banden te nemen, om ook die schromelijke winsten voor eigen gebruik te kunnen benul- tige Het is zoo waar dat de leden van Hand aan Hand over de eigendommen beschikken, zoodanig dat zij meermalen er een gedeelte van opofferen om lmnne strijdende broeders te steunen. Maar wanneer sullen wij nu toch eens kunnen goed doen Hand aan Hand heeft van den beginne af, zijne werklieden een goed loon betaald, omdat men er van het standpunt uitging wij die opkomen tegen de lage loonen, wij moeten het voorbeeld geven, wij willen onze werk lieden goede loonen laten winnen. Hewel dan noemde men al de bedienden van Hand aan Hand, velleggers, mannen die een goed leven schepten mei de centen van de arme werklieden, die dagelijks schoon gekleed liepen enz. enz. Nu spreken de heeren der Handelskamer over de werklieden van Hand aan Hand en zij vinden er zeven, terwijl cr elf zijn elf man nen die vrij gevochten zijn van kapitah'sten- dwacg, die vrij en vrank in de pogen van een rijken heer mogen kijken, en zonder gevaar gebroodroofd te worden, mogen strijden met «pen visier, ten voordeele van het werkende volk en zij vinden nu dat die werkmen- schen dagelijks 3 franken per dag meer zou den moeten winnen Hoe rijmt men dit te saam Lie waarheid h, indien al de kapitalisten banne werklieden het loon betaalden dat men in Hand aan Hand wint, de sociale kwestie voor't grootste gedeelte zou opgelost zijn, er zou leven en vertier zijn, de burgerij zou leven en den handel zou draaiën Begin eens daarmede, heeren kapitalisten Wat cu het voorstel betreft, aan Hand aan Hand, door de heeren der Handelskamer gedaan, nopens het niet kennen hunner bilans, ziehier hoever den be heerraad met ons hierover heeft gesproken. Hand aan Hand komt voor niets in onzen polemiek lusschen Hand aan Hand is eene erkende afzonderlijke maatschappij, die niets gemeens heeft met de vakvereeniamgen, ten zij het leencn barer lokalen Hand aan Hand schrikt niet af, in het laten kennen harer bilans, die kunnen van af het eerste jaar nagegaan worden maar zegt Hand aan Ha»d er bij, zijn de bilans niet ter greffie neergelegd, zij zijn regelmatig bekend gemaakt aan de jaarlijksche algemeene verga dering, zij zijn regelmatig gecontroleerd ge worden niet alleenlijk door den beheerraad in 'l algemeen, maar ook door eene commissie, telkenmale uit de algemeene vergadering ge kozen, zoodat de leden var. Hand aan Hand telkenjare kennis van den bilan hebben geno ten. En als Hand aan Hand nu uitgedaagd wordt door de heeren der Handeiskamer, om samen de bilans na te zien, dan wenscht Hand aan Hand ook te weten,wie de Handels- kamer is. En als Hand aan Hand weet wie de Han delskamer is, dan is Hand aan Hand bereid, mij met hare boeken naar het lokaal der Han delskamer te laten komen, op voorwaarde, dat het niet alleenfijk is, om de bilans van Hand aan Hand te laten kennen, maar dat den ge volmachtigden van Hand aan Hand dan ook het recht hebbe, de bilans te kennen der hee ren fabrikanten van Aalst, die deel maken van de Handeiskamer. Het is niet voldoende met de spinnerij- boekeu te komen, die winsten kent Hand aan Hand nu reeds Hand aan Hand eischt in rufling van de kennisneming van hare bilans, ook" de bilans van de Aalstersche fabrikanten deelmakende van de Handelskamer, omdat Hand aan Hand nu eens wil, dat hel volk wete, hoeveel de fabrikanten in Aalst zoo per jaar wel winnen. Wij zullen dan nadien kunnen bewijzen, dat de meeste fabrieken in Aalst echte goud mijnen zijn, dat men in 't algemeen niet 3 franken per dag en per werkman wint, maar dat er zelfs fabrieken zijn waar men nagenoeg 5 franken per dag en per werkman reeds heeft gewonnen. Wij zullen dan zonder tegenspraak kunnen bewijzen dat, is Aalst de stad der kleine loonen, het ook de stad is der groote divi denden (winsten) waar men de werklieden met een beetje goeden wil een beter leven kan verschaffen, De beheerraad van Da Roode Leeuw ook eene socialistische inrichting, waar al de winsten aan de maatschappij blijven, is be reid het zelfde nazichtte laten gebeuren,wan neer de voorwaarden van Hand aan Hand aangenomen worden Als het nu is, om het volk van Aalst goed in te lichten over de verwezentlijkle win sten, dan kan de Handelskamer er niets tegen hebben, dat men niet alleenlijk de bilans laat kennen vari spinnerijen en bakkerijen, maar ook dat het volk wete hoeveel winsten de tabakfabrikanlêh doen, hoeveel de verwerijën glucose-fabrieken, weverijen,bierbrouwerijen, hophandelaars, enz. enz., jaarlijks als winst verwezentlijken. De bilans der tien laatste jaren zullen na gezien worden, en de socialistische partij ge last zich ze in een boekje op 3000 exempla ren te doen afdrukken en kosteloos uit te de eten aan de bevolking van Aaist, dat dus ook terzelfdertijd zal welen, dat de beheer ders van Hand aan Hand en De Roode Leeuw geen loon wordt uitbetaald, en wat de beheerders van de kapitalistische maatschap pijen zoowel trekken. Vooruit, heeren der Handelskamer, laat u kennen, maskers af. Het spel is uit, men moet de kaarten loonen Gij zelf moogt dag en uur bepalen. Wij dagen u uit. ■Volk van Aalst, nog enkele weken, en ge kent den toestand van de ganscbe Aalstersche nijverheid, ge zult u dan zelf een gedaeht kunnen vormen of de werklieden recht heb ben op een beter leven Voor de Socialistische Katocn- bewerkersvereeniging De Schrijver, NICHELS Alfred. Bij de Espadrillenmakers. Tot het bekomen van een algemeen en tarief, is er reeds van in de maand Januari eene beweging ontstaan onder de stiel- genooten, gesteund door katholieke en socialistische vakvereenigingen, die zich bnmiddelijk met de bazen hebben in be trekking gesteld. Een algemeenen tariet, al de hoogste betalende soorten schoenen bevattende is de heeren aangeboden, die op hunne beurt eea algemeenen tarief hebben opge maakt en die te klein is voor de gasten. Deze laatste hebben opnieuw een tarief opgemaakt, merkelijk verminderd tegen den eersten om tot eene minnelijke over eenkomst te geraken. De bazen willen den tarief door hun aangeboden niet veranderen. Hun laatste voorstel is geweest De staking heven, aan 't werk gaan aan den ouden bestaanden tarief tot 15 Juli aanstaande en dat tegen 16 Maart alle onderhandelingen moeten eindigen op de kwestie van algemeenen tarief, ot zooni'et, kunnen de gasten nog in staking gaan. Dit voorstel is verworpen door de gas ten met 61 stemmen tegen 5 en vijf ont houdingen. Eene bijeenkomst met den wérk- en "nijverheidsraad, heeft geene oplossing gegeven De gasten en de bazen zijn elk afzonderlijk voor der. raad 'schenen en de bazen hebben geweigerd motgasten zitting te houden in 't bijzijn van de hee ren van den Werk- en Nijverheidsraad. De tarief door de bazen aangeboden is onaannemelijk,-het is om zoo te zeggen een aftrok voor de meeste winkels. Eene bewegingop touw zetten tot het veroveren van een algemeenen tarief mag toch niet voor gevolg bobben eene ver mindering van joon welnu, dit zoo voor het grootste gedeelte der espadrillenwin- kels het geval zijn, en hierom is den strijd dier mannen gewettigd. Voor maandag wordt er uitbreiding in de staking voorzien, vooral dan, als de bazen koppig blijven. Vroeger wezen de bazen don w n op den anderen voor het betalen van den tarief, en uit zal eindigen wanneer den algemee nen tarief kan toegepast worden Wij doen een beroep op de bevolking indien het noodig mocht blijken de stakers mild te steunen. VOOR WANNEER. Gezel Nichels wilt eens zoo goed zijn mijn schrijven in uw geëerd Wad op te nemen, ik zal er u dankbaar voor zijn Daar het eene serieuze zaak betreft, meen ik wel dat gij mij eene kleine plaats zult verleenen. Naar ik vernomen heb, gaat de Molen straat herkasseid worden, en gaat men met den ouden steen een vier a vijftal andere straten onzer stad leggen. Ik heb er niets tegen, 't verbeteren van wegenis is eene noodzakelijkheid, maar dat de Bergemeerschenstraat weeral vergeten is, daarover ben ik verwonderd, eene straat waar tegenwoordig zooveel vervoer is als op eender grootste wegen onzer stad. Over eenige dagen heb ik gezien, dat men in eenen ledigen wagen der Melkerij twee paarden moest spannen, wilde men uit den slijk geraken moeders moeten er hunne kinderen doordragen om naar school te gaan. En 's'avonds, wanneer het pikdonker is, (want de straat is boven dien dan nog niet verlicht) als het volk van hun werk komt, zouden ze, indien zij behouden willen blijven wel eene lantaarn mogen mede dragen,want gij moet weten, dat langshenen dien moerassigen weg dan nog eenen gevaarlijken gracht loopt van meer dan twee meters diep, waar vroeger nog eer.s een versmoord lijk is opgehaald. Gij ziet dus, dat het eene billijke vraag is die ik doe, en waarop ik de aandacht roep onzer gemeentevaders, en ik raad u aan ook eens een kijkje te komen doen, ik verzeker u, dat op al de aanpalende parochiën onzer stad, geene enkele straat te vinden is zooals de onze. Op voorhand dank voor uwe opname. Een moerasbewoner uit de Bergemeerschenstraat, D. <1 VOORUIT is het best ingelieht blad van België, het leert ons de sociale kwestie kennen, het geeft ons uitge breide er. onpartijdige kamerverslagen, schoone en leerrijke hoofdartikels, het is een blad, door en voor de werklieden la 't leven geroepen, en is het eenige ware blad, dat strijdt voor de rechiiéii van den kleinen man. Leest allen dus Vooruit het kost slechts 2 centiemen het nummer. WWIIIMIII Willi M "i^'l 'I Ml-"■"IBMUiJ .y.vy:v •- y.sp»* ■•-.rp'yaai C» 0

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3