijk in het schooiën, wanneer het omhalinge geldt voor Volksvensters, geloovige zielen, voor onze Lieve Vrouw, voor diï en voor dat, wat zal deze nu doen Zal zij het volk mede helpen overwinnen Zal zij het hare bijbrengen, omhalingen doen, de stakers steunen 't Is te hopen van ja, maar wij twijfelen er aan. Wij zullen wachten en zien. verdeeld in 2 prijzen ïe prijs i5 fr., 2e prijs 5 fr. Inleg 10 centiemen ten voordeele der Fanfaren- Maatschappij Hand aan Hand. Begin 1 p 27 Januari aanstaande, bij PeTKUS BOEYKENS, Onderwijsstpaat.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2