ONS ANTWOORD aan de Handelskamer van het Arrondisse ment Aalst (Bevoegde sectie). Het derde manifest van de Handelskamer meeDt dat wij ons nu verkleeden in spinners en draadjesmakers om hen te woerd te staan. Ge zijt mis, mijnheeren, ge weet dat wij niet gewoon zijn ons eene maskarade op te zetten, dat wij u de waarheid in 't gezicht durven slingeren met open risier, al is het voor de rijken ook moeilijk om kroppen harde waarheden van werkersjongens te worden gezegd. Oe waarheid is dat de spinners en draad jesmakers van .-\alst bedoeld antwoord onder hunnen naam hebben laten uitgeven om het volk van Aalst te overtuigen dat zij den speel bal niet zijn geweest van staakbewerkers,maar uit eigen beweging in gemeen overleg met het bestuur hunner vereeniging tot den strijd had den besloten om verhooging van meer loon,na zeer lang in onderhandeling met hunne heei en te zijn ge weeft Ge doet dit omdat ge den moed mist, mijn heeren, de besehuldiging of lastering van staakbewerkers in te trekken. In alle geval, ons is het om 't even, veel liever worden wij nog staakbewerkers genoemd dan onder de uitbuitersbeode gerekend te moe ten worden, zooals het grootste getal fabri kanten. Wat nu de tweede beschuldiging betreft, als zouden wij elk fabriek op zijnen toer in stoornis en woeling brengen om leden in de vakvereenigingen aan te winnen, is eene aartsdomme beschuldiging Voor de zooveelste maal zeggen wij u dat wij gedurig en nog gedurig de werklieden wijzen op het nut der vakvereenigingen,omdat wij overtuigd zijn dat de werkmenscben zich moeten vereenigen, zich moeten verzekeren tegen aile mogelijke voorvallen op 't fabriek, omdat zij in zulke" gevallen zouden kunnen schadeloos gesteld worden en omdat zij, in geval van strijd, door gebrek, armoede en ellende niet zouden gedwongen worden den verachtelijken rol van onderkruiper te vervul len,onderkruipers zoo gaarne door de patroons gezien en die de heeren van de Handelskamer zoo zachtjes noemen werklieden die hun heer zijn getrouw gebleven En juist omdat de vakvereenigingen zijn ge sticht om hel getal onderkruipers tot niet te doen smelten, omdat de patroons hunne getrouwe werklieden aldus kwijt geraken, getrouwe werklieden die hunne werkbroe- ders in den rug schieten en ze verraden op hel oogenblik dat den boterham verdedigd moet worden, juist hierom zi,n de patroons zoo woedend op de vakbonden die leven en werken en hierom vallen zij als taven op dezen die door de werklieden als hun woordvoerder en hun schrijver wordt aangesteld. Dat alleen moet de werklieden de overtui ging schenken dal zij alien als één man in bunnen vakbond moeten treden, omdat de vakbonden zooveel doornen in den voet der fabrikanten zijn die hun meermalen beletten het loon te besnoeiën en hun ook dikw ijls ver plichten hetzelve te verhoogen. Ernstige werkzame vakbonden zijn dus de doodsvijanden der hseren van de Handels kamer. terwijl het tegenovergestelde waar is. mot vakbonden die beslaan onder de bescher ming der geestelijkheid en het toezicht der rijken. Dat fs zoo waar dat er vele fabrikanten huwsë werklieden zeer dikwijls dwinger, lid te worden van die onder voogdij staande bon den. De socialistische vakbonden alleen zijn werkzaam, behartigen de belangen van het volken hierom moeten alle werklieden er lid vaa worden. Wat nu de winsten betreft die wij hebben afgekondigd, dis worden enkel om ze te ver bloemen in twee gesplitst. De werklieden hebben dit alleen niet gewon nen, het bestuur heeft daar ook zijn aandeel in, enz., enz. er, om de bevoegdheid van een bestuur nog meer te pleiten voegen zij er bij één once geluk brengt soms meer bij dan een pond verstand. He béuéfice commercial hangt dus niet af van de wijsheid van het bestuur, maar wel van het geluk. In die voorwaarden heeft dit gelukkig bestuur toch ook niet veel recht op die win sten, alhoewel dit gelukkig. bestuur zich van de winsten eerst en vooral rijkelijk laat betalen. De waarheid is en blijft dat men in de Filature el Teinlurerie bijna 3 franken per dag en per werkman heeft gewon nen, zelfs op de kinderen en meisjes die soms maar één frank per dag als loon ontvangen. Nogmaals is de strijd der weiklieden, om meer loon, meer dan gewettigd, omdat bet een waar schandaal blijft een werkman van 2,23 tot 2,30 fr te betalen, als hij dagelijks voor vijf franken voortbrengt. Het volk vao Aalst mag niet denken dat de Filature et Teinturerie eerie uitzondering maakt voor wat de winsten betreft,in '1 uebeel niet. In t algemeen doen de fabri kanten schromelijke winsten en dit zullen vrij des te beter kunnen bewij zen wanneer die heeren hunne belof te houden met hunne boeken te komen. En nu Hand aan Hand. De heeren van de Handelskamer wijzen nu naar Hand aan Hand,spreken over die schro melijke winsten en de lekkere couponsknip pers. Met welk recht meogelen die heeren riu Hand aan Hand in deze polemiek De vakvereeniging, de spinners en draad jesmakers polemikeeren over het gelijk of ongelijk aangaande de staking, over de kop pigheid of toegevendheid der werklieden en patroons en Hand aan Hat d, eene erkende Samenwerkende Maatschappij, afzonderlijk geheel en al op zich zeiven staande, wordt er tusscben getrokken. Met welk recht, mijne heeren Weet ge wat de misdaad is van Hand aan Hand Weet ge waarom de heeren Hand aan Hand tusschen de beenen werpen Omdat Hand aan Hand de onvergeeflijke misdaad begaat voor de heeren kapitalisten, hunne vergaderzaal aan de werklieden af te slaan waar zij vrij hunne belangen kunnen bespreken, waar zij samen komen wanneer ze in strijd zijn met hun patroon. Indien Hand aan Hand deedt zooals men in Concordia ea in de Comte d'Ëgmont doel van de strijdende werkmenschen midden in den winter te laten vergaderen zonder vuur in de zaal, om hen aldus zedelijk te verplich ten spoedig te verhuizen, of indien Hand aan Hand zijne poorten sloot voor de stakers gelijk men onlangs bij de dompers heeft gedaan,dan ware Hand aan Hand braaf voor die heeren, de werklieden konden dan in't wild loopen. Maar nu is bet tegenovergestelde waar en juist omdat Hand aan Hand wel verwarmd en goed verlicht, wagenwijd open staat om de werklieden te ontvangea, juist daa-rom is Hand aan Hand nu den vijand. Neea voor de werklieden is er zooveel recht niet als voor de heeren der Handelskamer deze laatste krijgen een lokaal van de stad. zij mogen vergaderen in het lokaal der Koop- handelsrechtbaek, den eigendom van de stad, toebehoorende aan AL de. inwoners van Aalst. Terwijl de rijke fa bn ka eter, zich lokalen toeeigenen toebehoorende aan de stad, zouden de werkmenscben bet als eert- misdaad nog aangerekend worden wanneer zij met eigene gelden zich een lokaal weten aan te schaffen. 't Is al te dom Ge maakt daar de rekening en ge somt de schromelijke winsten op die Hand aan Hand heeft verwezentlijkt, maar verwart niet zulle, heeren. Hand aan Hand is geene kapitalisten- maatschappij. Hand aan iHand is eene samen werking van 800 huisgezinnen die samen brood bakken, samen herbergen winkel hou den, gezorgd hebben voor prachtige lokalen, »oor schoone vergader- en tooneelzalen,omdat zij dit noodig hebben, iets wat hun door de burgerspartijën niet wordt gegund, en de win sten die gedaan worden, de eigendommen die er beslaan, niet aan écneri of verschiliigen, maar wel aan allen behooren. Hand aan Hand heeft er voor gezorgd dat de prijs van het, brood liet noodzake lijke voedsel der werklieden nial wille keurig werd verhoogd Hand aan llar.d bakt haar brood aan een zeer lagen prijs, van de allerbeste bloem en andere goede waren, en heeft dan nog verschilüge en merkelijke voor dcelen voor hare leden niet vergelen Zoo geeft Hand aari Hand aan hare leden, hulp bij de geboorte van een kmd. huip bij een sterfgeval, steun bij ziekte, en pensioen in den ouden dag En zoo komt het Mijnheeren der Handels kamer, dat Hand aan Hand menigmaal werk menschen te ondersteunen heeft, die door een werkongeval in uwe fabrieken onbekwaam zijn geworden tot werken. Gij buit z.e uit en Hand aan Hand helpt ze onder houden Hand aan Hand heeft drie bakkers, vier brood voerders, één bonk- en kashouder, éen nachtwaker, één winkelier en een concierge, dus elf werklied n en niet zeven. Hand aan Hand heeft bovendien een be heerraad bestaande uit vijftien leden, die wekelijks zitting houdt, al de zaken van Hand aan Hand kosteloos afhandelt. Die zittingen duren meermalen van 8 1/2 ure 's avonds tot middernachten die beheerders coupons knippers trekken hiervoor eene ver goeding van 25 centiemen bij aan wezigheid. Voeg daarbij dat de werklieden van Hand aan Harid hunne vertegenwoordiging hebben in den Beheerraad, en mede hun loon en werkwijze help'en regelen. Indien de kapitalisten dit ook eens deden!.. Wanneer we ons nu op het staudpunt plaatsen door de heeren der Handelskamer ingenomen, dan komt het grootste gedeelte der winst aan bet bestuur toe, en zijn de hee ren bijgevolg mis in het opmaken van de winst per dag en per werkman. Bovendien al de winsten die Hand aan Hand van bij haar ont staan heeft verwezentlijkt, zijn altijd den eigendom gebleven van de maatschappij, das van al de leden zij hebben gediend om de inrichtingen uit te breiden en te vergrooten, geen enkelen couponknipper beeft daar een cent van genomen.En ware nu Hand aan Hand van bij 't begin eene kapitalistenmaalschappij geweest, dan hadden de leden hedendaags niet beschikt over hunne eigene lokalen, over hunne eigene inrichtingen, die niet aan Pier of Sus behooren, maar die don eigendom zijn van allen, een socialistisch idéé, waarvan de kapitalisten zoo zeer schrikken dan hadden die winsten terecht gekomen in den zak van enkele couponknippers, van enkele rijke men- schen. Ongelukkiglijk voor de kapitalisten hebben de werkmenschen zoo slim geweest, de winsten op hunne mondbehoeften gedaan voor hun zelf te houden, en zoo ook zullen zij eens zoo slim worden zelf hun bier te brou wen, zelf hunne kleederente weven, zelf te spinnen, zelf de nijverheid in zijn geheel ia k' jum* miujuLi£.mmiwMMiUMniv~# te*» uw i*"&gwi3ippgjiijjf

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2