Doch ik zou eens de proef op de som wil len zetten. In dit nieuw blaije heb ik nog geene grie ven gevonden der werklieden, en ik zou wen- schen dat ge eens in ons blad aan dien nieu wen werklieden verdediger vroeg, om een onderzoek te doen over de werkwijze, het ge tal uren dat men werkt en hoeveel de werk lieden winnen in 't fabriek der Heeren Moens. Ik weet dat men daar de meeste uren werkt van gansch de stad, dat den arbeid er bijna onuitstaanbaar is, vooral in den winter, en dat men hiervoor 17 en 18 centiemen betaalt. Ik weet ook dat de meeste werklieden ver- eenigd zijn in den katholieken Werkmans- kring, dat hunne meesters zelf deel uitmaken van 't bestuur, dus dat het Petrusken heel ge makkelijk zal vallen zich eens goed op de hoogte testellen van al de grieven en klach ten der werklieden die nu uit vrees voor over- dragerij er niet durven aan denken over iets te spreken. Hij zal ook beter dan iemand aan het cijfer hunner gedane winsten geraken, en dan zelf eens kunnen uitrekenen hoeveel men daar zooal per dag en per werkman wint. Ge moet weten vriend Alfred, dat de hee ren Moens heel brave christelijke menschen zijn, en dat zij geene andere werklieden op hun fabriek willen dan christelijke tot in de ziel. Een christen werkman, werkende bij een christen patroon, vereenigd in een christen vakbond, daar kan geen oogen- blik aan getwijfeld worden of alles moet op wielkens loopen, de werkmeoschen moeten goed hun brood verdienen en geene reden tot klagen hebben 'k Wilde dat ik het zag, zei den blinde Nu schrijf er maar eens over, beste vriend, en ge zult spoedig zien, of hij mag of hij durft, en de werkmenschen zelf zullen dan oordeelen. In alle geval, ik denk, dat er voor die christelijke slaven, zoo uitgebuit door brave christelijke heeren toch iets moet gedaan worden, zelfs al bleven de katholieke bonden in den hoek en moesten de socialisten het zich ter harte trekken, 't Zijn toch ook werkmenschen. Spreek er eens over in 't bestuur, als ge wilt, er zit veel goeds in. Uw medelid, J. V. d B. ONS ANTWOORD. Ik heb niets beter gevonden dan uwe belangrijke briefwisseling maar af te kondigen omdat zij het overwaard is in 't publiek te verschijnen, alhoewel gij enkel vraagt om er in 'r bestuur over te spre ken. Ik geef u voor raad ons van tijd tot tijd zoo maar iels in te zenden wij zullen het met veel genoegen opnemen. Ge kunt, uw schrij ven bewijst dit. Wat nu het schrijven over het fabriek Moens betreft, wel bedankt om uwe inlich tingen vriend V. d. B. Inderdaad, wij hebben er niet van gehoord dat die menschen in be wegingzijn geweest met de laatste algemeene beweging te Aalst om meer loon, dit in No vember 1905 wij hebben er niets van ge hoord dat men er een centiem opslag heeft gegeven, evenmin als bij M. De Nayer, ook een braven christeüjken mensch. De besturen dier christelijke vakbonden, hebben alsdan lamlendig toegezien, ons in niets mede geholpen, alhoewel wij om zoo te zeggen, over de gansche stad een opslag hébben be werkt voor de fabriekwerkers. Willen de christelijke vakbonden nu iets doen. dan is het hun plicht die christelijke patroons bij den kop te nemen, om h .n te verplichten opslag te geven, die zij reeds 16 maanden geleden zouden moeten hebben in gevoerd. Enfin, uw brief is voldoende, om er hunne aandacht op te trekken en wij zullen zien wat zij zullen doen. Wij zullen ons plicht doeD en ook inlichtin gen nemen, daarvan moogt ge verzekerd zijn. A. N. Een en ander. Naar men ons verzekert zoo er in ons stedelijk college der Jezuieten verleden week eene werkstaking zijn uitgebroken onder de huisknechten. Het schijnt dat die menschen daar inwonen en maandelijks 18 franken winnen zij zou den moeten werken van 's morgens 5 tot 's avonds 8 en 9 uren. Al hunne vrijheid in ■eene gansche week is van 2 tot 4 uren na middag des zondags, en daarmede opnieuw binnen. Wij zouden eens willen onze informeer- kazak aantrekken, en inaien die feiten waar lijk bestaan, er ons goed over in te lichten en wat meer te kunnen uitwijden. Kan er ons iemand een dier jongens aan wijzen Wij zouden ons dan töt hem richten. Klokke Roeland, Volksstem of Denderbode zouden ons hierover toch ook iets kunnen la ten kennen Het schijnt dat die jongens te klagen hebben, en dan moeten zij de eerste zijn, die in de bres springen om dit te ver helpen, vooral omdat het bij de Paters Jezuie ten gebeurt. Wij wachten. Recht en Vrijheid lezen is eene drin gende noodzakelijkheid, want hierdoor stelt ge u op de hoogte van de syndikale beweging en de werkerspoiitiek in 't land gevoerd. Uwe rechten en plichten kennen en waar- deeren, is een punt van 't-geloof van een vereenigd man. Klokke Roeland schrijft over de vleiërs der rijken een goed echt artikel, maar wij moeten schrijver doen opmerken, dat daar waar hij schrijftDat een heer met een chapeau buse hem in eene herberg met een pint trakteere, en die werkman mag zoo rood zijn als bloed geheel zijn klieksken zal 't moeten w»ten hij zal 't gaan aan de hoo rnen vertellen», niet zoo zeer toepasselijk is op een rooden werkman, dat de eer van ver zot te zijn, naar een glas bier, waarmede een heer trakteert honderd maal meer toekomt aan een werkman uit den katholieken cerkel, waar dit bijna alle zondagen het geval is die eer komt toe, aan de leden uit 't Sterreken, aan de Waterratten, aan De Ridders uit de Mot enz. waar zij het gewoon zijn, telkens er eene bijeenkomst is getrakteerd te worden van een heer met een chapeau buse 't Was verleden Zondag nog het geval, in Schaarbeek en Kerrebroeck met M. Moyersoen die lahgs ginder was afgezakt om er de boe ren te laten drinken, zoodanig dat er in ééne herberg meer dan honderd glazen bier moes ten betaald worden Het js de gewoonte der katholieken, het volk te verbeesten met drank, om het dan door die verbeesting te gemakkelijker in hunne netten te vangen. Wij zijn gelukkig dit te lezen in een katho liek blad, wij zijn gelukkig tegen die verbees ting te hooren opkomen en zullen zien- in hoever dit blad zal verhoord worden, door dezen die meenen belang te hebben bij de verbeesling van het volk. Hoe het nu komt weten wij waarlijk niet, maar iets is \va?r en dit is, dat de meeste werklieden uit den katholieken werkmans- kri: g de erootste gedweëe slaven zijn en zelfs meermalen niet durven spreken voor hun recht. Ziet rondom u, werklieden, cn de getrouwe cerkelmanr.en, zijn de getrouwste slaven. Dat komt, omdat zij daar gewoon zijn te moeten luisteren en zwijgen en om niet als stouterik aanzien en goed geboekt te worden om in de uildeeüngen van brood, houille, enz. bun deel te krijgen er zelfs niet durven aan denken, soms de minste opmerking te maken Zelfs bestuurleden van hunne vakbonden zijn meest al menschen, die in hun bestuur zelt niet durven gapen, en rondom mij ken ik er, die hel nooit zullen wagen, de eene of andere verbeternis aan Mijnheer te vragen, 't Moet zijn dat men ze bij de katholieken zoo kweekt. Ook eene vereeniging. Het schijnt dat een zestal bazen der espadrilleninakers van Aalst zich ook zouden gesyndikeera heb ben en in hunne overeenkomst besloten heb ben elkander te helpen, wanneer er bij dezen of genen fabrikant staking is. Zij zouden hier om eene borg gestort hebben, die verbeurd verklaart wordt in geval van niet naleving der overeenkomst. Weeral een voorbeeld voorde werklieden, die zich laten verdeelen in christenen en niet christenen. Voorzeker hebben die fabrikanten het ge loof van kant gezet, om hunne belangen te verdedigen Dat ook moeten de werklieden doen. De espadrillenmakers zijn sinds eenige weken aan 't werk, om een gezainent- Iijken tarief te veroveren. Zij hebben eerst hunnen algemeenen tarief aan de bazen aangeboden, om na een vijftien tal dagen hun antwoord te laten kennen. Van de vijftien uitgezonden brieven kwa men er twee-antwoorden Nu wierden zij samen geroepen om met de besturen te komen discuteeren, over den aan geboden tarief Twee kleine bazen boden zich aan. Middelerwijl vernamen wij dat hel syndi- kaat der zes bazen een algemeenen tarief had opgemaakt en enkel hera zou te voorschijn hebben gebracht, wanneer er slaking uil brak. Dit was een oprecht dom besluit, en wij wendden ons lot een der fabrikanten om den tarief te kunnen bekomen. Dezen wilde hem ons echter niet geven, omdat hi; die toelating niet bad van 'tsyndikaat maar riep de heeren bijeen nog dien zelfden avond, alwaar wij weest kennis nemen hebben van den tarief. Hierover hebben nu de gasten ook kunnen redekavelen en den tarief besproken. Er wordt nu getracht eene overeenkomst te bewerken. In alle geval het princiep van algemeenen tarief is daar, en dit is reeds een eerste stap maar dit wil toch niet zeggen, dat men om dit princiep een tarief moet aannemen die de gasten niet voldoet. Hopen wij echter, dat alles zich in over eenstemming zal brengen, dit in 't belang van gast en patroon Voor de spinners er. draadmakers van het fabriek, Keizerlijke Plaats Gezongen bij Jan Df ideeter Den Tram door Biebaut 0,74. De Schoolwet, door L. Van de Maele 0,74. Lachen en Weenen door vrouw De Meeter 0,80. P. den beeldhouwer geeft ook o,i-o. Gezongen bij De Schryver door L. Meert 0,77. Omdat Emiel, Philemon, Michel en Jozef zondag in den giooten bak elk 'nen rijfden toon den met de jaskaart 0,20. Spinners, Keizerlijke Plaats 4,66. Ik ben te oud, door Frans Vergey- len bij Thendoor Vergeylen 0,41. Bambrochen, Keizerlijke Plaats 2,25.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3