Een en ander. Het kleedsel van Maria's beeld op Wat eerlijkheid, niet waar De Wat ®nderkr*ipers te wachten staat. De arbeid het nuttigst is «ogthans het meest miskend, niettegenstaande hij alle dagen een aantal menscheo levens vergt Zoader arbeid niets, en nogtfeans heeft een rijken 3 en 4 stemmen, en een armen maar één Nogthans zij vormen de macht ?n het getal en beseffen niet wat zij door eendracht kun nen bewerken. Alle vooruitziende werklieden, vereeriigen zich, om in geval van strijd, werkeloosheid, braak, brand of iets dergelijks schadeloosge steld te worden. Zorgen voor nieuwe leden om hel getal zoo groot mogelijk te maken en de macht der vereenigir.g te kunnen doen ge voelen is een plicht van alle leden. Zargt dus voor nieuwe leden. Men noemt ons winkelpolitiekers in da burgersbladen, liberalen en katholieken zijn hierop goed. t'akkoord en als wij eens eene meeting beleggen, om onze poli tiek te explikeerenom ons pro gramma uit te leggen, dan daagt er nooit iemand van die persrid ders op, om ons te komen bewij zen dat wij winkelpolitiekers zijn. De waarheid is, dat wij strij den tot het verwez en t lij ken van een schoon programma, dat wel stand en vrede moet brengen onder alle meuschen, en te kort en armoede willen bannen uit een wereld waar alles in over vloed is. Het te kort van den armen is het te veel van den rijken, en dat moet en zal verholpen worden wanneer alle arbeiders zullen begrijpen dat zij onverdiend lij den en recht hebben op een def tig bestaan. A.ls men dit wil eens bediscu- teeren in een openbaar debat, dan zijn de socialisten bereid. Wie neemt de handschoen op. Nederlandsch Verbond. Voor de Werkstakers. Gezongen door Van der Eecken Josse l,oo; Sterken posschier wierp 130 en Van Braekel i5o bij M. Coppens 0,10 Ont vangen bij 1rans Luycx va.n een lied met Carnaval 0,52 De schoonste en sterkste SCHOENEN vindt men in Hand aan Hand naar eenieders keus. Ook prachtige Strikken en Cols in alle kleuren, van af 30 centiemen en meer. De BONBONS van Hand aan Hand zijn de beste en goedkoopste. Men vindt er ook fijne Wijnen en. zoete Dranken 't bal. Te Rome was er eene nicht van een kardinaal uitgenoozigd naar een gekostumeerd bal. Deze had hiertoe niets beter gevonden, dan om op het bal te schitteren, zich het kleed van Maria aan'te trekken dat met kostbare waarden is versierd, dat eene eeuw geleden, geofferd is geworden, en tot lieden bewaard vvieid in den kerktoren. Het is op die ijze dat Muiia's kleed en haar toilet figureerde in de levendige walsen en hei- ligschendende quadiillen van dit bal. Inde woeligheid van't feest heeft de onrecht vaardige bezitster een der schoonste en kost baarste juweelen verloren toebehoorende aan onze lieve vrouw, iets wat enkel opgemerkt is warweer het kleedsel am den bewaarder der kostbaarheden der kerk is terug gegeven. Wat men onze lieve vrouw opdraagt, dient dan toch nog voor iets, al was het maar om te paradeeren in bals of conceit-s. (LeTkavail) Verviers. Vrijë Werker schrijft M. Nichels bekent in Vooruit dat hij den Godsdienst aanvalt met per soonlijkheden, welke hij »iet noemt. Wij zullen schrijver doen opmerken dat hij wat eerlijker zou mogen weergeven, wat Nichels schrijft Nichels heeft enkel gezegd en geschreven dat de socialisten niet tegen den godsdienst zijn, maar dat zij de misbruiken d:e gebeuren bij middet van den godsdienst willen doen ophou den, en dat hij van die misbruiken zonder namen te noemen, eenige voorbeelden heeft aange haald. Dat disven de absolutie krijgen zonder resti tutie te eisen, is voorzeker waar en wij kennen een diefstal waar koster, priester en zelfs een bisschop in betrekken zijn wij kennen een persoon die een goed aanzien heeft in de katho lieke partij, die op bedrieglijke wijze is rijk ge worden, en met dit geld bedriegelijk gewonnen, priesters heeft gekweekt wij kennen iemand die voor 3o duizend franken zijn weldoener be droog, niets heeft weergegeven en toch niet open armen in de katholieke partij wordt ont vangen. en den besten vriend is van de geeste lijkheid. Namen zult ge vragen Maar waarom is dit noodig, tenzij ge een onderzoek zoudt willen doen, en dan uw onderzoek afkondigen. Welnu in dit geval zal ik u wel persoonlijk de nsodigc inlichtingen verschaffen. In de Vrijë Werker lezen wij een artikel over Misbruiken. Schrijver beklaagt zich over het boetestelsel dat nog in voege is, en schrijver besluit Zoolang het boete geven door de wet toege- laten is, blijft hét dus een misbruik, waar- tegen de ehristene vakvereenigingen moeten opkomen. Kus schrij-er erkent, dat de vakvereenigingen zich met de politiek moeten bezig houden, en dit ia tegenstrijd mot Petrus Van Schuylcnbergh die te Nieuwerkerken op het debat zegde, dat hij de waarborg gaf dat er in hunnen vakbond I nooit van politiek zou gesproken worden. Te Gent hielden de Chiistenc vakbonden ver leden Zondag eene vergadering, om te prote steren tegen den omzendbrief van minister Erancotte, die toei.iat dat de patroons 's zon dags personen in dienst nemen die in de week bij hen niet werken. M. Scheerder zegdeOnze volksvertegen woordigers moeten den heer minister doen op merken, dat hij rekening te houden hseft met onze 10,000 leden die voor de katholieken stemmen. Dit zijn toch wel bewijzen dat de ehristene vakbonden zich met de politiek bemoeién. En ook hoe kan het anders Het boetestelsel kwelt den werkman waar het is door de wet toegestaan het zal dus het best eu doelmatigst verdwijnen wanneer het door de wet wordt afgeschaft. De wet op de Zondagrust is niet doeltreffend genoeg willen de werklieden ze doen verbete ren, het is enkel door politiek dat dit zal gebeu ren. Wat bewijst du Dat Van Schuylenbergh of wel op de hoogte niet is van de ehristene vakbonden ofwel de mannen van Nieuwerkerken heeft om den tuin geleid. En voor ons komt het aardig voor, dat de werklieden onder het katholieke vaandel moeten strijden om beter nis, aangezien de katholieken meester zijn, in de meeste gemesnten, provin ciën, bestendige deputation, Kamer en Senaat, al lichamen en raden waar men het meest het lot van den werkman kan verbeteren. Hebben de werklieden dus te klagen, 't is dat de katholieke hoofden het willen. En voor hen moeten ze dan in kiezingstijd stemmen. Brengt dit samen. In den Anglo-Belge waren er verschillige die tijdens de werkstaking het werk der stakers hadden ingenomen, sn nu in het christelijk syn- dikaat zich hadden laten versenigen Men had op hunne vergadering «ver hun loon gesproken en bevonden dat het wat te weinig was, en er was' beloofd voor wat meer te zor gen. Des anderendaags reeds lieten zij hun werk staan en uit wraak voor hunne vroegere onder- kruiperij, wierd spoedig hun werk ingenomen door andere gasten. Het slot vau de rekening was, dat er enkel twee van de stakers zijn mogen terug keeren, en er een tiental slachtoffers zijn gevallen. Hadden dezen vroeger den onderkruiper niet gespeeld, zij hadden mogen rekenen op het solidariteitsgevoel hunner werkmakkers nu echter was er leute jammer genoeg, dat zulks gebeurt wanneer zij slachtoffer vielen, 't Is wel verdiend zeggen de gasten. Verfoeit altijd den rol van onderkruiper, werk lieden. Het syndikaat der dompers heefteen goed be gin. Als het zoo voort gaat, ael men alras on dervinden, dat het gemakkelijker is, buiten een strijd te staan, en van achter te mogen toezien, dan er de ziel te moeten van zijn. Ja, ja, staakbewerker spelen, is geen gemak kelijk stieltje, dat zal Petrusken nog wel onder vinden. a*— Maandag aanstaande op 11 Maart wordt de 2<i° liederavond voor het volk gegeven, weerom te 8 uur 's avonds in de Stedelijke Muziekschool. De 1 les is een ware triomf geweest ijü meisjes hebben onzen eersten oproep beantwoord en met het groote genoegen Het Liedje van den Smid en Moederken alleen leeren zin gen. Op de 2de les zullen deze iwee liedjes op nieuw heihaald en teven twee nieuwe De jon gens zeggen 't aan de meisjes en zeg, weet ge 't al aangeleerd worden. Ongetwijfeld zullen ditmaal nog meer meisjes opkomen. Wij kunnen de ouders niet genoeg- aanwakkeren om er hunne dochters heen testuren. Men moet zoo'n avond bijgewoond hebben om te beseffen welk rein genoegen, die zaaglessen verschaffen. Meisjes, allen op post dus, maandag te 8 uur. Uitgever: P.De Neef,St.-Virrcentiusstr. 5. Aalst- Aalst drukkerij der geh-, Boeykens. v'arkènKmü

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 4