HelptSteunt Medehelpers. 7e Jaar. N° 9. Prijs per nummer2 centiemen. 3 Maart 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Vergaderingen. DE MEETING Aan de Vrije 7/erker. Werkeloozenfonds. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED WIOHIELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende blieven wonden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moete» door de Vakvereenigmjsn gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België hr. 0,40 0,75 i,5o Men abonneert zich op alle postbureelen. ESPADRILLENMAKERS. Heden mor- gend, om n uren, algemeene Vergadering in Hand aan Hand, voor de Espadrillenrnakers. Dagorde Bespreking der kwestie van den algemeenen tarief. Het antwoord der bazen. Elk op post. TOONEEL EN SYMPHONIE. Maandag 4 Maart, om 8 uren stipt 's avonds, is het Ver gadering tooi' den Tooneel- en Symphoniekring, Mn einde de reis naar Gent te bespreken. die heden in Hand aan Hand met De Swarte en Baeck moest plaats hebben, is door een onvoor zien geval tot later moeten uitgesteld worden. Door overlast van kopij zijn er verschilli&e artikels tot toeko mende week verschoven. Wij roepen ernstig uwe aandacht op de beweging in de laatste maanden ontstaan in ket zuiden van West-Vlaanderen. De jaren lange klerikale heerschappij hield die arbeidersbevolking in een staat van verdooving, en er scheen geen hoop ooit die onwetende arme massa te verlich ten. De verkiezing van gezel De Bunne als kamerlid, was het sein tot dubbele werk zaamheid. De fabriekwerkers van Rousselare staan op, en met behulp van Jan Samyn ver krijgen zij een kwart millioen loonsver- hooging per jaar. Het gevolg hiervan was dat 800 mannen en vrouwen zich syndi- keerden en aansloten bij de Belgische Werkliedenpartij en Syndicale commis sie Dat het blad Vooruit er binnendrong en er dagelijks 270 bladen verkocht wor den. Het Socialismus heeft in Rousselare zijne triomfantelijke intrede gedaan. Iseghem volgde, en eok daar neemt de vakbeweging en het socialismus eene groote uitbreiding. Sedert 4 Januari staken 670 mannen en vrouwen bij M. Gratry te Wervick en eischen enkel den prijs door dien zelfden patroon te Halluin (een uur van daar) aan aan zijn personeel betaald. Eea enkel cijfer M. Gratry verwezent- lijkt elk jaar .te Wervick eene meerwinst van 104,620 franken door het betalen van lagere loonen dan aan zijn personeel van Meenen-Halluin. Die staking wordt met heldenmoed sedert twee maanden volgehouden, alle middelen om de werklieden te verdeelen door de dompers aangewend stuiten af op de eensgezindheid der stakers Tot hiertoe wera elke week 4,50 franken uit gekeerd aan de onvereenigde mannen en vrouwen. Dit kan ons een gedacht geven van de enorme opofferingen die deze werk- menschen zich getrooste*om hunnen millioen rijken fabrikant te doen toege ven. Daarbij is het getal te ondersteunen slachtoffers doof de socialisten met 50 vermeerderd, die door #e anli-socialisten eerst als onderkruipers werden aange kweekt, en daar die \yerkers dien lagen vuilen rol niet wilden vervullen, door de dompers allen onderstand ontzegd. Ge ziet het, de anti-socialisten vervul len er opnieuw een vuilen r-ol, en dit om hunne oude gewoonte te behouden. Wij moeten die werkmenschen helpen overwinnen wij moeten hen steunen., hen helpen. Die werbmenschen waren daar niet bewust van het vereenigingsleven, zij beschikten er over geen# goed= gevulde kas, en wanneer wij zien welken moed en karakter die menschen toonen, welke ellende en ontberingea zij verduren om toch den kop van hun patroon te breken, dan moeten wij onze solidariteit toonen, helpen en geven, zo#ve,el te meer, om de dompers in hun gemeen werk te doen stik ken. Als elk iets geeft, dan zal het gaan. Wij hebben nu hier niet meer te steunen, storten wij dus onzen penning voor de broeders van Wervick, KB«. Krijgt men soms giftige pijlen van den vijand, wordt men soms gelasterd en ver dacht gemaakt van dezen die nu zooals vroeger, zonder protest, zoo gemakkelijk het volk niet meer kunaen uitbuiten (door dat de werklieden zoo slim hebben ge weest hun een secretariaat in te richten, waar hunnen beambte werkzaam is, om hen met raad en daad bij te staan, te helpen en te steunen daar waar hel noo- dig is) grieft dit alles ons soms, omdat wij weten door ons plicht te doen, den vijand te worden van al dezen die maar iets be zitten, het doet ons toch waarlijk goed ook, de genegenheid der werkmenschen te kunnen bestatigen, en naoed te worden in gesproken, zelfs verdedigd te worden, door werklieden, die het over hun hart niet kunnen krijgen, al die slechtheden en verdachtmakingen ten onzen opzichte ver spreid. Zij nemen onze verdediging op zich, dit bewijst hieronderstaande schrijven, en dit doet ons meer goed aan 't hart, dan duizend smaad- en lasterartikels ons kun nen schaden. Hier moeten wij schrijver doen opmer ken, dat wij zijn artikeltje in 't geheel niet kunnen opnemen, omdat hij er dingen in vertelt, die hem met moeder Justicia zou den doen afrekenen. Wij laten dus het gevaarlijke weg en hij zal er niet kwaad om zijn hopen wij. Ziehier het artikeltje. Dit bladje heeft nu eens leutig willen zijn, en het heeft gevonden, dat wij in de werkstaking der Filature et Teinturerie, maar 29 centiemen per dag en per werk man hebben uitbetaald. De waarheid is dat wij aan de spin ners, draadjesmakers en carderiemannen zeven weken lang hebben uitbetaald waar aan zij recht hebben, en bovendien aan allen eerlek wekelijks hebben verdeeld wat er omgehaald is geworden. Dat wij aan allen die zich aangeboden hebben, wanneer het fabriek stillag, op hunne 12 verletdagen 5 franken hebben uitgedeeld zelfs zonder dat zij lid waren van een onzer bonden dat dezen die in onzen vakbond waren, bovendien hun trok in de vereeniging hebben gemote*, en dezen die lid waren van de Samenwer kende Maatschappij Hand aan Hand elk twee brooden zijn uitgedeeld dat de meisjes uit de bambrochen boven dit alles nog tien franken afzonderlijk hebben ge trokken, zoodanig dat er verschilligen zijn geweestdie op die 12 dagen strijd met 3o franken naar huis zijn gegaan. Dat kan de vereeniging en hierom is het geraadzaam, dat elk lid worde van zijn vakbond. Ik meen dat dit andere peper is, als den bluf der dompers, die schrikten voor 't getal en de deur toe dedenals de werk lieden van 't fabriek zich in den katholie ken werkmanskring gingen aanbieden om onderstand te krijgen. Maar wat mij treft is vooral dit, wan neer M. Van Schuylenbergh schrijft Er in onze rekening veronderstellen wij ook, dat er tusscnen die 1800 franken geen enkel raapschelleken geslibberd is.... Dit is om verdachtmakingen te wer pen op een eerlijken jongen, en dat'zoo M. Van Schuylenbergh moeten weten, niet te mogen doen, vooral hij..enz (Hier knippen wij het artikeltje af. Redactie). Get. Het Bestuurlid, F. B. Het Bestuur van het Stedelijk Hulpfonds tegen de werkeloosheid,brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het bedrag van den bijleg voor de maand Maart 1907 vastgesteld is op vijftig per honderd (o,5o p. 100). Voor vrouwen en leerjongens werd de bijleg bepaald op veertig per honderd (0,40 p. roo). Daar het bestuur beschikbare middelen beeit zullen de vergoedingen voor langdurige werke loosheid insgelijks uitbetaald worden. (Regle ment van inwendige- en dienstorde, art. 43 tot 53)-

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1