SCHROMELIJKE WINSTEN Bijna 3 franken per dag en per werkman Groote Meeting. 7e Jaar. N° 8. Prijs per nummer 2 centiemen. 2* Februari 1907. Weekblad vooiï het Arrondissement Aalst. ALFRED NICKELS, Maanstraat, 18, AALST. Leest het antwoord op de 2e bladzijde aan de Handelskamer Spaarmaatschappij Waarom wordt het Socialisme, door de kapitalisten 200 erg bekampt Waarom de werklieden htet Socialisme moeten aankleven Omdat het opkomt tegen de samen trekking der Kapitalen in handen van enkelen en tegen de bezitters, die rijk en machtig zijn geworden, dank aan de ont eigening der edelen, der kerkelijke en andeie genootschappen. Het wordt ver volgd omdat het den eigendom wil ne men uit de handen der menschen en hem aan den Staat, dus aan allen, onverdeeld, en in gelijke mate wil schenken vervolgd door de bezitters, omdat het. het stelsel van 't algemeen bezit, reeds gedeeltelijk toegepast in de ijzeren wegen, posten en telegrafen, in de gemeente eigendom men wil uithreiden tot alle onroerende goederen, en omdat het dezelfde voordee- len wil doen trekken uit alle vakken der nijverheid, van den handel, der kunsten en wetenschappen, welke reeds de toepas sing van het algemeen bezit in het post wezen en andere Staatsinrichtingen ople vert vervolgd omdat het de millioenen loonslaven wil onttrekken aan de uitbui ting der kapitalisten, de kleine burgers aan den woekerhandel der financiers en banken, de grooten der wereld aan het knagend gift der ikzucht en eener gren- zeiooze trotschheid, omdat het het even wicht t'usschen de menschen wil brengen in plaats van de schreeuwende ongelijk heid, die thans overal heerscht, omdat zij den arbeid wii brengen tot een zegen, het loon tot het verleden, de ware verdiensten die zij toekomen, omdat het alle men schen niet gelijk wil hebben, vóór de wet, maar dóór de wet. Al wat het genie der denkers heeft uit gevonden om den arbeid ie verzachten de voortbrengst en het geluk te vermeer deren, is voorde werklieden eene oorzaak van ellende zóó slecht is de maatschappij ingericht. De toestand der werklieden in 't alge meen, is zoo ongelukkig, dat zij maar het hoogst noodige voor hun onderhoud ver dienen man, vrouw, kinderen, allen wer ken en zij lijden steeds meer, hoe langer, hoe harder zij werken mannenkracht, vrouwelijke eerbaarheid, maagdelijke on schuld, toekomstig leven der kinderen, alles wordt vernietigd in de galeien der nijverheid en van oen handel waar de werklieden, opgesloten als wilde dieren in een hok, worden gejaagd, zich zelf op jagen, onderling strijden, soms elkander haten, om meer en meer voort te brengen, om toch iets te w.innen, niet wetende, dat hoe erger de voortbrengst klimt, hoe ras ser de crisis, de honger nadert, dat, hoe meer hun heer verrijkt, hoe meer zij moe ten verarmen. Eenige mannen door het bezit der on roerende goederen, iabrieken, mijnen, werkhuizen, en van het materiaal tot al lerlei voortbrengst noodig, beschikken over het leven, over den wil van duizende werkersfamiliën. Hunne nooit verzadigde hebzucht, doet de ellende stijgen, de zedeloosheid verergeren, de verslaving der massa tot dierlijkheid overgaan. En omdat het Socialisme met zijne be ginselen van algemeenen eigendom, met zijn Staatsinrichting, waar niemand iets bezitten zal, dus niet vreezen moet besto len of vermoord te worden waar ieder een zal hebben volgens behoefte, dus niet zal moeten stelen, moorden, zich verkoo- pen ot lafhartig zijn waar iedereen zal werken volgens vermogen en dus nie mand zal leven ten koste van anderen omdat het, het geluk der menschen, de vrede tusschen de volkeren wil brengen, daarom wordt het vervolgd Aan millioenen wil het oneindige voor- deelen schenken, maat dit zou ten koste van eenige honderde grootbezitters moe- ten gebeuren en daarom moet het Socia- lisme lijden, hare volgelingen gebrand- merkt en de veredeling der maatschappe- lijke vormen verhinderd worden. De priesters zijn vereenigd over landen en zeeën, in één enkelen bond de bezit ters vormen naamlooze maatschappijen waarin kapitalisten van alle werelddeelen plaats nemen, de gouvernementen sluiten internationale handels- en postverdragen, houden internationale en wereldtentoon stellingen alles de uitvindingen, de geest des tijds, de behoeften der menschen stre ven naar de wereldsche, naar de interna tionale vereeniging der volkeren, en aan de werklieden alleen verbiedt men het te doen De werklieden en kleine burgers, zijn de uitgebuitenen, de bestolenen der kapi talisten, en dit niet alleenlijk te Aalst, in België, maar gansch de wereld door, en hierom moeten de werklieden en kleine burgers één zijn in hun strijden, den al gemeenen vijand, het kapitalisme, geza- mentlijk bevechten. Als wij allen willen, dan zegepraalt het Socialisme, tot geluk en welvaart voor elkeen. Hierom leve het Socialisme. Algemeene besluurzitting. Leest en verspreidt, het weekblad Recht en Vrij heid aan 2 centiemen het nummer. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklaiuen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoerd Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Buiten België Berichten over werkstakingen en grieven -moeten Een jaar 4,00 door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. Men abonneert zich op aMe postburéelon. gevestigd ten lokale De Roode Leeuw, Korte-Zoutstraat. Het voorloopig Bestuur brengt de leden deel makende van de Spaarmaatschappij tsr kennis, dat er op Maandag 25 Februari 1907 om 8 uren '9 avonds, de eerste algemeene vergadering zal plaats hebben. De vrienden welke verlangen deel te maken derzelve, worden verwittigd, dat er nog enkele bussen ter hunner beschikking zijn. HET VOORLOOPIG BESTUUR. De bestuurleden van al de bestaande socialis tische groepen, worden vriendelijk verzocht, de algemeene bestuurzitting bij te wonen, Donder dag aanstaande 28 Febiuari, om 8 uren in 't lo kaal Hand aan Hand. DAGORDE Propaganda met het blad Vooruit. Eerste Mei. Gezel Van Sweden, den propagandist voor Vooiuit, zal deze zitting bijwonen. Er allen dus heen. HET COMITEIT. N. B. Wie bij vergetelheid geene uitnoo- diging zou ontvangen, aanzie deze als de uit- noodiging. Zondag aanstaande, 3 Maart, om 4 uren na middag, is het Groote Meeting in Hand aan Hand, met het volgende dagorde Algemeen Stemrecht voor Gemeente en Pro vincie. Bepaling van den werkdag voor vrouwen, kinderen en volwassenen. Afschaffing van artikel 3io van 't strafwet boek. Sprekers worden met het muziek aan de Statie afgehaald om 3 ure namiddag. Wij twijfelen er niet aan, of het zal er stroo men. Het dagorde is uiterst belangrijk. Woord en ingang vrij voor elkeen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1