Tooneel-Vertooning. Jan. Wat wilt gij er aan doen, Frans. Frans Hewel als het zoo is, dan zullen wij zien wat er te doen valt, want ik zeg u rechtuit, over 4 jaar heb ik ook voor de libe ralen gestemd met mijn kameraad, die ook nogthans een goede soldaat is, maar nu zal dit gedaan zijn als zij het zoo op hebben. Jan Hewel Frans jongen, gelijk gij ge weest hebt zijn er verschillige geweest, want had eik over vier jaren zijn plicht gedaan,wij hadden geen 580 stemmen gehad, maar 880 a 900. Frans Hoeveel zegt gij, Jan Jan. 880 a 900, en nu wel opgelet voor deze maal, gezien onzen grooten vooruit gang op vakgebied, gezien het werkvolk be gint klaar te zien van wien ze iets te bekomen hebben, zou ik er geenszins van verschieten dat ons stemmental klom tot 1300 stemmen. Frans. 1300 stemmen zou dat waarzijn. Jan. Twijfelt gij dan nog aan 't werk volk Het zou wel kunnen gebeuren, dat met te zien dat de koppige liberalen geen kartel willen, dat er wel eenige liberale vooruitstre vende burgers en werklieden voor ons zouden kunnen kiezen en wij zullen het getal niet overdrijven, als wij nemen 150, was reeds 1450 stemmen. Frans. Jan, gij hebt het dus goed op voor deze maal. Jan. Of ik het goed op heb, 'k heb het op gelijk het moet uitvallen, als elk zijn plicht begrijpt; want het deuntje van het is geen avance, is uit deze maal, want het is niet ze ker dat de kristene democraten zullen strijden, en van hunne 450 stemmen, ben ik zeker er 200 te bekomen, is dus 1650 stemmen en wij gaan met 2 socialisten naar den gemeenteraad. Frans Dal het eens zoo uitviel, Jan Jan. Twijfelt niet aan mijn gezegdens. Frans. En ais het zoo uitvalt, waar ik ook niet meer aan twijfel, dan kunnen die trotsche liberalen ons in het vervolg zelf vragen om in kartel te gaan, of zij zullen nooit te Aalst meerderheid worden En als ze dan willen dat de katholieke partij hier moet geklopt worden zonder kartel, zullen wij hun beleefd de vraag stellen die zij ons nu hebben gesteld, onthoudt u en stemt voor ons, en iswe tegenstrevers zijn geklopt. Jan. 't Ware best, poets wederom poets. Frans. I)at denk ik ook. Jan. Frans salut, tot toekomende week, dan kunnen wij beginnen ons gedacht te la ten kennen, wat wij zullen doen als wij zete len. Frans. Ja, salut Jan en 'k wilde dat de trotsche liberalen met de toekomende kie zing van eene aardige reis terug kwamen, zij zouden er aan leeren. X. Briefwisseling. Sedert eenige weken is er in 't lokaal Hand aan Hand, een tooneelgroep gevormd en reeds zijn er vier avondfeesten gegeven welke nog al goed van stapel liepen, niettegenstaan de dat de spelers toch allen menschen zijn die den geheelen dag era misschien nog later moe ten arbeiden. Nu is er eene tweede reeks feesten begon nen en daar zie ik in ons blad Recht en Vrij heid staan, dat het eene stuk <r Bruiloft goed is opgevoerd, terwijl ik ook tot mijne verwondering lees, dat het andere stuk De Viool van den Duiyel niet al te rolvast was; alsmede beknibbeling op de Symphonic om meer repetitiën te houden, hetgene omge keerd wil zeggen Uw spel deugt niet Ik vraag me nu af, waarom moet die ont moediging hier geschreven worden, en dan nog in een blad van de partij zelve, want het is zeer goed geweten dat het verschil onuit sprekelijk groot is tusschen vakmannen en liefhebbers, voor wat Tooneel en Muziek be treft. Wat raakt het dat een correspondent van een ander blad de zaal binnen sluipt om ons te komen goed- of afkeuren maar afkeuring vinden in ons eigen blad. dat is wat veel bij den neus getrokken worden Weet de schrijver van dit artikeltje dan niet, dat er lieden bij zijn die nog nooit het tooneel hebben betreden en die toch hunnen goeden wil toonen door er zich voor te offe ren, want men mag het waarlijk eene opoffe ring noemen ten andere, wat kan Ignatius er aan doen dat Polycarpus eene tooneelfout begaat En onze Symphonie, vriend schrijver, daar hebben we nog eens af te rekenen met werk lieden en kinderen kinderen zeg ik, die des avonds door hunne ouders zouden moeten ge bracht en afgehaald worden om de repetitiën bij te wonen, hetwelk voor die menschen ook weeral 'een last is. Hierom is er door gezel Karei besloten des zondags, in den achter middag te repeteeren en dan is de tijd soms heel gering, daar het veelal gebeurt daler vergaderingen plaats hebben, waarvoor de symphonie, ofwel moet zwijgen, ofwel de plaats waar ze zit zou moeten ontruimen. Ik vind in uw artikeltje, vriend schrijver, eene soort van blaam, èn voor de Tooneel- spelers, èn voor de Symphonie, en raad U aan geene ontmoediging meer te zaaiën, want ze komt alras genoeg zelfstandig kunt 'ge dus geen goed schrijven, schrijf dan ook ten min ste geen slecht, ge zult erU wel mede bevin den Dit voorval doet me nog onvrijwillig den ken op hetgeen er, eenige weken geleden, in Vooruit is verschenen, betreffende het Tooneel. Zeer goed wist de schrijver de fouten,welko op het tooneel worden bedreven, aan te ha len, maar hij had het enkel gemunt op de lichamelijke elementen welke zich voor het oog des aanschouwers bevinden en, o wonder,van de ziel van het tooneel zegde hij hoegenaamd niets, en ik bedoel hier den souffleur (inbla- zer). Wal eene lastige taak heeft die man niet te vervullen, om het tooneel zijnen goeden gang te geven, en hoe menigmaal gebeurt het niet dat een toorieelspeler door dc schuld van den souffleur in den pot zou geraken, want, ge loof me, de goede souffleurs zijn zeer dun. Er zijn er zelfs die moeten staan tobben om een woord van vier lettergrepen uit te spre ken en aan wiens neus men een gewicht zou mogen hangen om hen dan, in zulke gestelte nis, eene griffel of potlood in de hand te stop pen, zeggende zie, man, dat gegoed op volgt en geene twee bladjes met eens omslaat En het schoonste van al is dat men die menschen op iemand anders ziet kritiek voe ren, op het splintertje in een andermans oog en niet op den balk van hen zelf, maar 't is te hopen dat het betere. ELK HET ZIJNE. Een en ander. De Espadrillemakers van Aalst, bebben zich deze week in Algemeene verga dering vereenigden en onvereenigden bezig gehouden, over het opmaken en aanbie den van een Algemeeneo tarief. Hopen wij dat de fabrikanten zich tot ak koord zullen stellen met de Espadrillemakers, opdat dit zou ingevoerd worden zonder moeiölijkheden. DE MEETING van Zondag bij den heer Wellekens Jozef, Molenstraat, was builen ge woon gelukt. Minstens duizend menschen wa ren in de zaal, want zij was tol hardens ge vuld, en velen konden niet binnen. Nichels sprak over de werkstaking en Anseele over het vrij verk°er der Kamerleden op de Belgische spoorwegen Eene 1 1/2 ure sprak Anseele over dit zoo droog schijnend onderwerp, maar hij wist het volk zoo te boeiën, met zijn kloek rederiaars- lalent, dat men een muisje in de zaal kon hooren loopen. Woeste die hem zelf uitgedaagd had, dit onderwerp in 't publiek te bespreken, dien man was er niet, en hij is dus hij verstek veroordeeld geworden. 't Is jammer, dat wij nu die redevoering niet beknopt kunnen weergeven, maar uitge steld is niet kwijtgescholden. Zij moet afgekondigd worden, want zij is het overwaard. Een woordje van dank aan Var Schuylen- bergh, om zulke goede propaganda gemaakt te hebben, met op zijn manifest]" te drukken, dat Anseele te Gent moest spreken en dus niet zou zijn gekomen. Dank aan dit schrijven was de zaal nu proppensvol. Hoe is '1 mogelijk. Eene vrouw onthoofd door haren man. Een dagblad van New-York brengt ons de tijding van een vreeselijk drama, dal komt afgespeeld te worden te Mount-Carmel, (Pen- sylvanie). Een inwoner dezer stad,William Whittager genaamd, 32 jaar oud, heeft zijne vrouw, 30 iaar oud,de keel doorgesneden met een scheer mes, onder de oogen van zijne eigene moeder en deze van het slachtoffer. Dit gebeurde met zooveel geweld dat de jonge vrouw bijna letterlijk was onthoofd. Zij waren pas twee jaren getrouwd en het is na een nieuwen hevigen twist, dat dit gru welijke drama gebeurde. De moordenaar is aangehouden. Tabakbewerkersbond. Zondag 3 Februari, om 3 uren namid dag, algemeene vergadering in 't lokaal De Roode Leeuw. Heden Zondag, om 5 1/2 ure, Tooneel- Vertooning door de Tooneel-afdeeliag Kunst, Licht en Vrijheid, in 't lokaal Hand aan Hand. Men zal opvoeren Bruiloft, drama in één bedrijf. De Viool van den Duivel Blijspel in één bedrijf, benevens een paar prachtige Hederen Kaarten te bekomen aan 2ï centiemen. Het Bestuur verzoekt de toehoorders tijdens het spel geen gerucht te rmaken, ook dat men de te kleine kinderen thuis zou laten, opdat de spelers niet zouden belemmerd worden hun rol goed uit te oefenen. -manea ■-»c DRIE MINUTEN TE LAAT. Men komt teVicksburg (Missipi) de terechtstelling uit ie voeren op een ne^er Wili Harrey genaamd, ter dood veiooideeld o:n een anderen negt r ver moord te hebben. De terechtstelling was jaist volbracht, loen men een telegram ontving dat de doodstiat' waarvoor Wilt Harrey was veroordee'd, veran derd was in eeuwigdurende gevangzitting. Wanneer de advokrat van den neger de tij ding van het gouvernement ontving dat de stiaf van zijn cliënt was veranderd in eeuw gdurei.de gevangzittir.g, had hij geen telefoon onder zijne hard. Hij liep naar de naast gelegen statie om te telcphoneeren, maar hij kwam 3 minuten te laat, Het leven van dien veroordeelden neger heeft nu afgehangen van een... telefoondraad 1

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3