WAT WIJ WILLEN 7e Jaar. N° 11. 17 Maart 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFHED MIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. Solfègelessen. KATOENBEWERKERS. door Willem Liebknecbt. Zooals elke partij of klasse, die zich tegen de heerschendo slechte toestanden verklaart, die het vernietigen dezer tot doel genomen beeft zoo wordt het socialisme door zelf- zuchligen of door verblinde aanhangers der slechte to°slaoden, gesmaad of bevochten het socialisme wilt de wanorde, de klassen strijd, de vernieling van den eigendom, de verstoring der faraiiie, de vernieling der op voeding, beestelijk zinsgenot, de diepste ver nedering der vrouw J Volkomener en onrecht vaardiger, is het niet mogelijk, de waarheid op den kop te stellen. e oude maatschappij werpt ons hare eigene misdaden voor de voe ten, om rede dat wij ze ter dood veroordeeld hebben. De wanorde heerscht hel socialisme wilt de orde. Oorlog en klassenstrijd heerschen het socialisme wilt vrede en harmonie der belan gen afschaffing des klassenstrijds door de afschaffing der klassen Eigendom is hedendaags een leugen voor het meeste deel der oienschen, een diefstal voor de minderheid. Het socialisme wilt eigendom voor eenieder. Het wilt dat eigen dom eene waarheid worde, den arbeider in de maatschappij, het volle bedrag zijns arbeids verzekeren, en einde stellen aan bet kapitalistisch plundering, systema. De huidige maatschappij vernietigt de fami lie hel socialisme wilt door de afschaffing der klassenheers.happij, de familie in hare volledige rechten brengen. Slaat en maatschappij wedijveren heden met elkander, 0111 de wetenschapskiemen in de menschon te verstikken, om de groote meerderheid des volks geestelijk en lichame lijk te verzwakken om de heerschende min derheid te vei «erven hel socialisme wilt eene gelijke en zoo goed mogelijke opvoeding voor allen, de meest mogelijke uitbreiding aller hevoesdheden voor alle menschen de bevordering van kunst en wetenschap kunst en wetenschap zullen tot gezamenlijken eigen dom des volks gemaakt worden. Dank aan de slechte verhoudingen van maatschappij en staal, is de vrouw heden zonder rechten, en in ontelbare gevallen ver oordeeld tot prostitutie, in of buiten het huwe lijk, het werken der geslachten is onnatuurlijk en zedeloos het socialisme wilt de ontvoog ding der vrouw, zoowel als die der mans het wilt volkomen gelijke politieke en maatschap pelijke rechten en de gelijkstelling der vrouw met den man afschaffing der prostitutie roept de maatschappij beschaamd, van onder den dekmantel van het geld-of zakenbuwehjk, maar schaamteloos geverfd en naakt loopt zij langs de straten. Genoeg ons steunend op feiten, zonder droomend dwaallichten na te jagen, maar ons baseerend op den vooruitgang der weten schap, streven wij naar de afschaffing des klassenslaats, der klassenwetgeving, der ldas- senbeerscbappij. Ons doel is de vrije volksstaat, met eko- nomische en politieke gelijlAeid v an rechten de vrije maatschappij, met gezamenlijken ar beid het allerwelzijn, het eenigste do°l van slaat en maatschappij Om ons doe! te bereiken, moeten wij ons organiseeren. Zonder eendiacbtige organisatie geen werkzame propaganda, geen werkzame aktie. Eendrachtige organisatie, is hel samen vatten der krachten, hunne verzameling op een brandpunt Yerdeeling, maakt eiken één ling onmachtig verstrooide krachten zijn geen kracht. N ereeniging telt niet enkel samen, neen, vermenigvuldigt de krachten. De ekonomische, zooals overigens ook de politeke toestanden zijn wezenlijk dezelfde in alle beschaafde landen. Geen enkelen Staat is hedendaags door een chineeschen muur, van de andere afgesloten. Niettegenstaande de kunstmatig rechtgehouden afsluitingen hebben gezamenlijke beschaafde landen eene gemeen zame ontwikkeling, eene gemeenzame geschie denis. Elk land beinvloedl het ander, en wordt er door beinvloedt. Daardoor zijn heden alle partijen meer of min internationaal. De onze, is het in hoogere mate als al de andere par tijen, omdat zij geen nationale beperkingen kent Daar zij op zuiver menschelijk standpunt rust, aan alles den zuiveren menschelijken maatstaf geeft, ziet zij in de onderhoorigen der verscbillige nationaliteiten enkel men schen Niettegenstaande wij in den Staat.wiens burgers wij zijn, het dichtst gelegen veld onzer bedrijvigheid vinden, zoo vergeten wij daarom het wereld burgerdom, de algemeene menschenverbroedering niet. En wij weten overal waar er voor de zaak van het arbeidend en onderdrukt volk gekampt wordt, daar wordt er voor onze zaak gestreden. Dat is ons programma Wij willen het Recht en bekampen het on recht. Wij willen de vrije arbeid en bekampen de loonslavernij. Wij willen hel welzijn van allen en be kampen de ellende. Wij willen de beschaving van allen en be kampen onwe'tendheid en ruwheid. Wij willen vrede en orde «n bekampen volkenmoord, klassenkrijg en maatschappe lijke anarchie. Wij willen de socialistische volksstaat en bekampen de willekeurige klassenstaat. Wie de gelijkheid wilt, wie voor de gelijk heid strijdt, sluite zich bij ons aan, en werke uit al zijne krachten voor onze zaak, voor de zaak der menschheid, omdat de overwinning spoedig zou behaald worden SolidarilKt uit bet duitsch vertaald deor R. C. Open brief aan den heer Petrus Van Schuylenbergh. Voor het acht-urenwerk. Voor het acht-urenwerk 24,545 -*• -- 1 11 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandentr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten Belgie Een jaar «4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. ANNONCEN Rechterlijke 1 fr. per regel. Rcklamen zo centiemen per regel. Amtenconclikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andérarrinnoncen worden opgenomen met akkoora Alle briefwisselingen of strijd pen mng moe ten elke week vóór Don derdag avond om 8 ure, ingezonden worden. Alle Zondagen om 10 1/2 ure 's morgens, solfègelessen voor de volwassenen die reeds muziek kennen',Vin '1 lokaal Mand aan Hand. Karei Van der Meirsch. Heden Zondag om 3 uren namiddag, alge- meene en verplichtende veigadering voor de leden der Katoenbewerkersvereeniging in 't lo kaal Hand aan Hand. Dagorde heel belangrijk. De g&zellen Bar en Lefever van Gent wonen deze vergadering bij. Allen op post. MIJNHEER, I11 uw verslag over het stichten van eene christene vakveréeniging te Nieuwerkerken, heb ik niets gelezen aangaande het debat dat ik u voorgesteld heb, en door u aangenomen is. Be lofte maakt schuld, niet waar Petrus Gij kunt die zaak ook mogelijk vergeten hebben, daarom herinner ik er u nog eens aan. Ik denk toch niet dat gij het nu zult weigeren, want dit zou platbroekerij zijn. Gij schrijft immers toch dat mijn vriend Nichels daar in uwe kaart gesproken heeft, gij hebt dus veel te winnen met debateeren. Daar om eisch ik, dat het debat plaats hebbe. Stelt gij zelf de zaal, uur en dag, ik ben ter uwer beschikking laat bet mij enkel acht dagen op voorhand weten in uw blad. Ziehier het punt waarin wij overeen gekomen zijn Doel cri werkingen der socialistische en anti-socialistische vakbonden en het tweede punt, als noodzakelijk gevolg van het eerste waar is de plaats der werklieden, in socialis tische of anti-socialistische vakbonden Daar er voor u zielkens te winnen zijn, Heer Van Schuylenbergh, denk ik, dat gij zult aanvaarden en verwacht ik uw antwoord. Camiel CORNAND. Onder de mijnwerkers in het Walenland is er een referemdum gehouden voor het 8 urenwerk. De uitslag is Stemmers 24,824 Geldige stemmen 24,619 Tegen 74 Een prachtigen uitslag dus. Wanneer het acht-urenweik met zoo ee« eensgezindheid onder de mijnwerkers zal ge- eischt worden, dan moet het komen. Droombeelden die zich stilaan verwezenthj1- ken.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1