Den Heer Dokter DE NAEYER, eischt dat wij het volgende inlasschen, als antwoord op een artikel in ons num mer van 3 Maart laatstleden verschenen. Ware het niet, dat wij er aan houden, den heer De Naeyer onder onze mede werkers te tellen, wij zouden dit antwoord niet opnemen, omdat de wet er ons geens zins toe verplicht M. De Naeyer, die Voorzitter is der Koophandelsrechtbank zou beter de wetten moeten kennen, wan neer hij meent ze te mogen inroepen mogelijk rekent hij op onze welwillend heid, en juist omdat wij verzot zijn, op zulke medehelpers, die door hunne medewerking enkel ons blad aantrekkelijk kunnen maken, juist daarom zijn wij ook toegevend voor M. De Naeyer, te meer omdat hij ons van nu af verzekerd, in 't vervolg ons nog mede te helpen. Ziehier dus het antwoord Mijnheer P. De Neef, uitgever van het Weekblad Hechten Vrijheid N* 5, St. Vincentiusstraat, Aelst. In uw weekblad Hecht en Vrijheid ben ik reeds dikwijls en sedert iang persoonlijk aangerand geweest bit is nu wedeiom hel geval, in uw nummer van derden Maart 1900 en zeven, onder het opschrift Hriefwisse- ling beginnende met de woorden Vriend Alfred en eindigende met deze daarvan moogt ge verzekerd zijn A. N Ik zal voorlaan mijne rec/iten doen gelden, en ik eisch, krachtens du wet. dat gij dit, mijn ant woord, in uw eerstkomende nummer, op de zelfde plaats en in dezelfde letteren als den aanval opnemel Over'eenige dagen heb ik ergens gelezen dat uwe gazet een hutsepot is van dwaasheden en een mengelmoes van allerlei slomiteiten (I); en inderdaad helgene meest in de oogeo springt, uit uw artikel van 3 .Maart, is mis schien wel het volgende Een christen werkman, werkende bij een christen, patroon, vereenigd in een christen vak bond, daar kan gei n oogenblik aan getwij feld worden of alles loopt op wielkers, de werkmenschen moeten goed hun brood vei- dienen, en geen reder: hebben lot klagen Daarom besluit ge, moeten de werklieden op slag krijgen bij de Heeren Moens. die heel brave christene meoscherr zijn, en bij M. De Naeyer, die ook een braven christelijker) mensch is Bij gevolg bij de brave christe lijke patroons, moeten de werklieden maar altijd opslag krijgen, om rede dat deze pa troons braaf en christelijk zijn waren deze patroons niet braaf en christelijk, dan moesten de werklieden geenen opslag krijgen (2) Ik vraag het aan uwe lezers, is zulke redenering niet een ontegensprekelijk bewijs dat Hecht, en t rijheid een hutsepot is van dwaasheden en een mengelmoes van ailerlei slomiteiten Nochtans mij dunkt, er zit achter deze aarts-domme redenering weeral eenen leepen trek Vriend Alfred is ook maatschappij be heerder, en heek ook werkvolk en vriend Alfred zal waarschijnlijk tegen zich zeiven ge zegd hebben zoo de christene werkmen- sehert, werkende bij een christen patroon, vereenigd in een christen vakbond, moeten natuurlijk altijd opslag hebben ik zal dus mijn werkvolk christen of geus maken, ik zal ze vereenigen in een onchristen vak bond, en ik zelf zal den geus uithangen, dan moet mijn werkvolk nooit opslag hebben. (3) Dat is fijn aan een getimmerd, niet waar Is het dan wonder dat men vriend Alfred een leeperik noemt (4) Vriend Alfred zegt verder wij hebben niet gehoord dat men een centiem opslag ge geven heeft, in November 1905. bij M. De Naeyer, ook een brave christelijken mensch Vriend Alfred hoort nooit iels goeds van dezen die hij moet sparen en ondersteunen. Daarom zal ik hem zeggen dat er in November 1905, in het fabriek zoogezegd bij De Naeyer eene loonsvermeerdering is toegestaan van omtrent achttien duizend franken per jaar (5) Nu dit fabriek bij De Naeyer staat onder hel toezicht var: Al De Naeyer niet, het wordt bestuurd door eenen anderen beheerder de." Maatschappij en M. De Naeyer heeft daar persoonlijk weinig in te verrichten. Maar waarom nochtans wordt Al. De Naeyer persoonlijk eens te meer aangevallen door Recht <}n Vrijheid in zijn nummer vari 3 Maart? Dat moet ik aan de lezers van Rechten Vrijheid e^ns hekend maken (6) De sleutel vari d:t geheim is besloten in het woord Handelskamer, dat te lezen staat in de eerste regelen van het artikel Brief wisseling van bovengemeld nummer, in hetwelk er dan o<k van de Handelskamer van het Arrondissement Aelst spraak is. Wat is er gebeurt met de Handelskamer Ik zal het kortbondig uitleggen en dan zu'tgij begrijpen, waarom ik aangerand werd. Er is een pentietwist of polemiek ontslaan tusschen de Handelskamer (Bevoegde Sectie, of afooeling der spinnerij, aangezien er van spinnerij kwestie was) en die eigenaardige soort van werklieden die men staakbe- werkers(7) noemt, omdat hun werk hoofdza kelijk bestaat in bet beleggen van werksta kingen. De staakbewerkers buiten de belegde werkstakingen uil tot profijt van handelszaken waarvan zij aandeelhouders zijn, en volgens het schijnt, is dat een zeer winstgevend stiel tje. Zij richten hunne ondernemingen van het een fabriek naar het ander, en zelfs worden er eene reeks fabrieken op voorhand aange duid, waar de staakbewerkers hunne plannen trekken om er op bepaalden tijd hun stieltje uil te oefenen. Zoo was er in deze laatste lij den eene werkstaking belegd en ontstaan tegen alle gezonde reden en zelf tegen allen schijn va.i gezonde reden .""In gazetten en manifesten werd alles onnauwkeurig en veikeerd uitge legd er werd met opzet gelogen en de staak bewerkers bliezen op het vuur met volle mon den. Dan is de Handelskamer opgetreden en zij heeft in een manifest den toestand uitgelegd met de meeste nauwkeurigheid en kalmte, om de bevolking van Aelst met volle kennis van zaken te laten oordeelen. De staakbewerkers hebben opdat manifest geantwoord door een ander manifest met het doel van het werkvolk nog meer en meer op te maken, en de be- sluilselen van al deze werkzaamheden waren altijd de zelfde werklieden komt bij ons, vereenigt u bij ons, warmt u bij ons, drinkt bij ons, danst bij ons, en ziet dan ook eens rond, daarneven onze herberg staat onzen winkel De Handelskamer is dan ook voortgegaan met de bevolking te doen klaar zien in dit scbandig huichelspel, en heeft met volle succes de ondernemingen der staakbewerkers doen mislukken. (8) Toen de staakbewerkers in vollen strijd meenden te slaan en gansche batterijen te gelijk afschoten op de patroons, stonden ze opeens gansch alleen, de werklie den hadden op eens het werk hernomen. Ze stonden dan verbluft te kijken, gelijk uilen op eene landkaart, die felle staakbewerkers. en daar ze dan toch eindelijk eene houding moes ten nemen, verklaarden zij heel fel en koen dat er wapenstilstand was. De soldaten zijn weg 't Is wapenstilstand Voilé I (9) Maar, daar de bevolking van Aelst zich toch eens moest afvragen welke oorzaak al de onafgebrokene moeilijkheden en werkstakin gen in alle fabrieken, toer op toer, kon heb ben in ander woorden, wat er schuilde onder de kruiperijen en listen der staakbewerkers, zoo ft I! IM 'mm1- de eigene schriften en bekentenissen der staakbewerkers in han- den genomen en blootgelegd. Het blad Hecht en Vrijheid, onder de zelfde hand- teekening van A. N., bad op 18 November 1906, een artikel afgekondigd, waarin de eenige en ware oorzaak der werkstakingen werd bekend gemaakt Deze afkondiging paste juist op eene werkstaking die op touw stond. Volgens de bekentenissen van A. N .worden de werkstakingen belegd alleenlijk om het werkvolk door het lijden naar de vakver- eenigirtgen te drijven. (10) Immers een groote chef der socialisten heeft verklaard dat de wonde in het lichaam van het werkende volk moet open gehouden worden, en gedurig ten bloede geslagen, om dit volk naar willekeur te kunnen binden en uitbuilen, (li) A. N. volgt dus getrouweliik de leer van zijnen socialen meester, en zegt insgelijks dat in rustige tijden, de werklieden er niet aan denken zich te vereenigen de werklieden moeien gekwollen worden en gepijnigd, zegt hij, zij moeten opgeruid en kwaad gemaakt worden, en dan drijft men zegemakkelijk naar de vakvereenigingen der staakbewerkers. Zoo schreef en teekende A N. Hechten Vrijheid, en de Handelskamer deed dan ook met veel reden uitschijnen dat deze vakver eenigingen niets anders zijn dar: d - gedwon- gene klanten van sommige handelsmaatschap pijen, waar de staakbewerkers groote winsten maken. Verder roemden zich de staakbewer kers nog op een nieuw diploma dat ze zich zeiven hadden geschonken als zijnde gebreve- teerde werklieden verdedigers,en dit gebeurde ter gelegen).eid eerier staking waar de werk lieden acht duizend franken hadden verloren. Lie Handelskamer deed bemerken dat de eenige waarde van het fameus diploma was van 8900 franken aan de sukkelaars te kos ten. Dit is het kort begrip van wat er gebeurd tusschen de Handelskamer van den eenen kant en de staakbewerkers van den anderen kant en het orgaan dezer laatste was hun gazet Recht en Vrijheid In dezen pen net wist is de openbare meening, zonder uitzondering en zonder voorbehoud, rnel de Handelskamer geweest en daarom zijn de staakbewerkers op de Handelskamer ten zeerste verbolgen en kwaad, en daaruit komt, het dat zij mij per soonlijk willen treffen, omdat ik, voor het oogenbiik, het Voorzitterschap der Handels kamer wraarneem. Mijnheer Moens, die ook van het bestuur is, hebben zij om de zelfde reden aaugevallen. (12) Ik heb er aan gehouden aan de lezers van Recht en Vrijheid de oorzaak van deze aanranding en van deze die mij nog te wach ten staan, (13) volledig te doen kennen, na dat de oorzaak gekend is, zal het schrijven van Recht en Vrijheid door zijne lezers gemak kelijk kunnen naar waarde geschat worden. Hopende geene verdere vervolgingen te moeten inspannen, groet ik u, Mijnheer de Uitgever met alle beleefdheid. Aelst den twaalfden Maart 1900 en zeven. Van wege Theodtor De Naeyer, 10, Albert Liénartstraat, ter stede. Th DE NAEYER. (1) Dit moet waar zijn, vermits het ge schreven is door de Handelskamer, waar van gij de Voorzitter zijt Maar toch zulk een hutsepot is voor de werkmen schen goed, vooral omdat hij bitter smaakt voor M. De Naeyer. (2) Wanneer wij zulks schrijven, dan is het om de werkmenschen te doen zien, dat godsdienst in hunne vakbonden niet te pas komt Weihoe M. De Naeyer is een katholieken fabrikant, hij is godsdienstig, heeft er voor gezorgd dat er geene werk lieden op zijne fabriek aanvaard wierden, als dezen voorzien van een aanbevelings- bricfje van M. den onderpastoor dus echte brave christenen en het is op dit

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2