GEVRAAGD. 7e Jaar. N° 12. Prijs per nummer2 centiemen. 24 Maart 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED NIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. Solfègelessen. Een meisje, ten minste 1"7 jaar oud, wordt gevraagd om des Zon dags in d"n winkel van Hand aan Hand te helpen, van 8 tot 13 uren 's middags. Er zal een exaam geëischt wor den. De voorwaarden liggen ter inzage bij den secretaris Felix Fodevyn, alwaar men zich mag aangeven tot 5 A.p?il ÏQOT. TEEK EX DES TIJPS. Mijne overweging. Wat er te doen is. Dat de patroons het overwegen. Het is reeds het 3° manifest dat de pa troons onzer stad onder de Aalstersche bevolking hebben verspreid. Dit heeft mij tot overwegen aangezet, zooals ik denk dat vele oude leden onzer vereenigingen zullen gedaan hebben. Immers, in de Aalstersche werkersbeweging was dit feit vroeger niet vast te stellen, h^t is iets nieuws, een buitengewoon verschijnsel die wij vroeger niet kenden. Al dezen die den strijd hier ter stede hebben mede geieefd en gevolgd, kennen góed de middels door de tegenstrevers tegen ons gebruikt. De burgersbladen scholden ons uit, be vuilden en belasterden de socialisten om het volk'vAn ons te doen schrikken en be veh, om de socialisten hatelijk te maken bij de werklieden, en het volk, de werklie den geloofden dikwijls wat hun door die burgersb'.adéh wterd voor gelogen. De patroons maakten van die gunstige gelegenheid gebruik, om de werklieden voor kleine loipen lange werkdagen te doëh arbeiden De werklieden luisterden toch niet naar die verdoemde socialisten, die de renten van de laeeren fabrikanten bedreigden, en ongestoord konden zij voorts hunne werklieden pluimen zonder dat zij schreeuwden. Maar... die misdadige socialisten heb ben hun begonnen werk voortgezet te midden van allen laster, spot en vervol ging hebben de werklieden zich hoogèr opgeheft. Zij hebben zich versterkt met het.lezen en, schrijven, met het besturen van ziekenbonden en vakvereenigingten, hebben samenwefkingen tot stand ge bracht, de kunst in haar midden irt 't le ven geroepen, door zang, -tooneel en mu ziek. Dé' verwijtingen der burgerspers van vroégêi" 'egè'n ons ten onrechte voor ge bracht, (bet was de schuld der werklieden niet dat zij onwetend waren, daar mogen de burgerspartijen zeiven de verantwoor delijkheid van dragen) vallen in duigen, verdwijnen als bij tooverslag door de werken der socialisten in de lhatste 15 ja ren tot stand gebracht. De betaalde penneknechten der rijken weten zulks, daarom is de taktiek die zij nu volgen de zelfde niet meer van vroeger. De laster is grootendeels veranderd in vuile verdachtmakingen tegen onze beste partijgenooten Vroeger waren al de socia listen schavuiten, nu zijn het de bestuur leden ofwel deze die de leiding van eene organisatie in handen hebben. De partij genooten die hunne vrije uren offeren, ja soms ten koste van hunne gezondheid werken tot de grootmaking van onze vak- vereeniging en andere inrichtingen onzer partij, worden door de venijnige burgers pers genoemd roode leeperikken die een goed leven slijten, ten koste van de leden Die feiten noteeren en onthouden wij. Wat is de reden dezer bekeering der burgersbladen Voor bet grootste deel mijner vrienden zal het overbodig zijn het te schrijven. Het groepje van vroeger dat zoo dikwijls is belasterd en bespot, en als wilde bees ten is vervolgd geweest, waarvan er zoo vele zijn werkeloos gesteld en in 't gevang geworpen, de groots-te armoede, de bit terste ellende hebben doorworsteld, om hun ideaal, het socialisme, de verlossing der verdrukte arbeidende klasse te hebben verkondigd om het werkende volk te redden van het huidig stelsel der loon slavernij waar het heden nog aan gekluis terd ligt. Dit groepje zeg ik,heeft talrijke aarikle- vers gevonden zoodanig dat het een leger, eene macht is geworden 't heeft zich met 100 vermenigvuldigd eirdie stroom wast nog steeds aan. Dit is eea verheugend feit voor de werkliedendié hierdoor hun nen hoop hebben vergroot om spoedig een einde te zien stellen aan hun ellendig be staan, door hunnen toestand te verbeteren door meer loon, meer rust. meer familie leven te veroveren. De vijanden der werklieden, met be hulp der burgersbladen, trachten dien stroom tegeh te houden, zij denken het middel gevonden te hebben, om ortze macht, de sterkte der werklieden te kun nen verbrokkelen. O ft ze beste partijgenoo ten zullen zij verdacht makén, uitschel den voor onbekwame, valsche en oneer lijke besluhrd'ers, om zoödoënde, tVist en tweedracht tusschen ons te zaaien. Al hét geschrijf onzer stedelijke burgersbladen bewijst, dat' de burgerspartijën zulks be oogen. Doch ik geef aan dié'heerén de verzekering, indien zij zulks verlangen, dat zij in hunne pogingen zullen misluk ken. Wij kennen, de rol van de penne knechten der rijken waarvan zij goed be- taald worden, en de werklieden zijn erop de hoogte van. De tusschen komst der Handelskamer in de laatste werkstaking der spinners, komt ons te meer bewijzen, de stijgende macht der werklieden door hunne veree- niging. Ik wil de manifesten d';.>r de patroons verspreidt kort bespreken, den laster die er in voor komt op zijde gelaten, om zoo doende, het goede met het kwade in de war niet te brengen. De redens waarover de patroons zich beklagen kan men in tweën verdeelen 1. De moeilijkheden die zich in de fabrieken voordoen. Ik vraag mij af, welke moeilijkheden er gebeuren Is het voor de onregelmatig heden waaraan de werklieden zich plich- tig maken Wordt het werk verricht zon der zorg Ik antwoord, dat er 15 jaren geleden meer moeilijkheden waren als nu, wel is waar hoorde men daar niets van, omdat de werklieden alles opkropten wat zij te verduren hadden in de fabrieken. Die zeilde werklieden beschikken heden over de middels om hunne grieven openbaar te maken en desnoods handelend op te treden om er een einde aan te stellen. Dat is het verschil, anders niets. De onregelmatigheden in de fabrieken zijn tot zero gedaald, werkverlet is onge kend, en de groote kwaal die vroeger zoo diep in de zeden van het werkende volk gekankerd was, het maandag vieren, be staat om zoo te zeggen niet meer dus de patroons hebben daar niet over te kla gen. Wie kan er bewijzen, dat de werklieden vroeger meer voorts brachten als nu Daar zal, hoop ik, niemand de bewijzen van brengen, maar wel het tegendeel kun nen wij met de vleet aantoonen immers het stukwerk en de nieuwe verbeterde machienen die de voortbrengst overvloe dig maken zijn daar de beste bewijzen van. De patroons moeten dit zelf met ons be kennen. 2. De werkstakingen die nu plaats hebben. Ik stel aan de patröónfe de vraag Wat zijn onredelijke eft rechtvaardige werk stakingen Is het de schuld der vereeni gingen dat er werkstakingen uitbreken Ik ben t'akkoord nfet de patroons dat er overhdastend kan gehandéld worden langs den' kant der werklieden, die in werkstaking-gaan zóodef eêtst dé noodige onderhandelingen adn te knoopen, olft' den strijd zooveel mogelijk te vermijden werklieden1 die alduS'handelen doen' gèeiV goed, maar zijn tevens onbehendig öfn hunne zaak tot een góed eindé te brengen'. Zulke onverstandige daad kunnen wij natuurlijk niét göedkeufen. Maar werkstakingen zooals deze die in de manifesten der bazen voorkomt, waar ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklairen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieves worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fcr. 0,40 0,75 i,5o Buiten Belgie 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Alle Zondagen om 10 1/2 ure 's morgens, solfègelessen voor de volwassenen die reeds muziek kennen, in 't lokaal Hand aan Hand. Karei Van der Meirsch.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1