AAN DE BEVOLKING van Aalst. Hel is reeds het tweede manifest, dal de Handelskamer van het Arrondisse ment Aalst (Bevoegde Sectie) uitgeeft, aan gaande den strijd der Spinnerij van 't fabriek Filature et Teinturerie d'AIost, Keizerlijke Plaats. Wij, spinners en draadmakers, van Aalst achten het ons ais een duurzamen plicht energiek te protesteeren legen de beschuldi gingen der Heeren van de Handelskamer als zouden wij, den speelbal geweest zijn, van Winkelpolitiekers die den strijd hebben uitgelokt, uit politieke berekeningen of om hunnen winkel te doen draaien. Wij hebben gehandeld uit eigen beweging, in overeenstemming met het Bestuur onzer Vakvereeniging omdat wij in de overtuiging verkeerden, dat het niet mocht, dat er in eene nieuwe fabriek pas in gericht, die nog moest klanten aanwerven, meer wierd gewonnen, dan in het onze wij dachten dat wij ten minste zooveel mochten winnen dan de spinners van andere spinne rijen onzer stad. fin hel feit de heeren van de Handels kamer bekennen het zelf dal wij reeds zes weken hadden onderhandeld vóór dat wij de staking proclameerden, is dit niet hel schoon ste bewijs, dat wij den speelbal niet zijn ge weest van staakbewerkers, maar dat wij het mogelijke hebben gedaan, om de staking te vermi]den Hadden onze heeren iets willen toegeven, de staking had nooit ontslaan maar neen', zij hebben ze gewild. Wal ons ook treft, dat is de gemeenheid, der Heeren van de Handelskamer, om aan bd volk lech maar te kunnen doen gelooven, dat wi| opgeruid zijn geworden, en hierom knippen zij enkel uittreksels uit een artikel verschenen in Reciit en Vrijheid van de hand van den secretaris onzer vakvereeniging gezel Nichels Alfred. Waarom heeren van de bevoegde secties, zoo eerlijk niet geweest van het bedoeld arti kel in zijn geheal af te kondigen Ge weel dat het niet moeiëlijk is, iemand iels te doen zeggen, wat hij nooit heeft gedacht, en dit kunt ge heel gemakkelijk met uittreksels al leen te geven. Dit artikel is geschreven na het opheffen van den Lock-out van Verviers, om de aan dacht van het volk le roepen, op het feit dat te Verviers is voorgevallen, om de leden aan te zetten nieuwe leden te winnen, omdat wij weten en overtuigd zijn, dat de onvereenig- den altijd een struikelblok zijn, voorde ver- eenigden, die in gunstige oogeublikken, met eene goed gevulde kas achter den rug, er soms aan denken hun toestand le verbeteren. Het is belachelijk te beweren, dat er strij den uitgelokt worden i.m leden te winnen Twee duizend franken uit de kas werpen in zulke omstandigheden en dit om leden te win nen Het is al zoo dom, als te beweren dat eene verzekeiing's-maatschappij een huis zou in brand steken, alleenlijk om de menschen te kennen wijzen het brandt, ge moet u ver zekeren Wat wij in onze vereeniging doen, evenals de verzekerings-maatschappijön, is dit bij het minste voorval, het volk wijzen welk on gelijk zij hebben zich niet te vereenigen, want dat zij ook kunnen getroffen worden, zelfs dun als zij er niet aan denken in opstand te komen tegen hun patroon. Het is alleenlijk dit, wat in dit artikel is bewezen geworden, en dat hel geene leugens zijn, is bewezen door het feit, dat door het stilleggen der bambrochen, geheel 't fabriek is stil gevalle». Zelfs is er door de slaking veel werkverlet veroorzaakt in 't fabriek De Clercq. Dus al de onvereenigden hebben geboet, omdat zij zich niet verzekerd hadden. En even als de heeren van de Handelska mer voorzorgen nemen, door hunne gebou wen, mekanieken en koopwaren te doen ver zekeren, zoodanig dat zij bij brand schadeloos zullen gesteld worden, zoo ook moet het wer kende volk zich verzekeren, om in geval van strijd, werkeloosheid, brand, braak, enz. enz.ook schadeloosgesteld te worden. Neen, onze vereeniging is niet om klanten te winnen voor winkel of herberg, maar wel om den boterham der werkende klas te verze keren, om zijnen benarden toestand te ver beteren, om de schrapzucht der patroons wal in te toornen En juist omdat het onze vak vereeniging alleen is, die altijd op de bres springt om te helpen en te steunen, daarom ook is onze vakvereeniging, zijn onze bestuur ders de vijanden der Heeren van de Handels kamer, die zelfs geen enkel woordje reppen op andere vakbonden, die in hunne partijen bestaan, maar nooit of zelden van zich laten hooren. Alleen het volk verdeelen is hun rol,~ en dit mag, dit moet zelfs zijn voor die heeren. Werklieden maakt hieruit zelf uwe gevolg trekkingen. vier centiemen, of bijna zooveel, als zij op geheel het jaar aan al hunne werklieden te zamen hebben uitbe taald. Uwe winst per werkman was dus bijna 3 franken per dag. Daar kan oog al een pint mede gepakt en eene sigaar inede gerookt worden, niet waar Het Premiestelsel is slecht, want Heeren van de Handelskamer, door den uitleg die ee er aan geeft en hier spreekt waarlijk uw hart aanziet ge een werkman enkel ais een mecaniek, als een citroen die ge tol den laal- slen druppel uitperst. Is meu hierom luiaard, omdat men zoo vlug als zijn makker niet kan werken omdat men een slechten molen (mecaniek) bewerkt, omdat men slechte garens krijgt, en dus zooveel als een anderen niet kan afmaken Is het stukwerk niet reeds scherp genoeg, om een werkman al te doen uitspuwen wat hij in heeft, al te doen voort brengen wat hij kan Waarom dan die premie niet omgezet in tarief Omdat dit Premiestelsel eens of morgen moet dienen om de dagloonen te verlagen, want het is een gekend feit, een fabrikant zoekt en herzoekl om de loonen zijner werk lieden te kunnen verminderen. Nu, wat den bijleg in de spinnerij der Ves ten belieft, dit is geen premie, maar enkel een bijleg dit is nu niet om de vlugge werk lieden te beloonen en bet kan dus zooveel te gemakkelijker omgezet worden in tarief. Ja t is waar, onzen stiel kan eenieder aarr leeren, maar dan moet men er toch van jongs af aan mede beginnen. let stieltje van administrateur te spelen, dat noi'thans heel duur betaald wordt dat leert men toch vee) gemakkelijker, want M. SingelyReen gewezen schrijnwerker, leert het nog op 45 jarigen ouderdom Probeert het eens, heeren van de Handelskamer, om iemand op 45 jarigen ouderdom het spinnen aan te Jeeren en ge zult verstompt staan kij ken. Overigens het bewijs dat spinnen een kunststiel is, vindt men hierin, dat men ze van 4 1/2 tot 5 franken daags betaald, terwijl de andere werklieden soms voor htel zwaren arbeid 2 fr. en 2,25 fr. daags winnen. Dagelijks pinten pakken en sigaren rooken op de gezondheid der sukkelaars, dal is het werk der Heeren Actionnairs en Administra teurs, die bovendien nog het gemakkelijker stieltje uitoefenen van couponskensknipper, recht gevende op groote dividenden, want de heeren der Filature et Teinturerie hadden ii hun laalsten afgekondigden bilan, sluitende op 31 December 1905, eene zuivere winst van 252,577,04 franken, zegge twee hon derd twee-en-vijftig duizend vijf hon derd zezen en zeventig franken en Schermt zoo niet Heeren der Handelskamer met de 8 duizend franken die de werklieden door die slaking aan loon zouden verloren hebben. Wij hebben ondervonden, dat er zonder strijd van u niets te bekomen was, en bet is le hopen dat alle werklieden hieraan eene goede les zullen nemen, en evenals wij, en als alle verstandige werklieden zich zou den vereenigen, om in zulkfe gevallen geen verlies van loon meer te moeten ondergaan. Maar als gij nu zoo hoog oploopt met 8 dui zend franken die de werklieden aan loon heb ben verloren, en dus in den nandel met zijn kunnen gebracht worden, waarom iieeien ver- hoogd gij het loon van al uwe werklieden, dagelijks niet met één frank. Kunt ge dit niet Wij zullen zien Wij nemen aan dat ge op uwe fabriek 300 werklieden hebt, en als elk dagelijks één frank meer zou krijgen dan was dit dagelijks 300 franken; gerekend aan 300 werkdagen in één jaar, dat maakt voor u heeren de bagatel van 90,000 franken. Uwe winst was 252,577 franken dan zou zij toch nog zijn, 162 duizend franken. Is dit niet genoeg Het ware dan nog bijna 2 franken daags en per werkman. En als de Heeren der Handelskamer nu eens wilden eerlijk zijn, dan zouden zij ook de rekening maken, van datgene wat de spinners van 't fabriek van de Vesten, reeds op een vijftal jaren zijn afgenomen, door bet niet betalen van den bestaanden tarief. Bijvoorbeeld Garen 14 (Engelsche nummering) betaalt 1,42 fr. per honderd kilo. Nemen wij aan dat wij 2200 kilos maken, dan zou een spinner volgens tarief gewonnen hebben 32,6G fr. op eene week Welnu, die Heeren betalen aan de draad jesmakers biervan 66% en geven de spin ners 5 franken meer voor hun loon. Dus ontvangt een spinner werkelijk 26,55 fr. of een tekort van 6,1 I fr. Rekent dit eens uit, Mijnheeren, wat M. ilarchand reeds op een tijdstip van vijfjaren in die voorwaarden heeft achtergehouden En dit gebeurt op alle soorten van garen in de spinnerij. En indien alle fabrikanten de loonen hun ner werklieden met ééa frank verhoogden hunne winsten waren nog groot genoèa, er zoo leven en vertier zijn, den handefzou draaien en op. eene bagatel van 8000 franken zoo er zelfs niet gekniesd worden. olk van Aalst, ge ziet het, meteen beetje goeiën wil, kunnen de fabrikanten uw loon merkelijk verboogen, den handel en nijver heid bloeiénd maken, en dit alleenlijk met een weinig hunne winsten le verminderen. Maar neen, zij zijn te schrapzuchtig. zij houden het geld liever in hunne brandkassen. Zij houden het uit den handel, zij bekomme ren zich niet of er honger wordt geleden, of den handel kwijnt en de kleine burgerij sterft, neen Zij betalen enkel groote loonen aan administrateurs, commissairs, enz. enz. en hooge dividenden aan de aandeelhouders. Werklieden, alleenlijk dooi de macht uwer vakbonden, door uwe eendracht zult ge de kapitalisten, de fabrikanten kunnen dwinge»

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2