Die Samenspraak 7e Jaar. N° 7. Prijs per üuminer 2 centiemen. 17 Februari 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Wij berichten De leugenaarsbende. na. zoolang goed leven *e hebben geschept en sigaren te hebben gerookt van de cen ten der werklieden, toch schaaf en hamer niet meer opnemen. 't Is waar, maar zullen ze hem secre taris maken bij de dompers 't Zal nu 'nen wedstrijd zijn tus- schen hem en Pie, nie waar? Pater Rutten heeft nu reeds Pie aangenomen en Cle ment op zij gezet, die nogthans beloofd was secretaris gebombardeerd te worden, en 't is nu te zien of Pie ook voor Fred niet zal weggecijferd worden. Dat moet ge niet gelooven Waarom niet Pie heeft een druk kerij, heeft een gazet, en nog een gazet, men kan hem al 't drukwerk en Fred 't schrijfwerk geven, dan zijn ze alle twee kontent. Ja maar Pie leeft ook gaarne g'heel vet, en daarom slokt hij het al op. Hij zal juist doen 'lijk Anseele bij de socialis- Holland, en bouwt er eene roet huizen, dan weten ze dit in België «iet Geloof dat niet, hij is veel te eerlijk om dit met de centen der werklieden te doen Anseele doet dit ja, maar Pie zal dit nooit. Des te beter, tot later, 't is nu te koud om nog langer te klappen, tot de naaste week. (Ingezonden). tusschen Fred en Mon, in dit bladje daar, was perfect hein 'k Geloof het wel Wie zou het gedacht hebben dat Fred nu nog katholiek zou worden. Toet, toet, waarom niat, bij de katholieken is het smeersel 't dikst en Fred vraagt niet anders. Daarbij daar komen al de verloren schapen 't hoop. en ge zult zien, Fred zal nu gaan den besten vriend worden van Pieken, den gewezen christen democraat Zoudt ge dit denken Waarom niet, vooral dan als ze niet twisten voor één en dezelfde plaats. Wat wilt ge aeggen ja, Fred, moet toch ook leven, en daar hij buiten gewalst is bij de socialis t-en, is hij nu zonder broodwinning en kan GROÖTE MEETING Boor de zorgen van den Landelijken Raad wordt er in alle steden van België, op Zondag 3 Maart, ee»e groote Meeting ingericht met het volgende dagorde Algemeen Stemrecht voor Gemeente en Provincie Bepaling van den werkdag voor vrouwen, kinderen en volwassenen Afschaffing van artikel 310 van 't strafwet boek De Landelijke Raad heeft als sprekers aan geduid de gezellen DE SWARTE, advokaat te Brussel en BAECK,gemeenteraadslid te Molen beek. Wij twijfelen er niet aan of deze Meeting zal goed bijgewoond worden. Bet dagbrde is belangrijk en 't zijn twee goed gekende spre kers. Lokaal en uur laten wij Zondag kennen. ERRATA. Wij hebben verledeae week geschreven in het artikel Wij zijn de verdeelers dat er een domper was die aan zijn MEESTER zegde het zal hier mede nu allemaal gedaan zijn, dit moet zijn die aan zijn VRIEND zegde, enz. Vrienden, leest allen Recht en Vrijheid RECHT EN VRIJHEID ANN0NCEN Rechterlijke i £r. per regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week véór Donderdag avond om 8 wre, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. ABONNEMENTSPRIJS Ongeteefeende brieven worden niet opgenomen. Berichten «ver werkstakinge» en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar Beo jaar Ir. 0,40 0,75 i,5o Buiten Belg*ë 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. onze talrijke klanten en leden, dat de winkel zal open zijn van na Carnaval, op de velgen- de dagen en uren. 's Maandags, van 7 uren 's morgens tot 5 u»en namiddag. 's Dinsdags, van 7 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds. 's Woensdags, van 7 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds. 's Donderdags, van 7 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds. 's Vrijdags, van 7 uren 's morgens tot 8 1/2 uren 's avonds. 's Zaterdags, van 7 uren 's morgens tot 8 1/2 uren 's avonds. 's Zondags van 8 uien 's morgens tot 11 3/4 nren 's voormiddags. Het bureel van Podevyn zal open zijn, van 7 uren 's morgens tot 6 uren 's avonds. De winkel en bureelen zullen des middags van 12 tot 2 uien gesloten zijn. Wij bidden onze talrijke leden en klanten, zish van na Carnaval, aan deze regeling te wil len schikke». Leest, als het u belieft, de KLERIKALE pers Lee=t, bijvoorbeeld Het Nieuws van den Dag Wat verneemt ge dan Afgiijselijke dingen De godsdienst wordt vervolgd in Frankrijk. Aldaar rageeien miserie en ellende. Het volk is er diep gevallen. De paus weent bittere tranen. De geestelijkheid treurt over Sodoma en Gomora Wat is nu de waarheid In Frankrijk weiden Staat en keik geschei den, dit wil zegg»n, dat de pastoors niet meer leven op allemans kasten, maar op kosten van degenen die de geestelijken noodig hebben. De protestanten betalen hun dominés, de joden hun rabijnen, rle katholieken hun bisschóppea. Dat is reohtvaai dig. Wat vergt nu de Staat De Fransche S'aat wil niet dat de kerken in handen van onverantwooidelijke groepen vallen e-n vordwt de samenstelling van katholieke ge nootschappen goedgekeurd door de bisschoppenom bezit te nemen van de Staatsgebouwen waarin de godsdienst wordt uitgeoefend. Hij vraagt ver den- jaarlijks eene verklaring van elke groep dat deze in de uitoefening der godsdienst voorziet. Wat antwoordt nu de kerk u Ik maak geen genootschappem. Ik lever- geen verklaiing. Ik laat mij liever buitensmij ters. Hoe vindt ge die houding, lezers? De Staat staat kosteloos de kerken af, die staatsgebouwen zijn, mits 'n kleine formaliteit. De Staat maakt eene wet hierover, welke d«or de eerste vergadering der bisschoppen volko men wordt goedgekeurd, maar verworpen, door den paus welke onder den invloed staat van twee fanatieke spaansche jesuiten, de heeren Merry del Val en VivesyTuto. Méér nog. De Staat, die dagelijks door de kerk wordt gelasterd en gehoond, betaalt aan de pastoors en vooral aan de oude priesters goede pensioenen om de on- vooraiehtigheid van den paus te keer te gaan, want deze laatste had die lieden kristelijk laten omkomen van gebrek. De Fransche Staat, die de middelen nog maar zoekt om aan de werklie den 3oo frank pensioen te verzekeren, heeft dit pensioen reeds gevoaden vsor zi$n tegenstrevers en lasteraars. En, ziedaaêr hoe de godsdienst in Frankrijk wordt vervolgd. Leest, als het u belieft, de LIBERALE pers Leest, bijvoorbeeld, L'Etoile Beige of een ander blauw blad Wat verneemt ge dan Af grijselijke dingen. Onlangs werd in 't Walenland een porion, een meesteig-ast in de mijnen, ver moord. Onmiddelijk schreeuwden de liberale bladen, die de tolken zij*i van de kolenbarons (i Die meestergast werd vermoord door de soci alisten. Er greep in de omstneken van hel Volks huis eene zwarte meeting pla«ats, eene meeting 's nachts, alwaar somber door buizen werd ge sproken, alwaar het bloedig komplot werd be- X C STTC- TüL™ listische vakbonden welke aldaar eene ware dwingelandij uitoefenen. De soeiahstische partij is dus verantwoordelijk voor den moord van een meestergast... Ziedaar wat te lezen stond in de lekkere libe rale bladen, sn overgedrukt doorde goede,brave eerlijke katholieke pers. H«t parket maakt ean onderzoek En de uit slag is dat er geen zvvarte meeting plaats greep, dat er dus geen komplot werd beraamd, dat de sociali;tische vakbonden met die treurige zaak niets te maken hebben, dat de meestergast wel licht werd vermoord door een van zijn persoon lijke vijanden... Denkt ge nu dat de liberale pers haar laster taal intrekt Geenszins. Ze gaat voort in haar vuil moddei werk om ons trachten te benadeelen, juist zooals de klerikale peis. Beiden vormen 111 ons land ééne leugenaarsbende. _±/An

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1